Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Γεια χαρα σε ολους!

  1. #1

    Γεια χαρα σε ολους!

    Γεια σας

    Μετα απο 10 χρόνια αυτοκινησης αποφασισα να βγαλω διπλωμα και να αγορασω το 1ο μου δικυκλο... Ή μαλλον 2ο, καθως στα μαθητικα μου χρονια εκανα μερικες παρανομες βολτες με μια Vespa 50s '74 του πατερα μου (σσ: την εχω ακομα, αλλα αρνειται πεισματικα να ξεκινησει και απο την πλευρα μου αρνουμαι πεισματικα να την λυσω για να καθαρισω τα εσωψυχα της απο το βερνικοποιημενο μειγμα βενζινολαδιου και σκονης...)

    Μανιακος ΙΧης -μιλαμε για τεραστιο παθος- ποτε δεν ειχα στο μυαλο μου την μοτοσυκλετα. Κυριως γιατι φοβομουν το ατυχημα... Πλεον ομως αντιλαμβανομαι τα πραγματα εντελως διαφορετικα. Με λιγα λογια, βλεπω:

    Μηχανη=λιγοτερο αγχος=χαλαρωση=ηρεμια=καλυτερη ζωη=λιγοτερος κινδυνος!

    Τελος παντων, να μην σας κουραζω, ξεκινω μες στη 'βδομαδα μαθηματα και σκοπευω να αγορασω μια μεταχειρισμενη Virago 250 για αρχη, για να μαθω. Παντοτε με γοητευαν οι cruiser/custom μηχανες και αυτη ειναι μια junior εκδοση τους. Χαμηλη ειναι (ισως αυτο να ειναι μειονεκτιμα για αναβατη 1,90βαλε , θα λυθει η απορια μετα την αποκτηση διπλωματος), ελαφρια, τα 250κε ειναι οτι πρεπει για αρχη, εχω ακουσει οτι ειναι αξιοπιστη, και γενικα εχω ακουσει καλα λογια σαν μια πρωτη μηχανη για εισοδο στο χωρο, και οντας μεταχειρισμενη δεν θα μου κοστισει (ψυχικα) οταν θα μου πεσει 3-4 φορες... Και βεβαια την θελω οπως προειπα, για να περναω καλα! Δλδ βολτες (αρχικα εντος Αθηνων... ) ! Αντε και μεχρι το γραφειο που ειναι πολυ κοντα στο σπιτι.



    Να μην σας κουραζω αλλο, απλα θα εκτιμουσα ιδιαιτερως και τις δικες σας αποψεις!

  2. #2
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    :smilea: :smilea: καλως ηρθες
    το original α-μηχανο™ μελος

  3. #3
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72
    Αντε καλή αρχή και καλές βόλτες

    Μία απο τα ίδια και εγώ (Αλλά με ΑΧ-1) μετά απο αρκετά χρόνια ΙΧης με προιστορία σε παπάκι. Αλλά την πήρα γιατί μπούχτισα με την κίνηση πια...
    :hypnotize

    και τώρα πια δεν κατεβένω απο τη μοτο
    :rotflmao:
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

  4. #4
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Καλώς ήρθες....


    προσωπική μου θέση..... είσαι σίγουρος για το Vi-βάρκο ;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    καλως ηρθες λοιπον !

    Καλη αρχη στα μαθηματα κ ...αντε να παιρνουν κ αλλοι σειρα επιτελους στα μαθηματα ( βλ.εμενα ! )
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  6. #6

    Kalos irthes

    kai me to kalo na tin pareis!

    alla i eksisosi sou den mou kathetai kala..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$

    Μηχανη=λιγοτερο αγχος=χαλαρωση=ηρεμια=καλυτερη ζωη=λιγοτερος κινδυνος!


    Otan tha sou emfanistei to anxos min stin klepsoun, ama eisai stin tsita opote odigas na vlepeis ta koutia na se poliorkoun, an gineis oksithimos me tis giagiades pou crosaroun tis leoforous, eispneuseis arketes tzoures apo arithmistes eksatmiseis fortigon kai vlepeis kathe logeis kagouriliki kathimerina se apostasi anapnois tote isos doseis tin virago... kai pareis adventure na tous pernas apo pano :rotflmao:

    k panta kranos e!
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  7. #7
    Για αξιοπηστια δεν εχω ακουσω ουτε καλα ουτε κακα!Αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι η μηχανη κουραζει μιας και η πισω αναρτηση εχει πολυ μικρη διαδρομη και ειναι πολυ σφιχτη!Νια φιλη που ηρθε με το αγορι της απο πατρα αθηνα με virago τα ειχε δει ολα!!

  8. #8
    Βορειολυβικός Το avatar του/της fasma
    Εγγραφή
    12/04/2006
    Μηνύματα
    122
    Καλώς ήρθες φίλε μουΕγώ απλά μια παρατήρησει εχω να κάνω σχετικά με οτι έγραψες.Καλή η Virago δεν λεω,αλλά εκεί που μου τα χαλάς λίγο είναι οτι είσαι 1,90 +.Απο δικιά μου πείρα(είμουν και εγώ κατόχος Virago 250,και εχω ύψος 1,80+)1:Η αναλογία μηχανής - αναβάτη δεν είναι και οτι καλύτερο.2:Ο συνοδηγός θα πρέπει να μην έχει κωλαράκι πάνω απο 30 cm,διαφορετικά θα υπάρχει πρόβλημα στης μεγάλες διαδρομές!!! και 3:Δεν ειναι κατάληλη για,κάπως,μακρινά ταξίδια. Φιλικά.......

  9. #9
    Ο Ζάσκαλος ! Το avatar του/της Ζ109
    Εγγραφή
    10/05/2006
    Μηνύματα
    19
    Καλώς Ήρθες! Κατά την ταπεινή μου άποψη,πάρε πρώτα το δίπλωμα και μετά κάνε και κανά τεστ ντραιβ π.χ. το el250 της Kawasaki ή το virago. simperasma: Πάρε αυτό που σε βολεύει και σου αρέσει περισσότερο!
    Z...ee you later!


  10. #10
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Καλως τονα !

    Προσεχε τα ΙΧ, ΔΧ, ΠΧ, ΜΧ, ΗΧ, ΞΧ !!


  11. #11
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484

    Καλως τον...

    ...K0K0$-μαν
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

  12. #12

  13. #13
    Κατ’αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους. Σίγουρα έχω να τραβήξω «μαρτύριο» στην αρχή μέχρι να συνηθίσω, αλλά πιστεύω, και είμαι σίγουρος ότι θα με επιβεβαιώσετε, ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο… 

    Το μόνο βέβαιο είναι ότι αρχικά θέλω μια μηχανή μικρού κυβισμού, σχετικά ελαφριά, για κοντινές διαδρομές εντός Αθηνών. Σίγουρα μια δοκιμή (Ζ109) είναι ότι καλύτερο για να αποφασίσω ποια μηχανή μου αρέσει όχι μόνο εμφανισιακά αλλά και σε διαστάσεις, έτσι ώστε να μην μαρσάρω με το γόνατο ή να κάθομαι στη θέση του συνεπιβάτη Θα μείνω στα λόγια του fasma:
    1) Αν και είμαι σχετικά ελαφρύς (85κ), φαντάζομαι ότι εννοείς ότι το 1,93 σε virago 250 είναι σαν φερρυ μποτ σε τρέιλερ τζετ σκι…
    2) Αν ο συνοδηγός έχει κωλαράκι μεγαλύτερο από 30 εκ, η σέλα θα γίνεται τάνγκα…
    3) Σε κάπως μακρινό ταξίδι το μυαλό γίνεται φραπέ και τα σωθικά μαγειρίτσα …

    Τα έπιασα καλά;

    Ίδωμεν. Σίγουρα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές (ΑΧ-1, CB , Bros, ΚLE… ) πάντα σε μεταχειρισμένο και πάντα στο low budget που έχω θέσει για αρχή.

    Τώρα, άλλη μια τελευταία ερώτηση («άντε τέλειωνε ρεεεεε») σχετικά με το δίπλωμα:

    Να δώσω για Α’ (έως 25KW) μιας και προτίθεμαι να οδηγήσω αρχικά μέχρι 250κε, ή να δώσω για Α και να μην περιμένω 2 χρόνια για μεγαλύτερο κυβισμό; Δλδ , μιας και αρχάριος, και όχι τόσο στο θέμα εξέτασης αλλά περισσότερο στο θέμα εκπαίδευσης, θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω από τα «βαθιά» ή να πάω λάου-λάου;

    (Ελπίζω να μην σας κούρασα… )

  14. #14
    ~
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    272
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    Κατ’αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους. Σίγουρα έχω να τραβήξω «μαρτύριο» στην αρχή μέχρι να συνηθίσω, αλλά πιστεύω, και είμαι σίγουρος ότι θα με επιβεβαιώσετε, ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο… 

    Το μόνο βέβαιο είναι ότι αρχικά θέλω μια μηχανή μικρού κυβισμού, σχετικά ελαφριά, για κοντινές διαδρομές εντός Αθηνών. Σίγουρα μια δοκιμή (Ζ109) είναι ότι καλύτερο για να αποφασίσω ποια μηχανή μου αρέσει όχι μόνο εμφανισιακά αλλά και σε διαστάσεις, έτσι ώστε να μην μαρσάρω με το γόνατο ή να κάθομαι στη θέση του συνεπιβάτη Θα μείνω στα λόγια του fasma:
    1) Αν και είμαι σχετικά ελαφρύς (85κ), φαντάζομαι ότι εννοείς ότι το 1,93 σε virago 250 είναι σαν φερρυ μποτ σε τρέιλερ τζετ σκι…
    2) Αν ο συνοδηγός έχει κωλαράκι μεγαλύτερο από 30 εκ, η σέλα θα γίνεται τάνγκα…
    3) Σε κάπως μακρινό ταξίδι το μυαλό γίνεται φραπέ και τα σωθικά μαγειρίτσα …

    Τα έπιασα καλά;

    Ίδωμεν. Σίγουρα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές (ΑΧ-1, CB , Bros, ΚLE… ) πάντα σε μεταχειρισμένο και πάντα στο low budget που έχω θέσει για αρχή.

    Τώρα, άλλη μια τελευταία ερώτηση («άντε τέλειωνε ρεεεεε») σχετικά με το δίπλωμα:

    Να δώσω για Α’ (έως 25KW) μιας και προτίθεμαι να οδηγήσω αρχικά μέχρι 250κε, ή να δώσω για Α και να μην περιμένω 2 χρόνια για μεγαλύτερο κυβισμό; Δλδ , μιας και αρχάριος, και όχι τόσο στο θέμα εξέτασης αλλά περισσότερο στο θέμα εκπαίδευσης, θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσω από τα «βαθιά» ή να πάω λάου-λάου;

    (Ελπίζω να μην σας κούρασα… )

    tsou!

    gia A me tin mia !

    welcome aboard!






  15. #15
    Καλώς ήρθες στην παρέα !!







    Μεθάμε...





    Ντίρλα !

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γειά Χαρά σε όλους
    από chateau στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2009, 16:42
  2. Γεια χαρα σε ολους !
    από FJ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 23:24
  3. Γεια χαρά σε όλους!!!
    από grat στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2006, 10:34
  4. Γεια χαρα σε ολους
    από 17inchwheeler στο forum KTM
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:19
  5. γεια χαρα σε ολους...
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2005, 08:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF