Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Αγορα μεταχειρισμενου

  1. #1

    Αγορα μεταχειρισμενου

    Να μαι παλι. Θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα:

    1) Τι πρεπει να προσεχει καποιος στην αγορα ενος μεταχειρισμενου (street)? Υπαρχουν καποιες γενικες συμβουλες που σε βοηθουν να καταλαβεις αν αξιζει? εκτος απ το manual κ το service book τι αλλα χαρτια πρεπει να χει πανω η μηχανη?

    2) Μεταξυ kawasaki zxr400r και honda cbr400rr τι προτεινετε, κ γιατι? το zxr ειναι πιο γρηγορο to honda εχω ακουσει οτι ειναι πιο αξιοπιστο (με ενδιαφερει αρκετα η απροβληματιστη λειτουργια τις, λογω χαμηλων εσοδων μη μας τα τρωει ολα... Ποσο ευκολο ειναι να βρω ανταλλακτικα για τα δυο?

    Ευχαριστω

    Υ.Γ.: ειμαι 1.92 θα εχω προβλημα μιας κ το cbr τουλαχιστον ,που χω δει απο κοντα, μου φανηκε αρκετα "μινι".

    Υ.Γ2: με διπλωμα Α1 μπορεις να ασφαλισεις 400αρα μηχανη, χλωμο μου φαινετε γιατι αν δεν γινεται μαλλον ναυαγει ολο το σχεδιο.
    Fuck the universe.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Καταρχήν εξαρτάται από τι μοτό ψάχνεις.Μεταχειρισμένο π.χ είναι και ένα CBR 600 F4 του 96 μεταχειρισμένο είναι και ένα CBR 400 του 92! Όπως φαντάζεσαι καμιά σχέση το ένα με το άλλο.Όσο πιο παλιό τόσο χειρότερα!

    Καταρχήν ψάχνεις αν το μοντέλο που ενδιαφέρεσαι έχει ανταλλακτικά που θα καλύψουν κάθε ανάγκη σου!Αν δεν έχει το ξεχνάς!Κατ εμέ πάντα!

    Η καλύτερη λύση είναι να πας μαζί με έναν μηχανικό ή με ένα που ξέρει 5-10 πράγματα!Τα βασικά είναι αν έχει τρακάρει,κοιτάς αν έχει διαροές π.χ λαδιού από τις τσιμούχες μπροστινό κτλ.Βλέπεις την κατάσταση των ελαστικών, κοιτάς αν δουλεύουν όλα τα όργανα και γενικά τα ηλεκτρικά!Αν έχει πλαστικά βλέπεις αν είναι πολυεστερικά ή όχι και τέλος βλέπεις το μοτόρι πολύ προσεχτικά!

    Στα 2 που ανέφερες καταρχήν ξέρεις ότι και τα 2 είναι παλιά μοντέλα!ΚΑΙ ΤΑ 2 είνα συνήθως καρασκισμένα από τους προηγούμενους!Οπότε προσοχή και στα δύο!Και έχε υποψιν σου ότι εκτός τα λεφτά της αγοράς τι άλλο θα χρειαστεί να δώσεις! Π.χ θα θέλει ΣΙΓΟΥΡΑ service!μάλλον λάστιχα καθότι καίγονται από ακινησία κτλ κτλ

    Καλή τύχη!

  3. #3
    για μοντελα 97-98 ενδιαφερομαι που ειναι και σε καπως λογικες τιμες και οχι πολυ παλια.

    Καταρχήν ψάχνεις αν το μοντέλο που ενδιαφέρεσαι έχει ανταλλακτικά που θα καλύψουν κάθε ανάγκη σου!Αν δεν έχει το ξεχνάς!Κατ εμέ πάντα!
    αυτο ειναι απ τα βασικα κ γι αυτο ρωταω αν ξερει κανεις...
    thanks..
    Fuck the universe.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    για μοντελα 97-98 ενδιαφερομαι που ειναι και σε καπως λογικες τιμες και οχι πολυ παλια.



    αυτο ειναι απ τα βασικα κ γι αυτο ρωταω αν ξερει κανεις...
    thanks..
    Από όσο ξέρω το 97 98 δεν υπάρχουν μοντέλα CBR 400 ή ZXR 400.Αν θυμάμαι καλά το 96 είναι τα τελευταία που βγήκαν!

    Αλλά και πάλι πρόσεχε γιατί ο καθένας τα βαφτίζει όπως θέλει!Όπως ήδη θα ξέρεις φαντάζομαι και τα δύο είναι παραεισαγωγής!Που σημαίνει ότι ΔΕΝ τα φέρνει η αντιπροσωπεία τους εδώ!

    Για παράδειγμα έχω δει να πουλάνε CB SF 400 του 98!!! Που δεν υπάρχει τέτοιο μοντέλο!!Το τελευταίο ήταν το 96!Αυτοί όμως εννούν την πρώτη άδεια στην Ελλάδα!Και το "βαφτίζουν" 98 άρι π.χ για να σου πάρουν παραπάνω χρήματα!

    Από όσο μπορώ να ξέρω ΕΙΔΙΚΑ για το CBR 400 υπάρχουν ανταλλακτικά.Για το ΖXR δεν ξέρω.

    Συμβουλή μου απόφυγε τα και τα δύο και πήγαινε σε κάτι πιο καινούργιο!

  5. #5
    ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΙΧΑΛΗΣ,ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ...
    ΓΙΑΤΙ Π.Χ. ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ " ΜΟΝΤΕΛΟ 92..ΜΕ 32000 ΚΜ ,ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΝΝΟΟΥΝ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ 32000 ΚΜ...!!!
    ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΙΡ ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΠΟΣΗ ΦΘΟΡΑ ΕΧΟΥΝ..!!
    ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΑΝ ΤΑ ΚΜ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  6. #6
    για zxr νομιζω υπαρχει 97-98. για cbr νομιζω τα τελευταια ηταν του 97. Οπως? στα λεφτα τους ειναι πολυ καλο σχολειο κ ειναι αρκετα δυνατα για κανα ταξιδακι. σε 600αρι δε θελω να παω για πρωτη μηχανη, το cbr125 ειναι δραμα μ αρεσει το ninja 250 αλλα υπαρχει μονο στην αμερικη, δεν εισαγεται.
    Fuck the universe.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    για zxr νομιζω υπαρχει 97-98. για cbr νομιζω τα τελευταια ηταν του 97. Οπως? στα λεφτα τους ειναι πολυ καλο σχολειο κ ειναι αρκετα δυνατα για κανα ταξιδακι. σε 600αρι δε θελω να παω για πρωτη μηχανη, το cbr125 ειναι δραμα μ αρεσει το ninja 250 αλλα υπαρχει μονο στην αμερικη, δεν εισαγεται.
    Δηλαδή δεν θα πας (Και πολύ καλά θα κάνεις) σε 600άρι για πρώτη μοτό αλλά θα πας σε R!Δηλαδή σε sport μοτό! Ψιλοκουφό και επικίνδυνο!Μην ξεχνάς ότι και τα δύο έχουν γκάζια πολλά για σένα και είναι και απόλυτα για σένα!!Μάλλον too much για πρώτη μοτό! Έχεις καθόλου εμπειρία ?

  8. #8

    ...

    Με Α1 (το μικρό δεν είναι??) δεν παίρνεις 400cc και 65 άλογα!!
    Γρήγορο και ασφαλές...είναι μόνο το Πόνυ Εξπρές

    www.alpha-doors.gr

  9. #9
    σε sport θελω να παω γιατι αυτες μ αρεσουν τι νακανω!?

    εμπειρια λιγα πραγματα, εκτος του ποδηλατου κατι βολτες με 50αρια GLX φιλων α και απ αυτοκινητο κανονικα (οχι οτι εχει καμμια σχεση αλλα εμπειρια ρωτησες).

    με το Α1 παιρνεις μεχρι 35 αλογα. δηλαδη για μενα οι επιλογες ειναι η aprilia rs125 η cagiva mito η cbr125 τα πρωτα 2 πολυ ακριβα, το δευτερο πολυ αργο. θελω να κανω κ κανα ταξιδακι. δε θελω να παρω παπι με φαιρινγκ
    οποτε σκεφτομαι να παρω ενα 400αρι κ να το μαθω με τον καιρο. Το προβλημα ειναι μην κολλησει το θεμα στην ασφαλεια κ δεν μου το ασφαλιζουν.

    το μωρο θα το παρω "σχεδον κρυφα" απο γονεις οποτε θελω κατι που να μην με ξεπαραδιαζει κ εντελως γιατι ολα τα εξοδα του εγω θα τα πληρωνω.
    Fuck the universe.

  10. #10

    ...

    Το θέμα με την ασφάλεια θα ήταν το πρώτο που
    θα έπρεπε να σκέφτεσαι!! Γενικώς είναι μεγάλη μαλακία
    να κυκλοφορείς χώρις ασφάλεια και ειδικα με ένα
    τέτοιο μηχανάκι που είναι και ψιλοπαράξενο οδηγικά
    (ψόφιο χαμηλα με απότομο μπάμ ψηλά) για ένα νέο οδηγό!!

    Τέσπα άμα το πάρεις σου προτείνω το zxr το οποίο είναι και
    πιο μεγάλο και θα σε βολέψει με το ύψος σου!! Ανταλακτικά
    θα βρίσκεις σχετικά εύκολα μιας και το μηχανάκι μέχρι πέρσι
    τουλάχιστον ερχόταν κανονικά απο την teomoto!!

    Αυτη η κατηγορία πάντως δεν είναι και πολύ οικονομική!!

    Με λίγη σύνεση στην αρχή πάντως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
    και θα το ευχαριστηθείς πολύ σε σχέση με τα δίχρονα που αναφέρεις!!

    Γρήγορο και ασφαλές...είναι μόνο το Πόνυ Εξπρές

    www.alpha-doors.gr

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Μάλλον βιάζεσαι!ΑΝ έχεις μυαλό και υπομονή όλα ΟΚ!Θα τα καταφέρεις!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ!!!ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΘΑ ΣΕ Γ@$%@! ΕΧΕ ΤΟ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ!

    ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ 50 ΚΑΙ 60 ΑΛΟΓΑ!! ΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟ!ΤΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ!

    ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΤΟΜΟ!Π.Χ SUPERFOUR ΠΟΥ 50 ΑΛΟΓΑΚΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΕΙΝΑΙ, ΤΟ ΠΟΥΛΑΣ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ!!!

    ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΕΧΕ ΓΕΝΙΚΑ! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!

  12. #12
    παιδια σοβαρα τωρα γενικως δεν κανω μαλακιες στο δρομο (με το αμαξι τουλαχιστον) το οδηγω απ τα 14 αλλα τα τελευταια 2 χρονια αρκετα εντατικα και το μονο "τρακαρισμα" που ειχα ηταν ενα αριστερο φλασ γιατι σε ενα κολοστενο (με μαντρες δεξια αριστερα) δεν υπολογισα σωστα αν με χωραγε κ εγλυψα μια κολωνα.

    οι μηχανες (με αδυναμια στα enduro κ τα supersport) μ αρεσαν απο πολυ μικρος αλλα λογω ρητων απαγορευσεων απο γονεις το πηρα αποφαση οτι κατω απο 18 μηχανη δε θα οδηγουσα. φετος που τελειωνω θα παω να δουλεψω κ το καλοκαιρι οποτε θα καταφερω να αποκτησω το ονειρο μου (αν ολα πανε καλα). θα τους φερω προ τετελεσμενων κ εληξε δε θα μπορουν να πουν τιποτα.

    Τα γυμνα δε μου πολυαρεσουν και το μονο καινουριο που κωλολεει ειναι το suzuki GS500F αλλα κανει και 5800 ευρα οποτε χλωμο.

    loudovike αυτο ειναι το πρωτο που σκεφτομαι, γι αυτο ερωτω γνωριζει κανεις τι παιζει?
    θα μου το ασφαλιζουν, δε θα μου το ασφαλιζουν,θα μου το ασφαλιζουν, δε θα μου το ασφαλιζουν
    ,θα μου το ασφαλιζουν, δε θα μου το ασφαλιζουν,... (ρε μπας να αρχισω να μαδαω μαργαριτες

    :rotflmao:
    Fuck the universe.

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    παιδια σοβαρα τωρα γενικως δεν κανω μαλακιες στο δρομο (με το αμαξι τουλαχιστον) το οδηγω απ τα 14 αλλα τα τελευταια 2 χρονια αρκετα εντατικα και το μονο "τρακαρισμα" που ειχα ηταν ενα αριστερο φλασ γιατι σε ενα κολοστενο (με μαντρες δεξια αριστερα) δεν υπολογισα σωστα αν με χωραγε κ εγλυψα μια κολωνα.

    οι μηχανες (με αδυναμια στα enduro κ τα supersport) μ αρεσαν απο πολυ μικρος αλλα λογω ρητων απαγορευσεων απο γονεις το πηρα αποφαση οτι κατω απο 18 μηχανη δε θα οδηγουσα. φετος που τελειωνω θα παω να δουλεψω κ το καλοκαιρι οποτε θα καταφερω να αποκτησω το ονειρο μου (αν ολα πανε καλα). θα τους φερω προ τετελεσμενων κ εληξε δε θα μπορουν να πουν τιποτα.

    Τα γυμνα δε μου πολυαρεσουν και το μονο καινουριο που κωλολεει ειναι το suzuki GS500F αλλα κανει και 5800 ευρα οποτε χλωμο.

    loudovike αυτο ειναι το πρωτο που σκεφτομαι, γι αυτο ερωτω γνωριζει κανεις τι παιζει?
    θα μου το ασφαλιζουν, δε θα μου το ασφαλιζουν,θα μου το ασφαλιζουν, δε θα μου το ασφαλιζουν
    ,θα μου το ασφαλιζουν, δε θα μου το ασφαλιζουν,... (ρε μπας να αρχισω να μαδαω μαργαριτες

    :rotflmao:
    18 χρονών .... Θα σε τσακίσουν οι ασφαλιστικές....

    Το ότι οδηγείς αυτοκίνητο από τα 14 :hypnotize (δεν σου έπαιρναν μηχανή αλλά σου έδιναν το αυτοκίνητο - μια χαρά ακούγεται) δεν σημαίνει τίποτα....

    Θες να πας σε sport μηχανές - και ποιός δεν θέλει. Και εγώ θέλω μια rcv211 αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα...

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΩ!!!!!!! Όπως είπε και ο bikers το ανοίγεις ΕΥΚΟΛΑ ... σταμάτα το όμως αν μπορείς.. και στρίφτο κιόλας....

    Δεν είναι σαν τα αυτοκίνητα οι μηχανές. Θέλουν εμπειρία + γνώση.

    Ξεκίνα με ένα SF αφού σου αρέσουν οι sport....
    ΟΚ εσένα δεν σου αρέσουν οι γυμνές- πάρε ντυμένο τότε
    - όταν σου πέσει, γιατί θα σου πέσει, κάτσε και κοίτα τη όπως θα είναι γιατί τα πλαστικά δεν είναι τάπερ και κοστίζουν πολλές φορές όσο να την αγοράσεις από την αρχή την μηχανή.....

    Σκέψου και πράξε....

  14. #14
    Το ότι οδηγείς αυτοκίνητο από τα 14 (δεν σου έπαιρναν μηχανή αλλά σου έδιναν το αυτοκίνητο - μια χαρά ακούγεται) δεν σημαίνει τίποτα....
    ap ta 14 oxi se megalous dromous oute se kinisi persi to protoebgala stin kifisias kai fetos stin ethniki gia paradeigma. episis se atyxima den exo emplakei pote (ftou mi me matiaso) k oute afto pou leme apo kolofardia glitosa. A episis pote den to epairna monos.

    Kai ap afta ta liga katalabaino oti i mixani einai poly diaforetiki ap to aytokinito alla sto aftokinito mexri tora ksero oti allo dromos allo pista k afto tha to tiriso k sti mixani. eyxaristw pantws paidia

    na rotiso kati: afou kai to superfour kai to zxr exoun ta idia aloga poia i diafora pou kanei to ena skotostra kai to allo oti prepei gia ksekinima?

    (sorry gia ta greeklish alla kati epathe kazi de mou bgazei ellinika...)
    Fuck the universe.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog

    na rotiso kati: afou kai to superfour kai to zxr exoun ta idia aloga poia i diafora pou kanei to ena skotostra kai to allo oti prepei gia ksekinima?

    Πολύ απλά γιατί αλλιώς τα βγάζει το ένα αλλιώς το άλλο!Το CBR ή το ΖΧR είναι πολύ πιο "απότομα"!ΔΕΝ έχουν και ΤΗΝ τεράστια διαφορά!Μην φανταστείς!Αλλα ΣΕ εσένα ΕΧΕΙ!Είναι πιο άγρια μοτέρ!Εγώ που είχα το SF όταν το είχα μάθει κυνηγιόμουν και πολλές φορές έπαιρνα τα CBR.Για τα ZXR ούτε λόγος.Αρκετά πιο δυνατά!Αλλά σημασία έχει ότι το SF συγχωρεί λάθη!Καταρχήν ΔΕΝ έχει απότομο - νευρικό κινητήρα, ΔΕΝ έχει sport θέση οδήγησης, έχει ίσιο τιμόνι!Θυμάμαι συγκριτικό και έλεγαν για το SF!Μέχρι τις 5000 σ.α.λ. είναι μια κυρία!Με τα γαλλικά της το πιάνο της κτλ Από εκεί και πάνω μεταμορφώνεται σε "μικρό ινδιάνο"! Ισχύει!

    Anyway για να τελειώνουμε δεν παίζουν μόνο ρόλο οι ιπποδυνάμεις!!Αλλά και το στυλ της μοτό!Μια Sport μοτό είναι σχεδιασμένη για πίστα!Απόλυτη!Στημένη!Μια naked π.χ SF είναι πιο all around!Δεν είναι σχεδιασμένη για πίστα αλλά για μετακίνηση μέσα στην πόλη.Πιο άνετη κτλ.Αλλά έχει και τα γκάζια της!Και επειδή ακριβώς δεν είναι σχεδιασμένη για πίστα = δεν είναι απόλυτη = σου συγχωρεί πολλά λάθη.Βλέπεις αυτός που σχεδίαζε τα CBR , ZXR ΔΕΝ σκεπτόταν ότι θα την πάρει κάποιος για πρώτη μοτό!Και αν το μάθαινε θα έμενε κάγκελο!Και δεν τον ενδιέφερε να είναι φιλική! Σε αντίθεση με το SF!Φαντάσου ότι δίνεις για δίπλωμα με SF! Και πίστεψε με ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ για την κατηγορία της!Έχει 53 άλογα στρόφαλο και η δική μου VR είχε 50 τροχό δυναμομετρημένα!Το CBR έχει περί τα 55 τροχό και το ZXR έχει 60!Αλλά σκέψου και πόσο σκισμένα είναι τα άλλα!Θα έχουν χάσει σίγουρα ιπποδύναμη!

    Αυτά!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 14:01
  2. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ D-tracker
    από c_mos1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 05:15
  3. Αγορα ΜεταΧειρισμενου
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:27
  4. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2005, 00:25
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 18:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF