Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Thumbs up Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...

    Βάζω αυτό το ποστ ώστε να έχουμε κάπου συγκεντρωμένα προτάσεις για μέρη όμορφα που αξίζει να τα επισκεφτούμε.Να μοιραστούμε δηλαδή εντυπώσεις από μέρη που έχουμε πάει.

    Καλό θα ήταν αν γίνεται και έχετε κρατήσει να μπουν και κάποιες περαιτέρω πληροφορίες για το συγκεκριμένο μέρος όπως απόσταση, αξιοθέατα,μέρη για να μείνεις,τηλέφωνα, εντυπώσεις από την εξυπηρέτηση, ακριβά φτηνά και γενικά ότι πληροφορίες ενδιαφέρουν και είναι χρήσιμες ή κάποιο site που τα περιέχει όλα αυτά διαφορετικά αν δεν έχετε ή δεν θυμάστε πληροφορίες απλά περιγράψτε το μέρος και που κοντά βρίσκεται.

    Περιορισμός εννοείται πως δεν υπάρχει!Μιλάμε για ΟΛΗ την Ελλάδα!Κάπου που εσάς μπορεί να φαίνεται κοντινό και συνηθισμένο σε κάποιους άλλους ίσως είναι μια ιδανική εκδρομή, ένα διήμερο ή διακοπές!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Wink Ε, αφου εκανες την αρχη...

    ..γιατι δεν μας προτίνεις κιολας???

  3. #3
    Μιχάλη...
    ...πολύ καλό το post σου.
    Καλό θα ήταν βέβαια, να ξεκινούσες εσύ πρώτος κάποιες προτάσεις από μέρη που έχεις επισκεφτεί κατά καιρούς και σου έκαναν καλή εντύπωση.
    Εγώ από τη μεριά μου, μπορώ να σας δώσω πληροφορίες και οτιδήποτε άλλο θέλετε από τη Δυτική Ελλάδα, και συγκεκριμένα την Ηπειρο, την οποία έχω γυρίσει σπιθαμή προς σπιθαμή.
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Thumbs up Απλά δεν έβαλα...

    ακόμα μέρη που εγώ έχω πάει επειδή θέλω να ψάξω τα τηλέφωνα και άλλες πληροφορίες που μπορώ να βρω ώστε να βάλω κάτι κατατοπιστικό για όλους μας.Το ποστ το έβαλα απλά να γίνει η αρχή.Δεν έπεται ότι θα απαντήσουμε όλοι τώρα αμέσως.
    Θα αρχίσω να μαζεύω πληροφορίες και θα κάτσω να γράφω τα κειμενάκια σπίτι με ησυχία γιατί από την δουλειά είναι κάπως δύσκολο.
    Χαίρομαι που σας αρέσει η ιδέα και καλό είναι να συμμετέχουν πολλοί σε αυτό το ποστ.Υπάρχουν πολλοί από εδώ μέσα που έχουν πάει σε πολλά και πανέμορφα μέρη.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Όχι πως θέλω να διαφημίσω το μέρος από όπου κατάγομαι αλλά πιστεύω πως είμαι τυχερός γιατί είναι από τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας.
    Γίναμε και διάσημοι με την υπόθεση Πάχτα!
    Μιλάω για την Σιθωνία της Χαλκιδικής!
    Εδώ έγινε και η τελευταία εκδρομή του Varadero club hellas και από άλλα club πολύ συχνά.
    Όποιος έχει πάει θα ξέρει...
    Το μέρος (απο τον ’γιο Νικόλαο και κάτω) είναι η μεριά που έχει την τρομερή θέα προς το ’γιο Όρος. Παραλίες απάτητες σε μικρούς κολπίσκους, το βουνό σε "απόσταση ανανοής" από την θάλασσα, κλ.π. Αρκεί να έχεις και την όρεξη να τις ψάξεις! Για αυτούς που βαριούνται υπάρχουν και άλλες πιο προσβάσιμες. Γενικά είναι ένα μέρος ιδανικό για ανθρώπους που γουστάρουν την φύση και όχι την τρελή πολυκοσμία. Θα βρεις και πολλά μέρη για να διασκεδάσεις αλλά δεν θα γίνεται ο πανικός που γίνεται αλλού! Αυτός είναι και ο κύριος λόγος γιατί οι παραλίες μας είναι ακόμα παρθένες!
    Υπέροχη διαδρομή ο γύρος της Σιθωνίας με βουνίσια στροφιλίκια, από τη μια μεριά η θάλασσα και από την άλλη το επιβλητικό βουνο. Για όσους έχουν ανησυχίες χωμάτινες αρκεί να πω πως στο βουνό κάθε καλοκαίρι έχουμε και ράλλυ. Είναι μια διαδρομή γαμάτη! Υπάρχουν και μέρη με ψησταριές στο βουνό για να κάνετε πικ-νικ.
    Γενικά αυτό που γουστάρω εγώ είναι ότι συδυάζει και τα δυο και γενικά σε ήρεμους τόνους!
    Φετίχ: το νησί απέναντι από την Βουρβουρού!
    Όποιος ενδιαφέρεται για δωμάτια:

    http://www.halkidiki.com/greek/accommodation_g.htm

    (εκεί που λέει house rena είμαι εγώ, θα σας κάνουμε και καμιά καλή τιμή!)

    Εγώ πάντως στην Βουρβουρου θα περιμένω να σας δω να κατεβάσουμε και πολλά κιλά τσίπουρο!

    ΥΣ: οι τιμές είναι πολύ λογικές σε όλο το δεύτερο πόδι και δεν έχουν καμία σχέση με την Κασσάνδρα και άλλα μέρη. Υπάρχει πληθώρα ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων αλλά και μερικά από τα μεγαλύτερα κάμπινγκ στην Χαλκιδική!

  6. #6

    μεσσηνιακή μάνη-σπήλαια δυρού

    Ενας από τους αγαπημένους μου προορισμούς είναι η μεσσηνιακή μάνη η όπως αλλιώς αποκαλείται έξω μάνη.ένας τόπος που η γεωμορφία του εδάφους του τον κάνει να φαντάζει σκληρός αλλά και συνάμα γοητευτικός.
    δεν το συζητάω ότι αυτή η εκδρομή επιβάλεται να γίνει πάνω σε μία μοτοσυκλέτα αλλιώς χάνει όλη την γοητεία του.πρώτος προορισμός μας είναι η πόλη της καλαμάτας που λίγο πολύ όλοι ξέρουμε πως θα φτάσουμε στην όμορφη πόλη της πελλοπονήσου.καφέδακι στην παραλία και αναχώρηση με κατευθυνση προς αερόπολη.θα σας βοηθήσουν οι ταμπέλες γιατί είναι λίγο μπέρδεμα μέσα στην πόλη να βρεις τον δρόμο.
    τα πρώτα χιλιόμετρα έξω από την χαρίζουν απολαυστική θέα προς τον κόλπο και σίγουρα μία στάση είναι επιβεβλημένη όπως άλλωστε θα συμβεί σε όλη την διαρκεια της διαδρομής.ο δρόμος έχει σφιχτό στροφιλίκι και θέλει προσοχή γιατί η άσφαλτος δεν είναι και ότι καλύτερο.γλυστραεί αρκετά ιδιαιτερα αν έχει ρίξει και καμιά ψυχάλα.στα 25 χιλιόμετρα θα συναντήσουμε την καρδαμύλη ένα πολύ γραφικό παραθαλάσιο χωριό με την χαρακτηριστική μανιάτικη αρχιτεκτονική.επόμενο χωριό η στούπα και το κομμάτι του δρόμου που τα ενώνει διαθέτει καλή άσφαλτο με ωραία στροφιλίκια για παιχνίδι.
    η διαδρομή από στούπα μέχρι αερόπολη σε καθηλώνει με την θέα και συχνά σου αποσπά την προσοχή.γιαυτό είπαμε στάσεις πολλές στάσεις.αφου φτάσουμε με το καλό αερόπολη παίρνουμε τον δρόμο δεξιά για πύργο δηρού και τα φημισμένα σπήλαια.δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψεις το σκηνικό που θα συναντήσεις στην βόλτα με βάρκα μέσα στης σπηλιές.απλά πρέπει να το ζήσεις.επόμενος προορισμός το πόρτο κάγιο στο ακρωτήριο ταιναρο.απολαυστική διαδρομή και αξίζει να βγεις απο τον κεντρικό και να χαθείς στα μανιάτικα χωριά τα περισσότερα ερειπωμένα.σίγουρα κάποιος γέρος θα σε καλέσει για κανά καφεδάκι η κανα κρασί να σε κεράσει.
    Επιστροφή στην καλαμάτα και παίρνουμε τον δρόμο για ταύγετο.διαφορετικό σκηνικό με πολύ πράσινο όμορφα χωριουδάκια και επίσκεψη στον μυστρά.
    Αξίζει τον κόπο μιά τέτοια εκρομή και προτιμότερο είναι να γίνει άνοιξη η καλοκαιράκι.
    Για φαγητό υπάρχουν πολλά ταβερνάκια στα διάφορα χωριά.έχω να προτείνω ένα που μου έκανε εντύπωση στο ταυγετο στο χωριό αρτεμησία μέσα στα έλατα με πολύ καλοό φαγητό,εξαιρετικά φτηνό και φιλικό.δεν θυμάμαι όνομα αλλά είναι σε μία αριστερή στροφή χαρακτηριστική με νερά που κατεβαίνουν από το βουνό και νερόμυλο.ελπίζω να σας διαφώτισα.επ μη τα θέλετε όλα στο πιάτοάξτε και λίγο.
    Διαμονή θα πρότεινα στο κάμπινκ της στούπας που λειτουργει όμως ιούλιο-αύγουστο για να μπορείτε να εξορμάτε στα γύρω μέρη.
    καλές βόλτες
    Cars are road furniture!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 18:10
  2. Κρήτη, 3ήμερο για φίλους από όλη την Ελλάδα
    από MikeG στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2011, 23:25
  3. Εκδρομή για την Χαρά και την Ελλάδα.
    από klepstrat στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 05:38
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2010, 00:28
  5. Ο νεος υμνος για την Ελλαδα στο Euro 2008!!!!
    από OzZzZzY στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 00:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF