Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: Σπασμένος κινητήρας!!

  1. #31
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    α κανω μια ερωτηση στον tropea και τον grook????γιατι λεμε οτι η αντιπροσωπεια της σουζουκι ειναι μπουρδελο???εγω σε μια συντομη εμπειρια που ειχα το τελευταιο καιρο απο διαφορες συνεργασιες με σχεδον ολες τις αντιπρ και μιλωντας και με ανθρωπους που κινουνται στο χωρο χρονια μου επιβεβαιωσαν αυτο που διαπιστωνα το τελευταιο καιρο.οτι απο αποψη συνενοησης κατανοησης και εξυπηρετησης ειναι ισως η καλυτερη.και παντα σε αμαση συγκριση με σαρακακη(χαωδες μπουρδελο )μοτοδυναμικη(απλα μετρια πραγματα) lionmoto-teomoto(δε ξερουν τι τους γινεται) το μυνημα μου δεν θελει να με φερει σε αντιπαραθεση με κανεναν και ουτε εχει χαρακτηρα αμφισβητησης για τα λεγομενα αλλων παιδιων.απλα λεω τι διαπιστωσα και ρωταω για να ξερω τι να προσεξω
    Προσωπική μου γνώμη και μετά και απο επαφές και με τις άλλες αντιπροσωπίες, ότι στα απλά πράματα αντιδρούν γρήγορα στη Suzuki, στα ποιο σύνθετα, δεν... και δεν έχουν και την εμπειρία, και δράσαν εκ του πονηρού...μάλιστα μετά και απο άλλα και απο Ιντερνετ αυτή η πολιτική μάλλον έρχεται απο Ιαπωνία... όσο περίεργο και να σας φαίνεται...

    Τώρα για την αντιπροσωπία της Yamaha έχω να πω τα πιο καλά... έχω ακούσει για χοντρά προβλήματα με το XT660 και όμως αλλα τόσα καλά λόγια για την ανταπόκριση αντιπροσωπίας...
    Για Honda δεν έχω την μεγάλη γνώμη αλλά απο το παρελθόν και απο ξάδερφο , ακριβά, δύσκολα κλπ...
    Kawasaki συγνώμη αλλά είναι η μόνη που δεν ξέρω να πω αν και εχω ακούσει για τρόπους αποφυγείς κάλυψεις βλάβης εντός εγγύησης...

    Αυτα απο εμένα, προσωπικές γνώμες απο προσωπικές εμπειρίες...

  2. #32
    Συγγνωμη για να καταλαβω κατι γιατι το πραγμα παει αλλου σιγα σιγα..

    Τι σχεση εχει η βλαβη ενος μοτερ με την εκαστοτε τοπικη αντιπροσωπεια??
    Απο ποτε ο καθε αντιπροσωπος μεταμορφωθηκε απο ενας καλος πωλητης (που τελικα αυτο ειναι και τιποτε παραπανω) σε εναν αριστο ιαπωνα (η ευρωπαιο -μην πεστε οι αλλοι να με φατε) μηχανολογο που βλεποντας εναν κινητηρα , μετρωντας καποιες ανοχες , κανοντας φασματομετρικες λαδιου και αλλα τοσα αρχιδι@ και μυδια σε δοκιμες μπορει να κρινει πιθανοτητες βλαβων????Τι να μου πει ο αντιπροσωπος????Την "μαμα" του θα ρωτησει και απο εκει θα παρει οδηγιες..


    Ο καθε αντιπροσωπος εχει ΑΝΑΓΚΗ να πουλησει τα προικια του..Αμα παω εγω στην αντιπροσωπεια της ταδε ΧΨΤΣΙΝΓΚΝΤΑΟΥ εταιρειας ο πωλητης θα ορκιζεται στα παιδια του οτι το εργαλειο που πουλαει βγαζει 800.000 χιλιομετρα χωρις αλλαγη λαδιων..και θα κανει και δεκαπεντε κολοτουμπες...

    Μηχανακια υπηρχαν υπαρχουν και θα συνεχισουν να υπαρχουν αξιοπιστα και μη..Εγω προσωπικα δεν μπορω και δεν θελω ακουγωντας μια ιστορια να διαμορφωσω αποψη περι αξιοπιστιας..
    Ξερω μονο οτι περναει απο τα χερια μου , οτι καβαλανε οι φιλοι μου , και οτι βλεπω στο συνεργειο του κολλητου μου...και προσπαθω να εχω μια minimum αποψη βασιζομενος σε γεγονοτα..

    ΓΕΓΟΝΟΣ ειναι οτι το μηχανακι του Tropea σκορπισε χωρις να φταιει ο ιδιος και ενω ειχε λιγα χλμ και ηταν εντος εγγυησης...Οταν λεμε σκορπισε ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ να προκληθει μια ηλιθια ηλεκτρικη βλαβη η κατι αλλο και να χασω πχ μια εκδρομη η να με αφησει στα κρυα του λουτρου..Το συγκεκριμενο μηχανακι παραλιγο ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ...καλα εκανε ο Tropeas και το συνεχιζει το ζητημα..μακαρι να ειχαμε ολοι λιγα απο τα κοτσια του και την υπομονη του...

    Τωρα για το παλικαρι με το v-strom δεν γνωριζουμε σχεδον τιποτα..Ηταν η μηχανη σε καλη κατασταση??
    Ειχε κανει σωστο σερβις??
    Κατα την διαρκεια του 36ωρου ειχε τσεκαρει καθολου τα λαδια??
    Ειχε ακουσει καθολου περιεργους θορυβους απο τον κινητηρα προς το τελος ??
    Επισης δεν υπαρχει καμια φωτογραφια του κινητηρα για να δουμε και εμεις τι συμβαινει...ουτε καμια αποψη απο τον ιδιο που επαθε το σκηνικο..
    Κακως τα βαλαμε με το παλικαρι που ποσταρησε το πρωτο..Δεν ειναι αυτος που την επαθε..
    Εγω απλως θα του θεσω ενα ερωτημα να το πει στον κατοχο του strom που "επισκευαστηκε":

    1.Αν ηταν μπιελα και αλλαχτηκε με την αλλη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει το ιδιο(αν μιλαμε για ελλατωματικο ανταλλακτικο)??
    2.Αν τρυπησε καρτερ η κορμο κινητηρα τι εγινε??Αλλαχτηκε??ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΟΤΑΝ ΕΣΠΑΣΕ Η ΜΠΙΕΛΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΗΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΞΕΧΝΙΩΝΤΑΙ???ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ-ΕΔΡΑΝΑ-ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ-ΣΑΣΜΑΝ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ??
    3.Τι εγγυησεις πηρε μετα την επισκευη ??

    Παντως τονιζω οτι αυτα τα γεγονοτα δεν συναγουν στο να θεωρησω οτι η ταδε μαρκα κανει μπορδελα μηχανακια και αλλες τετοιες παπατζες..

    Αυτα τα ολιγα και sorry αν σας κουρασα..







  3. #33
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    1.Αν ηταν μπιελα και αλλαχτηκε με την αλλη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει το ιδιο(αν μιλαμε για ελλατωματικο ανταλλακτικο)??
    2.Αν τρυπησε καρτερ η κορμο κινητηρα τι εγινε??Αλλαχτηκε??ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΟΤΑΝ ΕΣΠΑΣΕ Η ΜΠΙΕΛΑ ΚΑΙ ΤΡΥΠΗΣΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΞΕΧΝΙΩΝΤΑΙ???ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ-ΕΔΡΑΝΑ-ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ-ΣΑΣΜΑΝ ΑΛΛΑΧΤΗΚΑΝ??
    3.Τι εγγυησεις πηρε μετα την επισκευη ??
    Πολύ σωστό σε βρίσκω, να σου απαντήσω όχι εκπροσωπόντας τον άνθρωπο αλλά απο την δικιά μου εμπειρία τι ΠΡΕΠΕΙ να είναι σαν απάντηση στα παραπάνω?
    1.Συνήθως τα ελατωματικά υλικά είναι σε προβληματικές γραμμές παραγωγής, που σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε (μόνο μετά απο εξονυχιστική έρευνα) αν ήταν όντως ελλατωματικό(μιας και είναι καραμέλα για να αποφύγουμε περαιτέρω ελέγχους) και αν το μελλοντικό θα είναι ή όχι.
    2.Αν τρύπησε κάρτερ ή κορμό, τότε αμ΄΄εσως απο την ελληνική νομοθεσία ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να αντικαταστήσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
    3.Οι εγγυήσεις πρέπει να είναι η ίδιες , όπως και απο κατασκευής γιατί μιλάμε για καινούρια πράγματα, δηλαδή 2 χρόνια....

    Για να δούμε και τι θα μας πει, αν μας πει ο φίλος μας...

  4. #34
    Παιδιά αν κάνουμε λίγο υπομονή χωρίς ικασίες και χωρίς να ρίχνουμε ευθύνες όπου νά ναι, πιστεύω ότι άν το θέλει και ο ίδιος θα μάθουμε από τον κάτοχο του V-Strom που υπέστει την ζημιά, τι ακριβώς συνέβει.

    Και λόγω του ότι είμαι από Χαλκίδα έχω νας πώ το εξής:

    "Και ο Χότζας είχε πάρει ένα γάϊδαρο, και πάνω που τον έμαθε να μήν τρώει, ψόφισε"

    Ερώτημα 1: Φταίει ο γάϊδαρος;;;;
    Ερώτημα 2: Φταίει η τροφή;;;
    Ερώτημα 3: Φταίει ο πωλητής;;;;
    Ερώτημα 4: Φταίει η μάνα του γάίδαρου;;;

    Έχουμε δώσει από 7960 ευρώ ο καθένας και έχουμε πάρει ένα εργαλείο για να μας εξηπηρετεί και να μας υπηρετεί, άρα λοιπόν με την σειρά μας έχουμε και κάποιες υποχρεώσεις ώς προς αυτό τις οποίες δέν πρέπει να αμελούμε ή να τις παίρνουμε στα ελαφρά.

    Εγώ πάντως κοιμάμε ήσυχος γιατί γνωρίζω πώς ότι και να γίνει η επιλογή μου να το πάρω από επίσημη αντιπροσωπεία έχει βάση.

    Την βρήκα μέχρι και 1100 ευρώ πιό φθηνά, οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ υποστήριξης όμως "Απουσίαζαν".

    Μιά τέλεια μηχανή δεν μπορεί να κατασκευαστεί από ατελής ανθρώπους. Λάθη και βελτιώσεις πάντα θα υπάρχουν.

    Προχτές πήρα 6 αυγά από το κοτέτσι και το ένα δέν είχε κρόκο μέσα. Τι να κάνω;;; Να πιάσω την κότα και να την σφάξω;;;
    Άμα την σφάξω δέν θα ξαναφάω αυγό. Βελτιώνω λοιπόν την τροφή του κόκορα καθώς επίσης και την δική της.


    ΛΗΛΑΣ ΟΛΕ πέρσι . Λήλας Καπούτ ΦΕΤΟΣ.

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Φίλε ρώτα και εμένα για την SUZUKI, που το 1ο πράγμα που μου είπε είναι: ''Φίλε κάθεσαι στραβά. Εμείς δεν αναγνωρίζουμε τίποτα, το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να μας πας δικαστικώς...''

  6. #36
    παιδες θα πω και εγω την γνωμη μου .....

    πριν κανα 3αρι χρονια ηταν ενας τυπος με ενα 1000 κιτρινο το οποιο εσπασε στην εθνικη..... ευτυχως το κρατησε και δεν επεσε το παλικαρι.....
    εκεινο τον καιρο προσπαθουσα να βρω κατοχους με 1000 για παρεα με τους γνωστους σκοπους..... μην σας τα πολυλογω το μηχανακι το πηγε στα κεντρικα και το ειδα..... το μοτερ ηταν τριανταφυλλο ανοιγμενο!!!!!!!!
    χαμος στην σουζουκι , μα πως ειναι δυνατον καινουργια μοτο κλπ....
    η ιστορια εδειξε πως..... ο φιλος ηταν στην πιστα στις σερρες ...... και με τα πολλα αφου ειχε πιεσει την μοτοσυκλετα βγηκε στην εθνικη για να γυρισει..... η αλυσιδα ειχε γινει σωβρακο ,κρεμασε με αποτελεσμα να χτυπαει στο εμπρος μερος του καρτερ πισω απο το γραναζι κινισης, αρχισε να πεταει τα λαδια και με τις πιεσεις εσπασε.........δεν νομιζω πως εφταιγε η σουζουκι για αυτο...ασε που ηταν σκυλοπειραγμενο απο ρευματα μεχρι και μοτερ.....

    δεν ειναι παντα η αστοχια υλικου που ειναι μια στις τοσες αλλα και η συντηρηση που κανουμε στις μοτοσυκλετες μας....

    εμπειρικα η αντιπροσωπεια της σουζουκι δεν ειναι και η κορυφαια στον τομεα σερβις αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GeorgeFZR
    Εγγραφή
    08/06/2005
    Μηνύματα
    175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
    παιδες θα πω και εγω την γνωμη μου .....

    πριν κανα 3αρι χρονια ηταν ενας τυπος με ενα 1000 κιτρινο το οποιο εσπασε στην εθνικη..... ευτυχως το κρατησε και δεν επεσε το παλικαρι.....
    εκεινο τον καιρο προσπαθουσα να βρω κατοχους με 1000 για παρεα με τους γνωστους σκοπους..... μην σας τα πολυλογω το μηχανακι το πηγε στα κεντρικα και το ειδα..... το μοτερ ηταν τριανταφυλλο ανοιγμενο!!!!!!!!
    χαμος στην σουζουκι , μα πως ειναι δυνατον καινουργια μοτο κλπ....
    η ιστορια εδειξε πως..... ο φιλος ηταν στην πιστα στις σερρες ...... και με τα πολλα αφου ειχε πιεσει την μοτοσυκλετα βγηκε στην εθνικη για να γυρισει..... η αλυσιδα ειχε γινει σωβρακο ,κρεμασε με αποτελεσμα να χτυπαει στο εμπρος μερος του καρτερ πισω απο το γραναζι κινισης, αρχισε να πεταει τα λαδια και με τις πιεσεις εσπασε.........δεν νομιζω πως εφταιγε η σουζουκι για αυτο...ασε που ηταν σκυλοπειραγμενο απο ρευματα μεχρι και μοτερ.....

    δεν ειναι παντα η αστοχια υλικου που ειναι μια στις τοσες αλλα και η συντηρηση που κανουμε στις μοτοσυκλετες μας....

    εμπειρικα η αντιπροσωπεια της σουζουκι δεν ειναι και η κορυφαια στον τομεα σερβις αλλα κατα τα αλλα ειναι μια χαρα...



    Diladi i vlavi sto kinitira ofeilete sto oti htan peiragmeno?
    Έμαθα Να Αγαπώ Τον Εαυτό Μου,Να Τον Σέβομαι,Και Να Τον Καρφώνω Σε Οποιο Ντουβάρι θέλω....

    ------------------------------------------------------

  8. #38
    ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡ ΕΚΑΝΕ ΡΩΓΜΗ ΚΑΙ .... ΕΣΠΑΣΕ....
    ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΕΛΤΙΩΣΕΙΣ....ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ "ΦΟΡΕΣΕΙ¨ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΣΚΑΣΕΙ¨

    Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ.......
    Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.....ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΤΕΡ .....

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ STICKY ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ....ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ TLR ΔΗΛΑΔΗ AYTO ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ DL1000 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ....

    ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ (ΕΞΑΤΜΙΣΗ,ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΤΕ ΚΑΙ POWERCOMMANDER) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ .... ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑΜΕ GSXR!!!!!

    Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ....

  9. #39
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Vstrommer και πλέον με την συμπεριφορά του συγκεκριμένου χρήστη που του έσπασε (που απο τότε που "βολεύτικε" το θέμα δεν έχει βγάλει άχνα) καλά κάνει και είναι sticky...

    Πες μας έναν σωστό λόγο... και θα ήθελα πραγματικά πολύ να σε γνωρίσω και να κουβεντιάσουμε απο κοντά...

    Ολα τα παραπάνω για τις σωστες συντηρησεις κλπ φυσικά και είναι πολύ σωστά και αυτονόητα για τον καθένα... και πάλι σου επισημαίνω, "μηχανολογικά έχουν την αντοχή τα μέταλλα να αντέξουν πολλαπλάσιες δυνάμεις", εκτός και αν δεν έχουν λάδι (που φαίνεται), ή αν δεν φέρει λάδι η τρόμπα (και αυτό φαίνεται αλλά δεν αποδικνύεται) ή αν όντως ελλατωματικό υλικό...

  10. #40
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrommer
    ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΑΛΥΣΙΔΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡ ΕΚΑΝΕ ΡΩΓΜΗ ΚΑΙ .... ΕΣΠΑΣΕ....
    ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΕΕΛΤΙΩΣΕΙΣ....ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ "ΦΟΡΕΣΕΙ¨ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΣΚΑΣΕΙ¨
    Το παραπάνω επίσης που αναφέρεις δεν είχε καμία σχέση με το κινητήρα αυτόν καθε αυτό και φαίνεται απο τι έσπασε αφού η αλυσίδα το έγδερνε εξωτερικά , οπότε δεν ισχύουν αντίστοιχα εγγυησεις κλπ, μην συγχέουμε το "έσπασε ένας κινητήρας γιατί τον κλώτσαγα" με το "έσπασε ένας κίνητηρας με το σωστά συντηρημένο μηχανάκι μου"

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Ολα τα παραπάνω για τις σωστες συντηρησεις κλπ φυσικά και είναι πολύ σωστά και αυτονόητα για τον καθένα... και πάλι σου επισημαίνω, "μηχανολογικά έχουν την αντοχή τα μέταλλα να αντέξουν πολλαπλάσιες δυνάμεις", εκτός και αν δεν έχουν λάδι (που φαίνεται), ή αν δεν φέρει λάδι η τρόμπα (και αυτό φαίνεται αλλά δεν αποδικνύεται) ή αν όντως ελλατωματικό υλικό...

    το λες και μονος σου .... αν δεν εχουν λαδι.....αυτο δεν ειναι κακη συντηρηση.......!!!!!

    οσο για την γνωριμια πρεπει να ερθω μια μερα απο το δελεαρ να τα πουμε απο κοντα αλλα Δευτερα εχω μαθημα μεχρι τις 2200 και μετα ειμαι κομματια....πιστευω ομως πως θα τα καταφερω.....

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    28
    Πάντως στα ξένα forum που έκανα ένα ψάξιμο δεν βρήκα να αναφέρεται τέτοιο πρόβλημα στα V Strom 650.

    Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου αλλά τι εννοεί ο nikoskkk όταν γράφει «Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου»

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SPSP65
    Πάντως στα ξένα forum που έκανα ένα ψάξιμο δεν βρήκα να αναφέρεται τέτοιο πρόβλημα στα V Strom 650.

    Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου αλλά τι εννοεί ο nikoskkk όταν γράφει «Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου»
    το 36ωρο ειναι ενα γεγονος που διοργανωνει η λεσχη μοτοσικλετας μοτο γκουζι τα τελευταια 8 χρονια ...αν θυμαμε καλα..... και περιλαμβανει ενα μεγαλο γυρο της ομορφης πατριδας μας.....ειναι ενας ατυπος αγωνας αντοχης και αρκετα επιτυχιμενος..και ο φιλος βεστρομακιας στην διαδικασια του τερματισμου..... τερματισε και το μοτερ του......

  14. #44
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Για να δούμε τι γίνεται και με αυτό...
    ελπίζω να έχω νέα σύντομα...

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Για να δούμε τι γίνεται και με αυτό...
    ελπίζω να έχω νέα σύντομα...
    τελεικα τι εγινε ρε TROPEA ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ? ΟΛΑ ΚΑΛΑ?



    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σπασμενος καρτερ απο zx10r
    από wolfman13 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2005, 22:20
  2. Κινητήρας για TT-E 600
    από reaper στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 16:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF