Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 79 από 79

Θέμα: Στραβό Πλαίσιο σε καινουργιο Vstrom

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Didis
    Πάντως αυτό με τα λάστιχα παίζει. Άλλαξα με τα καινούργια Bridgestone και το τράβηγμα εξαφανίστηκε εντελώς. Άσε που είναι πολύ καλύτερα και επιτέλους ζεσταίνονται!
    έχω την εντύπωση ό,τι λείπεις από τη κατάσταση..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2006
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Ειχα δει παρομοιο περιστατικο σε Yamaha ομως, YZF-R1 '05. Ειχε την εντυπωση οτι ειναι στραβο το πλαισιο.. αλλα κανενας δεν το εβλεπε εκτος απ'αυτον. Τι μετρηματα, τι ελεγχους και αλλα μετρηματα.. δεν ειχε τιποτα. Αυτος εκει ομως, ειναι στραβο. Καθαρα ψυχολογικο ηταν..
    Και η Yamaha τι εκανε.. πηρε μοτοσυκλετα με κοντα 14000χλμ πισω και του εδωσε καινουργια
    Απιστευτο και ομως... (Αλλα μιλαμε για Yamaha )
    Σορρυ για το άσχετο παιδιά. Αλλά η yamaha που λες παιδεύει εδώ και 6 χρόνια έναν φίλο που πήρε την R1 (μετρητής παρακαλώ) και είχε πρόβλημα το οποίο τελικά εντοπίστηκε. Τώρα τους πάει δικαστήρια και επίσης του έπαιξαν απίστευτη που....ια τα εξουσιοδοτημένα της yamaha στην Θεσσαλονίκη.

  3. #78
    Λοιπόν φίλε Azazyl , έχω να σου προτείνω κάτι .Μπορεί να σου φανεί αστείο.
    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει απόλυτα αλλά εγώ αν είχα όντως τέτοια αμφιβολία θα έκανα το εξής , πριν καταλήξω να γδύσω την moto για καλύμπρα.
    Θα έστηνα την μοτοσικλέτα στο διπλό stand και κατόπιν σε εμπρός και πίσω paddock stand και με κάποιο αλφάδι θα τσέκαρα ότι είναι τελείως οριζόντια , ειδικότερα καθώς το κοιτάς από τα μούτρα ή τον κώλο.

    Μετά θα έπαιρνα μετρήσεις σε σταθερά σημεία (όπως λαιμός , μαρσπιέ , άρθρωση ψαλιδιού , υποπλαίσιο και ότι φανταστείς από δεξιά και από αριστερά.

    Το εργαλείο που χρειάζεσαι είναι το ταχύμετρο ή θεοδόλιχος. Είναι αυτό που έχουν οι τοπογράφοι.
    Εγώ το χρησιμοποιώ σε πολλές δουλειές , απο το να μετρήσω οικόπεδο , να ευθυγραμμίσω μεταφορικές ταινίες , κόμπλερ σε σπαστήρες βιομηχανίας κ.λ.π μέχρι να αντιγράψω fairing και να ταιριάξω σκάρες από άλλη μηχανή σε άλλη.

    Το μηχάνημα έχει ακρίβεια 4 δεκαδικού στα 500m , και χιλιοστού στα 2khm.

    Αν έχεις κάποιο φίλο τοπογράφο που έχει όρεξη και το μυαλό του συνδυάζει Μηχανολογία , είναι ένα πρωινό δουλειά . Περίπου 3-4 ώρες με φραπέ.

    Αν πιστεύεις ότι σου γράφω σαχλαμάρες , τότε σβηστέ την απάντηση από το forum.

    Είμαι όμως σίγουρος ότι δουλεύει εφόσον το χρησιμοποιώ στην δουλειά μου , όχι βέβαια για μοτοσικλέτες , ίσως πολύ πιο πολύπλοκα όμως.

    Είναι ένα εργαλείο που αν το μάθεις μπορεί να σου κάνει παπάδες.

    http://xs.to/xs.php?h=xs128&d=08244&...0_-_net899.jpg

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Το αναφέρω εδώ μιάς και είχα το αντοίστοιχο (πρόβλημα) με το καινούριο RAPTOR 650. Η μηχανή μου έδινε την εντύπωση ότι τραβούσε ελαφρά αριστερά όταν έκλεινα το γκάζι και άφηνα το τιμόνι. Πέρασαν απ'το μυαλό μου όλα τα παραπάνω, ρύθμισα τον πίσω τροχό αρκετές φορές ώστε να είναι όσο το δυνατόν ίσιος σε σχέση με το πλαίσιο 'ακόμη και αντίθετη κλίση του έδωσα' αλλά το τράβηγμα παρέμενε.
    Μέχρι που ανακάλυψα ότι η ντίζα του συμπλέκτη έκανε μία διαδρομή σχήματος 'S' ανάμεσα στο λαιμό του σκελετού και στο μπράτσο συγκράτησης του φαναριού, δημιουργώντας ροπή στο μπροστινό σύστημα προς τα αριστερά. Λειτουργούσε σαν ελατήριο.
    Ψάξτε όσοι έχετε αντίστοιχο πρόβλημα κι αυτή την περίπτωση.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Τρακαρισμα κ στραβο πλαισιο.
    από Kaloston στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 10:04
  2. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΣΕ 650 Vstrom
    από pakosgemistos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 20:01
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2005, 10:39
  4. ΔΙΠΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ Vstrom 650
    από grpal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 20:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF