Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 79

Θέμα: Στραβό Πλαίσιο σε καινουργιο Vstrom

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26

    Arrow Εσένα το Vstrom σου πάει ευθεία?

    Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμείτες.
    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. 3-1-2006 αγόρασα ένα καινούργιο V-STROM 650 Αντιπροσωπείας από τον Βύνιο στην Θησέως και στο 1ο μου ταξίδι μέχρι την Πάτρα 4 μέρες αργότερα αντιλήφθηκα ότι το μηχανάκι τραβάει δεξιά.Αυτό δεν είναι σε μεγάλο βαθμό ΑΛΛΑ το μηχανάκι τραβάει σίγουρα δεξιά και ο μόνος τρόπος να πάει ευθεία είναι να κάτσω εγώ λίγο πιο αριστερά. Όταν γύρισα και το πήγα στην SUZUKI ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι εγώ κάθομαι στραβά!!! Ευτυχώς για μένα επικοινώνησα με το χρήστη Tropea και μου σύστησε τον δικηγόρο του ο οποίος με συμβούλεψε να επικοινωνήσω γραπτώς με τη SUZUKI και να τους ζητήσω να μου απαντήσουν και αυτοί γραπτώς. Αυτοί δεν μου απάντησαν γραπτώς αλλα με πήραν τηλέφωνο και μου έκλεισαν καινούργιο ραντεβού στο οποίο μου είπαν ότι το μηχανάκι δεν τραβάει, αλλά για δικούς μου καθαρά ψυχολογικούς λόγους θα μου το μπάσουν στη καλλίμπρα. Δηλαδή με έβγαλαν και τρελό!!!! Ενώ δέχτηκα τους το ακύρωσα και τώρα μετά από συμβουλή του δικηγόρου προσπαθώ να βρω ένα μάστορα που έχει τα αρ..δια και να μου απαντήσει γραπτώς αυτό που όλοι μου λένε... ότι δηλαδή το μηχανάκι είναι στραβό, για να μπορέσω να τους πάω δικαστικώς για αντικατάσταση της μηχανής...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    χωρίς να αποκλείσω το γεγονός να είναι πράγματι ιδέα σου, σου λέω ότι το να τραβάει δεξιά ή αριστερά ένα μηχανάκι, ειδικά ολοκαίνουριο, είναι σχεδόν απίθανο να οφείλεται σε στραβό πλαίσιο!
    μπορεί να είναι χίλια πράγματα, όπως στραβοβιδωμένες πλάκες μπροστινού, ή στραβορυθμισμένος πίσω τροχός...
    ψαχτο καλά πριν αγχωθείς!

  3. #3
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Ειχα δει παρομοιο περιστατικο σε Yamaha ομως, YZF-R1 '05. Ειχε την εντυπωση οτι ειναι στραβο το πλαισιο.. αλλα κανενας δεν το εβλεπε εκτος απ'αυτον. Τι μετρηματα, τι ελεγχους και αλλα μετρηματα.. δεν ειχε τιποτα. Αυτος εκει ομως, ειναι στραβο. Καθαρα ψυχολογικο ηταν..
    Και η Yamaha τι εκανε.. πηρε μοτοσυκλετα με κοντα 14000χλμ πισω και του εδωσε καινουργια
    Απιστευτο και ομως... (Αλλα μιλαμε για Yamaha )
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Δεν κάνω λάθος. Το μηχανάκι τραβάει δεξια αλλα λίγο. Διαπιστομένο και απο άλλους, ένας απο αυτούς μάστορας εξουσιοδοτημένου SUZUKI. Δηλαδή έπρεπε να είναι σαν ς τελικό για να μου την αλλάξουν?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το μηχανάκι μπορεί να τραβάει δεξιά, αλλά αυτό δεν είναι ντε και καλά σημάδι στραβού πλαισίου....

    Εδώ που τα λέμε, στραβό πλαίσιο σε ολοκαίνουργιο μηχανάκι είναι κάτι που δεν έχω ξανακούσει...Αν είναι έτσι, αυτό μπορεί να μετρηθεί και να επιβεβαιωθεί....Τσεκάρισε λάστιχα (μην έχεις πέσει σε κομμάτι με στραβό σκελετό), ευθυγράμμιση τροχών και τιμονόπλακων πριν βγάλεις οριστικά συμπεράσματα....

  6. #6
    Δηλαδη :
    Αφου εχεις τσεκαρει την σωστη πιεση ελαστικων..
    Εχεις τσεκαρει για λαστιχα-αξονες και λοιπες βιδες οπως ρουλεμαν τιμονιου..
    Εχεις τσεκαρει τιμονι-μπροστινο ελαστικο-καβαλετα ολα ισια..
    Εχεις βγαλει πισω βαλιτσα και λοιπα προικια αν εχεις..
    Καθεσε στην μηχανη κανονικα πας με καμια 80αρια σε ανοιχτο δρομο αφηνεις τιμονι και τραβαει το μηχανακι??

    Καλυτερα να πας σε μια καλυμπρα με καλο ονομα και να στο μετρησουν σωστα..Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραμα..


  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Φιλε catmaster,
    η πίεση των ελαστικών ήταν το 1ο πράγμα που τσέκαρα. Λες να έμπενα σε όλη αυτή τη διαδικασία και να μην είχα τσεκάρει την πίεση των ελαστικών?
    Ρουλεμάν τιμονιού έβαλα καινούργια. Το μπροστινό όλο λύθηκε και προστέθηκε το λάδι που χρειαζόταν αφού έπρεπε να εχει 525 και στα 2 καλάμια και είχε 425 στο αριστερό και 475 στο δεξί, οπώς καταλαβαίνεις τώρα τραβάει πιο πολύ..
    Και φυσικά στις δοκιμές δεν μένει τίποτα πάνω στο μηχανάκι (βαλίτσες κτλ...).Όσο για το εάν κάθομαι στραβά η δουλεία μου είναι πάνω σε μηχανή. Κάθομαι και οδηγώ 4 με 5 ώρες την ημέρα...

    Όσο για την καλίμπρα εγώ πρέπει να την πληρώσω? Και εάν αυτός κάνει καμιά γρατζουνιά ή ακόμα χειρότερα σπάσει τίποτα, την δίκη μετά πως θα την κερδίσω? Ήδη την 1η φορά που πήγα την μηχανή στη SUZUKI μου είπαν ότι την έριξα!!! Τους λέω εάν βρείτε έστω μια μικρή γρατζουνιά τότε είναι δική μου ευθύνη και τότε σταμάτησαν.

  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Στραβό Πλαίσιο σε καινουργιο Vstrom

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
    Χαίρεται αγαπητοί συμφορουμείτες.
    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. 3-1-2006 αγόρασα ένα καινούργιο V-STROM 650 Αντιπροσωπείας από τον Βύνιο στην Θησέως και στο 1ο μου ταξίδι μέχρι την Πάτρα 4 μέρες αργότερα αντιλήφθηκα ότι το μηχανάκι τραβάει δεξιά.Αυτό δεν είναι σε μεγάλο βαθμό ΑΛΛΑ το μηχανάκι τραβάει σίγουρα δεξιά και ο μόνος τρόπος να πάει ευθεία είναι να κάτσω εγώ λίγο πιο αριστερά. Όταν γύρισα και το πήγα στην SUZUKI ο υπεύθυνος εκεί μου είπε ότι εγώ κάθομαι στραβά!!! Ευτυχώς για μένα επικοινώνησα με το χρήστη Tropea και μου σύστησε τον δικηγόρο του ο οποίος με συμβούλεψε να επικοινωνήσω γραπτώς με τη SUZUKI και να τους ζητήσω να μου απαντήσουν και αυτοί γραπτώς. Αυτοί δεν μου απάντησαν γραπτώς αλλα με πήραν τηλέφωνο και μου έκλεισαν καινούργιο ραντεβού στο οποίο μου είπαν ότι το μηχανάκι δεν τραβάει, αλλά για δικούς μου καθαρά ψυχολογικούς λόγους θα μου το μπάσουν στη καλλίμπρα. Δηλαδή με έβγαλαν και τρελό!!!! Ενώ δέχτηκα τους το ακύρωσα και τώρα μετά από συμβουλή του δικηγόρου προσπαθώ να βρω ένα μάστορα που έχει τα αρ..δια και να μου απαντήσει γραπτώς αυτό που όλοι μου λένε... ότι δηλαδή το μηχανάκι είναι στραβό, για να μπορέσω να τους πάω δικαστικώς για αντικατάσταση της μηχανής...


    Giati den dextikes na to metrisoun sthn kalimpra to mixanaki????


    tha sou eline kathe aporia
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Και άμα αυτοί την ισιώσουν? Και μου πουν μετά είσαι οκ φίλε η μηχανή δεν έχει τίποτα .
    Εσύ καθόσουν στραβά!

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    να είσαι παρόν , όταν το κάνουν.. να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να είσαι...

    Απο όποιον μηχανικό και να πάς αποτελέσματα, δεν θα τα δεχτούν , να είσαι σίγουρος... μονο μέσα απο το δικό τους συνεργείο , μπορούν να επιβεβαιώσουν τέτοιες καταστάσεις, για να έχουν και δικαιολογία, στο να προσπαθήσουν να εξυπηρετήσουν με αντικατάσταση ή άλλο τρόπο μετά.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Azazyl
    Και άμα αυτοί την ισιώσουν? Και μου πουν μετά είσαι οκ φίλε η μηχανή δεν έχει τίποτα .
    Εσύ καθόσουν στραβά!
    ma ti eimaste 5 xronon??? ENOEITE oti tha eisai mrosta allios den pirazoune oute vida


    pantos sto ksanaleo xlomo to vlepo na einai plaisio


    den pas tis rodes gia zigostathmisi mpas kai exei xalasei to skeletos se kana elastiko???? ti allo na po o enduras???
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  12. #12
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
    ma ti eimaste 5 xronon??? ENOEITE oti tha eisai mrosta allios den pirazoune oute vida


    pantos sto ksanaleo xlomo to vlepo na einai plaisio


    den pas tis rodes gia zigostathmisi mpas kai exei xalasei to skeletos se kana elastiko???? ti allo na po o enduras???
    Και εγώ να συμφωνήσω με το Γιώργο.
    Το ίδιο είχε πάθει και ο bonepeeler όταν άλλαξε λάστιχα, πάει το βάζουν ξανα καινούργια πάλι τα ίδια ώσπου τελικα αποδειχθηκε ότι ήταν ελλατωματική παρτίδα.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μου το επιβεβαίωσε οτι είναι στραβό το μηχανάκι. Αλλά οτάν επικοινώνησε με την SUZUKI του είπαν να μην μου δώσει γραπτό τίποτα και οτί αυτοί την βρήκαν ΟΚ...

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Δεν κανεις κανενα email/γραμμα στα κεντρικα στην Ευρωπη ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της Azazyl
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    26
    Λοιπόν θα πάρω μια κάμερα μαζί μου και θα καταγράφω την διαδικασία στην καλίμπρα. Και αν δω την παραμικρή απόπειρα για ίσιωμα τότε τους πήγα στα δικαστήρια...

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τρακαρισμα κ στραβο πλαισιο.
    από Kaloston στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 09:04
  2. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΣΕ 650 Vstrom
    από pakosgemistos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 19:01
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2005, 09:39
  4. ΔΙΠΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ Vstrom 650
    από grpal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 19:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF