Σελίδα 11 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 281

Θέμα: R1200gs - Τεχνικά Θέματα - Γενική συζήτηση

  1. #151

    Την Προσοχή σας R1200gs

    Καλημέρα, το θέμα έχει ανακύψει στο Aγγλικό forum ukgser.com και το δημοσίευσα και σε ελληνικό αδερφικό site.Θα ήθελα να επισημάνω την ιδιαίτερη προσοχή στους κατόχους ΒΜW R1200GS (και όχι μόνο) σχετικά με τις βίδες τύπου torx που συγκρατουν την γέφυρα του πιρουνιού με τα καλάμια.
    Συγκεκριμένα, υπάρχει ένα θέμα ασφαλείας καθώς υπάρχουν αναφορές ότι μετά από ένα διάστημα χρίσης της μηχανής, ειδικά σε δύσκολες συνθήκες, παρατηρείτε το φαινόμενο να ΄΄λασκαρουν΄΄ ήδη έχουν αναφερθεί ατυχήματα ενώ εκατοντάδες χρήστες που έλεγξαν τις δικές τους, μεταξύ αυτών και εγώ, βρήκαν την τάση σύσφιξης κάτω από την επιτρεπόμενη που είναι:

    Fork bridge, lower, to slider tube, M8 x 1.25 25 Nm (18 ft-lbs)


    Εννοείτε ότι τα εξουσιοδοτημένα service είναι υπεύθυνα για την ορθότητα της παραπάνω πληροφορίας σχετικά με την δύναμη σύσφιξης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bridge bolts.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	47,8 KB 
ID:	25933
    Akuw-Vlepw-Skeytomai

  2. #152
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2005
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteran
    Eyxomai apo edo kai sto e3hs polla kai APROBLIMATISTA xiliometra....
    Παίδες,
    επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη μηχανή....
    πιστεύω ότι σε όλες τις εταιρίες και σε όλα τα μοντέλα σίγουρα κάποια βγάζουν προβλήματα.Βλέπεις φίλους και παίρνουν τα ίδια μηχανάκια και ο ένας είναι από συνεργείο σε συνεργείο και ο άλλος την βγάζει λάδι.Πιστεύω όλα τυχερά είναι.

  3. #153
    jprotop τελικά τί έγινε με το συγκεκριμένο πρόβλημα? Λύθηκε ή απλώς ξεχάστηκε?

    spike ρώτησες με mail στην Γερμανία? Υπάρχει κανένα νεότερο?

    Πριν κανά μήνα το παρουσίασε και η δική μου (περίπου στα 15000χλμ). Δεν το έχω ψάξει όμως...

    χαίρετε,
    χρήστος

  4. #154
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    To parousiase kai i dikia mou , to piga ston Panagiotopoulo kai mou katebase olo to sasman kai mou alaxe disko . Apo oti fainetai ta plaiotera (prota) montela eixan mikroteres tsimouxes me apotelesma na ginetai diaroi ladiou kai na brexetai o diskos. Auto dimiourgouse ena planarisma stis ypsiles strofes tou diskou. Mou fanike stin arxi periergo kai nomiza oti itan i idea mou alla tora pou mou allaxe disko i mixani einai poly pio stroti. Bebaia apoxoristika tin kali mou gia 3 imeres alla axize ton kopo.

    Ayta an thelete kati allo rotiste me
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  5. #155
    Και εγώ αφού επισκέφτηκα τον Παναγιωτόπουλο μου άλλαξε την τσιμούχα (μέσα στην εγγύηση φυσικά) και από τότε όλα ΟΚ.
    Στην δικιά μου δεν αλλάχτηκε ο δίσκος, μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς.

    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

  6. #156
    Μάλλον έχει παρουσιαστεί και στην δικιά μου η ίδια βλάβη, θα ακολουθήσει πλύσιμο και προσεκτική ματιά και μάλλον θα λυθεί στο επόμενο σερβις 20.000χμ

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Τωρα μου τα λές αυτά. Με 3800χιλ. στο κοντερ μου και σε ελέγχο λαδιών διαπίστωσα ότι είχε " κάψει" λαδάκια ο ρινόκερος.
    Στο βιβλίο του κατασκευαστή αναφέρει 1L / 1000Kml.
    Κατ' άλλα ΟΛΑ ΚΑΛΑ. Σημειωτέον την αγόρασα 06/05.
    Α!! το πρόβλημα με την φλάντζα στο σασμάν μάλλον το έχω και ΕΓΩ την ατυχιά μου. Είδα βαλβολίνες σήμερα. Θα δούμε.......!!!

  8. #158
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    12
    Ελπίζω όποια προβλήματα βγάζει το μηχανάκι...να έχουν λυθεί στο Adventure.....από την BMW.
    Adventure....xxx

  9. #159

    GS 1200 34000 xlm

    να αναφέρω και εγώ με την σειρά μου θέματα.
    Δεν μου έχει παρουσιαστεί τίποτα σοβαρό ακόμα.

    Καποια στιγμή έκανα ρύθμιση στην βαλβίδα του προστινού φρένου που βρίσκεται δίπλα στην προστεινή μανέτα γιατί παρουσίαζε δυσκολία στην ενεργοποίηση του ABS ή δεν το ενεργοποιούσε καθόλου.

    Τα service του κανονικά και λαδάκια κάθε 5000 χλμ. και όταν ο δείκτης πέφτει συμπληρώνω λίγο.

    Κατα τα άλλα όλα καλά . :rotflmao:

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv

    Καποια στιγμή έκανα ρύθμιση στην βαλβίδα του προστινού φρένου που βρίσκεται δίπλα στην προστεινή μανέτα γιατί παρουσίαζε δυσκολία στην ενεργοποίηση του ABS ή δεν το ενεργοποιούσε καθόλου.


    Και αυτό πως το κατάλαβες ??
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    προσπάθησα να "μπώ" σήμερα στο παραπάνω forum ukgser χωρίς
    επιτυχία!!!!!!!!!!!!!

  12. #162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
    Και αυτό πως το κατάλαβες ??
    Διαπίστωσα ότι όταν πατούσα την προστινή μανέτα το πίσω λαμπάκι των φρένων έμενε λίγο περισσότερο αναμένο από όσο κρατούσα την μανέτα.

    Το αποτέλεσμα ήταν κατά την έναρξη του διαγνωστικού στην εκκίνηση το ABS να τρελαίνεται και να αντιδρά κάθε φορά διαφορετικά.

    Η ρύθμιση της βαλβίδας γίνεται πολύ εύκολα από δύο μικρές αλενοβιδες που βρίσκονται στο κάτω μέρος της προστινής μανέτας φρένου . Ομως η ρύθμιση είναι λίγο λεπτή γιατί για να δουλέψει σωστά πρέπει να γίνεται απράλληλα ρύθμιση και στις δύο βίδες.

  13. #163
    Έχω κάνει 3900 χλμ. Μέχρι τώρα του έχω προσθέσει 400 ml. λαδί . Το μόνο πρόβλημα μέχρι τώρα είναι με τις ένδειξης των ταχυτήτων. Μου το παρουσίασε εχτές με τη μεγάλη βροχή, ενώ έβαζα νεκρή μου έδειχνε 2 και όταν έβαζα 2 μου έδειχνε νεκρή και άλλες φορές δεν μου έδειχνε τίποτα!! Αυτό μόνο εχτές με τη μεγάλη βροχή!!


    Σήμερα της έχωσα και μια 180 .

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    Αυτο το θεμα υπάρχει και σε ξενα forum,αν ψαξεις θα το βρεις.

    Αν "στεγνωσει" δεν θα έχει πρόβλημα,θα έχει παρει λίγα νερα νομίζω.
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  15. #165
    Hasta Siempre Comandante Το avatar του/της whiteran
    Εγγραφή
    31/07/2002
    Μηνύματα
    90
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
    .......Μου το παρουσίασε εχτές με τη μεγάλη βροχή, ενώ έβαζα νεκρή μου έδειχνε 2 και όταν έβαζα 2 μου έδειχνε νεκρή και άλλες φορές δεν μου έδειχνε τίποτα!! Αυτό μόνο εχτές με τη μεγάλη βροχή!!


    Ήμαρτον κύριε ….

    Κατέβηκε χθες βράδυ από τον τοίχο μου πέταξε στα μούτρα τον μπερέ
    μου μίλησε σκληρά, μου είπε:
    "Ρε έχω πεθάνει, είμαι καλά άλλη αφίσα βρείτε κι άλλο μύθο"

    Hasta Siempre Comandante...

Σελίδα 11 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  2. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  3. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF