Σελίδα 14 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 281

Θέμα: R1200gs - Τεχνικά Θέματα - Γενική συζήτηση

  1. #196
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Λύση 3η: Μανιβέλα..!!!

    (Και δεν σπαμάρω, ούτε ειρωνεύομαι...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #197
    lysi 4i

    anevenete pano stin mitsikleta sas. vriskete merikous giaponezous na sas sproksoun. vriskete mia katifora se megethos gkremou kai amolate to thirio me tous giaponezous apo piso na sproxnoun.

    otan i mitsikleta exei piasei ta 60 km tote afinete ton simplekti me mia 3i mesa pou exete apo prin karfosei , rixnete ki ena eyxelaio kai isos parei mpros.

    lisi 5i

    fonazete tin odiki voitheia an exete.

    lisi 6i

    stekeste se ena fanari kai rotate opoio aytokinito perasei an exei kalodia. se periptosi pou statheite arketa tyxeroi kai vreite kapoion pou na exei kalodia kai einai prothimos na stamatisei na sas eksipiretisei, pragma apithano, exete vgalei ta ergaleia sas kai exete to katsavidi sta xeri etsi oste na piasete ayto me tin tsimpida tou kalodiou ston thetiko polo kai na akoumpisete to katsavidi pano se ayton) kathe alli periptosi odigei se vrafykykloma me gnostes - agnostes synepeies, mia kai to g@mim3n0 plaisio einai poly konta ston + polo

    kai i oristiki lisi.

    pate se eksoysiodotimeno synergeio bmw kai pernate to new software to opoio einai dorean - odigia tis bmw vlepete - kai lynete to prob.

    meta apo ola ta parapano pou dokimasa pantos sas leo pos monon i the last lysi edose apotelesmata.

    ps. pantos den exo dokimasei ayta pou anefere o rtnick an kai exo merikes enstaseis mia kai eimai pathon (pos diladis otan sindesa alli mpataria me kalodia tis odikis pire mpros? anagnorise tin mpataria tou mastori tis odikis kai den anagnorize tin diki mou? meta tin proti prospatheia anavoun ta fota sto gs ara eixe fortio alla me egrafe sta @@ tou.

    Tha itan endiaferon na dokimasei kapoios, me tin korna.
    alithia tha exei poly endiaferon na patas korna kai miza taytoxrona.
    exo tin methodo tou prokrousti ferno sta metra mou ton kathe .... lousti

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Ο Παναγιωτόπουλος είπε (και ξέχασα να το γράψω) ότι δεν είναι τυχαίο όταν παίρνει μπροστά με οποιοδήποτε τρόπο (καλώδια, μπαταρία, πατέντα1 κλπ.) η τάση της μπαταρίας αμέσως μετά την εκίνηση είναι οκ.

    Πάντως η λύση με το update software είναι όντως η καλύτερη, εγώ απλά είπα ν'αναφέρω και την πατέντα με τα φλάς ή τη κόρνα γιατί ακούγεται πατέντα καλή που μπορεί να σε σώσει από ταλαιπωρίες μέχρι την αναβάθμιση.

    αυτά
    Νίκος RT

  4. #199

    Angry Και η δικιά μου μπαταρία καπουτ

    Αγαπητέ φίλε νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου μπαταρία τα έπαιξε και είπα ότι ήταν από τύχη. Αλλά τώρα που είδα ότι κι εσύ και άλλοι έχουν τα ίδια προβλήματα εεε του κεραταά δεν είναι τύχη. Έχω το R 1150 RT μοντέλο Απρίλιος του 2003 και η μπαταρία δεν έχει κλείσει ακόμη τρία χρόνια ζωής τη στιγμή που οι φίλοι μου με την μπαταρία yuasa φτάνουν τα 7 μέχρι 9 χρόνια.
    Έγραψα μάλιστα και στην BMW στην Αθήνα καθότι ημηχανή μου δεν είχε και σωλήνα υπερχείλισης της μπαταρίας και έπαθε και μικρή ζημιά από τα υγρά που έτρεξαν, αλλά οι κύριοι της bmw ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. Η μπαταρία που φοράει η BMW είναι της εταιρείας Exide. Τώρα προβληματίζομαι αν θα βάλω ξανά της μαμάς της ή να βάλω μια της Yuasa
    Αν δεν βαριέσαι πες την γνώμη σου
    Γεια χαρά

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Παιδιά έχω την εντύπωση ότι τα 1150 δεν έχουν κάποιο πρόβλημα στη διαχείρηση ηλεκτρονικών (δεν έχουν canbus αλλωστε). ΜΟΝΟ τα 1200 θέλουν αναβάθμιση.

    Μήπως υπάρχει κάπου αλλού το πρόβλημα?

    Λέω εγώ τώρα..... ας πω και καμία μ@@κια πρωινιάτικα
    Νίκος RT

  6. #201

    Thumbs down Battery problem BMW R1200GS

    Καλησπέρα έχω ένα R1200GS ’04 Γερμανίας και έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα εδώ και καιρό. Πλέον έχω πειστεί ότι είναι αγιάτρευτο!!! Σε 11 μήνες είναι η ΤΕΤΑΡΤΗ (4) !!!!! μπαταρία που φοράει επάνω το μηχανάκι και μου έχουν κάνει 2-3 αναβαθμίσεις software. Την έχω πάει σε 3 αντιπροσωπείες BMW και τίποτα δεν έχει αλλάξει. Αν μείνει 3 μέρες ακίνητο ψόφησε και αν έχει και κρύο άστα να πάνε…. Μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει κάτι λόγω εγγύησης, αλλά μέχρι πότε? Το πρόβλημα είναι σοβαρό και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για τέτοιας αξίας μηχανή. Η αποκορύφωση είναι όταν απελπισμένος πήρα την BMW HELLAS τηλέφωνο να αναφέρω το πρόβλημα και μου είπαν ότι αυτό που συμβαίνει είναι απόλυτα φυσιολογικό! Επειδή λέει είναι κορυφαίο το μηχανάκι και έχει πολλά ηλεκτρονικά συστήματα , ορισμένα από τα οποία λειτουργούν ακόμα και όταν είναι σβηστή η μηχανή!, έχει μεγάλη κατανάλωση και μικρή μπαταρία ( 14 Ah μόνο ) είναι λογικό να μένει, εκτός αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι πρέπει ,αν θέλω να μην έχω πρόβλημα, για κάθε μιζιά να κάνω τουλάχιστον 11 km για να αναπληρωθεί το ρεύμα που καταναλώθηκε για να πάρει μπρος. Πρακτικά αυτό μέσα στην Αθήνα δεν γίνεται. Οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μεγάλες και όλο και θα σου σβήσει, θα σταματήσεις να πάρεις κάτι , βενζίνη κλπ. Η μόνη λύση που μου πρότειναν είναι να πάρω τον φορτιστή της BMW και όταν την αφήνω σπίτι να την βάζω στην πρίζα!!!!! ( ούτε κινητό να είχα αγοράσει...., άσε που δεν έχω κλειστό πάρκιν και θα πρεπει να πετάω μπαλαντέζα από τον 4ο όροφο). Μεγαλύτερη μπαταρία λένε ότι δεν υπάρχει για το συγκεκριμένο μοντέλο, οπότε απλά τον π_ _ _ _ ! Βρέστε μου τη λύση?? Απλά η μηχανή ως προς αυτό το θέμα είναι απαράδεκτη!!!! Και ο λόγος αυτός είναι αρκετός για μένα για να την πουλήσω και να την ξεφορτωθώ.
    Σημείωση:
    1)την μηχανή την χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά και κάνω το λιγότερο 15Km την μέρα ( όχι όμως με μια μιζιά).
    2) Αυτό το πρόβλημα το παρουσιάζει τουλάχιστον το συγκεκριμένο μοντέλο και όχι όλα τα μοντέλα της εταιρίας
    3) Έχω βρεί και άλλούς που έχουν το ίδιο πρόβλημα στο δρόμο

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Καλως ήρθες φίλε stavro.

    Κοίταξες εδώ?

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=19257

    Και εγώ προσωπικά θα σκεφτόμουνα τη πώληση αν είχα τα ίδια προβλήματα. αλλά εντάξει ρε παιδιά έχω καταλάβει ότι υπάρχει λύση. Μιλάω εκ του ασφαλούς βέβαια, το ξέρω, αλλά ο Παναγιωτόπυλος είπε με ένα upgrade γίνεται δουλειά. Δωρεάν είναι, δεν χάνετε τίποτα να το δοκιμάσετε.

    Υπομονή

    ΥΓ. Αν είπε κάτι τέτοιο η BMW Hellas (για τα 11κμ ανα μιζιά μιλάω) τότε είναι για πολύ ξύλο ο τύπος που σου μίλησε..... Μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για BMW και δεν είνια δυνατόν να έχει κατασκευάσει ένα μηχανάκι που θέλει 11κμ για να αναπληρώσει τη μιζιά που την εκκίνησε
    Νίκος RT

  8. #203
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Καλα τωρα μη λεμε μαλακιες.

    Μιλαμε για χοντρο προβλημα.16000 € μηχανη και να μενει απο ρευμα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Και φυσικα ειναι λογος πωλησης.

    Ολες οι δικαιολογιες ειναι της πουτσας.Δεν υπαρχει δικαιολογια για αυτα που διαβαζω.

    Και αφου δεν υπαρχει μπαταρια αρκετα μεγαλη να υποστηριξει το εργαλειο η BMW θα επρεπε να το παιρνει πισω η να το αντικαθηστα με αλλο.

    Εγω παντως 5 χρονια την ιδια μπαταρια εχω , με ραδιοκασετωφωνο , συναγερμο και φωτα συνεχεια ανοιχτα και ουδεν προβλημα.
    Keep on rocking in a free world !!!

  9. #204
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ BOXER.ΚΑΙ ΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ 1200,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΩ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ 1200ΑΡΗΔΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ...
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!
    www.caferacers.gr

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    ΠΑΙΔΕΣ BMWΔΑΚΙΔΕΣ/ GSΚΙΔΕΣ. ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟ GS1200 ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ .
    ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ GS ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 02/05. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ. ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΡΤΙΔΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 04 Η ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ;;;;;;ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΤΑΙ ENA E - MAIL ΣΤΗΝ BMW ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ;;; ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΑΦΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ BMW. ΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ... ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ
    ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ K1200GT... ΤΙ ΚΟΥΚΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ......:o
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  11. #206

    R 1200 Gs πρόβλημα με τη μπαταρία? ΛΥΣΗ

    Rt Nick, Δεν το έιχα δει αυτό. Δεν έχω δοκιμάσει, όταν δεν παίρνει μπρος, να ανάψω φλας ή κάτι τέτεοιο, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν καταναλώνει ρεύμα για να κάνει τους ελέγχους στο ABS και στα άλλα συστήματα ώστε να ξυπνήσει? Την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω πάντως.
    Τελευταία ανάβαθμιση που έκανα και μπαταρία που αλλαξα ήταν αρχες Φεβρουαρίου. Από τότε δεν έχω μείνει αλλά δεν έχει τύχει να την αφήσω πάνω από μια μέρα ακίνητη.
    Όσο για τα 11km το έχω ακούσει και από τη 1 από τις 3 αντιπροσώπειες που το έχω παει,

  12. #207
    16.000€ οταν δινεις το μονο που περιμενεις εκτος απο δυνατες συγκινησεις και βολτες που θα εχεις με αυτη την μοτοσυκλετα ειναι να μην μενεις απο μπαταρια και απο μια μαρκα τετοιας απηχησης!
    :wacko:
    Δηλαδη τι θα πει επειδη εχει πολλα ηλεκτρονικα η μπαταρια δεν τα υποστιριζει αρα αυτο ειναι προβλημα(ΠΡΟΒΛΗΜΑ)ξυπνηστε εσεις που την αγορασατε εκτος και αν τα λεφτα σας τα εδωσε ο μπαμπας σας,γι'αυτο μην ανυσυχητε θα σας παρει καινουρια η αλλη μαρκα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Εγω λεω να κανετε ενα διαγγελμα διαμαρτυριας στον κεντρικο εισαγωγεα και αν δεν ακουστητε εκει στη Γερμανια ναι εκει,μην σας περνανε και για λαλακες,σκεφθειτε να περνανε απο διπλα σας τα transalp '93 αβιαστα και απροβληματιστα καθως και τα varantero και V strom 1000και 650 και να χανοντε σαν αερας και εσυς να τα κοιτατε σαν χανοι αν θα προλαβενετε κιολας :hypnotize μηχανακια μακραν φθηνοτερα απο τα δικα σας και αυτοι που τα εχουνε χεστηκανε αν θα ειχανε τοσα ηλεκτρονικα ή νομιζατε εσεις ή αυτοι οτι δεν εχουνε????Εχουνε και αυτοι αλλα δεν τους απασχολουνε


    Καλα μου παιδια δεν τα λεω ολα αυτα για να σας κοροιδεψω αλλα για να σας αφυπνισω,να τους κανετε να σεβαστουνε τα λεφτα σας!Που πιστευω οπως καθεις απο μας με τοσο κοπο βγαζετε,και οπως ειπα και στην αρχη πολλα τα λεφτα για μια μπαταρια
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  13. #208
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Re: Και η δικιά μου μπαταρία καπουτ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ontagkas
    Αγαπητέ φίλε νόμιζα ότι μόνο η δικιά μου μπαταρία τα έπαιξε και είπα ότι ήταν από τύχη. Αλλά τώρα που είδα ότι κι εσύ και άλλοι έχουν τα ίδια προβλήματα εεε του κεραταά δεν είναι τύχη. Έχω το R 1150 RT μοντέλο Απρίλιος του 2003 και η μπαταρία δεν έχει κλείσει ακόμη τρία χρόνια ζωής τη στιγμή που οι φίλοι μου με την μπαταρία yuasa φτάνουν τα 7 μέχρι 9 χρόνια.
    Έγραψα μάλιστα και στην BMW στην Αθήνα καθότι ημηχανή μου δεν είχε και σωλήνα υπερχείλισης της μπαταρίας και έπαθε και μικρή ζημιά από τα υγρά που έτρεξαν, αλλά οι κύριοι της bmw ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ. Η μπαταρία που φοράει η BMW είναι της εταιρείας Exide. Τώρα προβληματίζομαι αν θα βάλω ξανά της μαμάς της ή να βάλω μια της Yuasa
    Αν δεν βαριέσαι πες την γνώμη σου
    Γεια χαρά
    η YUASA ειναι απλα κορυφη στις μπαταριες....το ΤΑ (μοντ 2001) πουληθηκε με τη μαμα μπαταρια...μετα απο 5 χρονια και 63000κμ...παρε ενα ψηφιακο πολυμετρο (ταχουν παμφθηνα πια), βαλτο στην ενδειξη dc mA ξεβιδωσε τον ενα πολο της μπαταριας,συνδεσε τους ακροδεκτες του (τα παντα OFF εννοειται στη μηχανη)και μετρα καταναλωση...αν εχεις πανω απο 5-10 mA τοτες κατι τρεχει...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ SOFTWARE !!!!

    ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=19257


    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΟ FORUM ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΓΜΤ?
    Νίκος RT

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Φίλε Σταύρο εγώ απλά το RT έχω. Δεν έχω σχέση με GS. Αλλά θεωρώ ότι αν ξυπνήσει ο εγκέφαλος με τη κόρνα, φλας ή προβολέα, τότε είναι μια λύση τουλάχιστον για να σε παέι σπίτι. Φυσικά το πρόβλημα δεν λύνεται χωρίς αναβάθμηση........

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τι να λέμε τώρα. Απλά από τα λεγόμενα του Παναγιωτόπουλου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΠΛΑ SOFTWARE.
    Και φυσικά όλοι όσοι δεν το ξέρουν ψάχνουν (και όχι άδικα) τη μπαταρία. Έλα όμως που με ένα patch-άκι σε οποιαδήποτε αντιπροσωπία ΛΥΝΕΤΑΙ
    Νίκος RT

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  2. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  3. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF