Σελίδα 18 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 813141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 281

Θέμα: R1200gs - Τεχνικά Θέματα - Γενική συζήτηση

  1. #256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ινδιαν [/Β]Όσο γιά τήν .....ΑΕΡΟΕΛΑΙΟΨΥΞΗ.........είναι τόσο πρωτοποριακή στίς μηχανές .......
    όσο έγώ είμαι έφηβος........
    Δέν ξέρω πότε τήν είσήγαγε ή bmw στούς boxer άλλά οί Γιαπωνέζοι τήν έχουν ξεπεράσει
    έδώ καί καμμιά είκοσαριά χρόνια......είναι πιά στήν ΑΕΡΟΕΛΑΙΟΥΔΡΟΨΥΞΗ.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τώρα άν έννοείς κάτι ..............άλλο ..........διόρθωσε με.......!!!!!!!!

    [/B]

    ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΝΟΚΥΛΙΔΡΟ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ ΑΕΡΟ - ΨΥΚΤΟ ΚΑΙ ΕΛΑΙΟ - ΨΥΚΤΟ
    ΣΥΧΡΟΝΩΣ.
    ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΛΑΙΟΨΥΚΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΕΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΥΧΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΡΙΝ, ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΣΤΟ GS1200, TO ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΙΠΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ....

    ΣΤΟ XT500cc ΥΑΜΑΗΑ ΤΟ 1982 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ AFTER MARKET ΕΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΕ ΤΟ ΛΑΔΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ΕΚΑΙΓΕ 1,5 lt ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 1000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΘΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΡΟ-ΕΛΑΙΟ-ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΚΥΛΙΝΡΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΩΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 - 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Κ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΤΟ 1987....
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  2. #257
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
    να σαι καλα φιλε μου,εγω παντως το παραγγειλα,αυριο θα δουμε και την διαθεσιμοτητα.

    ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.. ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ BOXER ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΙΣ ΤΟΥ...Π.Χ BMW Z3 , Z4 , ALPHA ROMEO JULIET ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΕΤΣΙ) ..:rotflmao:
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  3. #258
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Πλάκα κάνεις , ε?
    Που τέτοια τύχη...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΡΟ-ΕΛΑΙΟ-ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΚΥΛΙΝΡΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΩΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 - 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Κ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΤΟ 1987....
    Θα ξεκινούσα τα περι ΑεροΕλαιόψυξης στα GSXR του '83, αλλά τι φταίει ο Πακετάνιος ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #259
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Χωρις θερμοστατικο συστημα ψυξης.

    Αυτο ειναι αλλο πραγμα...

    Τι τον θελεις τωρα και τον μελατας τον Πακετάνιο
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  5. #260
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........

    Οί λέξεις boxer καί πρωτοπορία............ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΟΥΝ.............
    Boxer καί παράδοση ναί..........άλλά πρωτοπορία γιά ένα μοτέρ σχεδιασμένο άπό τό
    δεύτερο παγκόσμιο......???????????
    Μέχρι καί ή bmw άρχίζει ,καί τόν τελειώνει αύτόν τόν boxer στά νέα μοντέλλα, ό όποίος έχει μακροζωία,
    είναι λιτός,άθάνατος, άλλά δέν πάει μέ τούς σύγχρονους ρυθμούς ζωής........
    Κάθε 5 λάδι , κάθε 10 βαλβίδες.......κ.λ.π. όταν πλέον όλοι καταπίνουμε χιλιόμετρα πολλά
    καί τά περισσότερα μηχανάκια έχουν βαλβίδες αύτορυθμιζόμενες ή χρειάζονται
    πολύ άραιά σέρβις...........!!!!!!!!!!!!

    Μού άρέσει πολύ τό GS........άλλά τό σκέφτομαι.......!!!!!!!!!!!!!!

    Μηπως λεω εγω τωρα, πρεπει να σκεφτεις την σειρα K. Ενα Κ1200GT ας πουμε :o :o
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  6. #261
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    Γ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΡΟ-ΕΛΑΙΟ-ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΚΥΛΙΝΡΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΩΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 - 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Κ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΤΟ 1987....
    ...που έψυχε όσο λάδι δεν έκαιγε κάθε φορά που το έβαζες μπροστά μετά από παρκάρισμα στο πλαινό σταντ...

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ BOXER ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΙΣ ΤΟΥ...Π.Χ BMW Z3 , Z4 , ALPHA ROMEO JULIET ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ (ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΕΤΣΙ) ..
    Κανένα από τα παραπάνω τουτού που ανφέρεις δεν διαθέτει Boxer κινητήρα αλλά 4κύλινδρο εν σειρά ή 6κύλινδρους εν σειρά (και νομίζω το Ζ4 και V8).

    To τελευταίο BMW που είχε boxer ήταν το μικρό 700σαράκι (νομίζω) της δεκαετίας του '60, ενώ οι τελευταίες Alfa με Boxer ήταν η σειρά της Alfasud....

    Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις περί αερο-ελαιόψυξης προτιμώ να μην τα σχολιάσω....


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #262
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΝΟΚΥΛΙΔΡΟ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ ΑΕΡΟ - ΨΥΚΤΟ ΚΑΙ ΕΛΑΙΟ - ΨΥΚΤΟ
    ΣΥΧΡΟΝΩΣ.
    ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΛΑΙΟΨΥΚΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΕΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΥΧΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΠΡΙΝ, ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΣΤΟ GS1200, TO ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΙΠΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ....

    ΣΤΟ XT500cc ΥΑΜΑΗΑ ΤΟ 1982 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟΤΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ AFTER MARKET ΕΝΑ ΨΥΓΕΙΟ ΛΑΔΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΕ ΤΟ ΛΑΔΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, ΕΚΑΙΓΕ 1,5 lt ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 1000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΘΟΤΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΡΟ-ΕΛΑΙΟ-ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΚΥΛΙΝΡΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΩΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 - 5 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Κ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΤΟ 1987....
    ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΗ.................

    Καί γώ είχα ΧΤ τό 81-82 αύτό μέ τό άσπρο τεπόζιτο καί τά κόκκινα γράμματα ΧΤ-500.....
    έγραφα 1200 χιλιόμετρα Θεσσαλονίκη-Πελοπόννησο καί ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ............νά συμπλήρωνα
    λάδι...........Μόνο βενζίνη ήθελε τό καημένο,ένα φιλλεράκι.....................καί άνω νεκρό σημείο
    κάτω νεκρό..........είσαγωγή εξαγωγή ρύθμιζα καί βαλβίδες μόνος μου τότε......
    Είχε καί τίς πλατινούλες του,ούτε ήλεκτρικά ούτε μαλακίες ούτε τίποτε..........
    Έφαγε πολύ σούζα καί ποτάμια ,βράχια, άπ'όλα.............
    ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΣΕ...............
    Μόνο πού είχε μιά συμπίεση τό γαμημένο............άν σήκωνες τό πόδι ήσουν γιά γύψο
    Μετά έβαλαν σιγά-σιγά καί κείνο τό παπαράκι καί ήρέμησε τό μηχανάκι
    Μέχρι τότε ..........τό καπάκι κοιτάγαμε.............
    Άλλά μή συγκρίνεις μηχανάκια
    ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ...............ΕΚΕΙΝΟ ΗΤΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΟ..................ΓΙΑ ΑΓΟΡΙΑ................!!!!!!!!

    Τώρα γιά τά λάδια ,ξύδια καί ψύξη άς τά πεί κανένας άλλος...........
    Όταν δέν κινείσαι δηλαδή μέ τί κρυώνει αύτό, μόνο άμα φυσάει...???
    Τό v-stroμάκι τό καημένο 8 μήνες...............βεντιλατέρ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ
    άφού νόμιζα ότι δέν είχε........μιά φορά τό άφησα έπίτηδες κανά δεκάλεπτο σταματημένο
    μέ ξερογκαζιές καί τότε δούλεψε.............


  8. #263
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ...που έψυχε όσο λάδι δεν έκαιγε κάθε φορά που το έβαζες μπροστά μετά από παρκάρισμα στο πλαινό σταντ...

    Κανένα από τα παραπάνω τουτού που ανφέρεις δεν διαθέτει Boxer κινητήρα αλλά 4κύλινδρο εν σειρά ή 6κύλινδρους εν σειρά (και νομίζω το Ζ4 και V8).

    To τελευταίο BMW που είχε boxer ήταν το μικρό 700σαράκι (νομίζω) της δεκαετίας του '60, ενώ οι τελευταίες Alfa με Boxer ήταν η σειρά της Alfasud....

    Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις περί αερο-ελαιόψυξης προτιμώ να μην τα σχολιάσω....

    Δεν το διατυπωσα σωστα. Αλλα οι κινητηρες των παραπανω αυτοκινητων της BMW ειναι βασΗΣΜΕΝΟΙ στους BOXER, ειδικα αυτοι σε διαταξη V.
    V8 κινητηρα φοραει η Z4 coupe..

    Οσο για την JULIETA εχεις δικηο η ALFASUD ηταν. ...

    Όσο για τα περί αερο-ελαιό - ψυξης θα προτιμουσα να τα σχολιάσεις καθως μπορει να εχω καταλαβει λαθος απο site Αγγλωφωνα που διαβαζω.....

    Ειδικα αυτο το AIR AND THERMOSTATICALLY CONTROLLED OIL COOLING που αφορα το συστημα ψυξης για το R1200GS
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  9. #264
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΥΜΠΤΩΣΗ.................

    Καί γώ είχα ΧΤ τό 81-82 αύτό μέ τό άσπρο τεπόζιτο καί τά κόκκινα γράμματα ΧΤ-500.....
    έγραφα 1200 χιλιόμετρα Θεσσαλονίκη-Πελοπόννησο καί ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ............νά συμπλήρωνα
    λάδι...........Μόνο βενζίνη ήθελε τό καημένο,ένα φιλλεράκι.....................καί άνω νεκρό σημείο
    κάτω νεκρό..........είσαγωγή εξαγωγή ρύθμιζα καί βαλβίδες μόνος μου τότε......
    Είχε καί τίς πλατινούλες του,ούτε ήλεκτρικά ούτε μαλακίες ούτε τίποτε..........
    Έφαγε πολύ σούζα καί ποτάμια ,βράχια, άπ'όλα.............
    ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΣΕ...............
    Μόνο πού είχε μιά συμπίεση τό γαμημένο............άν σήκωνες τό πόδι ήσουν γιά γύψο
    Μετά έβαλαν σιγά-σιγά καί κείνο τό παπαράκι καί ήρέμησε τό μηχανάκι
    Μέχρι τότε ..........τό καπάκι κοιτάγαμε.............
    Άλλά μή συγκρίνεις μηχανάκια
    ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ...............ΕΚΕΙΝΟ ΗΤΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΟ..................ΓΙΑ ΑΓΟΡΙΑ................!!!!!!!!

    Τώρα γιά τά λάδια ,ξύδια καί ψύξη άς τά πεί κανένας άλλος...........
    Όταν δέν κινείσαι δηλαδή μέ τί κρυώνει αύτό, μόνο άμα φυσάει...???
    Τό v-stroμάκι τό καημένο 8 μήνες...............βεντιλατέρ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ
    άφού νόμιζα ότι δέν είχε........μιά φορά τό άφησα έπίτηδες κανά δεκάλεπτο σταματημένο
    μέ ξερογκαζιές καί τότε δούλεψε.............

    θΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΧΤ. ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΕΚΑΙΓΕ ΑΡΚΕΤΑ ΛΑΔΑΚΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 20000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  10. #265
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
    Δεν το διατυπωσα σωστα. Αλλα οι κινητηρες των παραπανω αυτοκινητων της BMW ειναι βασΗΣΜΕΝΟΙ στους BOXER, ειδικα αυτοι σε διαταξη V.
    V8 κινητηρα φοραει η Z4 coupe..

    Οσο για την JULIETA εχεις δικηο η ALFASUD ηταν. ...

    Όσο για τα περί αερο-ελαιό - ψυξης θα προτιμουσα να τα σχολιάσεις καθως μπορει να εχω καταλαβει λαθος απο site Αγγλωφωνα που διαβαζω.....

    Ειδικα αυτο το AIR AND THERMOSTATICALLY CONTROLLED OIL COOLING που αφορα το συστημα ψυξης για το R1200GS
    To ότι οι κινητήρες των αυτοκινήτων της BMW δύναται να έχουν την οποιαδήποτε ομοιότητα με τους boxer ( που το αρχικό τους ντιζάιν είναι κοντά ... 90 ετών) μου προξενεί ιδιαίτερη εντύπωση. Ειδικά αν σκεφτεί κάποιος ότι οι κινητήρες auto της BMW είναι πολύ ψηλά στις τεχνολογικές λύσεις που χρησιμοποιούν.
    Μάλλον μιλάς για το design των θαλάμων καύσης και της εισαγωγής-εξαγωγής αλλά τοποθετείς το θέμα ανάποδα - ο εκμοντερνισμός του boxer (όταν έγινε οκταβάλβιδος) βασίστηκε στην τεχνογνωσία που υπήρχε από τους κινητήρες αυτοκινήτων.

    Όσον αφορά την ελαιόψυξη, αυτά που γράφεις είναι συγκεκχυμένα (συγγνώμη για το επικριτικό ύφος-δεν το επιδιώκω).
    Αρχικά πρέπει να γνωρίζουμε ότι το λάδι σε έναν κινητήρα εκτός από την λίπανση συνεισφέρει και στην απαγωγή θερμότητας όπως επίσης λειτουργεί και ως αντιοξειδωτικό. Συνεπώς όποια προσπάθεια γίνεται για τη ψύξη του είναι σε σωστό δρόμο. Επειδή όμως δεν είναι όλα άσπρα -μαύρα, σε αυτό το σημείο δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το λάδι πρέπει να βρίσκεται στη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας η οποία -σε γενικές γραμμές- είναι μεταξύ 70 έως 110-120 βαθμών Κελσίου, ενώ μπορούμε να θεωρήσουμε ότι 'αρχίζει' να δουλεύει από τους 40-50 βαθμούς.

    Από κει και πέρα υπεισέρχονται οι ιδιαιτερότητες του design κάθε κινητήρα, αλλά πάλι -γενικά- η προσπάθεια που γίνεται στους σύγχρονους κινητήρες είναι να κρατιέται η θερμοκρασία λαδιού-νερού κοντά στο ιδανικό (δηλαδή και για τα 2 μεταξύ 90-100 βαθμών).

    Όσον αφορά το λάδι, μία εργοστασιακή τοποθέτηση (και όχι 'πατέντα' που όπως είχες κάνει στο ΧΤ σου είχα κάνει και εγώ στο XR μου) είναι πολύ πιθανό να χρησιμοποιεί θερμοστάτη ο οποίος θα αποτρέπει την κυκλοφορία του λαδιού μέσα από το ψυγείο του εάν αυτό έχει χαμηλή ή και τη θεμιτή θερμοκρασία.

    Αν θέλεις βάλε τα links που έχεις σχετικά με την AIR AND THERMOSTATICALLY CONTROLLED OIL COOLING. Ίσως να μπορέσουμε να διευκρινίσουμε ορισμένα σημεία.




    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #266
    παιδια εχω μπερδευτει τωρα,αν καιει λαδι θα ηθελα να μου το πειτε για να την ακυρωσω,αρκετο λαδι εχω συμπληρωσει σε μια alfa gt που εχω,ε οχι και στην μηχανη,αμα ειναι ετσι ας κατσω με το gsx 1400 Που εχω.

  12. #267
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    http://www.bmwmotorcycles.com/mvnfor...7&lastpage=yes

    oups δεν δουλευει

    Αναφερει

    Internal oil cooling of the cylinder heads - already featured on the former engine - has been adjusted to the higher level of output and torque by improving flow conditions and avoiding any kind of throttle effect. Oil cooling improves the dissipation of heat from the valve rim and ensures a more consistent distribution of temperature within the cylinder head. All this contributes to the engine's robust thermal stability and helps to ensure the high standard of reliability so typical of a BMW.



    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  13. #268
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Που τέτοια τύχη...



    Θα ξεκινούσα τα περι ΑεροΕλαιόψυξης στα GSXR του '83, αλλά τι φταίει ο Πακετάνιος ...???
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις περί αερο-ελαιόψυξης προτιμώ να μην τα σχολιάσω....

    Τελικα παιδια εχετε απολυτο δικηο .... Παρασυρθηκα απο την τοποθετηση καποιων που θεωρουσα "σοβαρους" ... συμβουλη μην αφηνεται να επιρεαζουν την κριση σας οι λαλακιες του καθενος ΛΑΛΑΚΑ στο διαδυκτυο πριν τις διασταυρωσεται


    Γειρασκο αει διδασκομενως
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  14. #269
    εγω παντως την πηρα την gs και ειναι μια χαρα και ειμαι πολυ χαρουμενος.

  15. #270
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    για χαρα και απο εμενα Πρώην κάτοχος 2 Χ r1100 gs με πανό από 95000 χιλ πανό τους,
    έχω παραγγείλει το 1200 gs Adventure και θα το περιμένω 2,5 μήνες να μου έρθει κλαψ σνιφ .
    Να πω και εγώ την εμπειρία μου στα BOXER έκαιγε και εμένα λίγο λαδάκι 100-200ml από αλλαγή σε αλλαγή
    Το 1100 μέχρι τα 40000 χιλ μετά τίποτα ούτε σταγόνα ???????????????
    Χωρίς να κάνω κάτι.

Σελίδα 18 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 813141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  2. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  3. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF