Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Πρόταση για ψηλούς

  1. #1

    Πρόταση για ψηλούς

    Καλημέρα παίδες. Είμαι 1,95 κάτοχος ενός CBF 250 και θέλω να το αλλάξω γιατί έχω ψιλοενοχλήσεις στη μέση. Στόχος να διαθέσω γύρω στα 5000 (σύνολο) και να έχω όσο το δυνατόν πιο όρθια θέση. Η χρήση είναι κυρίως αστική, αλλά και η δυνατότητα ενός ταξιδιού ενδιαφέρει πάντα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    αρα πας για ον-οφ
    βλεπε Transalp, V-Strom

    ή ακομα για Fazer 600,

    ε? σωστα!!!!!!!!

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Με 5300 περιπου το KLE 500 καινούριο ....
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    Βελτιωμένος Ύπνος...... Το avatar του/της maintenance
    Εγγραφή
    06/10/2004
    Μηνύματα
    1.504
    Κατα σύμπτωση.......πουλάω το fazer......του 2002.

    Είναι και στις αγγελίες

    η επιβίωση του Ηλιθίου!

    www.icon-decoration.gr

  5. #5
    Ναι, παιδιά, θέλω να είμαι όρθιος, έχω δοιμάσει Freewind, BMW 650, DAKAR όπου είμαι σχετικά καλά. Τo transalp και το TDM με "τραβάνε" λίγο μπροστά. Σκεφτόμουν να έιμαι το δυνατόν όρθιος.
    Ναι γενικά σκέφτομαι κατ' αρχήν το στυλ on-off.

    Όποια γνώμη πολύτιμη παίδες.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian
    Ναι, παιδιά, θέλω να είμαι όρθιος, έχω δοιμάσει Freewind, BMW 650, DAKAR όπου είμαι σχετικά καλά. Τo transalp και το TDM με "τραβάνε" λίγο μπροστά. Σκεφτόμουν να έιμαι το δυνατόν όρθιος.
    Ναι γενικά σκέφτομαι κατ' αρχήν το στυλ on-off.

    Όποια γνώμη πολύτιμη παίδες.
    De proteino fazer '05..eimai 1.90 k ta podia pianontai g@ma ta...protimise on- off asyzititi man..

  7. #7
    Thanks Peter, έχω το CBF 250 και μου έχει ταράξει τη μέση..... (και λιγότερο τα πόδια)

  8. #8
    Οποιονδήποτε γιατρό ορθοπεδικό και να ρωτήσεις, ή όποιον γυμναστή, ή ή ή κάποιον σχετικό, θα σου πει πως με τα on-off, αναστήματα άνω των 1,85cm+ θα έχεις πρόβλημα στην μέση ότι και να κάνεις.

    Πρέπει να γέρνει η σπονδυλική στύλη πρός τα μπροστά. Να πέφτει το βάρος στα χέρια, ώστε να αποφορτίζεται η σπονδυλική στύλη. Εγώ έχω Fazer600 05, με 190cm ύψος, λοιπόν οριακά μεν, αλλά γενικά είμαι αρκετά άνετα.

    Από κεί και πέρα αγοράζεις ότι σε βολεύει και γουστάρεις.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  9. #9
    Φίλε Foutre, έχω το HONDA CBF 250 '04 το οποίο χαρακτηρίζεται street. Λες άμα το αλλάξω σε on-off να γίνω χειρότερα? Τι συστήνεις?

    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

  10. #10
    Φίλε μου,

    Πάντως η μέση αποφορτίζεται όταν γέρνεις το σώμα σου μπροστά σε ευθεία ή όταν κάθεσαι σε τελείως όρθια θέση.

    Άρα και σε On-Off να πάς εάν δεν τηρείς σωστή στάση πάλι πρόβλημα θα έχεις.

    Πλάτη - Μέση πάντα σε ευθεία......

    Ζώνη φοράς ;
    Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... :a5:

  11. #11
    Οσο οδηγας μηχανη θα εχεις λιγο τη πλατη σου,λιγο τα γονατα,λιγο λαιμο κ κατι λιγα ακομα.....

    μηπως θες να παρεις το κρυπτονακι μου που εχει τελιος καθετη σταση οδηγησης?
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #12
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329

    Re: Πρόταση για ψηλούς

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlarian
    Καλημέρα παίδες. Είμαι 1,95 κάτοχος ενός CBF 250 και θέλω να το αλλάξω γιατί έχω ψιλοενοχλήσεις στη μέση. Στόχος να διαθέσω γύρω στα 5000 (σύνολο) και να έχω όσο το δυνατόν πιο όρθια θέση. Η χρήση είναι κυρίως αστική, αλλά και η δυνατότητα ενός ταξιδιού ενδιαφέρει πάντα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Γειά σου φίλε!

    Όντας σαν την περίπτωσή σου (και βάλε 3 πόντους ακόμα), να σου πώ οτι με Τρανσάλπ 400 και 650 ήμουν σχετικά καλά από μέση - πόδια, στα ταξίδια όμως υπήρχε σαφώς πιάσιμο, κυρίως σε μέση και γόνατα. Τώρα με το Βάρα, η διαφορά (ειδικά σε ταξίδια) στα γόνατα αλλά και στη μέση, είναι μεγάλη.. Στο αναφέρω μιας και με τα χρήματα που διαθέτεις "χτυπάς" παλιό Βάρα - με ένα τέστ ράιντ δε θα έχανες τίποτα..

    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  13. #13
    Για μέσα στην πόλη θέλεις μικρές διαστάσεις και λίγα κιλά για ευκολία στις επιτόπιες μανούβρες. Άρα το 250 είναι καλύτερο, μιλώντας πρακτικά.

    Για ταξίδι, σίγουρα το On-Off έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά προσωπικά ακόμη δεν τα έχω διαπιστώσει σε σχέση με το Fazer. Δεν έχω κάνει τααααααα ταξίδια, αλλά 5 ωρίτσες σχεδόν συνέχεια ταξίδι έχω κάνει και δεν ζορίστικα ιδιαίτερα. Ίσως διπλός (και φορτωμένος εννοείται) είσαι καλύτερα με On-off, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν με απασχολεί ακόμη. Έ, για την προστασία από τον αέρα, σίγουρα είσαι πιο άνετα πίσω από τα τεράστια φέρινγκ.

    Εγώ πάντως όπως κοιτούσα και τα μοντέλα σε σχέση με τις τιμές τους, πιστεύω πως είναι καλύτερα να πάρεις μεσαίο street, παρά μεσαίο on-off.

    Αν πάλι σου αρέσει να κινείσαι αγχωλιτικά στα πιο πολλά χιλιόμετρα με τη μηχανή σου πάρε on-off, εγώ ήθελα και λίγο γκαζάκι παραπάνω και γι'αυτό και δεν τα προτίμησα.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #14
    Ευχαριστώ παίδες για τις προτάσεις σας

Παρόμοια θέματα

  1. Προταση Για Εξατμισεις
    από SAM46 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2004, 19:28
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 15:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 14:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 19:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF