Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Χωρις διπλωμα?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2006
    Μηνύματα
    3

    Χωρις διπλωμα?

    Ρε παιδια ξερετε τι γινεται αν σε πιασουν με 600cc (συγκεκριμενα ΤΤ) ενω εχεις διπλωμα Α1 (250cc) και θα κανεις να βγαλεις απεριοριστο τουλαχιστον 2 χρονια?

  2. #2
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Έχεις σκεφτεί τι γίνεται αν μπλεχτείς σε ατύχημα χωρίς το δίπλωμα;
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  3. #3
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Re: Χωρις διπλωμα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
    Ρε παιδια ξερετε τι γινεται αν σε πιασουν με 600cc (συγκεκριμενα ΤΤ) ενω εχεις διπλωμα Α1 (250cc) και θα κανεις να βγαλεις απεριοριστο τουλαχιστον 2 χρονια?
    Υπάρχουν 3 κατηγορίες στα διπλώματα.

    1.Μέχρι 50cc το βγάζεις στην αστυνομόα
    2.Μέχρι 125cc και εάν το έχεις βγάλει απο τον Μαιο του 2002 και μετά σε 2 χρόνια γίνεται ανεξαρτήτων κυβικών
    3.Ανεξάρτητα κυβικά

  4. #4
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    Αγαπητέ Τίγκα, έχω την εντύπωση ότι η κατηγορία 2 που γράφεις είναι δίπλωμα ανεξαρτήτου κυβικών αλλά μέχρι 34hp ή κάποια συγκεκριμένη αναλογία κιλών ανά ίππο που δεν την θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  5. #5
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Re: Χωρις διπλωμα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
    Ρε παιδια ξερετε τι γινεται αν σε πιασουν με 600cc (συγκεκριμενα ΤΤ) ενω εχεις διπλωμα Α1 (250cc) και θα κανεις να βγαλεις απεριοριστο τουλαχιστον 2 χρονια?
    Το δίπλωμά σου δεν ισχύει για τέτοια μηχανή.
    Είναι ένα και το αυτό σαν να μην έχεις κανένα δίπλωμα!

    Σε περιπτώσεις ατυχήματος....
    (να μην οδηγείς μοτέρ που δεν σε καλύπτει το δίπλωμα!!!)

    Σε περιπτώσεις ελέγχου από την τροχαία
    μην εμφανίσεις το "μικρό" δίπλωμα...θα φας δικαστήριο
    πάραυτα!
    Αν δεν είσαι μικρός (ή εν γένει δε φαίνεσαι μικρός)
    λες ότι το έχεις ξεχάσει στο αυτοκίνητο και τσιμπάς
    μία κλήση των 33ευρώ (νομίζω) αν είσαι τυχερός.

    Αλλά...

    ...πού πας ρε Καραμήτρο χωρίς δίπλωμα!!!

    Δε μπορείς να περιμένεις από την πολιτεία και τους
    συμπολίτες σου (πχ οδηγούς αυτοκινήτων) να σε
    σέβονται όταν εσύ ο ίδιος αναιρείς τους νόμους
    και τους κανόνες...

    (ειδικά όταν έχουν να κάνουν με την ασφάλειά σου
    και την κάλυψή σου...)

    Ξέρω από βέσπα!

  6. #6
    ρακόμελος Το avatar του/της naxiotis
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    316
    πιστέυω ότι πολλοί από εμάς δεν περιμέναμε να γίνουμε 18 για να οδηγήσουμε μεγάλη μηχανή για αυτό και δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που το κάνει.όσο για τον φίλο απλά θα επιδιώκεις να παίρνεις αναβολές(όσο γίνεται γιατί τώρα άλλαξαν και νομίζω μπορέις να πάρεις 2 μόνο)μέχρι που θα βγάλεις το δίπλωμα
    ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΝΩΡΙΣ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122

    Re: Χωρις διπλωμα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
    Ρε παιδια ξερετε τι γινεται αν σε πιασουν με 600cc (συγκεκριμενα ΤΤ) ενω εχεις διπλωμα Α1 (250cc) και θα κανεις να βγαλεις απεριοριστο τουλαχιστον 2 χρονια?
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak_18
    Ρε παιδια ξερετε τι γινεται αν σε πιασουν με 600cc (συγκεκριμενα ΤΤ) ενω εχεις διπλωμα Α1 (250cc) και θα κανεις να βγαλεις απεριοριστο τουλαχιστον 2 χρονια?
    Να σε πιασουν ειναι το λιγοτερο, θα φας την κληση και τελειωσε η υποθεση.
    Αν εμπλακεις σε ατυχημα και να μην εχεις υπαιτιοτητα (πχ παραβιασε προτεραιοτητα ο αλλος) και παλι την τρως, γιατι ο νομος λεει τι απαγορευται να οδηγεις , οπερ ΦΤΑΙΣ και μονο που εισαι καβαλα.
    Αν ειναι υπαιτιοτητα σου (πηγαινες το εργαλειο φετεςκαι σου πεταχτηκε η γρια μεσα απο τα αμαξια), θα χρειαστεις ενα γιατρο, ενα δικηγορο, ενα λογιστη και μια μπυρα. Ο γιατρος θα ειναι εκει οταν παθει ο πατερας σου την ανακοπη την ωρα που θα του λες τι εγινε, ο δικηγορος για να καταφερει να μην μπεις βαθια μεσα, σε τετοια ηλικια (μολις ενηλικιωθηκες εξαλλου οποτε δεν πας ανηλικων), και ο λογιστης για να κραταει το εξοδα ιατρων & δικηγορων μεχρι και την εκδικαση της υποθεσης και την αποφαση του δικαστη.

    Τη μπυρα θα την πιουμε οι υπολοιποι που θα ειμαστε εξω απο τον χορο και θα γελαμε που αντι να κατσεις στα αυγα σου για 2 χρονια, κατεστρεψες την ζωη σου, ενω εμεις απλα καναμε υπομονη, πηραμε νομιμα το χαρτι και κανουμε τις βολτες μας κυριοι, γιατι σε αυτα τα δυο χρονια μαθαμε και τι ειναι γκαζι και πως σκοτωνει.

    Αλλα σε σενα δεν θα συμβει ποτε κατι τετοιο γιατι οδηγας χρονια και ξερεις, οποτε μην ανυσηχεις.

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: Re: Χωρις διπλωμα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
    Να σε πιασουν ειναι το λιγοτερο, θα φας την κληση και τελειωσε η υποθεση.
    Αν εμπλακεις σε ατυχημα και να μην εχεις υπαιτιοτητα (πχ παραβιασε προτεραιοτητα ο αλλος) και παλι την τρως, γιατι ο νομος λεει τι απαγορευται να οδηγεις , οπερ ΦΤΑΙΣ και μονο που εισαι καβαλα.
    Αν ειναι υπαιτιοτητα σου (πηγαινες το εργαλειο φετεςκαι σου πεταχτηκε η γρια μεσα απο τα αμαξια), θα χρειαστεις ενα γιατρο, ενα δικηγορο, ενα λογιστη και μια μπυρα. Ο γιατρος θα ειναι εκει οταν παθει ο πατερας σου την ανακοπη την ωρα που θα του λες τι εγινε, ο δικηγορος για να καταφερει να μην μπεις βαθια μεσα, σε τετοια ηλικια (μολις ενηλικιωθηκες εξαλλου οποτε δεν πας ανηλικων), και ο λογιστης για να κραταει το εξοδα ιατρων & δικηγορων μεχρι και την εκδικαση της υποθεσης και την αποφαση του δικαστη.

    Τη μπυρα θα την πιουμε οι υπολοιποι που θα ειμαστε εξω απο τον χορο και θα γελαμε που αντι να κατσεις στα αυγα σου για 2 χρονια, κατεστρεψες την ζωη σου, ενω εμεις απλα καναμε υπομονη, πηραμε νομιμα το χαρτι και κανουμε τις βολτες μας κυριοι, γιατι σε αυτα τα δυο χρονια μαθαμε και τι ειναι γκαζι και πως σκοτωνει.

    Αλλα σε σενα δεν θα συμβει ποτε κατι τετοιο γιατι οδηγας χρονια και ξερεις, οποτε μην ανυσηχεις.
    +1

    Δεν θα μπορουσα να τα πω καλύτερα!!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    Φιλε και εγω εκανα αυτην την ερωτηση προχθες. Αλλα εμενα γινετε απεριοριστων σε ενα μηνα γιαυτο βιαζομαι. Εσυ ρε φιλε ομως στα 2 χρονια ειναι πολυ....
    Προσωπικα εγω δεν θα το εκανα με τπτ.
    Εδω την εχω απο κατω και δεν την παιρνω γιατι εχω συνεχεια αυτην την ιδεα. Η στραβη (μακρια απο εμας) μια φορα γινετε.
    τσεκαρε και αυτα που μου ειπαν οι πιο παλιοι και εμενα
    δες εδω
    Αυτα και προσοχη. Σκεψου τι μαλακιες μπορει να γινουν αμα εχεις μπλεξιματα με το νομο.
    Bye
    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της doul
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    8
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ 50 ΚΙΒΙΚΑ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ DT 125! ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ???

  11. #11
    Να σε στείλουν στο Δικαστήριο με 2 περιπτώσεις :
    1. Να έχεις βγάλει στο μεταξύ δίπλωμα Α1 οπότε κι αθωώνεσαι.
    2. Να μην έχεις βγάλει , οπότε τρως 40 μέρες φυλακή προς 4,4 ευρω την μέρα .
    Διαλέγεις και παίρνεις

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Πάντως χάρη κάνουν τα δικαστήρια και αφήνουν όσους πέρνουν το δίπλωμα μετά την σύλληψη τους.Όταν τους "έγραψαν" δεν έπρεπε να κυκλοφορούν.Αν το πήραν μετά το δίπλωμα δε σημαίνει τίποτα.Θεωρητικά την ημέρα της κλήσης δεν ήξεραν να οδηγούν...

  13. #13
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    λοιπον μια και εγω την εχω πατησει και επειδη πρεπει να παθεις για να μαθεις τελικα θα σας πω τι ετυχε σε μενα μπας και βαλουν μυαλο καποιοι που δεν μπορουν να καταλαβουν τις συνεπειες!!!!!!


    το 2001 ενα οδηγουσα zzr 400 χωρις καθολου διπλωμα η τρισμεγιστη μαλακια!!!!!ασφαλεια επαιζε εικονικη........

    το λοιπον ξεκιναω να φυγω απο το σπιτι του αδερφου μου και 100 μετρα πιο κατω τσουπ να ενας παππους στην μεση του δρομου πεταχτηκε μπροστα μου απο το πουθενα σκαω πανω του και αρχιζουν τα προβληματα.........

    σπασμενο κεφαλι εγω το κρανος τοτε δεν ηταν της μοδας σπασμενο ποδι ο παππους κοινω πηγε για λαμες γιατι ηταν και 85 ετων!!!!

    ερχονται οι μπατσοι μου λενε φιλαρακο δεν φταις εσυ ο παππους πεταχτηκε στο δρομο υπαρχουν μαρτυρες μην ανυσηχεις δωσε μας τα χαρτια σου και τοτε αρχιζουν τα μπλεξιματα........

    δεν εχω διπλωμα καρδια μου........μου λεει ο μπατσος φιλαρακο εμπλεξες.......

    αποτελεσμα μου κανει μυνηση ο γερος και μου ζηταει 40.000 ευρω
    και αρχιζει ο γολγοθας μεχρι και σημερα τραβιεμαι με αυτο το δικαστηριο μου εχουν φυγει 3000 ευρω για παραβολα αναβολες και εφεσεις και συν αυτο ο παπους εχει εισπραξει απο την ασφαλεια
    17000 ευρω και συνεχισουμε δικαστηρια με την ασφαλιστηκη και παει λεγοντας............

    οποτε να πω σε καποιους που καβαλανε χωρις διπλωμα ασφαλειες και τετοια κοφτε τις μαλακιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ουτε για μια μερα και γω ελεγα ελα μωρε σε μενα θα τυχει σιγα τωρα!!!!!!!!

    να ομως που εγινε και τραβιεμαι ακομα!!!!!!!!!!!!!!!

    το νου σας ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε

    ουτε βημα χωρις χαρτια!!!!!!!!!!!

  14. #14
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636


    ο παππους κοινω πηγε για λαμες γιατι ηταν και 85 ετων!!!

    αποτελεσμα μου κανει μυνηση ο γερος και μου ζηταει 40.000 ευρω

    και συν αυτο ο παπους εχει εισπραξει απο την ασφαλεια
    17000 ευρω και συνεχισουμε δικαστηρια με την ασφαλιστηκη και παει λεγοντας............
    Ρε τον παλιοπ.....τον παππού...ζει ακόμη
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 05:33
  2. Αστυνομικός χωρίς δίπλωμα
    από castoras στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2009, 09:41
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 17:44
  4. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 00:43
  5. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 01:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF