Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 197

Θέμα: Νεότερα για το Modenas Kristar 125;

  1. #1
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291

    Question Νεότερα για το Modenas Kristar 125;

    Έχω από το '99 ενα Kaze-r και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όμως θέλω να πάρω κάτι πιο καινούριο και πιό δυνατό, σε παπί!

    Έχοντας ψάξει πολύ σε forums, Internet, κλπ, έχω καταλήξει στο MODENAS KRISTAR 125.

    Τις επόμενες μέρες θα πάω κι από τις αντιπροσωπείες να το δω κι από κοντα.

    Αυτό που δεν έχω βρεί ακόμη είναι η τελική του!

    Μήπως κάποιος που το έχει ήδη μπορεί να μου πει την τελική του ταχύτητα, συγκρίσεις τεχνικών στοιχείων, ή όποια άλλα σχόλια έχει για το KRISTAR;

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    21

    Smile

    Πήρα πολύ πρόσφατα το Modenas Kristar. Δεν είμαι και πολύ ειδική για να σου πω τεχνικά στοιχεία σε σύγκριση και με άλλα παπιά, αλλά σίγουρα είναι πολύ δυνατό. Το δοκίμασα σε ανηφόρα με δεύτερο άτομο και πήγαινε σφαίρα. Επίσης τα δύο δισκόφρενα κάνουν πολύ καλή δουλειά, αν και μου φαίνεται πως το πίσω πιάνει αρκετά χαμηλά και θα έπρεπε να είναι λίγο πιο πάνω. Τα φώτα του, τέλος, είναι πολύ δυνατά, σαν μηχανή.
    Ο βασικός λόγος που το επέλεξα, ήταν γιατί μου άρεσε πάρα πολύ εμφανισιακά και γενικά είχα ακούσει καλά λόγια για τα Modenas. Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη.
    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, πάντως εύχομαι καλές βόλτες!!!

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pontiki
    ....αν και μου φαίνεται πως το πίσω πιάνει αρκετά χαμηλά και θα έπρεπε να είναι λίγο πιο πάνω....
    μπορεις να το ρυθμισεις να πιανει πιο ψηλα

    αμα δε ξερεις ζητα απο το μηχανικο σου να το κανει

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    21
    μπορεις να το ρυθμισεις να πιανει πιο ψηλα
    Αυτό ακριβώς θα κάνω, ο μηχανικός δηλαδή!

  5. #5
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608

    Re: Νεότερα για το Modenas Kristar 125;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από villy

    Αυτό που δεν έχω βρεί ακόμη είναι η τελική του!
    η τελικη του ταχυτητα απο το http://en.wikipedia.org/wiki/Modenas#Kristar
    αναφερεται περιπου στα 120km/h. Τωρα πραγματικα ή οχι δεν ξερω. Ας μας πει καποιος που το εχει.

    το σκεφτομαι και γω για τον συγκεκριμενο παπιο
    -φτηνα ανταλλακτικά
    -αξιοπιστια
    -δυνατο 125 [111πραγματικά κυβικά]
    -οικονομικο [λενε]
    -χωρο κατω απο σελα
    -καλα περιφερειακα, μπρος-πισω δισκοφρενα

    αλλα τα πλαστικά του λίγο με χαλάνε...
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  6. #6
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291

    Re: Re: Νεότερα για το Modenas Kristar 125;

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    [B]η τελικη του ταχυτητα απο το http://en.wikipedia.org/wiki/Modenas#Kristar
    αναφερεται περιπου στα 120km/h.

    Η τελική αυτή και όλα τα υπόλοιπα στοιχεια του url αναφέρονται στο modenas passion που ειναι σκουτερ 125cc, όχι στο kristar!

    Στα περισσότερα sites του εξωτερικού το έχουν με κινητήρα 110cc και όχι με 125cc οπότε δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.

    Ούτε και στο ελληνικό http://www.mototraffic.gr/index3.htm

    έχει τελική!

    Βασικά με ενδιαφέρει να είναι πιο δυνατό από το kaze-r που έχω τώρα και να έχει τελική 120km/h.

  7. #7
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    ναι σωστος δεν προσεξα το passion απο πανω :hypnotize

    πρεπει να ειναι δυνατοτερο απο το kaze-r. αλλα απ'οτι διαβαζα στο μοτοτριτη αναμενεται και ο διαδοχος του kawasaki. το joy 125 r
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  8. #8
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    απ'οτι διαβαζα στο μοτοτριτη αναμενεται και ο διαδοχος του kawasaki. το joy 125 r [/B]
    Κι εγώ το διάβασα αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει! Σε 1 μήνα ή σε 3 και βάλε; Δεν έλεγε τίποτα!

  9. #9
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    λοιπον νεωτερα: πηγα απο τογελο να παρω κατι ψιλολογια και πετυχα ενα ασημι kristar απεξω. το χαζεψα λιγο και μπαινοντας στο μαγαζι ρωταω τον πωλητη αν ειναι κανενος το συγκεκριμενο. Για καλη μου τυχη ηταν ενος εκ των πωλητων εκει. Οταν τον ρωτησα ποσα km βγαζει μου λεει "Με μενα πανω που ειμαι 120kg βγαζει 120κοντερισια, με σενα πανω θα βγαζει και περισσοτερα".

    Ασημι με μαυρα ματ πλαστικά δειχνει πολυ το μηχανακι και το σκεφτομαι πλεον σοβαρά. Το μονο που δεν με αρεσει ειναι η πλαστικουρα για κωλοφάναρο.
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  10. #10
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    "Με μενα πανω που ειμαι 120kg βγαζει 120κοντερισια, με σενα πανω θα βγαζει και περισσοτερα".

    Ασημι με μαυρα ματ πλαστικά δειχνει πολυ το μηχανακι και το σκεφτομαι πλεον σοβαρά. Το μονο που δεν με αρεσει ειναι η πλαστικουρα για κωλοφάναρο. [/B]
    Είσαι πρώτος!
    Πολύ καλό μου ακούγεται για τελική!
    Το ασημί μου αρέσει κι εμένα!
    Αυτό που λες για το φανάρι δεν το έχω δει. Πρέπει να δώ το μηχανακι από κοντά. Πάντως κι εγώ θα καταλήξω να το αγοράσω σύντομα!

    Σε 1ο στάδιο θα πρέπει να πουλήσω το kaze-r μου και σε 2ο να βρώ ποιος θα μου κάνει καλύτερη προσφορά ξέρεις τώρα, δώρα, (κράνος, μπαγκαζιέρα). Θα ρωτήσω και για το διπλό σταντ!

  11. #11
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    νεωτερα νο2: πηρα τηλ ενα παλλικαρι που πουλαει το δικο του με μολις 1500χλμ και μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο ευχαριστημενος με το γκαζι του... τα innova δεν τα φτανει με τπτ λεει. εισαι σιγουρος? του απανταω. Ναι μου κανει προσπαθουσα να τα φτασω αλλα φευγανε για πλακα... Τελικη μου επιβεβαιωσε το 120 αλλα δεν ξερει αν ειναι και πραγματική. Μου συνεστησε μαλιστα να το αποφυγω αν με ενδιαφερει κατι γρηγορο... Κατα τ'άλλα μια χαρα. Ευχαριστημενος οσον αφορα στησιμο και ανεση αλλα...

    Δεν το περιμενα...
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  12. #12
    Ρακό - μέλος Το avatar του/της villy
    Εγγραφή
    30/04/2006
    Μηνύματα
    291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
    νεωτερα νο2: πηρα τηλ ενα παλλικαρι που πουλαει το δικο του με μολις 1500χλμ και μου ειπε οτι δεν ειναι και τοσο ευχαριστημενος με το γκαζι του... τα innova δεν τα φτανει με τπτ λεει. εισαι σιγουρος? του απανταω. Ναι μου κανει προσπαθουσα να τα φτασω αλλα φευγανε για πλακα... Τελικη μου επιβεβαιωσε το 120 αλλα δεν ξερει αν ειναι και πραγματική. Μου συνεστησε μαλιστα να το αποφυγω αν με ενδιαφερει κατι γρηγορο... Κατα τ'άλλα μια χαρα. Ευχαριστημενος οσον αφορα στησιμο και ανεση αλλα...

    Δεν το περιμενα...
    Κι εγώ μένω έκπληκτος!
    Σε άλλες συζητήσεις στο moto.gr/forums και σε άλλα forum
    (http://www.myphone.gr/forum/archive/.../t-109266.html)λένε ακριβώς το αντίθετο, ότι δηλαδή είναι πιο γκαζιάρικο από το innova!

    Μήπως το innova που λέει ήταν πειραγμένο και δεν το είδε;

    Μήπως πρέπει να μας ενημερώσει και κάποιος άλλος που να τα έχει οδηγήσει και τα δύο ή τουλάχιστον να τα έχει συγκρίνει στο δρόμο, όπως ο φίλος σου;

    Μήπως πρέπει να περιμένω λίγο ακόμη να βγει το Kawasaki Joy-R;

    Μήπως να περιμένω να βγει κανένα συγκριτικό από τα περιοδικά μηχανής;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    21
    Παιδιά, σας λέω πως το Kristar είναι πολύ πιο δυνατό απ'το Innova. Το δικό μου αν και είναι στο στρώσιμο, το πήγα με 2 άτομα σε μεγάλη ανηφόρα και ανέβαινε άνετα.
    Σας το λέω σίγουρα πως είναι δυνατό. Στο κάτω κάτω πριν το πάρετε, ζητήστε από τον αντιπρόσωπο να το κάνετε μια βολτίτσα για να δείτε και μόνοι σας. Πιστεύω πως δεν θα αρνηθεί (ο δικός μου το πρότεινε ο ίδιος).
    Τώρα για το χρώμα, είναι θέμα γούστου. Εγώ έχω το χρυσαφί γιατί είναι πιο ασυνήθιστο και μ'αρέσει ο συνδυασμός του με το μαύρο κάτω από τη σέλα.
    Το μονο που δεν με αρεσει ειναι η πλαστικουρα για κωλοφάναρο.
    Εμένα αυτό ακριβώς είναι που μ'αρέσει, το πίσω φανάρι! Πολύ εντυπωσιακό! Άλλωστε όλα τα παπιά πλαστικούρες έχουν...
    Άυτά από μένα. Καλή επιλογή και στους δύο!

  14. #14
    παιδιά κατ' αρχάς καλησπέρα,

    είμαι νέος στο forum και πρόσφατα απέκτησα το δικό μου kristar 125. Τό μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι πολύ δυνατό μηχανάκι, σχεδιαστικά πολύ πιο μπροστά από το innova (προσωπική άποψη) και επειδή έψαξα πάρα πολύ πρίν καταλήξω, καμμία σχέση με τα προβλήματα που έχει βγάλει το innova.

    Όσον αφορά στον φίλο villy, η τελική που έβγαλα στην αθηνών-κορίνθου ήταν κοντά στα 120.

    Βέβαια συμβουλή μου είναι σε ένα παπί να μην κοιτάς την τελική αλλά την αξιοπιστία. Στο κάτω-κάτω παπί είναι. Βέβαια με το modenas θα έχεις συμπεριφορά και φώτα μοτοσυκλέτας.

    Αυτά απο μένα!
    χαιρετώ το forum

  15. #15
    Θύμα κλοπής.....
    Εγγραφή
    11/12/2004
    Μηνύματα
    57
    Καλησπέρα.

    Πλησίασε η ώρα της αλήθειας για την αγορά του νέου παπιού και ακόμα δεν έχω καταλήξει!

    Έχουμε και λέμε:

    Απορρίπτοντας τα Yamaha Krypton, Kawasaki Kaze-R & Suzuki FD 112 Shogun καταλήγω τελικά να επιλέξω μεταξύ των Honda Innova, Kymco SPIKE 125 & Modenas Kristar 125.

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

    Honda Innova
    Είναι αξιόπιστο άν και τρίζει λίγο, αρκετά οικονομικό, ακριβά ανταλακτικά & σέρβις, απαρχαιωμένο πίσω ταμπούρο & πουλάει σαν βούτυρο λόγω ονόματος ίσως. Κόστος 1900?.

    Kymco SPIKE 125R
    Είναι πανέμορφο, πιό σπόρ στην εμφάνιση, πίσω δισκόφρενο & σπόρ ανάρτηση, ταχύτατο αλλά καταναλώνει περισσότερη βενζίνη από το Honda και από αξιοπιστία μέτριο έως αρκετά καλό. Κόστος 1900?.

    Modenas Kristar 125
    Eίναι σχετικά καινούργιο, σπόρ εμφάνιση, πίσω δισκόφρενο & σπόρ ανάρτηση, αρκετά οικονομικό, αξιόπιστο και χωρίς προβλήματα απ'ότι ανφέρθηκε.Κόστος 1900?.

    Άρα ποιό βρέ παιδιά?? Δέν γουστάρω πίσω ταμπούρο και μάλλον το Honda Innova θα το απορρίψω, όχι μόνο γι'αυτό όμως.

    Επομένως, έχουμε την κόντρα Kymco SPIKE 125 με Modenas Kristar 125.

    Οι μετακινήσεις μου θα γίνονται μέσα σε πόλη ΜΟΝΟ (Θεσ/νίκη) πρός το παρόν αλλά και με 2 άτομα αρκετά συχνά! Σκοπός των μετακινήσεων είναι από-πρός τη δουλειά μου (10χλμ)& κάποιες απογευματινές βόλτες, αλλά σε καμμία περίπτωση εργαλείο δουλειάς!

    Μεγαλύτερο βάρος δίνω στην αξιοπιστία & στις επιδόσεις παρά στην κατανάλωση.

    Για να δώσω ένα παράδειγμα, έχω ένα παπί 2 ετών ήδη με αλλαγμένο κινητήρα 125cc (lifan) και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα έως τώρα (2300χλμ) με τη χρήση που προανέφερα.

    Το παιχνίδι θα κριθεί στα εξής:

    1) Αξιοπιστία
    2) Εγγύηση
    3) Δώρα αντιπροσώπου

    Η χαμηλότερη τιμή που βρήκα για το Modenas είναι 1800? με το κλειδί στο χέρι & με προνομιακή τιμή βαλίτσα Κ28l & Γερμανικό Συναγερμό με άλλα 160?, γενικό σύνολο 1960?......λιγότερο κι από το γυμνό ΗONDA!!

    Μάλλον εκεί με βλέπω να καταλήγω και σε αυτό το χρώμα:


    http://img328.imageshack.us/img328/8...edblack8py.jpg

    Είμαι όλος αυτιά σε προτάσεις!!

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φιλτρα λαδια για modenas kristar 125???
    από 4now στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2013, 22:56
  2. νεοτερα για το θεμα "εγγυηση"
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 14:08
  3. Αποφάσισα να πάρω το Modenas Kristar
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2006, 11:53
  4. MODENAS Kristar 125
    από trelovet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 15:57
  5. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF