Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Σπασμένος κινητήρας!!

  1. #1

    Angry Σπασμένος κινητήρας!!

    Σπασμένος κινητήρας!!

    Το κείμενο το γράφω για έναν γνωστό κάτοχο v-strom 650


    Το πρόβλημα: Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου και μετά από 1800 χλμ σε δύο ημέρες, θέλοντας να πανηγυρίσει ρίχνει δυο ξερό γκαζιες, με το κλείσιμο του γκαζιού ακούγεται ένας θόρυβος και άμεσος τρέχουν λάδια από το Κάρτερ. Αποτέλεσμα ράισμα του κινητήρα !!
    Το μότο το έχει 2 χρόνia και 1 μήνα, δηλ. του έχει λήξει η εγγύηση πριν από ένα μήνα!!!

    Τώρα σκέφτεται να βρει καινούριο κινητήρα ..............



    Πείτε τη γνώμη σας, βοηθήστε!!!

  2. #2
    Να μιλήσει με το μέλος του φόρουμ tropea, του συνέβει κάτι παρόμοιο
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoskkk
    Το μότο το έχει 1 χρόνο και 1 μήνα, δηλ. του έχει λήξει η εγγύηση πριν από ένα μήνα!!!(στην Χαλκίδα του το παίζουν κινέζοι).
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Μια παρατήρηση μόνο:
    Αν η εγγύηση ήταν ενός έτους, σημαίνει ότι η μηχανή είναι παράλληλης εισαγωγής και όχι επίσημης (ο Σφακιανάκης δίνει διετή εγγύηση)....και αυτό μάλλον περιπλέκει τα πράγματα.
    Αρχικά, είναι παραεισαγωγής ή όχι? καινούριο ή μεταχειρισμένο?
    σχετικά με την εγγύηση παίζει να είναι παράνομοι οι παραεισαγωγείς, γιατί δικαιούσαι ισόποση 2χρονη εγγύηση όπως απο την suzuki απλά επειδή αυτοί δεν έχουν την πιστοποίηση των εξουσιοδοτημένων service δεν έχεις την ίδια...
    (και το παραπάνω πάει δικαστικά -> για λεπτομέρειες δικηγόρο)
    έχεις χαρτιά που να λένε πότε και σε τί σου κάναν οι παραεισαγωγείς σερβις?αν ναι πάλι τους πας και τους γ@μ@ς....(όχι με νομική δεν θα ασχοληθεί,υπομονή και επιμονή να έχεις)


    Το πρόβλημα: Στον τερματισμό του 9ου 36ωρου και μετά από 1800 χλμ σε δύο ημέρες, θέλοντας να πανηγυρίσει ρίχνει δυο ξερό γκαζιες, με το κλείσιμο του γκαζιού ακούγεται ένας θόρυβος και άμεσος τρέχουν λάδια από το Κάρτερ. Αποτέλεσμα ράισμα του κινητήρα !!
    Τώρα σκέφτεται να βρει καινούριο κινητήρα ..............
    Πείτε τη γνώμη σας, βοηθήστε!!!

    Πως έσπασε?
    που έσπασε?
    φωτό έχεις?
    άνοιξέ την βγάλε φωτό, κάλεσε μηχανολόγο πραγματωγνόμονα(έχω έναν καλό πιστοποιημένο στους καταλόγους της εισαγγελείας αν θες,που δεν υπάρχει ανώτερο χαρτί πιστοποίησης), θα τον πληρώσεις αλλά αυτουνού το χαρτί θα σου κάνει όλη την δουλειά...
    γιατί θα λέει πως φαίνεται η κατάσταση της μηχανής, (καλο-κακόσυντηρημένη->κατηγορείς το συνεργείο), πως έγινε το όλο χρονικά, ποιος έχει ευθύνη, αν είναι βλάβη υλικού κλπ.
    μίλα όμορφα με το συνεργείο(αν τυχαίνει να είναι και το κατάστημα πώλησης) εξήγησε τα βήματα σου, ώστε ήρεμα να καταλάβουν ότι μπλέξανε άσχημα...ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΘΕΙΣ!

    και πάμε τώρα στα προσωπικά:
    Καταλαβε ότι έχεις μπλέξει και επίσης ότι θα αργήσεις να ξεμπλέξεις...
    Αν έχεις λεφτά και με τη μηχανή έκανες και τις δουλιές σου τότε πάρε κάτι να κάνεις την δουλειά σου ίσα ίσα
    Αν βαριέσαι δεν θες , προτειμάς να πληρώσεις έναν νεο κινητήρα... τότε συγνώμη αλλά είσαι άξιος της μοίρας σου... (σκέψου ότι μπορεί να σου συνέβαινε σε στροφή...)
    Στείλε μου πμ αν θες με όλα τα στοιχεία σου και αν είναι δυνατόν φωτό,
    σε χρειάζομαι και με χρειάζεσαι...
    Η δίκη μου είναι το Δεκέμβριο, και αν έχω Live μαρτυρα που έχει ξανασυμβεί (αν είναι κάτι παρόμοιο) τότε σημαίνει ελατωματική παρτίδα σε κατασκευή, και κανονικά πρέπει να αποσυρθεί...
    και επίσης και εσύ θα έχεις ένα δεδικασμένο ίδιας υπόθεσης μετά και δεν θα μπορεί ν ασου κουνηθεί κανένας...
    Ενα καφέ Χαλκίδα έρχομαι για να τα πούμε απο κοντά, μιας και εσύ δεν έχεις τώρα μηχανή,
    να βγάλω και τις φωτό μου , και να πουύμε και τα πιο ιδιαίτερα , και να ανταλλαξουμε τα στοιχεία...

    Ελπίζω να ακούσω σύντομα νέα...

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μίλησα με το παιδί που έπαθε την ζημιά,
    μερικές λεπτομέρειες για να αποσαφηνιστεί το τοπίο...

    Την είχε αγοράσει απο επίσημο ελληνικό αντιπρόσωπο,
    δεν την πήγε εκεί για σερβις λόγω μη συνενόησης,
    το μηχανάκι είναι 2 χρονων και 30 ημερών δηλαδή 30 ημέρες εκτός απο την κανονική εγγύηση...
    το μηχανάκι είχε 20.000 χλμ .

    Το πρόβλημα είναι το ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!! έσπασε η μπιέλα και χτύπησε στον μπροστά κύλινδρο,ακριβώς στο σημείο της μίζας απο ότι κατάλαβα, μάλιστα στον μπροστά...
    ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ???

    Σε ένα δικαστήριο όλα τα παραπάνω βγαίνουν υπέρ του αρκεί να είχε αποδεικτικά ότι την συντηρούσε προγραμματισμένα και αυτά που πρέπει...
    και μάλλον έχει για όλα απο ένα άλλο συνεργείο. Οπως και να έχει ένα μηχανάκι δεν σπάει τόσο εύκολα, αρκεί να είχε λάδι , που μπορούν να το βεβαιώσουν πολύ μάρτυρες και υπάρχει ακόμα μέσα στο μηχανάκι του μιας και έγινε ράγισμα και όχι σπάσιμο! (τα τυχερά της σταματημένης ξερογκαζιάς) αν ήταν έν κινήση τότε.... θα είχε ανοίξει σαν το δικό μου...

    Οι σωστές κινήσεις ,
    δεν πειράζει μηχανάκι,
    φωνάζει πραγματωγνόμονα με την ισχυρότερη έκθεση (εισαγγελείας)
    ας παρευρίσκεται και να βγάζει φωτό και πορίσματα κατα την διάρκεια του λυσίματος του κινητήρα, (δεν χρειάζεται να ξέρει το συνεργείο ότι είναι πραγματωγνομονας->ας πει ότι είναι φίλος μηχανικός)
    μιλάει με αντιπροσωπία
    έχει τα απαραίτητα χαρτιά εγγύησης ή και συντήρησης
    και βλέπουμε...

    τα μετά βήματα αναλόγως μετά...

  5. #5
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    θα ηθελα να ρωτησω κατι στο θεμα της εγγυησης.
    1ον αν θεε μου σου τυχει κατι τετοιο (οπους σε εσενα και στον αλλο παιδι απο χαλικιδα) και εχεις βαλει καποια εξτρα πραγματα, πχ εξατμηση ή και power commader μπορουν να ισχυριστουν οτι φταιες εσυ γιατι και καλα το μηχανακι "εμεις στο παραδωσαμε ετσι και εσυ εκανες <<μετατροπη>>", και
    2ον στη περιπτωση 1 αν τα παραπανω στα βαλει επισημος της suzuki μπορεις να πεις μα εσεις το φτιαξατε ενω αν το φτιαξεις απο εξω την κανεις τουμπεκι;
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Κανονικά Power Commander ούτε ο επίσημος μπορεί να σου βάλει... (νόμιμα και να συνεχίσει η εγγύηση) άσχετο αν σωστά ρυθμισμένο δουλεύει πολύ καλύτερα για τον κινητήρα...
    Αλλά με εξάτμιση φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα και νομίζω και απο οποιοδήποτε να μπει, όπως και τακάκια και κάτι τέτοια αξεσουαρ...

    Κάποιος κάποτε είχε βάλει κάποια πράγματα που έχουμε το δικαίωμα ακόμα και εντός εγγύησης να τα αλλάζουμε όπου θέλουμε... αν θέλεις ή το γνωρίζει κάποιος ας το ξαναποστάρει γιατί μου διαφεύγει...

  7. #7
    Λάμπρο, όταν είχα κάνει ποστ το site με τις ανακλήσεις μοτό, είχε μια ανάκληση για κινητήρες SV. Στο είχα γράψει τότε αλλά δεν απάντησες.
    Μήπως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στο δικαστήριο π.χ ;

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=15863
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Το είχα δει,
    δεν έχει να κάνει όμως με τα δικά μας που είναι 03+ , εμάς έχουν κωδικό μοντέλου SV650SK3(4,5) και σειριακό JS1BYxxxxxxxxxxxx και όχι JS1AVxxxxxxxxxxxx

    ίσως καλό είναι να το ελέγξει ο gcrook...

    Για αυτό και δεν απάντησα τότε.... αλλά αυτά τα στοιχεία είναι πολύ χρήσιμα στο κοινό,
    και αν αποδειχθεί ο λόγος απο αυτήν την περίπτωση του φίλου που απο ότι κατάλαβα είναι μικρότερης μορφής και μπορέσει να μας δώσει παραπάνω στοιχεία εκτός της προβληματικής μπιέλας... τότε θα είναι πολύ χρήσιμο για ΟΛΟΥΣ!

  9. #9
    Το ξέρω ότι αφορούσε παλαιότερα μοντέλα, αλλά τι στο διάλο, από τότε που φτιάξανε αυτά τα μοτέρ σπάνε και κολλάνε;;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Μήπως να το κάνουμε και αυτό sticky...
    Παρακαλώ?
    Διαφωνώ τελείως με το sticky για λόγους ψυχικής υγείας....

    Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξη, αλλά δεν θέλω να βλέπω και μόστρα το: "ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ" κάθε πρωί που μπαίνω....

    Πιάνεται η καρδιά μου ρε παιδί μου......
    'Ενα Jameson με πάγο...

  11. #11
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μήπως όμως είναι χρήσιμο για όλους όσους μπορεί να έχουν το ίδιο μηχανάκι ? να είναι εμφανες? δεν το λέω για κανέναν λόγω "δυσφύμισης" αλλά ξέρω πολλούς που μπαίνουν στο μοτό όχι καθημερινά αλλά για να δηλώσουν ένα συγκεκριμένο πρόβλημά τους που μόλις τους έτυχε καθώς γνωρίζουν ότι υπάρχουν δεδομένα και feedback εδώ απο χρήστες και σκηνικά...

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ρε παιδιά αν έχετε κάτι να γράψετε γράφτε το,
    είναι σοβαρό θέμα να σπάσει ένας κινητήρας,
    ούτε για να το γιουχάρουμε είναι,
    ούτε για να πούμε την 1η μ@λ@#!@ που θα μας έρθει...

    Το θέμα είναι να το αντιμετωπίσουμε,
    γιατί οι πολλοί χρήστες των DL δεν έχουν καταλάβει, αν δεν ξεκαθαρίσει με έρευνα στο ποιες σειρές είναι το πρόβλημα,
    που εγώ ακράδαντα πιστεύω μάλλον είναι απο κατασκευής σε συγκεκριμένες σειρές και κράματα... δεν βελτιώνουμε τίποτα...

    και απο ότι κατάλαβα ο τύπος που το παθε για να μην μου δίνει στοιχεία ,
    φοβάται?
    δεν θέλει?
    δεν ξέρω γιατί να ΜΗΝ θέλουμε με μια προσωπική μας μαρτυρία το τι πάθαμε να μην θέλουμε να βοηθήσουμε πιθανά άλλα ατυχήματα...
    ελπίζω να αλλάξει γνώμη...

  13. #13
    Επειδή όπως συνήθως σε κάθε τι που γίνεται ξεκινάει ένας χείμαρος συζητήσεων και απόψεων, ανάμεσα στις οποίες ακούγονται ακραίες υποθέσεις θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την άποψη μου.

    Αν δεν με απατά η μνήμη μου το μοτέρ παρουσιάστηκε το 1998 σε ένα μηχανάκι (SV) το οποίο αν και πείρε αρκετά κολακευτικά σχόλια για την σχεδίαση του στην πράξη δεν τα πήγε τόσο καλά στις πωλήσεις αφού αν και φιλικό και με ροπή από χαμηλά στις ψηλές δεν μπορούσε να πλησιάσει τα αντίστοιχα τετρακύλινδρα ss εξού και έχανε σε σύγκριση, ενώ παράλληλα στην πράξη έχανε σε σύγκριση και με αντίστοιχα τουριστικά μοντέλα. Κάτι σαν μια κρίση ταυτότητας δηλαδή καθόλου άγνωστη στην Ελλάδα μια χώρα όπου απίστευτες μηχανές όπως το VFR μετριούνται στα δάχτυλα.

    Κάπου στο 2002 το project DL ξεκινάει: DR + TL όπως έχει ακουστεί από πολλούς και έτσι το Varadero της Suzuki είναι πλέον γεγονός. Το project πάει καλά και έτσι πλέον το 2004 αφού το πλαίσιο υπήρχε και το μοτέρ επίσης η απόφαση για την συνέχιση του project και με το 650 δεν θα μπορούσε να είναι πιο απλή.

    Σημαντικό είναι να τονίσουμε σε αυτό το σημείο, ότι και στα δύο μηχανάκια η επαναρύθμιση του ψεκασμού έχει οδηγήσει σε ομαλότερη κατανομή της ροπής με το γνωστό μικρό κόστος φυσικά που υπάρχει πάντα στην απόδοση των ίππων. Θέλω να πω ότι αφενός μιλάμε για ένα τουριστικό μηχανάκι από το οποίο δεν θα απαιτηθεί από τον ιδιοκτήτη του να αποδώσει στα κόκκινα αφετέρου δεν έχει σχεδιαστεί για να αποδίδει εκεί αλλά έχει δοθεί προτεραιότητα στην μεσαία κλίμακα στροφών.

    Διερωτώμαι λοιπόν: Έχουν ακουστεί τόσα πολλά προβλήματα σε SV 650; Εγώ ειλικρινά δεν είχα ακούσει τίποτα φοβερό μέχρι το 2003 - 2004 από θέμα αξιοπιστίας μιλάμε και πάντα για το 650 και από εκεί και πέρα η απόδοση είναι υποκειμενική σύμφωνα με τα γούστα και τις επιθυμίες του καθενός.

    Στην παρούσα φάση της αγοράς, έχοντας οδηγήσει Transalp για βόλτα μιας και τέθηκε το θέμα της σύγκρισης αν αγόραζα αυτή την στιγμή μηχανή θα αγόραζα πάλι V-Strom με κλειστά μάτια μιας και τις διαφορές που αισθάνθηκα από την πρώτη κι όλας βόλτα εξακολουθώ να τις χαίρομαι κάθε στιγμή που την καβαλάω.

    Νομίζω ότι όλα ξεκινάνε από το να είναι η αγορά της μηχανής συνειδητοποιημένη και ο αναβάτης να ξέρει τι ζητάει και με τι πρέπει να συμβιβαστεί με την μηχανή του, πάντα σύμφωνα με την κατηγορία στην οποία έχει σκοπό να κινηθεί.

    Αυτά είχα να πω, προσωπικές απόψεις είναι και σκέψεις, σε καθένα δεν θέλω να επιβληθώ και απλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον κάθε δική σας άποψη λυπάμαι όμως όταν βλέπω ακραίους διπολισμούς.

    Εν κατακλείδι όπως είπε και ο Tropeas πιστεύω ότι είναι πιο χρήσιμο να το ψάξουμε διεξοδικά το θέμα με αποδείξεις παρά να γενικεύουμε.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  14. #14
    Τελικά ενημερώθηκα ότι η μηχανή θα φτιαχτεί !!!


























    Κάτι άλλο, δεν ανήκω σε ΚΑΜΙΑ λεσχη!!!!!

  15. #15
    ΟΥΤΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΔΙΑΘΕΣΗ, το γεγονός ανάφερα!! Και ζήτησα βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε τέτοια περίπτωση! Από τη στιγμή που η μηχανή φτιάχτηκε νομίζω ότι αυτό έχει σημασία!

    Kαι πολυ καλα εκανες... Ελπιζω να σε βοη8ησαν οι προλαλησαντες.
    Και οντως έχει σημασια οτι φτιαχτηκε το μηχανακι. Αλλα μεγαλυτερη σημασια εχει η ΑΙΤΙΑ. Γιατι εσπασε? Ποια ηταν η "επισημη πραγματονομωσυνη" ? Επρεπε να ειχε προσεξει κατι ιδιαιτερο ο οδηγος? Κατασκευαστικο λαθος?


    Εχει σημασια να γνωριζουμε τι εγινε γιατι ακομα και μια στις χιλιες να συμβαινει ειναι η χειροτερη ζημια..

    Μπορεις κι εσυ να βοη8ησεις..!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σπασμενος καρτερ απο zx10r
    από wolfman13 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2005, 21:20
  2. Κινητήρας για TT-E 600
    από reaper στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF