Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650

  1. #1
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212

    Question Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αγορά μεταχειρισμένης μηχανής. Αν και στο forum βρήκα, αποσπασματικά, κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματά μου, θα ήθελα να λάβετε υπόψη σας και τα παρακάτω.

    - Είμαι νέος δικυκλιστής σε ηλικία άρα και σε εμπειρία. Η εμπειρία μου από δύο τροχούς είναι χρόνια ολόκληρα με ποδήλατο , παπάκια δανεικά απο φίλους καθώς και αρκετά συχνά βόλτες με μία Yamaha virago 535.
    - Παρά το νεαρό της ηλικίας, νιώθω συντηρητικός οδηγός και την μηχανή την βλέπω καθαρά σαν εργαλείο για να πηγαίνω στην δουλεία μου (η φθηνή διέλευση από την γέφυρα Ρίου Αντιρρίου είναι ισχυρό κίνητρο) και να κάνω και τις βόλτες μου τα απογεύματα. Άντε και κανένα κοντινό ταξιδάκι με φίλους. Με άλλα λόγια, όχι τσογλανιές, όχι κόντρες κλπ Αυτά τα έχω χορτάσει με το αυτοκίνητο

    - Δύο είναι τα μοντέλα που μου κάνουν κλικ: Honda Transalp 650 και BMW GS 650. Και για τα δύο κάποια μηχανή του 2002 ή νεότερη.
    Από αυτά τα δύο ποιο προτείνετε για έναν οδηγό με τις δικές μου ανάγκες?
    Κύρια κριτήρια: Ασφάλεια, ευκολία στην οδήγηση, κατανάλωση, κόστος μιας σωστής συντήρησης

    Το όνομα BMW στις μηχανές είναι το ίδιο ψηλά όπως και στα αυτοκίνητα?

    - Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 5000 Ε. Έχω κολλητό που πηγαίνει πολύ συχνά Γερμανία και μου είπε πως μπορεί να μου φέρει από εκεί. Βέβαια με μια πρώτη ματιά στην αγορά της Πάτρας είδα καλές (?) τιμές και ότι ίσως δεν αξίζει τον κόπο.

    -Τέλος, προς Πατρινούς κυρίως, κάποιον έμπορο/απατεώνα που θα πρέπει να αποφύγω στην Πάτρα?

    Κάθε σχόλιο, αντίρρηση ή σκέψη φυσικά ευπρόσδεκτο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

  2. #2
    Άρχισαν οι Βροχές πάλι!!! Το avatar του/της xanoutas
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    37

    Cool

    Γεια σου περαστικέ! Επειδή το είχα ψάξει και εγώ στην Πάτρα για μηχανή,θα σε συμβούλευα αν μπορείς να κατέβεις στην Αθήνα.Και περισσότερες μηχανές και πιο φθηνές θα βρεις. Στην Πάτρα , ένα μαγαζί που είναι στην γωνία Κορίνθου και Αγίας Σοφίας θα σου έλεγα να μην πατήσεις εκεί. Είχε πάει να μου πουλήσει ένα Aprilia Pegaso '99 ως ψεκαστό,ενώ τα πρώτα με ψεκασμό βγήκαν το 2001!!!Στην Yamaha στην Έλληνος Στρατιώτη είχα δει καλές προσφορές για BMW 650.Καλές αγορές...http://www.moto.gr/forums/editpost.p...postid=371394#
    Όλα είναι δρόμος...
    Το Βlog μου

  3. #3
    ΕΙΜΑΙ..ΚΑΜΑΚΙ Το avatar του/της SOL-VFR-VTEC
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    537
    honda....gia afta pou thes.....gnomi mou..............den tha to metaniosis........kala xlm
    Πανελλήνια Μαζωξη= https://www.youtube.com/watch?v=E7br3lG6b9M

  4. #4
    ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ,ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ,ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ!
    ΤΟ TRANSALP ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΠΑΕΙ-ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΠΛΕΟΝ....
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΟΣΟ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΧΙΛΙΑΡΙ ON-OFF....
    ΤΟ BMW MOY EIXE ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ,ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΡΕΝΑ(ΜΕ Η' ΧΩΡΙΣ ABS),ΨΕΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΖΕΜΕΝΟ,ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ!
    www.caferacers.gr

  5. #5
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Σχετικά με την τιμή? Πιστεύετε πως με τα 5000 βρίσκω κάποιο από αυτά σε καλή κατάσταση και με λίγα, σχετικά, χιλιόμετρα? Αλήθεια, πόσα χιλιόμετρα θεωρούνται λίγα για αυτές τις δύο μηχανές?

    Γενικά, τι θα πρέπει να προσέξω στην αγορά μεταχειρισμένου? Έχω ακούσει, για παράδειγμα, πως αν δεν συνοδεύεται από το βιβλίο συντήρησης δεν είναι καλό σημάδι... Ισχύει?

    Αν βρω, να προτιμήσω κάποια αγορά από ιδιώτη, χέρι με χέρι (άλλωστε τα χρήματα τα έχω ήδη)? Από την άλλη, σε δύο εμπόρους που έχω πάει στην Πάτρα, μου λένε ότι δίνουν και ένα χρόνο ΓΡΑΠΤΗ εγγύηση

  6. #6
    οποιο και απο τα δυο επιλεξεις θα πρεπει πρωτα
    να κανεις τους απαραιτητους ελεγχους.
    λαστιχα,αλυσιδογραναζα,τακακια και γενικοτερα
    αναλωσιμα που η τιμη τους σε περιπτωση αλλαγης
    κοστιζει.επειτα τσεκαρεις αν εχει πεσει,
    μασπιεδες φαγωμενους,μανετες χτυπημενες,
    πλαστκα κτλ.
    καλο ειναι η μηχανη να συνοδευεται απο
    βιβλιο συντηρησης.οσο για την εγγυηση...
    τουλαχιστον κοιμασε με το κεφαλι ησυχο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    8
    ΠΑΡΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΕΝΑ SUZUKI V STROM 650 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΣ...!!!

  8. #8
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Αρχικά δημιουργήθηκε από llrnr
    ΠΑΡΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΕΝΑ SUZUKI V STROM 650 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΣ...!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    182
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
    ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ,ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ,ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ!
    ΤΟ TRANSALP ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΠΑΕΙ-ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΠΛΕΟΝ....
    ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΟΣΟ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΧΙΛΙΑΡΙ ON-OFF....
    ΤΟ BMW MOY EIXE ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ,ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΡΕΝΑ(ΜΕ Η' ΧΩΡΙΣ ABS),ΨΕΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΖΕΜΕΝΟ,ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ!
    Μεταξύ των 2 αν δεν κάνω λάθος στο θέμα των φρένων η μπέμπα φορά μπροστά μονό δισκοφρενό και αυτό απο μόνο του πολλές φορές είναι ένα μεγάλο μείον για πολλούς τα φρένα του ΤΑ πιστεύω είναι πολλύ καλύτερα απο αυτά της μπέμπας. είναι δικύλινδρο σίγουρα πολλύ ποιο άνετο στα ταξίδια και σίγουρα ποιο δυνατό αλλά απο την στιγμή που η χρήση που θέλει ο περαστικός είναι αστική και αρεα και που κοντινά ταξιδάκια θα συμφωνησω μαζί σου η μπέμπα σαν ψεκαστή ποιο ελαφρια και μαζεμένη σε διαστάσεις φαντάζει και κατα την γνώμη μου είναι ποιο σωστή επιλογη. όσο για τον φύλο που πέταξε ιδέα για V-STROM είναι σίγουρα ποιο ακριβή πρόταση και ενώ είναι καλύτερο σχεδόν σε όλα απο το ΤΑ με εξαίρεση χωμάτινες διαδρομές(είναι τουρερ καθαρά όπως varadero κλπκλπ)είναι σίγουρα ποιο βαρύ, σίγουρα πολύ μεγάλο(μου φαίνετε ποιο μεγάλο σε διαστάσεις απο τον αφρικανο μου!)για αυτά που θέλει ο περαστικός πάντα κατα εμέ θα έπρεπε να το βάλει δίπλα στο ΤΑ με χινάρι σαν επιλογές.

  10. #10
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212

    Re: Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
    Καλησπέρα,

    - Είμαι νέος δικυκλιστής σε ηλικία άρα και σε εμπειρία......
    - Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 5000 Ε.
    Πολύ καλό το Suzuki αλλά δεν νομίζω να ταιριάζει σε εμένα...

  11. #11
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Simera to prwi ekana mia volta stin agora tis patras... Genika se opoion emporo einai apo Agia Sofias mexri tin Toyota sto Rio eriksa mia episkepsi...

    Apo tin alli meria (pros A. Antrea) yparxei kati pou tha prepei oposdipote na episkeuthw??

    Arxika piga ston Zapanti (Yamaha). O typos einai apla EPAGELMATIAS Pira volta mia transalp tou 2002 kai ena GS 650 tou 2001. To BMW mou fanike pio elafri kai pio eukinito. Ligo ta frena me provlimatisan, me tin enoia oti frenarei arketa apotoma (alla auta nomizw einai thema sinithias).

    To Honda sou dinei mia pio stivari aisthisi, niwtheis ligo pio poli arxontas tou dromou. (Fysika auto den isxyei giati an petaxtei kanenas IX apo to steno...).

    Kai oi 2 pantws exoun tin idia, arketa voliki, thesi odigisis


    Genika, apo times oi pio polloi paizoun apo 4900 - 5500.

    Auto omws pou mou ekane poli kali etnypwsi itan ena GS tou 2002 me 25.000 xiliometra peripou sta 4800 (milame gia times apolytou metritis).

    To teleutaio to thewrw arketa kali eukairia. Ti lete???

  12. #12
    Και τα δυο μηχανακια καλα ειναι για την δουλεια που τα θελεις ...Κανε αν μπορεις ενα καλο test ride η αν εχεις την ακρη παρε απο κανα κολλητο σου για δοκιμη..
    Παρε αυτην που γουσταρεις περισσοτερο..

    (Παντως αν δεν ειχες κολλησει σε on-off κατασταση θα σου ελεγα για καινουργια την suzuki Gs 500 η το γυμνο που εχει 4000 εβραιους, η με το φερινγκ που εχει κανα τρακοσαευρο παραπανω..τιμιο μηχανακι..)



  13. #13
    Auto omws pou mou ekane poli kali etnypwsi itan ena GS tou 2002 me 25.000 xiliometra peripou sta 4800 (milame gia times apolytou metritis).

    To teleutaio to thewrw arketa kali eukairia. Ti lete??? [/B][/QUOTE]




    Αν σκεφτείς ότι εγώ το δίνω 5000 και είναι του 2003 !! έχω 59.000 χλμ.
    Σου δίνει κάποια έξτρα ?
    Βιβλίο σέρβις?
    Κατάσταση μότο?

  14. #14
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    H mixani einai se poli kali katastasi, yparxei vivlio sintirisis, kainourgia lastixa, kai me ena xrono GRAPTI egiisi apo auton.

    Sigoura to oti i dikia sou einai 2003 (xrwma?) einai ena +, alla ta 60.000 xiliometra einai polla nomizw...

    Alitheia me tin 2002 ti diafores exei?

  15. #15
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Piga simera to prwi me ta lefta sto xeri na tin klisw... H mixani poulithike x8es to mesimeri

    Ti na peis... kathe empodio gia kalo ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η Γνώμη σας για τη BMW 650
    από MikeG στο forum BMW
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2005, 21:39
  2. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  3. TDM 850 εναντίον BMW 650 scarver
    από kostas16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2004, 13:22
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF