Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Περιεργη ΑΠΑΤΗ???? με τις πινακιδες....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    213

    Περιεργη ΑΠΑΤΗ???? με τις πινακιδες....

    Στις 29/11/05 πήγα και έσκασα 7300 για ένα Ζ750 μαύρο 06 , το οποίο ήταν εκεί ετοιμοπαράδοτο και θα το έπαιρνα στα χέρια μου μετά από 2 μέρες μόλις έβγαινε η άδεια.(είχε 2 και διάλεξα το ένα και πήρα και αριθμό πλαισίου)
    Προς μεγάλη μου έκπληξη με πήραν τηλ την επόμενη να πάω να το πάρω. Όλα κομπλέ μόνο που δεν είχε πινακίδες το υπουργείο και μου δώσανε την γνωστή βεβαίωση. Μέχρι εδώ όλα καλά.
    Την βεβαίωση μου είπαν να την βγάλω μια φωτοτυπία και να τους την πάω πίσω για να πάρουν αυτοί την πινακίδα αντί να τρέχω εγώ, και εγώ ανυποψίαστος τους την πήγα , λέω που να τρέχω τώρα....
    Κάθε 2 εβδομάδες τους έκανα και ένα τηλ για να δω αν την πήρανε ,αλλά μου λέγανε μη σε νοιάζει όταν έρθει θα σε πάρουμε τηλ και ξέρεις αργούν πολύ κτλ.
    Και μια μέρα με σταματάει ένας Ζητάς(από τους κανονικούς) και μου κόβει μια κλήση 33ευρω γιατί λέει η πινακίδα μου έχει πάει στο υπουργείο και είναι αμέλεια μου που δεν την έχω πάρει και να πάρω την κλήση και να την τρίψω στην μούρη του αντιπροσώπου.
    Στο μεταξύ κοίταγα άλλα μηχανάκια με ίδια γράμματα με μένα και είχαν πινακίδες. Οπότε πάω στην αντιπροσωπεία και μου λένε πάλι τα ιδια. Οπότε πάω στο υπουργείο να ρωτήσω αν έχει έρθει και μου λένε ναι εδώ είναι , αλλά για να την πάρω πρέπει να επιστρέψω την βεβαίωση , την οποία δεν είχα όμως. Ξανά στην αντιπροσωπεία για να μου δώσουν την βεβαίωση, αλλά δεν την είχαν αυτοί λέει την είχε ο διεκπεραιωτής και θα τον πάρουν τηλ , αλλά η πινακίδα δεν υπάρχει και στο υπουργείο μου λένε βλακείες κτλ.
    Τελικά να μην το κουράσω το θέμα τους λέω να πούνε το όνομα του να τον βρω. Πάω στο υπουργείο και τον εντοπίζω.
    Στο μεταξύ είχα κάνει αίτηση στο προτοκολο στο υπουργείο να μου δώσουν βεβαίωση ότι δεν μου έχει δοθεί ακόμα πινακίδα για να πάω να σβήσω την κλήση , αλλά αυτή η βεβαίωση θα έκανε 15 μέρες να βγει και αν..
    Τον βρίσκω τον τύπο και του λέω έτσι και έτσι έφαγα και κλήση , θέλω την πινακίδα και βεβαίωση ότι την πήρα όταν την πάρω και βεβαίωση ότι σήμερα ακόμα δεν έχω πινακίδα. Η απάντηση του ήταν ότι η πινακίδα δεν έχει έρθει και ότι ο τύπος στον γκισέ (5 μέτρα πιο κει) δεν ξέρει και ότι τέτοια βεβαίωση θα μου φτιάξει. Μου φτιάχνει την βεβαίωση και βλέπω ότι μου έδωσε με ημερομηνία έκδοσης της άδειας και όχι εκείνης της μέρας....και του λέω καλά αυτό σου ζήτησα??????? Και λέει αυτή τη βεβαίωση δίνουμε , αυτό που λες εσύ δεν θα στο δώσει κανείς.
    Καλά λέω και εγώ , δεν είμαι μαλακας, θα σου δείξω και πάω στον γκισέ σα να μη τρέχει τίποτα και λέω για σας , να η βεβαίωση μου να η άδεια μου , την πινακίδα μου παρακαλώ...
    Και μετά από 2 λεπτά μου λένε , ξέρεις κάποιος έχει πάρει την πινακίδα σου.........................Φυσικά εγώ είμαι τέρας ψυχραιμίας και δεν τα έκανα λαμπογιαλο όλα εκεί μέσα, απλά αρκεστηκα στο να του βάλω φωτιά στον κολο. Μου λέει λοιπόν ο τύπος στον γκισέ αφού φωνάζει και τον προϊστάμενο ότι κάτι έχει γίνει και ότι να ΒΡΩ ΕΓΩ τον διεκπεραιωτή και να τον φωνάξω.......και φυσικά εκεί είναι που βάζω τα γέλια και του λέω ΑΚΟΥ ΦΙΛΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΧΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΒΡΕΣ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΠΡΙΝ ΠΛΑΚΩΣΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ...έχεις πέντε λεπτά πριν πάρω τηλ το 100.
    Έρχεται ο διεκπεραιωτής και αρχίζει και λέει ότι κάποιο μπέρδεμα θα έχει γίνει και ότι να κοιτάξουνε το μεσημέρι στο ντουλάπι και να με πάρει τηλ, σιγά που περίμενα να με πάρει Τήλε.(Στο μεταξύ έχω πάρει τηλ και τον πατέρα μου και μου είπε μη το ζορίσεις πολύ γιατί δεν ξέρεις τι κύκλωμα μπορεί να είναι, απλά ταρακούνα τους όσο σε παίρνει και συμφώνησα)
    Τελικά την επόμενη μέρα η πινακίδα βρέθηκε , και καλά είχε πάει καταλαθος σε άλλο μαγαζί και ο υπάλληλος δεν την είδε και την τρύπησε και την βίδωσε και σε πλαίσιο.....ήταν και γρατσουνισμένη λίγο και ότι μη νομίζω ότι ξέρουν και όλοι τον αριθμό κυκλοφορίας της μηχανής τους......
    Τελικά πήρα και βεβαίωση που λέει ποια μέρα την παρέλαβα την πινακίδα οπότε θα πάω δικαστικά την κλήση και φυσικά μόλις βγουν οι μικρές πινακίδες θα πάω να δηλώσω απώλεια.
    Το κατάστημα ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΥΛΟΣ Βουλιαγμένης , δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση με την ιστορία. Και το όνομα του διεκπεραιωτή το ξέρω.

    Τώρα μένει να γράψω για τους "φίλους" μας με τις αναρτήσεις , που πήγα και από γνωστό τους.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Την πινακιδα την πηρα 11/04/06

  3. #3

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Καλα κουράγια και μπράβο γα την υπομονή σου...
    και γω θα σου λεγα να το κυνηγήσεις για την κλήση γιατι πολύ φοβάμαι ότι κάτι βρωμάει και ας βγει στο δικαστήριο...

  5. #5
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210
    κοιτα να δεις ρε πως ταλαιπωρουνε τον κοσμο μερικοι μερικοι.

    χαρας το κουραγιο σου φιλε μου.

    αλλα κατι δεν μου παει καλα.μηπως ηθελαν την γνωστη μιζουλα τους?για να την παρεις γρηγορα?

    εμενα παντος μου ειχαν πει ''φιλε μου εχεις και την δυνατοτητα να διαλεξεις αριθμο''

    λεω οκ.

    μετα απο 2 μερες μα παιρνει ο διεκπαιρεωτης και μου λεει ''τι αριθμο θελεις?''

    του λεω εγω ενα και μου απανταει''ξερρεις ειναι και 50?''.

    καλα αστο οτι κατσει του λεω.

    οτι θελεις γινεται.
    George no brakes

  6. #6
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316

    Re: Περιεργη ΑΠΑΤΗ???? με τις πινακιδες....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
    Τελικά πήρα και βεβαίωση που λέει ποια μέρα την παρέλαβα την πινακίδα
    φίλε μου από ολα αυτά εγώ κρατάω αυτό γιατί δεν ξέρεις αν τα λαμόγια έκαναν κάτι παράνομο φορώντας την δική σου νόμιμη πινακίδα.για αυτό κράτα την ημερομηνία που παρέλαβες την πινακίδα σου τουλάχιστον για ένα χρόνο.
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  7. #7
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

    Re: Re: Περιεργη ΑΠΑΤΗ???? με τις πινακιδες....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
    φίλε μου από ολα αυτά εγώ κρατάω αυτό γιατί δεν ξέρεις αν τα λαμόγια έκαναν κάτι παράνομο φορώντας την δική σου νόμιμη πινακίδα.για αυτό κράτα την ημερομηνία που παρέλαβες την πινακίδα σου τουλάχιστον για ένα χρόνο.
    Και παραπάνω...

    Το αφεντικό μου ήθελε εδω και 2 χρόνια να πουλήσει ένα ZZR1200 του '03 και αφού είδε και απόειδε και απο 14.500 με 5000χλμ του το πέρναν 8500-9000, το πήγε και το άφησε σε μια μάντρα, (μάλλον όχι και τοσο καλόφημη) μιας και αυτοί είπαν ότι θα το εξοφλήσουν και ακόμα χρωστάνε το ένα και μοναδικό γραμμάτιο και όχι μόνο αυτό αλλά πριν κάνουν το 2005 την μεταβίβαση περάσανε διόδια και δεν σταματήσαν και σε σήματα αστυνομικού και ήρθε στην εταιρεία η κλήση...
    Προσοχή και μακρυά... και απο κάτι τέτοιες μάντρες... Πρώτα η μεταβίβαση και τα λεφτά στο χέρι και μετά όλα τα άλλα....

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 17:57
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 19:31
  3. Σχετικα Με Τις Πιστωτικες
    από Tonyxgr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 11:56
  4. αϊ σιχτιρ με τις γκετες
    από el_hymador στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 17:22
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF