Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 281

Θέμα: R1200gs - Τεχνικά Θέματα - Γενική συζήτηση

  1. #121
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697

    BMW R1200GS Light trick....

    Παει καιρος που καποιος αναφερθηκε στο πως μπορει καποιος να σβησει το φως της μηχανης οπου ειναι συνεχεια αναμμενο.
    Επεσα λοιπον σε καποιον τεχνικο της BMW απο την Γερμανια στις διακοπες μου και μου ειπε το κολπο πως να σβησο το μονιμα αναμμενο φως της μηχανης (το οποιο μολις σβησεις και ξαναγυρισεις τον διακοπτη κανει reset.)

    ΛΟΙΠΟΝ:

    ΚΡΑΤΑΤΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ CANCEL ΤΩΝ ΦΛΑΣ (ΓΚΡΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ) ΓΙΑ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ CANCEL ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟ CANCEL. ΚΡΑΤΑΤΕ ΠΕΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ....

    ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ R1200 GS ΠΟΥ ΕΧΩ. ΤΩΡΑ ΑΝ AYTO ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ 1150 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ.

    Ο τυπος μου ειπε οτι υπαρχουν και αλλα πολλα πραγματα που ρυθμιζονται με τους διακοπτες οπως για παραδειγμα να μενουν αναμμενα συνεχεια τα φλας (οπως στις αμερικανικες εκδοσεις της μηχανης) . Δεν μου ειπε περισσοτερες λεπτομερειες αλλα εχω κρατησει το e-mail του για περεταιρω πληροφοριες.

    Ελπιζω να βοηθησε ...
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  2. #122
    Υπαρχει συστημα να αναβοσβυνουν τα φλας στο ρυθμο του:
    ''Ποσο εχεις μεγαλωσει? ΜΠΕΕΕΕΜΠΑ ΜΠΕΕΕΜΠΑ!!!''

    Μην παρεξηγιεσαι,στην πραγματικοτητα ζηλευω κατι τετοια ''tweaks''

  3. #123
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Den parexigiemai min anysixeis after

    By the way to tragouri leei

    BRE POS EXEIS MEGALOSEI MPEMPA.....
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  4. #124
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    Den parexigiemai min anysixeis after

    By the way to tragouri leei

    BRE POS EXEIS MEGALOSEI MPEMPA.....
    Και'χεις γινει αλλη τοοοση,σε μερες εγινες διπλη!!!

    Σωστος

  5. #125
    η δικια μου απορια ειναι γιατι να κλεισεις τα φωτα.

    Εδω δεν μας βλεπουν ουτε με τα φωτα αναμενα, μερα μεσημερι!!!! φαντασου τι μας λενε χωρις φωτα!!!!!!!


    παντως ειναι ψαροτικος ο τροπος που σβηνουν τα φωτα!!!!

    να σε καλα Σταυρο!!

  6. #126
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Enas poly kalos logos gia na to kaneis auto einai i fortisi tis mpatarias apo oti mou eipe o typos. Epidi oi perissoteroi epi to pleiston xrisimopoioume tis mixanes mesa stin poli i mpataria den fortizei kala me tis synexomenes kai braxyprothesmes anataseis tou kinitira. On/OFF se mikra diastimata.
    Opote epidi to fos tis mixanis trabaei arketo fortio apo tin mpataria esto kai an i mixani douleiei , boithaei na fortizei kalytera entos polis an pou kai pou den xrisimopoioume to fos.... ....
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    ΚΑΙ πως το ξανανοιγουμε ?? με τον ιδιο τροπο ??
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  8. #128
    Παλαιό Μελος Το avatar του/της GEORGE_37
    Εγγραφή
    15/07/2002
    Μηνύματα
    232

    Re: BMW R1200GS Light trick....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    Παει καιρος που καποιος αναφερθηκε στο πως μπορει καποιος να σβησει το φως της μηχανης οπου ειναι συνεχεια αναμμενο.
    Επεσα λοιπον σε καποιον τεχνικο της BMW απο την Γερμανια στις διακοπες μου και μου ειπε το κολπο πως να σβησο το μονιμα αναμμενο φως της μηχανης (το οποιο μολις σβησεις και ξαναγυρισεις τον διακοπτη κανει reset.)

    ΛΟΙΠΟΝ:

    ΚΡΑΤΑΤΕ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ CANCEL ΤΩΝ ΦΛΑΣ (ΓΚΡΙ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ) ΓΙΑ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ CANCEL ΠΑΤΑΤΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟ CANCEL. ΚΡΑΤΑΤΕ ΠΕΤΗΜΕΝΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ....

    ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ R1200 GS ΠΟΥ ΕΧΩ. ΤΩΡΑ ΑΝ AYTO ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ 1150 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ.

    Ο τυπος μου ειπε οτι υπαρχουν και αλλα πολλα πραγματα που ρυθμιζονται με τους διακοπτες οπως για παραδειγμα να μενουν αναμμενα συνεχεια τα φλας (οπως στις αμερικανικες εκδοσεις της μηχανης) . Δεν μου ειπε περισσοτερες λεπτομερειες αλλα εχω κρατησει το e-mail του για περεταιρω πληροφοριες.

    Ελπιζω να βοηθησε ...

    Egw eimoun autos o kapoios
    Bravo Spike !!!!
    Γιώργος R1200GS

    www.ForumGS.gr

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    ?????????
    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  10. #130
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
    ΚΑΙ πως το ξανανοιγουμε ?? με τον ιδιο τροπο ??



    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    Παει καιρος που καποιος αναφερθηκε στο πως μπορει καποιος να σβησει το φως της μηχανης οπου ειναι συνεχεια αναμμενο.
    Επεσα λοιπον σε καποιον τεχνικο της BMW απο την Γερμανια στις διακοπες μου και μου ειπε το κολπο πως να σβησο το μονιμα αναμμενο φως της μηχανης (το οποιο μολις σβησεις και ξαναγυρισεις τον διακοπτη κανει reset.)
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Giannis_L
    Εγγραφή
    10/02/2005
    Μηνύματα
    615
    αρα καλα θελω να κανω εγχειρηση για να μηδενισω τη μυωπια...


    Giannis L

    www.MotoRAID.eu - Ταξιδιωτικός εξοπλισμός μοτοσυκλέτας

  12. #132
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
    αρα καλα θελω να κανω εγχειρηση για να μηδενισω τη μυωπια...



    κοιτα, μεχρι τους 20 βαθμους (που δεν βλεπεις τιποτα!!!) δεν την χρειαζεσαι... ελπιζω να μην την πλησιαζεις!
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  13. #133
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Telika mporei na mou pei kaneis an douleuei kai se 1150???
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  14. #134

    Exclamation Διαροη Βαλβολινης απο ελλατοματικη Τσιμουχα

    Καλημεριζω τους απανταχους GSακηδες αυτού του Foroum.
    Καταρχην να ευχηθω σε ολους καλό χειμωνα (αν και νωρις ακομα), θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας ενα προβλημα που αντιμετοπιζω με την Καλή μου, που μπορει να ενδιαφερει και αλλούς ιδιοκτητες BMW R1200 GS. Αφου επεστεψα από τις καλοκαιρινες διακοπες και κατα την διαρκεια του καθιερωμενου πλυσηματος ανακαληψα ένα λεκε από λαδι στην βαση του καρτερ ακριβως κατω απο το σημειο που κουμπονει το σασμαν με τον κινητηρα.Αφου το καθαρισα το σημειο αυτο καθως και την ποδια που ειχε γεμισει και αυτη με τη μουργα απο το λαδι που κατελειγε σε αυτη, εκανα μερικα χλμ. για να δω απο που τελικα χανει αυτό το λαδι. Διαπιστωσα ετσι ενα δακρυσμα απο λαδι που τελικα αποδειχθηκε οτι ήταν βαλβολινη απο το σημειο που φαινεται στην φωτο που επισυναπτω. Μιλωντας με καποιος φιλους για το συγκεκριμενο φαινομενο, μου ειπαν οτι ενας γνωστος τους αντιμετοπιζε το ιδιο προβλημα και επειτα απο επισκεψη στο συνεργειο του είπαν οτι επρεπε να αλλαχτει μια τσιμουχα που βρίσκεται αναμεσα στο σασμαν και στον αξονα που βγαινει απο το κινητηρα (αξιας 2 ευρω), πραγματι αλλαχτηκε και το προβλημα λυθηκε προσωρινα ομως γιατι υστερα απο ένα σχετικα μικρο ταξίδι το φαινομενο ξαναπαρουσιαστηκε. Μετα απο δευτερη επισκεψη στο συνεργειο αλλάχτηκε παλι η τσιμουχα για δευτερη φορα με μια πιο Special όπως την αποκαλεσε ο τεχνικος του συνεργειου.Τα αποτελεσματα απο την δευτερη αλλαγη δεν τα γνωριζω ακομη. Υστερα απο αυτο και αφου ειχα ηδη προγραμματιση να κανω το Service των 10000 Km αναφερα το προβλημα αυτό στο υπευθυνο του Service (Παναγιοτοπουλος, Κος Αντωνης). Μου είπε πως θα το ελεγχαν και πραγματι ετσι εγινε, παρολου που σφιχτικαν αρκετες βιδες στο σημειο αυτο η διαροη δεν σταματησε. Αφου συζητησα με τον σγκεκριμενο μου ειπε οτι επειδη η διαροη ειναι μικρη δεν αξιζε τον κοπο να κατεβει το σασμαν για να αλλαχτει αυτή η τσιμουχα και μου ειπε να επικοινωνησω μαζι του σε δυο εβδομαδες μηπως εχει βγαλει καποια βελτιωση η BMW (οπως λυθηκε το προβλημα με το σφυριγμα στα φρενα). Επικοινωνησα επισης και με την BMW Hellas μηπως και ειχαν καποια παραπανω πληροφορηση για το προβλημα αυτό αλλα δεν ήξεραν κατι παραπανω και με παρεπεψαν στη συμβουλη του Τεχνικου του Service. Οποιαδήποτε πληροφορια ή συμβουλη για το προβλημα αυτο ειναι καλοπροαιρετη και sory για την πολυλογια αλλα νομιζω οτι οταν δινεις 150000+ ευρω θελεις να μην έχεις τετοια φαινομενα.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gearbox1.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	71,5 KB 
ID:	22929

  15. #135
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    jprotop , autin tin blabi tin exoume anaferei kai sygekrimena ego se pio palio thread , psaxe na to deis , exei kai sxediagramma. Kapoia montela ta anakalese i BMW logo autis tis tsimouxas. Tha psaxo na bro peretairo plirofories.
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  2. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  3. Τεχνικά Θέματα για F650
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF