Σελίδα 19 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 281 από 281

Θέμα: R1200gs - Τεχνικά Θέματα - Γενική συζήτηση

  1. #271
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
    για χαρα και απο εμενα Πρώην κάτοχος 2 Χ r1100 gs με πανό από 95000 χιλ πανό τους,
    έχω παραγγείλει το 1200 gs Adventure και θα το περιμένω 2,5 μήνες να μου έρθει κλαψ σνιφ .
    Να πω και εγώ την εμπειρία μου στα BOXER έκαιγε και εμένα λίγο λαδάκι 100-200ml από αλλαγή σε αλλαγή
    Το 1100 μέχρι τα 40000 χιλ μετά τίποτα ούτε σταγόνα ???????????????
    Χωρίς να κάνω κάτι.
    Κι γω το ιδιο "προβλημα" ειχα με το R1150GS ADV. :rotflmao: :rotflmao: μετα τα 40000 χιλ. ουτε αυτο μου εκαιγε λαδια και νομιζα οτι κατι δεν παει καλα ..........στα 53000 χιλ το πουλησα για το R1200GS.. τελικα καλά εκανα...
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  2. #272
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309

  3. #273
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085

    ρυθμίσεις συναγερμού

    το δανείζομαι από το bmwmoto.gr και τον χρήστη peterv:


    Λοιπόν το κουμπάκι με τις γραμμές που οπλίζει θα το λέμε 1 το άλλο 2 .
    Απενεργοποιείς το συναγερμό με κλειστή μηχανή.
    - ανάφλεξη ενεργοποιημένη
    - πλήκτρο 1 τρεις φορές (ακούς έναν ήχο)
    - σβήνεις ανάφλεξη πριν περάσουν 10 δευτερόλεπτα.
    - πλήκτρο 2 τρεις φορές (ακούς ήχο)
    - ανοίγεις την ανάφλεξη πριν περάσουν 10 δευτερόλεπτα (ακούς 3 ήχους)

    Ο προγραμματισμός έχει ανοίξει ...
    το κόκκινο led δηλώνει το βήμα στο οποίο έχεις προχωρήσει στον προγραμματισμό. Ηχεί ένας τόνος για το πλήκτρο 1 και ένας άλλος για το πλήκτρο 2. Οταν τελειώσει ο προγραμματισμός το led σταματά και ηχούν 4 ήχοι .

    1) Να κτυπάει όταν ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται (πλήκτρο 1 on ή
    πλήκτρο 2 off)
    2) Δεν χρησιμοποιείται η επιλογή (πάτα το 1 ή το 2 το ίδιο είναι)
    3) Τύπος ακουστικού συναγερμού (πλ 1 αυξομειούμενος ή πλ 2
    διακοπτόμενος)
    4) Αυτόματη ενεργοποίηση (πλ 1 on ή πλ 2 off)

    Έξοδος προγραμματισμού κλείνεις την ανάφλεξη ή περιμένεις 30 δευτερόλεπτα ακούς 4 ήχους ότι ο προγραμματισμός ήταν επιτυχής.
    Αν διακόψεις την διαδικασία στην μέση δεν αποθηκεύεται καμία επιλογή .

    δεν το βρήκα πουθενά αλλου και ειπα να το βαλω εδω στο sticky!

  4. #274

    Re: ρυθμίσεις συναγερμού

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!
    Για να μην πάθετε ότι έπαθα κι εγώ. Πριν από ενάμιση μήνα περίπου ανέβαινα από Αθήνα προς Σέρρες με το 1200 GS μου μοντέλο 2007. Λίγο μετά την Λαμία (και για καλή μου τύχη), σκάει στην ζελατίνα του κράνους μου μια πεταλούδα και μου κάνει την ορατότητα …. Καπέλο. Στα 300 μέτρα βλέπω βενζινάδικο και αποφασίζω να μπω μέσα για να καθαρίσω το κράνος. Με το που κάνω δεξιά και λίγο πριν φτάσω στις αντλίες πατάω το μπροστινό για να σταματήσω και τα δάχτυλά μου φτάσανε στην μανέτα χωρίς να κόψη καθόλου το GS!! Δεύτερη φορά την μενέτα και πάλι τίποτα!! Αφού απέφυγα με ακροβατικό ελιγμό τις αντλίες και πατώντας το πίσω ακινητοποιήθηκα. Κατεβαίνω κάτω και βλέπω ποτάμι τα υδραυλικά υγρά κάτω από την μηχανή, πάνω στο σασί και στα 200 ευρώ μποτάκια μου. Αφού έψαξα την μηχανή για να βρω την διαρροή (δεν τα κατάφερα), πήρα την περιβόητη βοήθεια της BMW για να δω τι πρέπει να γίνει για να φθάσω στο προορισμό μου. Δεν λέω, απαντήσανε γρήγορα ευγενικά αλλά… μετά από μισή ώρα μου λένε ότι στο σημείο που ήμουν δεν μπορούσε να έρθει τεχνική βοήθεια διότι δεν είχανε αντιπρόσωπο στην Λαμία και από τα όρια του νομού Λαρίσης (όπου και υπάρχει αντιπρόσωπος), απείχα μια ώρα. Άρα έπρεπε να αποφασίσω ή να με φορτώσουν και να με πάνε στην Λαμία σε χώρο φύλαξης και την επομένη πίσω για Αθήνα, ή να αναλάβω το ρίσκο να ξεκινήσω μόνο με πίσω φρένο για την Λάρισα. Έκανα ότι θα κάνατε οι περισσότεροι. Ξεκίνησα μέσα στα νεύρα για την Λάρισα με την ψυχή στο στόμα και το ABS να κροταλίζει σε κάθε πάτημα του ποδιού. Αφού βρήκα τον τεχνικό στην αντιπροσωπεία της Λάρισας, κατάλαβα ότι δεν τον είχε ενημερώσει κανείς (παρά τις διαβεβαιώσεις της οδικής βοηθείας της BMW ότι έχουν μιλήσει στο συνεργείο και θα με περιμένανε), για το πρόβλημα μου. Ο τεχνικός στην Λάρισα αν και είχε δουλειά (και προς τιμή του), με εξυπηρέτησε και αφού έλυσε το ντεπόζιτο είδαμε ότι είχα διαρροή στην πατούρα από το σωληνάκι που πηγαίνει από την αντλία (μανέτα), στην μονάδα του ABS!! Φυσικά το ανταλλακτικό δεν υπήρχε. Μετά από τηλεφωνήματα σε όλη σχεδόν την Ελλάδα μάθαμε και εγώ και ο τεχνικός ότι έχει έρθει πριν από 10-12 ημέρες ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ από την bmw για ανάκληση κάποιον μοντέλων GS με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!!!!!! Καταλαβαίνετε τι έγινε… Πέραν του ότι με φύλαξε ο θεός και δεν σκοτώθηκα, η τετράωρη ταλαιπωρία μου τα κατεστραμμένα μποτάκια, οι στάμπες στο σασί η δουλεία μου που την έχασα (λόγω αργοπορίας) και η ψυχική οδύνη δεν ξεπληρώνονται από την BMW. Σας παρέθεσα το 1ο μου πρόβλημα (γιατί υπάρχει και δεύτερο), για να προλάβετε όσοι έχετε Gs 1200 να το ψάξετε για να μην γίνεται ξαφνικά τατουάζ στην 5η πόρτα σε κάποιο αυτοκίνητο ή στην χειρότερη στην καρότσα κάποιου φορτηγού και δεν καταλάβετε γιατί δεν σταμάτησε !!

    Το 2ο πρόβλημα ήρθε σε ένα ταξίδι πριν από δύο Κυριακές που θα πηγαίναμε 5 φίλοι, από το Μεγάλο Πεύκο στο Γαλαξίδι μέσω Λιβαδειάς. Αφού φορτώσαμε και ελέγξαμε δεσίματα και βαλίτσες ξεκινήσαμε με προορισμό την Θήβα. Εγώ ήμουν Νο 4 από τους 5. Στην ανάβαση της Κάζας χάνω από τους καθρέπτες μου τον 5. Κόβω και περιμένω αργά αλλά τίποτα. Αποφασίζω να γυρίσω να δω τη συμβαίνει και τον βρίσκω παρακάτω με το τηλέφωνο στο χέρι να προσπαθεί να μας ειδοποιήσει και να κρατά στο άλλο χέρι του μια βαλίτσα (Top case). Αποδείχτηκε ότι ήτανε η δική μου. Ναι!! μου είχε φύγει στην πορεία. Για να μην σας κουράζω αυτό έγινε άλλες 3 φορές με κίνδυνο να προκαλέσω ατύχημα στα πίσω διερχόμενα αυτοκίνητα (επιστροφή Κυριακής στην Πατρών – Αθηνών) και κίνδυνο να πάω αυτόφωρο και να την βγάλω στην στενή καθότι Κυριακή.
    Προσοχή λοιπόν κύριοι διότι δεν είναι τόσο ρόδινα όσο τα διαφημίζουνε. Υπ’όψιν είμαι οδηγός μηχανών εδώ και 30 χρόνια με πάνω από 15 μηχανές στην κατοχή μου και ποτέ δεν συνάντησα τέτοιου είδους προβλήματα και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. .
    Keep your ass safe!!

  5. #275
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    To display δεν σου εβγαλε fault στο ABS ?

    το top case γιατι εφυγε ? εσπασε κατι ?

  6. #276
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954

    Re: Re: ρυθμίσεις συναγερμού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από IRONMADE
    σκάει στην ζελατίνα του κράνους μου μια πεταλούδα και μου κάνει την ορατότητα …. Καπέλο. ......... λίγο πριν φτάσω στις αντλίες πατάω το μπροστινό για να σταματήσω και τα δάχτυλά μου φτάσανε στην μανέτα χωρίς να κόψη καθόλου το GS!! .........................Κατεβαίνω κάτω και βλέπω ποτάμι τα υδραυλικά υγρά κάτω από την μηχανή, πάνω στο σασί και στα 200 ευρώ μποτάκια μου. .
    καλά τι σόι πεταλούδα ήταν αυτή ρε φίλε...?

  7. #277
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
    To display δεν σου εβγαλε fault στο ABS ?

    το top case γιατι εφυγε ? εσπασε κατι ?
    Το display δεν έβγαλε τίποτε και δεν έπρεπε να βγάλει διότι το ABS δούλευε ως μονάδα.

    Η βαλίτσα έφυγε 4 φορές χωρίς να σπάσει απολύτως τίποτε. Γιατί όμως σου κάνει εντύπωση, αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι το ξέρη και η BMW ότι φεύγουν οι βαλίτσες, γι’αυτό άλλωστε βγάλανε το 2008 τεχνική οδηγία να αλλαχτούνε οι βαλίτσες όσων πελατών παραπονιούνται με ποιο βελτιωμένες.
    Keep your ass safe!!

  8. #278

    Re: Re: Re: ρυθμίσεις συναγερμού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    καλά τι σόι πεταλούδα ήταν αυτή ρε φίλε...?

    Αυτή η πεταλούδα φίλε μου ήταν η πεταλούδα που μου έσωσε την ζωή αφαιρώντας την δική της πάνω στην ζελατίνα μου..
    Keep your ass safe!!

  9. #279

    Re: ρυθμίσεις συναγερμού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
    το δανείζομαι από το bmwmoto.gr και τον χρήστη peterv:


    Λοιπόν το κουμπάκι με τις γραμμές που οπλίζει θα το λέμε 1 το άλλο 2 .
    Απενεργοποιείς το συναγερμό με κλειστή μηχανή.
    - ανάφλεξη ενεργοποιημένη
    - πλήκτρο 1 τρεις φορές (ακούς έναν ήχο)
    - σβήνεις ανάφλεξη πριν περάσουν 10 δευτερόλεπτα.
    - πλήκτρο 2 τρεις φορές (ακούς ήχο)
    - ανοίγεις την ανάφλεξη πριν περάσουν 10 δευτερόλεπτα (ακούς 3 ήχους)

    Ο προγραμματισμός έχει ανοίξει ...
    το κόκκινο led δηλώνει το βήμα στο οποίο έχεις προχωρήσει στον προγραμματισμό. Ηχεί ένας τόνος για το πλήκτρο 1 και ένας άλλος για το πλήκτρο 2. Οταν τελειώσει ο προγραμματισμός το led σταματά και ηχούν 4 ήχοι .

    1) Να κτυπάει όταν ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται (πλήκτρο 1 on ή
    πλήκτρο 2 off)
    2) Δεν χρησιμοποιείται η επιλογή (πάτα το 1 ή το 2 το ίδιο είναι)
    3) Τύπος ακουστικού συναγερμού (πλ 1 αυξομειούμενος ή πλ 2
    διακοπτόμενος)
    4) Αυτόματη ενεργοποίηση (πλ 1 on ή πλ 2 off)

    Έξοδος προγραμματισμού κλείνεις την ανάφλεξη ή περιμένεις 30 δευτερόλεπτα ακούς 4 ήχους ότι ο προγραμματισμός ήταν επιτυχής.
    Αν διακόψεις την διαδικασία στην μέση δεν αποθηκεύεται καμία επιλογή .

    δεν το βρήκα πουθενά αλλου και ειπα να το βαλω εδω στο sticky!

    Το έκανα και ισχύει. Διευκρινίζω ότι όταν ανοίξει ο προγραμματισμός πρέπει να πατήσουμε 4 φορές τα πλήκτρα (ή το σαγρέ ή το λείο αναλόγως τι θέλουμε).
    ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟΙ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!

  10. #280
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.036
    Μοντέλο ADV, 2006, πίσω ανάρτηση.

    Μέχρι ποιάς χρονιάς μπορούμε να βάλουμε, εαν κοιτάμε σε μεταχειρισμένο?
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  11. #281
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Μοντέλο ADV, 2006, πίσω ανάρτηση.

    Μέχρι ποιάς χρονιάς μπορούμε να βάλουμε, εαν κοιτάμε σε μεταχειρισμένο?
    Δεν επισκευάζεται η υπάρχουσα; Ο K Shock τις ανοίγει. Αλλιώς κοίτα θα έλεγα σε οικονομική after market.

Σελίδα 19 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 11:44
  2. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 03:28
  3. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF