Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Επιλογή μεγάλης μηχανής...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    17

    Επιλογή μεγάλης μηχανής...

    γειά σας παίδες,με λένε Σταυρο και είμαι 29ετων, πριν μερικές μέρες πούλησα ένα R6 και ο λόγος ήταν ότι με είχε κουράσει το γεγονός ότι δεν μπορούσα να πάω μια άνετη βόλτα η ένα ταξίδι με έναν συνεπιβάτη..
    έχω καταλήξει σε 2 μοντέλα ή μάλλον 3 αλλα το τρίτο το έχω αποκλείσει κάπως για τούς λόγους που θα πω παρακάτω..
    λοιπόν είμαι ανάμεσα σε Yamaha FZ1 (οχι Naked) ή σε Hayabusa K8. Το τρίτο ήταν το Tiger 1050 αλλά μετά από λίγο ψάξιμο έμαθα ότι είναι λίγο ιδιαίτερα μηχανάκια(3 κύλινδρο) και ότι παρουσιάζουν και βλάβες.επίσεις νομίζω πως δεν θα με κάλυπτε και από άποψη δύναμης..

    Άρα, έχουμε και λέμε, Fazer 1000 2008 μοντέλο και άνω ή Hayabusa Κ8.
    Η διαφορές τους πολλές αλλά χρηματικά για την αγορά τους είναι μικρή και γι'αυτο σκέφτομαι ένα από τα δύο. Περισσότερο καταλήγω στο Hayabusa απλά με τρομάζει λίγο σαν μηχανή και σκέφτομαι και το κόστος συντήρησις του, όπου βεβαία από την άλλη δεν νομίζω να έχει και τεράστια διαφορά με το FZ1.
    H κοπέλα μου ψηφίζει Hayabusa και γι'αυτό καταλήγω περισσότερο προς εκεί και όπως και να το κάνουμε το Hayabusa είναι Hayabusa και πιστεύω πως ξεχωρίζει και κάνει την διαφορά από τα άλλα. Exω και ένα Ιnnova 125 για τις οικονομικές μετακινήσεις στην πόλη άρα θα είναι μόνο για βόλτες και ταξίδια..

    περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο θέμα και ιδιαίτερα από κατόχους Hayabusa...
    ευχαριστώ

  2. #2

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Μεταξυ των 2 μονο?

    Αν ναι τοτε μπουσα για τη δουλεια που λες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    νομιζω το μπουσα θα σε καλυψει και σε αλλα πραγματα (λογω της παραπανω ροπης/δυναμης) σε σχεση με το FZ1...
    παντως διαφορετικης φιλοσοφιας μηχανες. το μπουσα ειναι χιλιομετροφαγος αλλα ιδιαιτερης σχεδιασης και τροπου οδηγησης (κλιπ ον).
    και το αλλο ειναι λιγο πιο all arround με αλλη φιλοσοφια (και θεση) οδηγησης (τιμονι)...


    αν μπορει η γυναικα σου να κρατηθει μετα τα 220, παρε το μπουσα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    νομιζω το μπουσα θα σε καλυψει και σε αλλα πραγματα (λογω της παραπανω ροπης/δυναμης) σε σχεση με το FZ1...
    παντως διαφορετικης φιλοσοφιας μηχανες. το μπουσα ειναι χιλιομετροφαγος αλλα ιδιαιτερης σχεδιασης και τροπου οδηγησης (κλιπ ον).
    και το αλλο ειναι λιγο πιο all arround με αλλη φιλοσοφια (και θεση) οδηγησης (τιμονι)...


    αν μπορει η γυναικα σου να κρατηθει μετα τα 220, παρε το μπουσα.
    έχεις δίκιο ότι είναι διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανές..κατέληξα σε αυτές τις δυο μετά από πολύ ψάξιμο και οι δυο σχεδιαστικά μου αρέσουν..
    τώρα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα πήγαινα 220 με την γυναίκα πίσω καθώς φοβάται πολύ και κάτι τέτοιο θα ήταν μεγάλη βλακεία μου..μόνος ίσως να πήγαινα 300 αλλά όχι με άλλο άτομο από πίσω, με ενδιαφέρει να μπορώ να ταξιδεύω άνετα με 150-160χλμ...


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SteveR6
    έχεις δίκιο ότι είναι διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανές..κατέληξα σε αυτές τις δυο μετά από πολύ ψάξιμο και οι δυο σχεδιαστικά μου αρέσουν..
    τώρα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν θα πήγαινα 220 με την γυναίκα πίσω καθώς φοβάται πολύ και κάτι τέτοιο θα ήταν μεγάλη βλακεία μου..μόνος ίσως να πήγαινα 300 αλλά όχι με άλλο άτομο από πίσω, με ενδιαφέρει να μπορώ να ταξιδεύω άνετα με 150-160χλμ...


    το μπουσα μαζευει χλμ απο εκει που δεν το περιμενεις...οποτε μην σου φαινεται εξωπραγματικο το 200 ή το 220.

    επισης αν δεν θες να εκμεταλλευτεις την δυναμη του (οπως και την ροπη του) δεν υπαρχει λογος να το παρεις.
    γενικα ειμαι της φιλοσοφιας, να παιρνεις ενα μηχανακι για να το πηγαινεις οπως του αξιζει. το να παρεις ενα μπουσα και να το πηγαινεις με 150, ταχυτητα που μπορει (πλεον) να παει το 90% των μηχανων σημερα, δεν λεει κατι. ανεση ναι. αλλα το γκαζι ειναι γλυκο και θα σε προκαλει.

    καλη επιλογη οτι και αν διαλεξεις..

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    το μπουσα μαζευει χλμ απο εκει που δεν το περιμενεις...οποτε μην σου φαινεται εξωπραγματικο το 200 ή το 220.
    +1

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    το μπουσα μαζευει χλμ απο εκει που δεν το περιμενεις...οποτε μην σου φαινεται εξωπραγματικο το 200 ή το 220.

    επισης αν δεν θες να εκμεταλλευτεις την δυναμη του (οπως και την ροπη του) δεν υπαρχει λογος να το παρεις.
    γενικα ειμαι της φιλοσοφιας, να παιρνεις ενα μηχανακι για να το πηγαινεις οπως του αξιζει. το να παρεις ενα μπουσα και να το πηγαινεις με 150, ταχυτητα που μπορει (πλεον) να παει το 90% των μηχανων σημερα, δεν λεει κατι. ανεση ναι. αλλα το γκαζι ειναι γλυκο και θα σε προκαλει.

    καλη επιλογη οτι και αν διαλεξεις..
    ναι σωστα αυτα που λες αλλα πιστευω πως εαν καποιος δεν μπορει να συγκρατισει τον εαυτο του να μην παει 200+ με αλλον απο πισω του τοτε δεν θα ερπεπε να καβαλαει ενα τετοιο εργαλειο γιατι απλα μετα γινετε επικυνδινος...

  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    κανε βολτα ενα Tuono




  10. #10
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    κανε βολτα ενα Tuono



    Με τις βοηθητικές η χωρίς?
    Keep spamming!!!:a13:

  11. #11
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Re: Επιλογή μεγάλης μηχανής...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SteveR6
    Το τρίτο ήταν το Tiger 1050 αλλά μετά από λίγο ψάξιμο έμαθα ότι είναι λίγο ιδιαίτερα μηχανάκια(3 κύλινδρο) και ότι παρουσιάζουν και βλάβες.επίσεις νομίζω πως δεν θα με κάλυπτε και από άποψη δύναμης..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    Όταν εγώ τα λέω

    Εγώ θα έλεγα φίλε να προτιμήσεις το fazer αν θες ταξιδάκια δυνατό ροπάτο θα σε βολέψει μια χαρά. Το BUSA ιδιαίτερο μηχανάκι όχι ότι δε μπορείς να ταξιδέψεις αλλά εμένα προσωπικά δε μου κάθεται καλά
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  12. #12
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Το Fz1 θα σε ταλαιπωρήσει με την ανεμοκάλυψη (μιλάω για το Fazer) ενώ με το Busa θα είσαι αρχηγόπουλο!


    Το Tiger είναι επίσης καλή επιλογή.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
    Το Fz1 θα σε ταλαιπωρήσει με την ανεμοκάλυψη (μιλάω για το Fazer) ενώ με το Busa θα είσαι αρχηγόπουλο!


    Το Tiger είναι επίσης καλή επιλογή.
    μιλάς για το naked η το αλλο??

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2008
    Μηνύματα
    4
    συμπληρωματικο το σχολιο μου,
    επειδη ειμαι hondakias δεν ειμαι αντικειμενικος ωστοσο η αληθεια ειναι οτι το fazer για naked ειναι σουπερ,αλλα η εξατμισεις κατω απο την σελα..σηκωνουν ψηλα τον πισω επιβατη ...και ειναι λες και καθεσε σε δρομου...για χαρην την ομορφια χανει λειτουργηκοτητα...
    οποτε αναμεσα σε cbf fazer ...θα ελεγα το πρωτο με διαφορα(και ας χανει στους ιππους-δεν ειναι το ζητουμενο αυτο)...
    απο την αλλη εχεις μια μηχαναρα και ζητας συγκριση...δεν υπαρχει συγκριση κατε με για το λογο που ειπα πριν(αφου χανει και στην ανεση του πισω επιβατη γιατι στα αλλα χανει σε ολα...υπαρχουν ομως τα χρηματα και αν θες να καθεσε πιο καθετα η οχι στην σελα
    Οσο γυριζει η γη...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    17
    τελικά παιδιά ερωτευτικα ένα Κ8 και αυριο με το καλό το παιρνω στα χέρια μου...σας ευχαριστώ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή Κατάλληλης Μηχανής
    από sarimarina στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 474
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2010, 06:06
  2. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 12:50
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF