Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 79

Θέμα: Στραβό Πλαίσιο σε καινουργιο Vstrom

  1. #16
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Για να μπει καλιμπρα δεν θελουνε λυσιμο τα παντα + κατεβασμα κινητηρας ? (Ερωτηση κανω , δεν γνωριζω)

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #17
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Για να μπει καλιμπρα δεν θελουνε λυσιμο τα παντα + κατεβασμα κινητηρας ? (Ερωτηση κανω , δεν γνωριζω)

    Στα αυτοκίνητα δέν είναι απαραίτητο πάντα γιατί κάθεται πιο σωστά με το μοτέρ επάνω, να υποθέσουμε και κάτι τέτοιο και για τα δίκυκλα.

  3. #18
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
    Λοιπόν θα πάρω μια κάμερα μαζί μου και θα καταγράφω την διαδικασία στην καλίμπρα. Και αν δω την παραμικρή απόπειρα για ίσιωμα τότε τους πήγα στα δικαστήρια...
    Εάν δείς και το δένουν με αλυσίδες και ακούσης να δουλευει το
    το κομπρεσοράκι να ανησυχείς.

    Αν είναι να τους κάνεις μανούρα γιατί δέν πας με έναν που γνωρίζει απο τετοια για να μην αμφισβητηθεί άν πάς δικαστικα σάν μάρτυρα.

  4. #19
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Παρε και κάνα φίλο για μάρτυρα just in case...

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Παρε και κάνα φίλο για μάρτυρα just in case...
    Να τον ακούτε τον Λαμπρούκο, είναι ο πρώτος διδάξας.

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
    Φιλε catmaster,
    η πίεση των ελαστικών ήταν το 1ο πράγμα που τσέκαρα. Λες να έμπενα σε όλη αυτή τη διαδικασία και να μην είχα τσεκάρει την πίεση των ελαστικών?
    Ρουλεμάν τιμονιού έβαλα καινούργια. Το μπροστινό όλο λύθηκε και προστέθηκε το λάδι που χρειαζόταν αφού έπρεπε να εχει 525 και στα 2 καλάμια και είχε 425 στο αριστερό και 475 στο δεξί, οπώς καταλαβαίνεις τώρα τραβάει πιο πολύ..
    Και φυσικά στις δοκιμές δεν μένει τίποτα πάνω στο μηχανάκι (βαλίτσες κτλ...).Όσο για το εάν κάθομαι στραβά η δουλεία μου είναι πάνω σε μηχανή. Κάθομαι και οδηγώ 4 με 5 ώρες την ημέρα...

    Όσο για την καλίμπρα εγώ πρέπει να την πληρώσω? Και εάν αυτός κάνει καμιά γρατζουνιά ή ακόμα χειρότερα σπάσει τίποτα, την δίκη μετά πως θα την κερδίσω? Ήδη την 1η φορά που πήγα την μηχανή στη SUZUKI μου είπαν ότι την έριξα!!! Τους λέω εάν βρείτε έστω μια μικρή γρατζουνιά τότε είναι δική μου ευθύνη και τότε σταμάτησαν.

    Κατσε ρε παλικαρι να καταλαβω κατι...

    Πηρες το μηχανακι "κουτα" τον Γεναρη φετος..
    Πας σε συνεργειο λυνεις μπροστινο και βλεπεις οτι εχει τοσο μεγαλη απωλεια λαδιου στο πηρουνι σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα??Απο που ??Τσιμουχες??
    Και τωρα αρχιζω να μπαινω σε περιεργες σκεψεις...
    Η διαφορα στα δυο σωματα του πηρουνιου πως εγινε??Μηπως οντως το μηχανακι ειναι στραβο και καποιος προσπαθησε να το "διορθωσει" ετσι??

    Θα σαλταρουμε τελειως..

    Οσο για την καλυμπρα το μηχανακι μπορει να μπει επανω χωρις λυσιμο.
    Σου ειπα να πας σε καποιον γνωστο με καλο ονομα στην πιατσα..Φυσικα πας, εξηγεις στον ανθρωπο το προβλημα, βαζει την μηχανη πανω , σκας κανα 150αρι ευραιους και το μονο που αυτος κανει προσεκτικα ειναι να ΜΕΤΡΗΣΕΙ..Ουτε γαντζους ουτε τσοντες ουτε πειραγματα στο ψαλιδι ουτε τιποτα.. Ουτως η αλλως δεν ερχονται ολα τα πλαισια ειτε λογω σχεδιασμου ειτε λογω υλικων..
    Το ζητημα ειναι να εχεις μια αποψη απο εναν ανθρωπο εκτος αντιπροσωπειας..

    Ευχομαι ρε φιλε καλη τυχη και πραγματικα ελπιζω να ειναι κατι εντελως ασχετο και ανωδυνο που μας διαφευγει τελειως..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Και εγώ έχω γίνει λίγο επιφυλακτικός διαβάζοντας όλα αυτά....

    Καινούργιο μηχανάκι αντιπροσωπείας και πρώτο χέρι.....άντε να δεχτώ ότι από λάθος συναρμολόγησης ή ελαστικών να τραβάει ελάχιστα....το στραβωμένο πλαίσιο πως ??? και η διαφορά λαδιού στα πηρούνια γιατί ??? και γιατί και πως έφτασες στο σημείο ολοκαίνουργιο μηχανάκι να αλλάξεις ρουλεμάν και κυρίως να ανοίξεις πηρούνια για να μετρήσεις λάδι ??? και γιατί αυτή η δουλειά δεν έγινε στην Σουζούκι ή στο εξουσιοδοτημένο (αφού ήταν εντός εγγύησης και ΗΔΗ ήσουν ψυλλιασμένος) ώστε όλα αυτά να είναι επίσημα καταγεγραμμένα και να μην επιδέχονται αμφισβήτηση ??? Και είναι δυνατόν μετά από όλα αυτά να σου προτείνουν να μπεί σε καλίμπρα για να μετρηθεί και επιτέλους να φανεί τι συμβαίνει και εσύ να το αρνείσαι ???
    Και έχοντας πάρει χαμπάρι από τις πρώτες μέρες ότι το μηχανάκι "τραβάει", 5 μήνες τώρα κυκλοφορείς ολοκαίνουργιο αγορασμένο μηχανάκι θεωρώντας ότι είναι στραβό και ακόμα ψάχνεις να εξακριβώσεις ΑΝ ΟΝΤΩΣ είναι στραβό ??? εγώ θα είχα φάει τα λυσσακά μου και θα το είχα εξακριβώσει τις πρώτες 10 ημέρες....και....τυχαία χθές έμαθες για την ύπαρξη του moto.gr και γράφτηκες για να καταγγείλεις με το 1ο σου πόστ το γεγονός ενώ σε αυτήν την περίοδο των 5 μηνών παρ' όλο που είχες πρόβλημα δεν μπήκες να ζητήσεις βοήθεια-γνώμη-συμβουλή ???

    Αν εξαιρέσουμε το απίθανο σενάριο το μηχανάκι να έχει στουκάρει και να έχει επισκευαστεί πρόχειρα πριν σου παραδοθεί (δύσκολο μιας και χωρίς πινακίδες δεν θα κυκλοφόρησε - εκτός αν είχε πριν πινακίδες δοκιμής - τσέκαρε επί τη ευκαιρία την ημερομηνία πρώτης αδείας), τότε κάτι άλλο ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ συμβαίνει...

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Λοιπόν προς τους κύριους άπιστους Θωμάδες. Το ημερολόγιο έχει ως εξής:
    1. Πέρνω την μηχανή
    2. Ταξίδι Πάτρα
    3. Έλεγχος σε SUZUKI – κάθομαι στραβά..
    4. Νοσηλεία σε νοσοκομείο για πνευμονία για 10 μέρες.καταγεγραμένη.
    5. Αυστηρός κατοίκον περιορισμός για 3 μήνες. - Απουσία απο την δουλεiά. 28 Μαίου πιάνω πάλι δουλειά.
    6. Προσεχτικά καβάλα στο SUZUKI μέχρι το επίσημο σερβις SUZUKI ενός φίλου μου. Δωρεάν αλλαγή ρουλεμάν μετά απο συμβουλή του μάστορα – φίλου μου. Δωρεάν άνοιγμα των μπουκάλων στο ίδιο σέρβις μετά απο δική μου παρότρυνση. (οι μπουκάλες δεν έχασαν ποτέ λάδια αλλά είχαν αυτή την ποσότητα από την μαμά τους, πράγμα σχεδόν φυσιολογικό, ρωτήστε τα μαστόρια σας.). Τηλεφωνική επικοινωνία μάστορα με SUZUKI – απαγόρευσή του να μου δώσει γραπτά ότι το μηχανάκι πάει στραβά.
    7. Γράμμα στη SUZUKI που ζητάω γραπτή απάντηση που ποτέ δεν ήρθε.
    8. 2ο ραντεβού με SUZUKI – καλίμπρα για ψυχολογικούς καθαρά λόγους..
    Το μηχανάκι είναι στην διάθεση του καθενός εάν έχει την περιέργεια να το δει καθώς και του οποιουδήποτε μάστορα, ειδικά εάν ο 2ος έχει και τα αρχ**ια να μου δώσει και γραπτά αυτο που θα διαπιστώσει.
    Και κάτι ακόμα δεν έχω λόγο να σας πω ψέματα.

  9. #24
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=7362
    KAΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΟ...
    ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ.ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΕΝΑ
    ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΣΤΑ VSTROM ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  10. #25
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Στην περίπτωση που θες μηχανικό,
    υπάρχουν ειδικοί μηχανολόγοι μηχανικοί του πολυτεχνίου και πραγματογνώμονες στην λίστα της εισαγγελείας, αυτος επειδή δεν θα είναι ειδικός καλιμπραριστής θα το πάει σε κάποιον θα το ελένξει και αν κάτι πάει στραβά θα το καταγράψει στην έκθεσή του σύμφωνα με την ανάλυση του ειδικού και των μηχανημάτων...

    Αυτό θα σου κοστίσει 500++(έως και 1000 ίσως αναλόγως καταστάσεων τιμολόγησης) ευρά ο πραγματωγνόμονας και όσο σου πάρει ο έλεγχος της καλίμπρας, αλλά έτσι αν όντως είναι κάτι προβληματικό , δεν μπορεί κανείς πλεον να το αμφισβητίσει...

    Εχω τέτοιον γνωστό και κορυφαίο, έχει αναλάβει υποθέσεις Μαλιακού, κομμένων αυτοκινήτων και λοιπών ακραίων μηχανολογικών προβλημάτων...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
    Τηλεφωνική επικοινωνία μάστορα με SUZUKI – απαγόρευσή του να μου δώσει γραπτά ότι το μηχανάκι πάει στραβά.
    Και τί είναι η SUZUKI για ν'απαγορέψει τη χορήγηση πιστοποιητικού;Μήπως απείλησε το μάστορα ότι θα του πάρει την εξουσιοδότηση;Δεν πάμε καθόλου καλά...Όπως είπε και ο φίλος tropeas κάνε μια βόλτα απο την εισαγγελεία και αν όντως είναι στραβό το μηχανάκι,λιώστους.Δίνεις τα ωραία σου λεφτά και πέρνεις ελαττωματικά πράγματα;Απαράδεκτο...

    Καλό είναι πάντως να επικοινωνήσεις και με τη SUZUKI στην Ιαπωνία ή στην Ευρώπη.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
    Λοιπόν προς τους κύριους άπιστους Θωμάδες. Το ημερολόγιο έχει ως εξής:......
    .
    .
    .
    Και κάτι ακόμα δεν έχω λόγο να σας πω ψέματα.

    Φίλε μου κάπου παρανοείς τα πράγματα και αδικείς τις προθέσεις μου και την κουβέντα....


    Δεν είναι θέμα περί "άπιστων Θωμάδων"....
    Είναι απλές ΕΥΛΟΓΕΣ απορίες που δημιουργούνται διαβάζοντας τα γραφόμενα....και οι περισσότερες δεν θα υπήρχαν αν είχες εξιστορήσει από την αρχή την ιστορία χωρίς κενά...

    Δεν θα περίμενες φαντάζομαι απλώς διαβάζοντας μια πρωτοφανή (προσωπικά δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο) ιστορία από ένα άτομο που δεν γνωρίζω ούτε προσωπικά, ούτε από προηγούμενα γρφόμενα, να θεωρώ δεδομένη την αλήθεια και την ακρίβεια των γραφομένων την στιγμή που υπάρχουν πράγματα που ξεφεύγουν από την κοινή λογική-πρακτική.....

  13. #28
    Στην εσχάτη των περιπτώσεων και για να μην πολυζαλίζεις το μυαλό σου και αγχώνεσαι τράβα και πούλα το και πάρε κάτι άλλο πέρα από SUZUKI. Ξέρω πως θα χάσεις κάποια ευρόπουλα αλλά για βάλε κάτω και σκέψου τι έχεις ακόμα να τραβήξεις μέχρι να αποδείξεις αυτό που επιδιώκεις και αν το καταφέρεις και παράλληλα αναλογίσου την ψυχική σου και σωματική σου κούραση .Βέβαια λές για το γμτ αλλά δες το πιο απλά . Στην τελική το μηχανάκι τυπικά είναι καινούργιο κάντο μια καλή ανταλλαγή .

  14. #29
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Οπως σου χα πει και εγώ ...
    μέχρι να έχεις χαρτιά στα χέρια σου που να το λένε (γιατί έτσι λειτουργεί το σύστημα) ,
    μέχρι τότε το εικάζεις σαν απλός πολίτης,
    αν το αποδείξεις μπορείς να λές ναι ότι είναι στραβό το πλαίσιο.

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Thanx Tropea για τον δικηγόρο. Ο τυπάς είναι super. Τον ρώτησα πάντως για τον πραγματογνώμονα και μου είπε οτι αυτον πρεπει να τον ορίσει το δικαστήριο. Πάντως μου κάνει αυτό που έκανε το Ζ του Modeerf.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τρακαρισμα κ στραβο πλαισιο.
    από Kaloston στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 09:04
  2. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΣΕ 650 Vstrom
    από pakosgemistos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 19:01
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2005, 09:39
  4. ΔΙΠΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ Vstrom 650
    από grpal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 19:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF