Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 79

Θέμα: Triumph Tiger 1050 2007

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2007
    Μηνύματα
    2

    αποψη

    α.honda ειναι ενα μοτερ ελειπως συντηρημενο και να ψιθιριζει μετα τα 100.000 χλμ.κατα ταλλα ποιοτητα οσο παει και φθινει.Β.γιατι η απολυτη μ....α TDM(ΦΤΟΥ) ανηκε σε καποια κατηγορια οταν εμφανιστικε?αλλοστε τα χωρις προσανατολισμο μηχ τα αγοραζουν αυτοι που "πρεπει"το TIGER... διαφερει καπως.Γ.συμφωνω για το ονομα αλλα η χοντα ονομαζει CBR to μπ....λο 125 που βγαζει.Δ.οι διδιμες εξατμισεις ειναι συνηθως REMUS.Και στο θεμα:το tiger κανει αυτο που υποσχεται με ενα ζευγαρι λαστιχα καλα(μαπα τα μαμα)τα T(φτου)DM τι κανουν?συνηθως μονο πολυ ενοχλητικη φασαρια...ερωτηςεις περι TIGER?

  2. #47
    ΑΣ ΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΔΗΓΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΧΩ ΚΑΥ....ΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ! ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ Η ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΩ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΕΖΟ2! ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ! http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=22906#
    http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=22906#

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makischios
    ΑΣ ΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΔΗΓΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΧΩ ΚΑΥ....ΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ! ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ Η ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΩ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΕΖΟ2! ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ! http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=22906#
    http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=22906#
    εσύ τώρα ποιός είσαι?

    το παιδί του makis206 και του DimChios? :hypnotize

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #49
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makischios
    ΑΣ ΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΔΗΓΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΧΩ ΚΑΥ....ΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ! ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ Η ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΒΑΛΑΩ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΕΖΟ2! ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ! http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=22906#
    http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=22906#
    Γιατί δεν παίρνεις το "έτερον ήμιση" σε ένα dealer για ένα test ride ?
    Triple 1050


  5. #50
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    γειά σας παληκάρια!

    έχω ένα cbf600 του 2004 με abs.
    πριν 8-9 μέρες κι αφού περίμενα 3-4 μήνες πήρα το tiger για test ride από τη Ιλιοφιλ στη Μιχαλακοπούλου.
    μου το έδωσαν για μιά ώρα και το έκοψα για το αεροδρόμιο. από κατεχάκη-περιφερεικό κι αττική οδό.
    για κακή μου τύχη είχε πάρα πολύ αέρα. μέρχι 180 το πήγα και κάπου εκεί δεν είχα τα κότσια για περισσότερα γιατί από τον αέρα κούναγε το τιμόνι.
    πάντως δε μπορώ να πω ότι τα έκανα και πάνω μου...

    ακόμη κι έτσι, νομίζω ότι η μηχανή πατάει πάρα πολύ καλά. απίστευτη ροπή, για τις δικές μου γνώσεις.....

    με 6η, από 70 στα 180 πραγματικά γρήγορα! γενικά αυτό έκανα, άφηνα τα χλμ να πέσουν και μετά φουλ γκάζι...κι ό ήχος!!!!!!!!

    μετά πήρα τη βάρης-κορωπίου, ωραιότατα μπαντιλίκια. για τα φρένα δε σχημάτισα άποψη, αλλά γενικά μου φάνηκαν καλά.

    πήγα και μιά βόλτα από τη δουλειά της γυναίκας μου, για να καθήσει στη σέλα.
    μου ζήτησε να δώσω αμέσως το cbf...
    τώρα βέβαια τα 12.000 πρέπει να τα μαζέψω πρώτα....

    εν κατακλείδι.....

    θα το έπαιρνα αμέσως αν είχα τα ψιλά!

    για μένα, όμορφο, άνετο, δυνατό, καλή οδική συμπεριφορά, μάλλον τύχη είχα που φύσαγε τόσο, διότι σκέψου να το πάρεις και να διαπιστώσεις ότι με το πρώτο φύσημα του αέρα αρχίζεις να τραγουδάς το έχε γειά καϋμένε κόσμε...

    κι όσο για τα ευρωπαϊκά που λένε πολλοί.....γιατί όχι;!
    για θυμηθήτε τα γιαπωνέζικα αυτοκίνητα πριν 20-25 χρόνια!
    η ζωή είναι ωραία!!!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Υπάρχουν λίγα μεταχειρισμένα με 9.000!
    Ψάξε μπορεί να βρεθεί τίποτα.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2008
    Μηνύματα
    16

    ΠΕΡΙ TIGER 1050

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
    ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΜΑΤΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΤΙΓΡΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΙΜΕΣ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΤΡΟΜ 650 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΤΡΙΨΙΜΟ,ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΛΗ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΕΡΒΙΣ.
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΕΣ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Αν θες περισσότερο γκάζι και στρίψιμο θα το έχεις και με το παραπάνω.
    Αν θες το tiger για την πόλη, δεν θα έλεγα ότι είναι και η καλύτερη επιλογή.
    Για τα κυβικά του είναι πολύ μαζεμένο (σε σχέση με το v-strom δεν θα καταλάβεις διαφορά σε διαστάσεις), αλλά είναι ψηλό και με το βάρος του δεν βολεύει σε ελιγμούς με λίγα χλμ. Επίσης ζεσταίνεται εύκολα και φυσικά η κατανάλωσή του μέσα στην πόλη αυξάνεται αρκετά.

    Εγώ έχω τον δικό μου 7 μήνες και έχω κάνει 12.000 χλμ.
    Τα μόνα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει είναι με τον εργοστασιακό συναγερμό, ο οποίος χτυπούσε ανεξέλεγκτα και τον έχω πάει για έλεγχο και ένα προβληματάκι με την πεταλούδα γκαζιού στον έναν κύλινδρο που προκαλούσε αρυθμία στο ρελαντί. Τίποτα άλλο.

    Το κόστος της συντήρησης είναι μεγαλύτερο από του v-strom, αλλά φυσιολογικό για χιλιάρι μηχανάκι. Αλλαγή λαδιών συνολικά περίπου 80 ευρώ και μεγάλο service περίπου 220 ευρώ.
    Ανταλλακτικά δεν έχω χρειαστεί.

    Για την κατανάλωση, αυτή μπορεί να είναι κοντά στα 5.0 λίτρα/100χλμ σε χαλαρή βόλτα ή να φτάσει τα 8.3 λίτρα σε συνθήκες πολύ μεγάλου μποτιλιαρίσματος στην πόλη.
    Στο ταξίδι συνήθως είναι κοντά στα 6-6.5 λίτρα/100χλμ και σε πολύ πιο γρήγορους ρυθμούς φτάνει τα 7.
    Η δική μου μέση κατανάλωση για διαδρομές κυριώς Αθήνα - Βουλιαγμένη και λίγο κέντρο δεν ξεπερνά ποτέ τα 6.8-6.9 λίτρα.

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2008
    Μηνύματα
    16
    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ
    ΚΟΙΤΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΜΟΥ :ΕΙΜΑΙ 1,93 ΚΑΙ 105 ΚΙΛΑ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΓΡΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΣΕ ΕΠΙΤΟΠΙΟΥΣ ΕΛΙΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ,ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ FAZER 1000,APRILIA TUONO KAI TON TIGRH.ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΣΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΔΕΝ "ΧΩΡΑΩ¨' ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΕΝΩ ΣΤΟ ΤΙGER ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΤΟΣ
    ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΦΤΗΝΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ-ΤΑΞΙΔΙΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΥΨΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ/ΧΛΜ......

  10. #55
    Μεταξύ των τριών, ποιο άνετος θα είσαι στον τιγρη...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #56
    Vroum Vroum μέλος Το avatar του/της native
    Εγγραφή
    04/04/2008
    Μηνύματα
    51
    Καλημέρα,


    εγώ είμαι συναναβάτης σε vstrom και τη Παρασκευή πήραμε για test ride με τον έτερον ήμιση

    το Tiger.


    Επειδή κάποιος συνφορουμίτης ρώτησε πως είναι για τον συναναβατη....


    Αρχικά μου φάνηκε δύσκολο να ανέβω... (δεν έχω και το πρώτο μπόι!)

    Η σέλα του vstrom είναι πιο χαμηλή.

    Τώρα σαν αίσθηση.....

    Μου φάνηκε πολύ σταθερή μηχανή!Δεν έχω ανέβει σε άλλες πέρα από transalp και vstrom

    βέβαια.


    Επίσης δίαβασα για τα φρένα οτι δεν είναι πολύ καλά.

    Έχω την ακριβώς αντίθετη γνώμη. Η μηχανή κοκκάλωνε στη κυριολεξία.

    Είναι πολύ νευρική και για την λίγη ώρα που ήμουν πάνω μπορώ να πω ότι ψιλοφοβήθηκα.

    Πιστεύω πως στην εθνική θα νιώθω κάπως. Βέβαια στο test ride ανέβηκα χωρίς κράνος και μπουφάν και ίσως για αυτό να ένιωσα έτσι.


    Πάντως είναι κούκλα και θηρίο.
    Πόσο μου λείπουν οι 2 ρόδες και η αίσθηση του κράνους στο κεφάλι μου...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Για τον συνεπιβάτη, αυτό που έχω να πω είναι ότι επειδή είναι πολύ πιο ψηλά από τον οδηγό, εκτίθεται περισσότερο στον αέρα.

    Δεν ξέρω αν μια πιο τουριστική ζελατίνα βοηθάει την κατάσταση, αλλά το βλέπω χλωμό.
    Το καλό είναι ότι ο συνεπιβάτης έχει καλή ορατότητα και το πρόβλημα υπάρχει μετά τα 150χλμ.

  13. #58
    Vroum Vroum μέλος Το avatar του/της native
    Εγγραφή
    04/04/2008
    Μηνύματα
    51
    ta 150 km +++ einai pou me fobizoun :P
    Πόσο μου λείπουν οι 2 ρόδες και η αίσθηση του κράνους στο κεφάλι μου...

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Το κράνος ούτε που σε πείραξε!

  15. #60
    Vroum Vroum μέλος Το avatar του/της native
    Εγγραφή
    04/04/2008
    Μηνύματα
    51
    Apav έχω κράνος και μάλιστα σήμερα ήρθε το arai μου αλλά την ώρα που έγινε το test ride δεν έιχα κράνος!


    Δεν είχε έρθει ακόμα.



    btw απόρώ πως δεν ανακύκλωσες την απάντηση μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Πόσο μου λείπουν οι 2 ρόδες και η αίσθηση του κράνους στο κεφάλι μου...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Triumph Tiger 1050...
    από jimk στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF