Σελίδα 13 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 281

Θέμα: R1200gs - Τεχνικά Θέματα - Γενική συζήτηση

  1. #181

    Arrow

    pira tin mixani apo panagiotopoulo perase update software kai osi ora eimoun ekei irthe ki allos enas me to idio prob pou eixe agorasei tin mixani aygousto.

    alakse mpataries kai sta 2 mixanakia kai perase to software

    gia oti allo tha sas enimeroso

    ta leme
    exo tin methodo tou prokrousti ferno sta metra mou ton kathe .... lousti

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Ελπίζω να μη σου χρειαστούν τα καλώδια...
    Νίκος RT

  3. #183

    Re: Re: prob se mpataria r1200gs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
    Φιλε μου ενημερωσε μας γιατι ειναι σοβαρο προβλημα,φαντασου να ησουνα καπου στη μεση του πουθενα

    Απλα την σπρωχνεις. Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να την σπρωξεις μια φορα στη μεση του πουθενα. Αν και η οδικη βοηθεια που συνοδευει την μηχανη για 4 χρονια απο την αγορα της, ειναι πανευρωπαίκη(αν δεν κανω λαθος). Και στη μεση του πουθενα θα εχει δρομο για να πας, αρα και να σε βρουνε.

    Παντως εμενα και κατι εβδομαδες που ειχα να την βαλω μπροστα, δεν μου δημιουργησε προβλημα(φοτυ φτου μην την ματιασω).

  4. #184

    εξάτμηση r1200gs

    καλησπέρα,

    έχω μία ερώτηση...

    η εξάτμηση που φοράνε τα νεότερα μοντέλα της 1200gs έχει καμμία διαφορά από την εξάτμηση των παλαιότερων μοντέλων?

    .... και φυσικά εννοώ εάν υπάρχει κάτι το διαφορετικό εκτός απλώς από τα καπάκια τους, που στις παλαιότερες είναι μαύρα και στις νεότερες είναι inox.


    ευχαριστώ,
    χρήστος

  5. #185

    Re: Re: Re: prob se mpataria r1200gs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από grsart
    Απλα την σπρωχνεις. .
    Δοκοιμασε φιλε μου να τη σπρωξεις πρωτα μια φορα στο ισιωμα ή και στην κατηφορα χωρις να εχεις προβλημα.....για να εισαι σιγουρος οτι οταν θα μεινεις απο μπαταρια(που δεν στο ευχομαι )θα παρει μπροστα η μοτο.
    Μια transalp που ειχα παλια οταν την εσπρωχνα βροντουσε σαν κουδουνιστρα και πολλες φορες δεν επαιρνε κιολας..

    Και σκεψου η μοτο σου εχει injection & αντλια βενζινας για σηκωνει πιεση στα μπεκ....δηλαδη αμα παρει χαιρετα μας τον πλατανο
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  6. #186
    ¨απλα την σπρωχνεις¨ οταν εισαι στη μεση του πουθενα και ειναι η τελευταια επιλογη. Δεν λεω οτι καθε φορα που θα μεινεις, να την σπρωχνεις, ετσι για χαβαλε λες και ειναι κανα παπι!!!!!!!!
    Αλλα για να πας στη μεση του πουθενα και να μην μπορει να ερθει η οδικη εκει, τοτε το κατεχεις το αθλημα και δεν κολας σε ενα σπρωξιμο που ειναι και αναγκη να γινει.
    Ειχα και εγω μια αφρικα που ειχα ριξει πολυ σπρωξιμο,
    τοσο πολυ που ελεγα να καταργησω την μιζα:rotflmao: :rotflmao: Δεν ηταν ευχαριστω, αν και μερικες φορες ειχε πολυ γελιο η κατασταση, αλλα παντα τα καταφερνα μονος μου ή με παρεα. Δεν ηθελα να κανω τον εξυπνο, αλλα ειναι τραγικο να δινουμε εκταση σε ενα θεμα που στο κατω κατω,ειναι κατι που διορθωνεται.

  7. #187
    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ?ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ,ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ,ΑΦΟΥ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ...ΒΙΔΩΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΜΠΟΞΕΡ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΣ.ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΞΑΓΩΓΗΣ?
    www.caferacers.gr

  8. #188
    Ρε καρντάση δεν δίνουμε έκταση στο θέμα ούτε παρεξηγούμε κανέναν,αλλα του δίνουμε τόση έκταση όση είναι και η αξία της μτοσυκλέτας,που μεταξύ μας δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη......16.000€
    Αν μιλούσαμε για κανένα παπάκι δεν θα τίθοταν θέμα! :smilea:
    Και πάλι εύχομαι ολόψυχα να διορθόνετα γιατί είναι αμαρτία!
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    Καμια διαφορα,απλα look.

    Το Σαββατο είδα και μια με ΙΝΟΧ ολη την εξατμιση
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    παιδια συγνωμη.

    Γραψτε λαθος στην απαντηση μου.

    Με διορθωσε ενας φιλος που ξερει πιο πολλα απο εμενα.

    Παρ'ολα αυτα,και εγω αυτο που μου ειπαν ειπα.
    Λαθος μου που δεν το ειχα διαστευρωσει πρωτα.

    Συγνωμη για την αναξιοπιστια !!
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  11. #191
    αν κατάλαβα καλά μου λέτε ότι εκτός από το "look" έχουν και τεχνικές διαφορές...

    εδώ είναι το περίεργο όμως... είχα ένα ατύχημα και στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που την πήγα και την άλλαξα μου είπαν πως είναι η ίδια... δεν ξέρω... έχω παρατηρήσει πάντως πως έχει αυξηθεί η κατανάλωση και ο θόρυβος που κάνει. κάτι σαν περισσότερο "μούγκρισμα"...

    μάλλν θέλει περισσότερο ψάξιμο το θέμα.

    ευχαριστώ,
    χρήστος

  12. #192
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ 1200 ΣΟΥ ΒΑΑΝΕ ΤΟΥ 1150 ΕΝΝΟΕΙΣ?
    www.caferacers.gr

  13. #193
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
    ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ 1200 ΣΟΥ ΒΑΑΝΕ ΤΟΥ 1150 ΕΝΝΟΕΙΣ?
    όχι, απλώς τα "πρώτα" 1200άρια είχαν διαφορετική εξάτμιση από των "τελευταίων" 1200αριών. Βασική διαφορά είναι η τάπα που στα μεν πρώτα ήταν μάυρη ενώ στα δεύτερα είναι inox.

    Για άλλες διαφορές δεν ξέρω αν και όπως διαπιστώνω, πρέπει να υπάρχουν.

    οψόμεθα,
    χρήστος

  14. #194
    Υπαρχει διαφορα στο χρωμα αλλα και στην βαση του τελικου,
    οπου λειπει ενα κοματι. Το νικελ καλυμα ειναι ιδιο, γιαυτο φαινεται
    η διαφορα. Ρωτησα αν εχει αλλαξει τιποτα αλλο (πιο ελευθερη ή πιο κλειστη), αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει καμια διαφορα στην συμπεριφορα της μηχανης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r12gs-muff-lg.jpg 
Προβολές:	366 
Μέγεθος:	29,0 KB 
ID:	38012

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395

    Thumbs up R 1200 Gs πρόβλημα με τη μπαταρία? ΛΥΣΗ

    Αν και δεν είμαι της σχολής GS (το λέει και το user name μου άλλωστε ), όχι γιατί δεν το γουστάρω το μηχανάκι (αντιθέτως), αλλά γιατί μου αρέσει περισσότερο η sport touring φάση, στροφές σε εξοχικούς δρόμους, ανοιχτοι εθνικοί οδοί κλπ....

    Παρ΄όλα αυτά σήμερα βρέθηκα στον Παναγιωτόπουλο για αλλαγή τακάκια πίσω λάδια, ξύδια κλπ, και έτυχε να βρεθώ μπροστά σε μια συζήτηση μεταξύ του Αντώνη και ενός ιδιοκτήτη 1200 τζι εσ (δανικό από τον spike μου άρεσε ), ο οποίος και συζήτησε το γνωστό θέμα με το πρόβλημα της μπαταρίας. Έστησα αυτί λοιπόν και αφού ξέρω ότι σας απασχολεί, σκέφτηκα να σας post-άρω κάποιες πληροφορίες.

    Λοιπόν έχουμε και λέμε (κυρίως για τα τσακάλια έξω από εδώ που είναι έτοιμα να ορμήξουν), το μηχανάκι φυσικά και δεν έχει πρόβλημα, η μπαταρία δεν πέφτει, και δεν υπάρχει διαροή, τα ηλεκτρικά της δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

    Ώς γνωστόν όλα τα 1200 RT, GS, GT, R, κλπ.... (ΟΧΙ ΤΑ 1150) έχουν την τεχνολογία CanBus, που μηδενίζει την ανάγκη για πολλές ασφάλιες, onff και λοιπά. Τη δουλειά αυτή τη κάνει ο υπολογιστής δίνοντας εντολές onoff κλπ. μέσα από το λογισμικό του. Ένα μέρος του λογισμικού αυτού είναι και η διαχείρηση του ηλεκτρικού συστήματος της μοτοσυκλέτας. Αυτό λοιπόν το υπό-λογισμικό, σε περιπτώσης χαμηλής θερμικρασίας σε συνδιασμό με την έστω και μικρή πτώση της μπαταρίας (από 1-2 μέρες μέχρι 1-2 μήνες ακινησία δηλαδή που η μπαταρία δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα), δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο λογισμικό, το οποίο δεν αναγνωρίζει τη μπαταρία. Τονίζω δεν αναγνωρίζει τη μπαταρία . Όχι ότι η μπαταρία έχει κάποιο πρόβλημα.

    Λύση1: Ανοίξτε το διακόπτη και ενεργοποιήστε ξανα τη μπαταρία, απλά ανοίγοντας τα φώτα, ή τα φλάς ή τη μεγάλη σκάλα στους προβολείς (η μίζα δεν έχει αποτέλεσμα γιατί περνάει πρώτα από άλλο υπό-λογισμικό προφανώς). Έτσι η μπαταρία ερεθίζεται (ναι ναι ερεθίζεται) Με αυτόν το τρόπο ο υπολογιστής παίρνει εντολή από τη μπαταρία ότι υπάρχει και πατόντας μετά τη μίζα λειτουργεί κανονικά η μίζα και πάτε σπίτι σας. Τώρα αν δεν θέλετε να πάτε σπίτι σας μπορείτε να μην ακολουθήσετε αυτή τη λύση αλλά και ούτε την επόμενη.

    Λύση2: Επίσκεψη στο service όπου ήδη υπάρχρει το νέο λογισμικό διαθέσιμο που όπως λένε έτσι και αλλιώς λύνει το πρόβλημα.

    Αυτά άκουσα, αυτά λέω. Αν κάτι από αυτά δεν είναι σωστό παίδες sorry απλά να βοηθήσω ήθελα.



    Καλή τύχη
    Νίκος RT

Σελίδα 13 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  2. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  3. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF