Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Μπούφαν Μηχανης Supersport

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11

    Μπούφαν Μηχανης Supersport

    Καλησπερα στη παρεα!
    Μολις γραφτηκα,εχω διαβασει αρκετα θεματα αλλα δεν βρηκα την απαντηση σε αυτο που ψαχνω...Για να μην μακρυγορω ακουστε πως εχουν τα πραγματα!
    Μου εκλεψαν το μπουφαν μηχανης που ειχα προχθες το βραδυ.Ηταν ενα colori bryan,αυτο:
    http://www.coloriposto.gr/web/?Produ...51&id=1&sub=90
    Το ειχα 8 χρονια,ειναι το πρωτο μπουφαν που ειχα παρει και μπορω να πω οτι ηταν πολυ αξιολογο...Σημερα βγηκα στη γυρα για αγορα καινουριου μπουφαν.
    Ειμαι 1.85 και 85 κιλα.Αυτο που θελω να μαθω ειναι τι νουμερο χρειαζομαι.
    Το colori ηταν no52 αλλα μου ηταν παρα πολυ στενο.Δεν μπορουσα να φορεσω φουτερ η ενα μαλλινο απο μεσα.Επισης να πω οτι τελευταια το φορουσα χωρις την επενδυση και την πλατη προστασιας γιατι αλλιως δεν μου εκλεινε με τπτ...
    Πηγα σημερα σε διαφορα μαγαζια.Το budget μου ηταν το πολυ 200 ευρω....Αλλα ειδα ενα spidi που ηταν σε προσφορα μου ειπαν στα 270.Ειναι αυτο:
    http://www.spidi.com/eu/eu_en/leathe...a-leather.html
    Μου αρεσε τοσο πολυ που ισως και να υπερβω τα 200 και να το παρω.Το προβλημα ειναι οτι ηταν no54 και μου φανηκε μικρο κ αυτο.Να σημειωσω οτι δεν ειχε πλατη,φορουσα φανελακι και φουτερ απο πανω και μετα το spidi.Ο πωλητης μου ειπε οτι ειναι τελειο πανω μου και οτι δεν χρειαζομαι μεγαλυτερο.Απλα με αγχωνει λιγο οταν μου ειναι στενο,χερω οτι πρεπει να φοριουνται στενα αλλα ποσο?Αν παρω 3-4 κιλα δλδ μετα ειναι αχρηστο?
    Στα μανικια και στους ομους ηταν τελειο.Οποτε σας ρωταω ποσο στενο θα πρεπει να ειναι ενα δερματινο jacket???Οπως ειπα και πριν ειμαι 1.85 και 85 κιλα.Normal σωμα με λιγο κοιλιτσα λογω του οτι ειμαι αγυμναστος.Να εμπιστευτω τον πωλητη και να το αγορασω?
    Αν δεν παρω αυτο θα παω σε κατι φτηνο μετα που βρηκα στο toofast τα agpvpro4 η τα arai.
    Τα ειδα και μου φανηκαν αρκετα καλα για τα λεφτα τους παντα.Δεν θελω να παω σε κατι που κανει 200 ευρω γιατι μετα θα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν πηρα το spidi...
    Περιμενω τις αποψεις οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι εχω κρατημενο το spidi μεχρι αυριο το βραδυ.Ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!
    Ησαιας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Τα spidi ειναι γνωστο ότι πρέπει να τα παίρνεις ένα νούμερο μεγαλύτερο γιατί είναι πολύ στενά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Οποτε μου λες να το ξεχασω??Μετρηθηκα λιγακι για να δωσω παραπανω πληροφοριες.Μεγεθος θωρακα 109εκατοστα και μεση 103 εκατοστα.!1.85 και 85 κιλα οπως προειπα.Τη μεση την μετρησα στην κοιλιτσα γιατι οπως ειπα εχω λιγη...

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι επειδή πάνω στη μοτοσικλέτα μας φυσάει ο αέρας, καλο είναι τα ρούχα που φοράμε να είναι όσο πιο εφαρμοστα γίνεται για να μην ανεμιζουν και γίνονται ενοχλητικα.

    Και το σημαντικοτερο είναι ότι οι
    προστασίες δεν πρέπει να γλιστρουν από την θέση τους γιατί δεν θα κάνουν τη δουλειά τους σε περίπτωση προσκρουσης...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι επειδή πάνω στη μοτοσικλέτα μας φυσάει ο αέρας, καλο είναι τα ρούχα που φοράμε να είναι όσο πιο εφαρμοστα γίνεται για να μην ανεμιζουν και γίνονται ενοχλητικα.

    Και το σημαντικοτερο είναι ότι οι
    προστασίες δεν πρέπει να γλιστρουν από την θέση τους γιατί δεν θα κάνουν τη δουλειά τους σε περίπτωση προσκρουσης...
    Το θεμα ειναι οτι εχω 109cm chest κ μεση που φτανει και 105cm αν ειμαι φουσκωμενος...Οποτε δεν θα βρω ποτε δερματινο που να μου κανει;;
    Το 54 μου ηταν τελειο οπως ειπα σε ωμους και χερια αλλα στην μεση σαν κορσες ρε παιδια...θελω να βαλω κινητο κ κλειδια στην τσεπη και δεν θα χωρανε...Εχω απελπιστει τωρα που τα σκεφτομαι...

  6. #6
    Καταλαβαινεις βέβαια οτι πισω απο ενα πληκτρολογιο ειναι μαλλον δυσκολο να σου βρουμε τι νουμερο πρέπει να φοράς. Μονο εσυ θα το βρεις αυτο, δοκιμαζοντας.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Εννοειται πως το καταλαβαινω αλλα συμφωνα με τα δεδομενα που εδωσα τι νουμερο θα επρεπε να αγορασω;γιατι με θωρακα 109 αντιστοιχει 52-54 jacket αλλα σε μεση 103-105 αντιστοιχει 58 απο οσο διαβαζα στα forum...

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaias1983 Προβολή μηνύματος
    Εννοειται πως το καταλαβαινω αλλα συμφωνα με τα δεδομενα που εδωσα τι νουμερο θα επρεπε να αγορασω;γιατι με θωρακα 109 αντιστοιχει 52-54 jacket αλλα σε μεση 103-105 αντιστοιχει 58 απο οσο διαβαζα στα forum...
    56 και να ξεκινησεις κοιλιακους.

    Tip: Τα sizing charts στα sites των εταιριων σου λενε πού και πώς να μετρησεις. Το οτι εσυ επιλεγεις να μετρας τη μεση στην κοιλια επειδη πετάει, το καταλαβαινω, αλλα δε θα σου ταιριαξει με κανενα πινακα. Επισης, με τις αγορες μεσω μετρησεων εχει καει πολύς κόσμος.

    Παντως, εαν ισχυει το 1.85 - 85 κιλα, δεν καταλαβιανω γιατι δυσκολευεσαι να βρεις το νουμερό σου....
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Το 56 σε αλλα jacket που δοκιμασα αλλα οχι δερματινα μου ηταν μια χαρα...συγκεκριμενα dainese avro d-dry.Χωρουσαν κ πραγματα στη τσεπη μου μια χαρα...Καλα θα ηταν να ξεκινησω κοιλιακους αλλα δεν το βλεπω με τπτ!!Θα δοκιμασω κ αλλα δερματινα 56-58 το απογευμα και θα σας πω...

    Υ.Σ: Εχω μεγαλη κοιλια ρε γαμωτο...και στα μπλουζακια δυσκολευομαι στα νουμερα...σκεψου οτι τα medium-large μουυ ειναι τελεια στους ωμους αλλα στην κοιλια φαινονται παρα πολυ ασχημα...τα xl τελεια στην κοιλια...αλλα πεφτουν στους ωμους..μηπως να μην παρω δερματινο τλκ;

  10. #10
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    αυτο με τα κλειδια στην τσεπη του μπουφαν καλυτερα να το αποφευγεις...

    edit:επισης με τους κοιλιακους δεν θα δεις διαφορα αν δεν φτιαξεις πρωτα τη διατροφη σου και δεν ξεκινησεις να τρεχεις λιγακι...


  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Διατροφη κανω και προσεχω τι τρωω.Απλα πινω αρκετα γιαυτο και εχω και κοιλια σε σχεση με τα κιλα μου...Οπως μου ειπαν και σε διπλανο forum το 1.85 - 85 κιλα ειναι ιδανικο.
    Το πιο σημαντικο για μενα ειναι να μαθω ποσο στενο πρεπει να φοριεται ενα δερματινο jacket.Αν θα με σφιγγει στην μεση,αν θα εχει λιγο κενο στην κοιλια,αν πρεπει να χωρανε τα χερια μου στις τσεπες...Αλλιως γιατι εχει τις ρημαδες τις τσεπες και με αγχωνουν που δεν χωρανε τα πραγματα???Αυτο ηθελα να μαθω εξαρχης και ισως να εδωσα πληροφοριες που δεν χρειαζονται.Με νοιαζει να μαθω πως νιωθετε εσεις που φορατε τα δερματινα?Σας στενευουν?

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    όσον αφορά στις συμβουλές διατροφής, τις αφήνω γιατί και εγώ παρόλο που δεν έχω κοιλίτσα, είμαι ολίγον κάφρος
    όσον αφορά στις τσέπες, σκέψου ότι αν ο μη γένοιτο πέσεις, δεν θα πρέπει να περιέχουν κάτι που μπορεί να σε "σουβλίσει" (σκέψου κλειδιά κλπ)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    11
    Μα δεν εχω τα κλειδια στην τσεπη οταν ειμαι πανω στην μηχανη!Εεεε αν πεσω στο δρομο με τα ποδια καλα να παθω! :P
    Ας πουμε τα χαρτια της μηχανης,αδεια,διπλωμα,σημα και ασφαλεια δεν θα πρεπει να χωρανε στην εσωτερικη τσεπη του μπουφαν η ειμαι λαθος και εδω??
    Περα απο την πλακα που κανουμε τις ερωτησεις τις εννοω και σε καμια περιπτωση δεν ηρωνευομαι.

  14. #14
    Εχουν χαρτιά οι μηχανές;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    δεν είπε κανείς ότι ειρωνεύεσαι
    ε τώρα τα χαρτιά της μηχανής δε νομίζω να κάνουν διαφορά, να πεις ότι δε χωράει στις τσέπες π.χ. ένα μεγάλο πορτοφόλι το καταλαβαίνω, αλλά να είναι τόσο οριακό ένα μπουφάν που να δημιουργεί θέμα το να βάλεις στις τσέπες την άδεια και την ασφάλεια, το βλέπω μάλλον απίθανο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εταιρικα μπουφαν μηχανης
    από SpineshankD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2008, 17:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF