Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Τι είδα ....ξανά!

  1. #1
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72

    Τι είδα ....ξανά!

    Χτες είχα ραντεβού στο κέντρο, Ομόνοια, στην επιστροφή προς το σπίτι (Αχαρνών) ήταν ένα παπί ξαπλωμένο στη μέση με ένα 40αρι δίπλα …ζαλισμένο.. χαμένο. Είχε μαζευτεί κόσμος, προσπαθούσαν να βοηθήσουν, να του μιλήσουν, να τραβήξουν το παπί λίγο πιο εκεί.
    Σήμερα το πρωί στην Παλαιολόγου >>> Αγία Παρασκευή βλέπω άλλο ένα παπί ξάπλα στη μέση του δρόμου. Ο νεαρός ζαλισμένος δίπλα του , κόσμος μαζεμένος…

    Μπορεί όλοι να συναντάμε αρκετά τέτοια περιστατικά συχνά πυκνά αλλά μου έκανε εντύπωση ένα κοινό που είχαν και οι δύο τους. Κανείς δεν φόραγε κράνος, κανείς δεν είχε μπουφάν. Ευτυχώς και οι δύο μια χαρά μου φάνηκαν και να είναι παντα αλλά ΚΡΑΝΟΣ δεν είδα πουθενά.

    Προσωπικά το φοράω όλοι μέρα…έστω και για μία διαδρομή 2 λεπτών. Αλλά βλέπω ότι ανήκω στην μειοψηφία το βλέπω καθημερινά στους δρόμους. Έχω συναντήσει κράνος καπέλο, κράνος καρούμπαλο ( αυτό που είναι πάνω από το κεφάλι ίσα ίσα να φαίνετε), κράνος σκούφο κλπ.

    Το αξιοπερίεργο είναι ότι όσους έχω δει με λίγο μεγάλη μηχανή το κράνος το φοράνε… Δυστυχώς όμως όσα παπιά (μικρά) έχω δει είναι ελάχιστοι αυτοί που το έχουν έστω μαζί τους.

    Κρίμα……………………………………
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

  2. #2
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.187
    Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....

  3. #3
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Re: Τι είδα ....ξανά!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
    μου έκανε εντύπωση ένα κοινό που είχαν και οι δύο τους.

    Προχτες ένα παληκάρι με ένα ΧΤ600 έφερε τούμπες δίπλα μου (στη γέφυρα του Σταυρου). Ούτε κράνος, ούτε γάντια, ούτε μπότες, ούτε μπουφάν..... Να μην τα πολυλογώ το άτομο ήταν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τυχερος που το μόνο που επαθε (απ'όσο μπόρεσα να δω τουλάχιστον γιατί στανταρ θα είχε μελανιές σε όλο του το σώμα) ήταν το αριστερό του χέρι π##τανα στα κοψίματα. Η μηχανη έφερε 2 ολόκληρες τούμπες (εδώ ήμουν εγώ ο τυχερός που ούτε η μηανή ούτε το παληκάρι έσκασαν πάνω μου)

    Κάτι τέτοια με κάνουν να μην ξεχνάω ΠΟΤΕ τα βασικά του εξοπλισμού μου που έχω ακριβοπληρώσει: Κράνος - μπουφάν-γάντια!
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  4. #4
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Το προηγούμενο weekend ήμουν Κομοτηνή για ένα γάμο (με το κουτί φυσικά), μέναμε στο κέντρο της πόλης και σε 3 μέρες είδα να περνάνε 20+ μηχανές...ε σας λέω οτι μόνο ένας φόραγε κράνος................... στον αγκώνα φυσικά....και μιλάμε για SS και μεγάλες μηχανές....Τι να πει κανείς? είδα φυσικά και μερικούς με δερματινιά γαμάτη αλλά μην χαλάσουμε και το μαλλί!

    Δυστηχώς δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό σε κανέναν....και να έλεγα κάτι σιγά μην καταλάβαινε και κανείς...κυρίως άμα κάθομαι μέσα στο κουτί.....Ο καθένας είναι άξιος της ΄τύχης του...

  5. #5
    Εγω την Δευτερα το βραδι περασα μια απο ΣΕΦ ετσι επειδη δεν ειχα τι κανω και μετα μεχρι βαρκιζα!
    Λοιπον ΣΕΦ πανικκος πολυς κοσμος που χαλαγανε τα κουτακια τους!Ενα civic με σουπερ ηχο πηρε φωτια!
    Να μην πολυλογω ηταν και καμια 20ρια μηχανες αλλοι με Ζακια αλλοι με ΧΤ με ΚΤΜ που καναν σουζες εντο ανοιγματα και οτι καγκουριες μπορεις να φανταστεις και δεν ειχε ουτε ενας κρανος!!!
    Σε σημειο να νιωσω σαν εξωγηινος που μονο εγω περρασα απο κει με το κρανος μου!!!
    Απιστευτο!Καλα που πας ρε μεγαλε με σουζες κ εντο χωρις κρανος?

  6. #6
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Εγω την Δευτερα το βραδι περασα μια απο ΣΕΦ ετσι επειδη δεν ειχα τι κανω και μετα μεχρι βαρκιζα!
    Λοιπον ΣΕΦ πανικκος πολυς κοσμος που χαλαγανε τα κουτακια τους!Ενα civic με σουπερ ηχο πηρε φωτια!
    Να μην πολυλογω ηταν και καμια 20ρια μηχανες αλλοι με Ζακια αλλοι με ΧΤ με ΚΤΜ που καναν σουζες εντο ανοιγματα και οτι καγκουριες μπορεις να φανταστεις και δεν ειχε ουτε ενας κρανος!!!
    Σε σημειο να νιωσω σαν εξωγηινος που μονο εγω περρασα απο κει με το κρανος μου!!!
    Απιστευτο!Καλα που πας ρε μεγαλε με σουζες κ εντο χωρις κρανος?
    +1 To αισθάνομαι και εγώ ώρες ώρες....

  7. #7
    Όλοι για εκεί είμαστε Το avatar του/της sairous
    Εγγραφή
    12/03/2006
    Μηνύματα
    11
    ''Το αξιοπερίεργο είναι ότι όσους έχω δει με λίγο μεγάλη μηχανή το κράνος το φοράνε… Δυστυχώς όμως όσα παπιά (μικρά) έχω δει είναι ελάχιστοι αυτοί που το έχουν έστω μαζί τους.''

    Σημείωση: Εδώ στην Θεσσαλονίκη οι μόνοι που φορούν κράνος είναι οικογενειάρχες 45άριδες με Town Mate
    Από 250cc και πάνω αναλογία 1/100

    Χάλια κατάσταση...

  8. #8
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
    Εγώ πάλι τα περισσότερα VARADERO που βλέπω στην πόλη το κράνος δεν το φοράνε....
    εχω ακουσει οτι δε πεφτουνε αυτες οι μηχανες, μια αορατη θεϊκη δυναμη τις κραταει ορθιες εις τον αιωνα τον απαντα (δε χρειαζεται να βαλουν ουτε σταντ να φανταστεις)

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kxIII
    Εγγραφή
    27/11/2005
    Μηνύματα
    119
    Προσωπικά, πιστεύω πως ένα κράνος των 150-200? προσφέρει την ίδια προστασία μέσα στην Αθήνα, όπου οι ταχύτητες είναι μικρές, με ένα κράνος των 500-600?.
    Δεν το συζητάω για "έξω".

    Η μεγάλη διαφορά, πιστεύω πως βρίσκεται στην άνεση.

    Το "φτηνό" συνήθως πλησιάζει τα 2 κιλά, δεν έχει καλό σύστημα αερισμού, με μία τυπική ζελατίνα. Λογικό λοιπόν είναι όταν φτάσουν τα δύσκολα (Ιούνιος, κίνηση, στάση δίπλα από εξαγωγή συστήματος κλιματισμού λεωφορείου) το κράνος αυτό να είναι βάσανο

    Για το "ακριβό" τα πράγματα είναι καλύτερα, κάνοντας τη κατάσταση πιο υποφερτή.

    Υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει αυτή τη διαφορά και γι αυτό καταλήγει σε απαράδεκτες αγορές.

    Σε απόλυτες τιμές, η διαφορά από τα 200? στα 600? είναι αμελητέα την στιγμή που αφορούν την ασφάλεια του αναβάτη, ο οποίος ας μην παραβλέπουμε ότι έχει διαθέσει ένα ποσό της τάξης των 8000? κατά μέσο όρο για την αγορά της μηχανής.

    Επίσης δεν γνωρίζει τί χρειάζεται για την ασφάλειά του και για αυτό σαν μόνος προστατευτικός εξοπλισμός "παίζει" ένα κράνος (ο Θεός να το κάνει).

    Ο κόσμος πρέπει να γνωρίζει πως ο ελάχιστος εξοπλισμός του αναβάτη ξεκινάει από 800-1000? (κράνος, μπουφάν, γάντια, μότες-παπούτσια) και μπορεί να φτάσει μια μικρή περιουσία για μερικούς.
    Είναι όμως μια ΕΠΕΝΔΥΣΗ που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει.


    Υπάρχει και η μεγάλη κατηγορία, οι ΜΑ@#$ΕΣ που ό,τι και να γίνει, κράνος δεν φοράνε γιατί η μόστρα είναι πάνω από όλα, υγεία, οικογένεια, παιδεία, παραδειγματισμός για τους νέους.
    Αυτούς δεν τους πιάνω στο πληκτρολόγιό μου...

    Προσωπικά τα "παίρνω" με αυτούς που έχουν πάρει ανοιγόμενο κράνος και όταν ζορίσουν τα πράγματα, δεν το βάζουν στο κεφάλι τους.

    Δεν σταματάω να το λέω όπου βρεθώ, έχω καταντήσει γραφικός, ότι το κράνος προστατεύει και ενίοτε σώζει ζωές.
    Έναν να σώσω, μου φτάνει...
    Καλή η μηχανή, το κράνος καλύτερο...

  10. #10
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Προσωπικά τα "παίρνω" με αυτούς που έχουν πάρει ανοιγόμενο κράνος και όταν ζορίσουν τα πράγματα, δεν το βάζουν στο κεφάλι τους.
    Εγω παλι μονο στα φαναρια το ανοιγω το ανοιγομενο και αντε οταν παω σε ερημικα δρομακια (που βλεπω απο αρκετα μακρια)... αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να κυκλοφορει καποιος με ανοιγμενο το ανοιγομενο...? Εννοω οτι φανταζομαι οτι ειναι ανοιγομενο για να βολευει οταν θες να μην βγαλεις το κρανος αλλα θες να κανεις κατι σταματημενος και οχι για να κυκλοφορεις ετσι...

  11. #11
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
    Εγω παλι μονο στα φαναρια το ανοιγω το ανοιγομενο και αντε οταν παω σε ερημικα δρομακια (που βλεπω απο αρκετα μακρια)... αλλα ρε παιδια ειναι σωστο να κυκλοφορει καποιος με ανοιγμενο το ανοιγομενο...? Εννοω οτι φανταζομαι οτι ειναι ανοιγομενο για να βολευει οταν θες να μην βγαλεις το κρανος αλλα θες να κανεις κατι σταματημενος και οχι για να κυκλοφορεις ετσι...
    Κοίτα εγώ έχω ανοιγόμενο, όλο το χειμώνα κλειστό, ερμητικά κλειστό αλλά τώρα με τη θερμοκρασία να ανεβαίνει έχω ανοίξει ορισμένες φορές το καπάκι. Θα μου πεις είναι ασφαλές αυτό μια και όλα τα οικόπεδα με τη μούρη τα βλέπουμε πρώτα αλλά κάνει ζέστη ρε γα@@@.
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

  12. #12
    Exei katantisei aidia kathe fora mia sto toso na leme "krima to paidi klp.."....Ti krima?Otan xerei ti ton perimenei ,to kranaki kan den xerei ti simainei,otan apla den ypologizei kanenan gyro toy k fysika ton eayto toy?Giati na me pairnei apo kato otan diabazo oti o tade skotothike klp otan oi idioi einai sta @@ toys?Diladi m@l@k@as eimai ego poy to forao?Perissotero ponos moy bgainei paidia ..mi parexigeite to yfos poy milao...to gamoto einai..

  13. #13
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72
    Α και κατι ακόμα...(πάει με βάρεσε η ζέστη τελικά!) 58-22 το σκορ. Ποιο σκόρ; 58 με κράνος , 22 χωρίς. Διαδρομή Αγία Παρασκεύη - Αχαρναί Παρασκευή απόγευμα. Χμ!!! καλό σκορ πιστεύω! 2 στους 3 φοράνε!

    :wacko: :wacko: :wacko:
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Εξαρτάται και από το πόσο κεντρικός είναι ο δρόμος και τι ώρα... Κι εγώ που περνάω από το κέντρο για τη δουλειά οι περισσότεροι φοράνε. Μαλακία βέβαια λογική γιατί να σε γράψουν επειδή δε φοράς κράνος είναι το λιγότερο σε σχέση με το να φας το κεφάλι σου (κυριολεκτικά).

  15. #15
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185

    Re: Τι είδα ....ξανά!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
    Χτες είχα ραντεβού στο κέντρο, Ομόνοια, στην επιστροφή προς το σπίτι (Αχαρνών) ήταν ένα παπί ξαπλωμένο στη μέση με ένα 40αρι δίπλα …ζαλισμένο.. χαμένο. Είχε μαζευτεί κόσμος, προσπαθούσαν να βοηθήσουν, να του μιλήσουν, να τραβήξουν το παπί λίγο πιο εκεί.
    Σήμερα το πρωί στην Παλαιολόγου >>> Αγία Παρασκευή βλέπω άλλο ένα παπί ξάπλα στη μέση του δρόμου. Ο νεαρός ζαλισμένος δίπλα του , κόσμος μαζεμένος…

    Μπορεί όλοι να συναντάμε αρκετά τέτοια περιστατικά συχνά πυκνά αλλά μου έκανε εντύπωση ένα κοινό που είχαν και οι δύο τους. Κανείς δεν φόραγε κράνος, κανείς δεν είχε μπουφάν. Ευτυχώς και οι δύο μια χαρά μου φάνηκαν και να είναι παντα αλλά ΚΡΑΝΟΣ δεν είδα πουθενά.

    Προσωπικά το φοράω όλοι μέρα…έστω και για μία διαδρομή 2 λεπτών. Αλλά βλέπω ότι ανήκω στην μειοψηφία το βλέπω καθημερινά στους δρόμους. Έχω συναντήσει κράνος καπέλο, κράνος καρούμπαλο ( αυτό που είναι πάνω από το κεφάλι ίσα ίσα να φαίνετε), κράνος σκούφο κλπ.

    Το αξιοπερίεργο είναι ότι όσους έχω δει με λίγο μεγάλη μηχανή το κράνος το φοράνε… Δυστυχώς όμως όσα παπιά (μικρά) έχω δει είναι ελάχιστοι αυτοί που το έχουν έστω μαζί τους.

    Κρίμα……………………………………
    δυστυχως υπάρχουν πολλοί που δε φοράνε το ριμάδι. τι να τους κανεις. Ασε τους. αφου δεν καταλαβαίνουν ας την παθουν...
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι είδα!
    από argpap στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 12:27
  2. Τι είδα σήμερα...
    από stavrobeis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2006, 23:30
  3. θέλετε να δείτε τι είδα?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 21:29
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 00:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF