Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Kle 500 for Transalp 650

  1. #1

    Kle 500 for Transalp 650

    Καλησπέρα παιδια.
    Γράφω πρώτη φορά στο forum αν και το διαβάζω αρκετά χρόνια.
    Είμαι αρκετά χρόνια μοτοσυκλετιστής (από τα 18 μου και είμαι τώρα αισίως 36) και κατά καιρούς ήμουν κάτοχος των (κατά σειρα) ΚΛΕ 250 Anhello, TDR 250, και τα τελευταία 4 χρόνια ΚΛΕ 500. Με το πιστό μου ΚLE μετακινούμαι πολύ εύκολα στην πόλη , κάνω μικρής απόστασης ταξιδάκια γενικά είμαι ευχαριστημένος αλλά νομίζω πως θέλω πια το κάτι παραπάνω. Έτσι έχω καταλήξει να το αλλάξω με το Τransalp 650. Θα ήθελα την γνωμη σας κυρίως ως προς το αν θα καταλάβω σημαντική διαφορά στον τομέα των επιδόσεων, μιας και στο θέμα της ποιότητας κατασκευής πράγματι δεν υπάρχει σύγκριση. Τα 6990 που κοστίζει πλέον το Transalp νομίζω πως είναι γερό δέλεαρ αλλά πόση διαφορά θα υπάρχει με το ΚΛΕ?
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της nasos75
    Εγγραφή
    10/04/2006
    Μηνύματα
    88
    Πριν απο ενα μηνα το αποχωριστηκα το KLE ,για να παρω το Z750s, αλλα ενα πραγμα θα σου πω...σκεφτηκες καλα να παρεις ενα μηχανακι με σχεδον ιδια θεση οδηγησης μεγαλυτερο βαρος,φαρδος, 150 κυβικα περισσοτερα και 4-5 ιππους μονο παραπανω? Δεν λεω πολυ καλο το ΤΑ , αλλα μηπως να ριξεις και μια ματια στο V-Strom 650? Πολυ πιο συγχρονο και δυνατο σε ολα του τα σημεια σε σχεση με το ΤΑ...αυτο ασε που τωρα τελευταια το εχουν δωσει και στους τροχομπατσους...ετσι για να "βοηθησουν" την εικονα του...αφου οι πωλησεις του εχουν πατωσει...

    Περι ορεξεως ομως...κανε και κανενα test ride...

  3. #3
    Συμφωνω, ισως το transalp το βαρεθεις γρηγορα, κι εγω v-strom

    θα προτεινα, ειναι δυνατο και φιλικο παραλληλα...


  4. #4
    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια... Το έχω δει και το v-strom , πράγματι ειναι εντυπωσιακότατο και σαφώς γρηγορότερο απο το ΤΑ αλλά κοστίζει και 900 παραπάνω...
    Και το φοβαμαι χωρίς ποδια από κατω που ψιλοαποκλείει τα καβαλήματα σε πεζοδρόμια, το χώμα κλπ. Πάντως έχετε δίκιο.

  5. #5
    ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ TRANSLAP!!!!!!!

    Θα το μετανοιωσεις πικρα που εδωσες το kle

    V-strom με χιλια, ουτε να το σκεφτεις

    Θα μου στελνεις pm και θα μου λες τι βλακεια εκανα κτλ...

    Και 2000€ να εκανε παραπανω το vstrom, παλι θα τα αξιζε

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της nasos75
    Εγγραφή
    10/04/2006
    Μηνύματα
    88
    Για ποιο εξιδικευμενες απαντησεις,τι καβαλανε πως το κανουν κτλ...καλουνται οι V-Stromades να απαντησουν....


  7. #7
    φιλε μου δεν γινεται να τα εχουμε και ολα, παντος αν το αποφασισεις θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος, οσο για τα πεζοδρομια που λες σου θυμιζω οτι οι μηχανες δεν ειναι προορισμενες για να ανεβαινουν πεζοδρομια, αλλα ουτε υπαρχει και ιδιαιτερο πρόβλημα με το συγκεκριμενο μηχανακι, με λιγη προσοχη πηγαίνει παντου...

  8. #8
    Ωχ... με μπριζώνετε..... αντε να πω στη γυναίκα μου άλλα 900 επιπλέον.....
    Είδα και έπαθα να την πείσω για τα 6990...
    ε ρε τι τραβάω

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
    Ωχ... με μπριζώνετε..... αντε να πω στη γυναίκα μου άλλα 900 επιπλέον.....
    Είδα και έπαθα να την πείσω για τα 6990...
    ε ρε τι τραβάω
    Θα σου πω μονο αυτο!

    Με λιγα χρηματα παραπανω, τα οποια ουτε που θα τα σκεφτεσαι μετα, θα παρεις ενα μηχανακι που εχει επιδοσεις on-off 1000, εχει τελεια θεση οδηγησης και συνοδηγου, εχει απο τα καλυτερα πλαισια για την κατηγορια, αψογη προστασια απο τον αερα, και γενικα ενα κακο δεν εχει

    Εαν τωρα εσυ θες ενα μηχανακι που ειναι σχεδιασμενο, αισθητικα και μηχανικα 15 χρονια πριν, που κουναει σαν βαρκα, και που παει χειροτερα απο το kle σου(τουλαχιστον τετοια αισθηση δινει, τα εχω οδηγησει συμπτωματικα ολα τα παραπανω), τοτε..καλη πρωτομαγια

    Ο Σαρακακης σε περιμενει :rotflmao:

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
    Ωχ... με μπριζώνετε..... αντε να πω στη γυναίκα μου άλλα 900 επιπλέον.....
    Είδα και έπαθα να την πείσω για τα 6990...
    ε ρε τι τραβάω
    Φίλε μου Κωστή εγώ σαν Τρανσαλπάκιας παρόλο που αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα παιδιά.

    Έχω κολλητό με Βε-Στρόμ και οι διαφορές που βλέπω όποτε βγαίνουμε μαζί είναι ορατές και τεράστιες.

    Κάτι άλλο. 900 ευρώ διαφοράς δεν έχουν καμμία σημασία όταν αγοράσεις ένα μηχανάκι που θα το κρατήσεις για πολύ πολύ καιρό και με τις δυνατότητές του θα σου χαρίσει μια μόνιμη ικανοποίηση που έδωσες το KLE, κάτι που ίσως να μη συμβεί αν τελικά καταλήξεις στο Τρανσαλπ.

    900 ευρώ είναι 4 παραπάνω δόσεις που νομίζω πως αξίζουν να τις δώσεις.



    Γεγονός πάντως είναι πως εμείς οι Τρανσαλπάκηδες είμαστε αντικειμενικοί άνθρωποι !

  11. #11
    Eντάξει βρε παιδιά το ξέρω έχετε δίκιο, αλλά τελικά που πήγαν ολά τα " το Τransalp είναι λεφτά στην τράπεζα" και τα "έχω κάνει 150000 χλμ, μήπως πρέπει να σφίξω καμια βίδα"¨" το ΤA είναι η λιμουζίνα των Ον-οff" ?? Περασμένα μεγαλεία?

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
    Περασμένα μεγαλεία?


    Ναι!!!!!


    Ουτε να το σκεφτεσαι για ΤΑ...

    Αλλα για να το επιβεβαιωσεις και μονος σου πηγαινε κανε ενα test ride και στα δυο και τοτε η αποφαση δικη σου...

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis7gr
    Eντάξει βρε παιδιά το ξέρω έχετε δίκιο, αλλά τελικά που πήγαν ολά τα " το Τransalp είναι λεφτά στην τράπεζα" και τα "έχω κάνει 150000 χλμ, μήπως πρέπει να σφίξω καμια βίδα"¨" το ΤA είναι η λιμουζίνα των Ον-οff" ?? Περασμένα μεγαλεία?
    Εγώ δεν είμαι απ'αυτούς που θα πουν ποτέ οτι το Τρανσάλπ είναι για τα μουσεία.

    Είναι μια χαρά μηχανάκι, αθάνατο, μοτοσυκλέτα και παπί μαζί, τι άλλο θέλεις ν'άκούσεις ; Εγώ θα στο πω.

    Απλά δεν διαφέρει τόσο πολύ απ'το KLE σε αντίθεση με το Βε-Στρομ που τσουλάει χιλιόμετρα μπροστά.

    Τόσα χιλιόμετρα, που 900 ευρά είναι ένα εντελώς μηδενικό ποσό μπροστά τους.

    Τρανσαλπάκιας είμαι. Το λατρεύω το μηχανάκι μου αλλά δεν κλείνω τα μάτια και σ'αυτά που δημιουργούν την νέα εποχή.

    Όπου και να καταλήξεις, σου εύχομαι μοναδικά χιλιόμετρα μαζί της !


  14. #14
    Ki ego KLE eixa kai me to VStrom pou peira exo pathei apla ti plaka mou. Ki ego san esena skeftomoun Transalp. Telika Den Aksizei na doseis to KLE kai na pareis kati me tis idies epidoseis kai polu akribotero. To Vstrom exei 70 aloga kai ok einai ligo poio xamilo apo to KLE alla kato den briskei eukola ase pou mporeis na baleis karinoula metaliki kai olla ok.

Παρόμοια θέματα

  1. kle 500 vs aprilia pegaso 650
    από cde στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2013, 01:49
  2. V-strom 650 ή Kle 500
    από dvavoul στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 14:32
  3. Kle 500 2004 Enanti Transalp
    από KAN στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2005, 16:37
  4. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF