Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Νέος στο forum , νέος στις μηχανές...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96

    Νέος στο forum , νέος στις μηχανές...

    Χαιρετώ την παρέα. Είμαι νέο μέλος, και τελείως άσχετος με μηχανές. Με λένε Θωμά και είμαι 23 χρονών. Αυτό το διάστημα βρίσκομαι σε ένα τεράστιο δίλλημα : Να βγάλω δίπλωμα για μηχανή ή όχι?!?!!?
    Ομολογώ πως πάντα μου αρέσαν οι street μηχανές, αλλά πάντα τις φοβόμουν κιόλας. Τώρα με την δουλειά είδα την πίκρα, (μόνο με μετρο και περπάτημα 20 λεπτα) Σε λίγο καιρό μεταφέρεται η εταιρεία και θα κάνω κανα 2ωρο . Οπότε σκέφτηκα για μηχανή, κανα σκουτεράκι για αρχή. Είμαι ασχετος δεν έχω οδηγήσει ποτέ , τις φοβάμαι πολύ. Ποια η γνώμη σας? Να πάρω διπλωμα και μηχανή ή θα σκοτωθώ? και χωρις να φταίω γιατι δεν θα πηγαίνω σαν !@#$$ αλλά μην πέσει κανείς επάνω μου και με κάνει αλοιφή?
    Σορυ για το μεγάλο ποστ, παρακαλώ βοηθήστε να δω τι θα κάνω. Όλες οι γνώμες δεκτές.
    Ευχαριστώ

    Υ.Γ. Δίπλωμα αυτοκινήτου έχω απο τα 18

  2. #2
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    Καλως ηρθες!!!

    ταπεινη μου αποψη.....αν τις φοβασαι σε τοσο μεγαλο βαθμο οπου παιζει να "παγωσεις" σε μια δυσκολη φαση στον δρομο....αστο...

    αν ομως εχεις μεγαλη αγαπη για τους 2 τροχους...go for it με προσοχη και το μυαλο μεσα στο κρανος ξεκινα απο κατι μικρουλι που μπορεις να το κουμανταρεις ευκολα (και εγω μεσα στον επομενο μηνα ελπιζω να κανω την αρχη με κατι μικρο....)

    στο κατω κατω πιστευω πως ολοι εχουμε εναν φοβο για τις μηχανες ασχετα αν τις καβαλαμε καθημερινα (η σχεδον καθημερινα ως συνεπιβατης)
    το original α-μηχανο™ μελος

  3. #3
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Καλώς ήρθες..



    Θα σου έλεγα να βγάλεις δίπλωμα.. Και μετά βλέπεις για τι μηχανή θες..
    Καλό είναι να τις φοβάσαι λίγο αφού είσαι και πρωτάρης.. Γιατί νομίζεις όσοι οδηγάνε χρόνια δεν υπάρχουν στιγμές που φοβούνται..;;
    Το μυαλό,η συγκεντρωση και η προσοχή είναι πάνω απ'όλα..
    Ένας απρόσεχτος και άμυαλος μπορεί να εύκολα να φάει τα μούτρα του και με 50ρι,ακόμα και με ποδήλατο..
    Και εννοείται ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ εξοπλισμό,τουλάχιστον κράνος..



    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  4. #4
    Καλά ιδέα του "lampros-fazer" να βγάλεις δίπλωμα και ύστερα βλέπεις. Έτσι θα καβαλήσεις αναγκαστικά μηχανή έστω και για μια πρώτη γεύση (όχι ότι θα μάθεις τίποτα επι της ουσίας) και θα δεις αν σου αρέσει και αν τη φοβάσαι και πόσο.

    Μετά αν σου αρέσει πραγματικά πάρ' τη.
    Μην το κάνεις μόνο για την εξυπηρέτησή σου όμως.
    the lights came on fast
    lost in motorcrash
    gone in a flash unreal...

    PcBox.GR

  5. #5
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Βγαλε διπλωμα και ξεκινα με καποιο 50αρι και βλεπεις στη πορεια.


  6. #6
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Φιλε tsofras πρωτ' απ' ολα καλως ηρθες ...





    Αν αισθανεσαι "ετοιμος", βγαλε διπλωμα και παρε κατι μικρο στην αρχη για να κανεις την δουλεια σου ...

    Μην ακους τον φιλο Kizoku.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kizoku
    ............................
    Μην το κάνεις μόνο για την εξυπηρέτησή σου όμως.
    Παρτο μαλιστα αυτο που σου λεω και σαν προειδοποιηση ... :smilea:

    Ειναι σκληρο ναρκωτικο η μηχανη!

    Ετσι κι εγω σαν κι εσενα πρωτοπηρα ενα 50αρακι σκουτερ "για την εξυπηρετηση μου" και τωρα ειμαι βουτηγμενος στα "σκληρα" ...

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #7
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Kαλώς όρισες

    ΝΑ βγάλεις το δίπλωμα και όπως είπε ο crs-k πάρε μικρό για αρχή

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δεν φοβάμαι τόσο την ιδέα του να οδηγώ ώστε να "παγώσω" η κάτι άλλο, όταν λέω φοβάμαι εννοώ ότι ανα πάσα στιγμή είσαι εκτεθημένος σε κάθε ασυνείδητο που οδηγάει αμάξι ή και μηχανή. Τρέλλα είχα πάντα με μηχανές αλλα λόγω οικογένειας κτλ. δεν οδήγησα ποτέ, αντιθέτως όταν ανεβαίνω όχι μόνο δεν φοβάμαι αλλά γουστάρω κιόλας.Έτσι σκεφτόμουν να πάρω κανα 125αρι σκουτεράκι (όχι και 50 ρε παιδιά, μην πάρω δίπλωμα τότε) και μετά απο κανα χρόνο , βλέπουμε

    Καλώς σας βρήκα , κιόλας

  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δεν φοβάμαι τόσο την ιδέα του να οδηγώ ώστε να "παγώσω" η κάτι άλλο, όταν λέω φοβάμαι εννοώ ότι ανα πάσα στιγμή είσαι εκτεθημένος σε κάθε ασυνείδητο που οδηγάει αμάξι ή και μηχανή. Τρέλλα είχα πάντα με μηχανές αλλα λόγω οικογένειας κτλ. δεν οδήγησα ποτέ, αντιθέτως όταν ανεβαίνω όχι μόνο δεν φοβάμαι αλλά γουστάρω κιόλας.Έτσι σκεφτόμουν να πάρω κανα 125αρι σκουτεράκι (όχι και 50 ρε παιδιά, μην πάρω δίπλωμα τότε) και μετά απο κανα χρόνο , βλέπουμε

    Καλώς σας βρήκα , κιόλας
    ΜΗ ΠΑΡΕΙΣ ΣΚΟΥΤΕΡ!

    εγω ακομα και τωρα οταν πεσει κανα σκουτερ στα χερια μου το αποφευγω σαν το διαολο το λιβάνι.δεν εχει καμια σχεση με τισ μοτοσυκλέτες ειναι σαν πολυθρονα με 2 ροδες.ΜΑΚΡΥΑ!
    παρε μια μικρη 125 κυβικών μοτοσυκλετα γΙΑ ΑΡΧΗ! εγώ σου λεω να παρεις ενα 125 sm οπου και ειναι πολυ ευκολο στην οδήγηση... με καλα φρενα ,ελαφρυ..και θα κανεις την εισαγωγή σου στο μαγικο τουτο κοσμο....

    ΜΕΤΑ...

    ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ..(ΑΦΡΙΚΑ KΑΙ ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΕς ΤΟΥς..) ΤΟΥΣ ΚΛΟΟΥΝ(κατοχοι ΗΟΝDA) KAI TOYΣ ΖΟΓΚΛΕΡ(ΚΑΤΟΧΟΙ ΚΤΜ)...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    καλά δεν ξέρω και πολλά εως και τπτ απο μηχανές αλλα βρήκα το 125 sm στο νετ. Μήπως είναι λίγο υπερβολικό για αρχάριο?

  11. #11
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    καλά δεν ξέρω και πολλά εως και τπτ απο μηχανές αλλα βρήκα το 125 sm στο νετ. Μήπως είναι λίγο υπερβολικό για αρχάριο?


    Καθολου!

    Πολυ ασφαλεστερο απο σκουτερ ή παπι!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #12
    Βορειολυβικός Το avatar του/της fasma
    Εγγραφή
    12/04/2006
    Μηνύματα
    122
    Η γνωμη μου ειναι να βγαλεις πρώτα δίπλωμα και εν συνεχεία να "ξεκινήσεις" τουλάχιστον με κάτι απο 125 cc.Οντος μακρια απο scooter γιατι σίγουρα μπορείς να φας τα μουτρα σου πιο ευκολα .Καλώς ήρθες

  13. #13

    ΝΕΟΣ "kamikazi"

    ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ
    ΠΑΠΑΚΙ ,ΟΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΩΤΕΡΟΙ .ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ
    ΚΑΙ ΑΝΕΤΟ ΣΤΙΝ ΚΙΝΗΣΗ.
    ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΗΣ ΜΕ
    ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ (ΒΑΡΙΑ) ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙΣ.
    ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΜΕ 28 ΧΡΟΝΙΑ ΟΔΗΓΗΤΙΚΗ ΠΕΙΡΑ.
    est modus in rebus.

  14. #14
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Καθολου!

    Πολυ ασφαλεστερο απο σκουτερ ή παπι!
    +1000

    Ο Bro πηρε Crypton (μου το ειπε ενω το ειχε ηδη παραγγειλει) ενω πηγαινε για ΧΤ125 sm. Ο λογος ηταν ο σημπλεκτης βοβηθηκε οτι δεν θα το μαθαινε ποτε αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτο. Οδηγησα το ΧΤ και τωρα το Crypton... δεν λεω φοβερο παπι και καλα φρενα αλλα σε σχεση με το XT καμια σχεση. Με το Εξτακι πλαγιαζα μεχρι οσο ηθελα (δεν ηθελα και πολυ επειδη δεν ηταν δικο μου) αλλα δεν με τρομαξε... το Crypton και γενικα τα παπιο σκουτερ με ενα καλο πλαγιασμα την ακους και μαλιστα δεν ειναι και οτι πιο ωραιο να μην εχεις τον ελεγχο με μουφα αναρτησεις.

    Οσο αναφορα τον συμπλεκτη αν σε απασχολει και εσενα εχω να σου πω οτι αν πηγαινεις ακρανοτος τρωγοντας παγωτο πυραυλο με το αριστερο (οπως ο μπρο) παω πασο αλλα δεν οδηγας ετσι... με κρανος και τα δυο χερια στο τιμονι τοτε δεν βλεπω το λογω να μην εχεις συμπλεκτη, εμενα περισσοτερο με βολευει.

    Τεσπα επειδη το μαμισα το τοπικ σου θελω να σου πω αν δεν φοβασαι να οδηγησεις και σου αρεσει, παρε εξοπλισμο (μπουφαν-κρανος αλλα οχι απο το Praktiker) και θα εισαι jet. Εγω στην θεση σου θα επαιρνα ενα 125αρακι μεταχειρο να μαθεις να οδηγας, να συντηρεις και να κινησαι με δυο τροχους λιγοτερο και μετα βλεπεις...

  15. #15
    Καλώς τονα

    Όσον αφορά το αρχικό ερώτημά σου, θα σου αναφέρω κάτι που μας είχε πεί ένας λοχαγός μου στον στρατό σχετικά με την χρήση των όπλων.

    "Πρώτα τα φοβάσαι, μετά τα σέβεσαι και στο τέλος τα περιφρονείς (σαν να λέμε "το έχω") "

    Μείνε στον σεβασμό. Σεβασμός γιά τις δυνατότητες της μηχανής, γιά τις συνθήκες του δρόμου και προτίστως γιά τις οδηγικές σου ικανότητες.

    Βγάλε δίπλωμα, πάρε μηχανή και από 'κει και πέρα άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν φυσιολογικά, χωρίς ταρζανιές.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος στο forum!
    από Aggelos_SV στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2008, 19:36
  2. νεος στο forum εχει απορια!!help!!!!
    από stormshadow στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 15:02
  3. Νέος στο forum / Ερώτηση για ένα μοντέλο KTM
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 16:40
  4. Νέος στο Forum
    από Sabre στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF