Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: γιατι Greece και οχι Hellas????

  1. #1

    γιατι Greece και οχι Hellas????

    λυστε μου ρε παιδια αυτην την απλη απορια.....

    γιατι greek και οχι hellenic? εεεεεεε??????


    ειμαι τελικα γραικός ή μηπως ειμαι Ελληνας???

    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  2. #2
    Η λέξη γραικός δεν προέρχεται από την τουρκοκρατία όπως πιστεύουν πολλοί.

    Στα μέσα του 2ου αι. π.χ. και όταν οι Ρωμαίοι εισέβαλαν στην Ελλάδα, το πρώτο σημείο αποβίβασης ήταν κάπου στην Αιτωλοακαρνανία (δεν θυμάμαι το όνομα της περιοχής), όπου κατοικούσε ένα τοπικό ελληνικό φύλο που ονομαζόταν "Γραικοί" (πως λέμε Σαρακατσάνοι, Πομάκοι, Αρβανίτες κλπ.) εξ ου και Graecia.

    Όσον αφορά το όνομα Ελλάς, η επικρατέστερη άποψη είναι ότι προέρχεται από τον υιό της Πύρρας και του Δευκαλίωνα Έλληνα, ο οποίος βασίλεψε στην Φθιώτιδα (ο Όμηρος στην 2η ραψωδία της Ιλιάδας αποκαλεί τους στρατιώτες της Φθιώτιδας Έλληνες).
    Η άλλη προσέγγιση του ονόματος Ελλάς είναι ετυμολογική και έχει τις ρίζες της στην προ-ομηρική γλώσσα. Προέρχεται από τις λέξεις ΕΛ -που σημαίνει φώς- και ΛΑΑΣ -που σημαίνει λίθος, άρα "λαμπερός λίθος".



    Υπάρχει και ένα λευκό κρασί που ονομάζεται "λαάς". Μοσχοφίλερο αν θυμάμαι καλά. Ωραιότατο!

  3. #3
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αυτή την απορία έχω και εγώ (προσωπικά χρησιμοποιώ το Hellas) αλλά ο Χωμάτινος μας έδωσε μια πτυχή που δεν την ήξερα…..


    από εκεί και πέρα υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα να διασφαλίσουμε από το Greece ή το Hellas

    Καλό είναι λοιπόν να μην θυμόμαστε ότι είμαστε Έλληνες μόνο όταν κάτι έχει γίνει (από εθνική εορτή μέχρι Σκόπια κλπ) αλλά να το προβάλουμε πάντα και φυσικά με επίγνωση του τι είμαστε και όχι του τι μάθαμε στα σχολεία

    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #4
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Να προσθέσω από την πλευρά μου ότι αν ψάξει κάποιος στην μυθολογία θα διαπιστώσει ότι ο Γραικός ήταν αδερφός του Έλληνα.

    Επομένως το όνομα αυτό υπήρχε πριν την αρχαιότητα και δεν τίθεται θέμα τουρκικού ονόματος. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι γιατί τελικά επικράτησε το Γραικός (Εγώ Γραικός γεννήθηκα, γραικός και θα πεθάνω ... Α.Διάκος) και ποιοί το πρόβαλαν-επέβαλαν. Σίγουρα όμως η ονομασία είναι ελληνικότατη.
    Πάντα όρθιοι

  5. #5
    MORINISTA NEL CUORE! Το avatar του/της hdbiker
    Εγγραφή
    17/03/2006
    Μηνύματα
    229
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΗΧΕΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΙΚΟΣ...ΘΥΜΙΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΡΜΑΡΑ ΩΡΕ ΠΑΙΔΕΣ.ΠΑΝΤΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΡΙΑ!!!!!
    http://morini350hellas.altervista.org/
    Moto Morini,moto di essere!
    http://morini350hellas.altervista.org/
    www.fisi.tv

  6. #6
    ευχαριστω παιδες!!!
    οσο ζεις μαθαινεις.....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    [B.. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι γιατί τελικά επικράτησε το Γραικός (Εγώ Γραικός γεννήθηκα, γραικός και θα πεθάνω ... Α.Διάκος) και ποιοί το πρόβαλαν-επέβαλαν. Σίγουρα όμως η ονομασία είναι ελληνικότατη. [/B]
    Λίγο πρίν την Άλωση, ερωτήθηκε ο Γεώργιος "Γεννάδιος" Σχολαριος γιά την καταγωγή του. Η απάντησή του ήταν η εξής:

    <Γεννήθηκα στην Θεσσαλονίκη και είμαι χριστιανός ορθόδοξος>

    ο εν λόγω κύριος ήταν τότε Νο2 στην ιεραρχία της εκκλησίας και το πρότυπό του ήταν ο Αρτέμης Μάτσας.
    Γενικά, καθ' όλην την διάρκεια του βυζαντίου κανείς δεν ψέλλιζε τις λέξεις Ελλάδα ή Έλληνας χωρίς συνέπειες.

    Θα μπορούσα να πώ πολλά σχετικά με αυτό το θέμα, αλλά επειδή νιώθω να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ας το αφήσω εδώ. :a37:

  8. #8
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος


    Θα μπορούσα να πώ πολλά σχετικά με αυτό το θέμα, αλλά επειδή νιώθω να μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ας το αφήσω εδώ. :a37:
    +1000
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  9. #9
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Ειναι σαν να λεμε γιατι μπουρδελο και οχι οικος ανοχης ...

    αφου ολοι για να απαυτοσουνε μπαινουν.
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    Ειναι σαν να λεμε γιατι μπουρδελο και οχι οικος ανοχης ...

    αφου ολοι για να απαυτοσουνε μπαινουν.
    γαματος συνειρμος οεο!!!!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  11. #11
    Βρήκα νέα στοιχεία.

    Σύμφωνα με το Πάριο Χρονικό (αρχαία ελληνική επιγραφή που βρέθηκε στην Πάρο και αποτελεί χρονολογική καταγραφή γεγονότων από το 1581 π.χ. ως το 263 π.χ.), η αλλαγή του ονόματος από Γραικοί σε Έλληνες έγινε το 1521 π.χ.

    Αυτό, σε συνδιασμό με τον Απολλόδωρο που μας λέει ότι ο Έλληνας του Δευκαλίωνος μετονόμασε τους Γραικούς σε Έλληνες, σημαίνει ότι ο Έλληνας έζησε τον 16ο αι. π.χ.

  12. #12
    Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο χωμάτινος.



    Στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία (αυτό που μεταγενέστερα ονομάστηκε Βυζάντιο), ο όρος "Ελληνας" (ή και Εθνικός) ήταν βρισιά...

    Σε όσους κόπτονται για την "ελληνορθόδοξη παράδοση" ας διαβάσουν μερικά κείμενα του "πατέρα της εκκλησίας" Χρυσόστομου να δουν τι ωραία γνώμη είχε για τους έλληνες...

    Όσον αφορά το όνομα... είναι αρκετές οι περιπτώσεις διεθνώς χωρών που αλλιώς τις ονομάζουν οι κάτοικοί τους και αλλιώς ο υπόλοιπος κόσμος...

    Γαλλία
    Φινλανδία
    Ολλανδία
    Γερμανία
    Αλβανία
    Ελβετία
    κλπ...

    Μια και οι δύο λέξεις (Γραικός και ΄Ελληνας) έχουν ελληνική προέλευση, δε με πειράζει τι από τα δύο θα χρησιμοποιείται.

    Άλλωστε, όταν πλησίαζε (μετά το 1821) η επίσημη σύσταση του ελληνικού κράτους έιχαν συζητηθεί πολλά ονόματα, μεταξύ των οποίων Γραικία ή Γραικυλία, Ρωμυλία η Ρωμανία (ρωμιός), Κάτω Βλαχία κλπ κλπ.. Επικρ'ατησε το Ελλάς για να δώσει μια ιστορική συνέχεια στον γεωγραφικό χώρο...


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο χωμάτινος.



    και ο captain

    Γίνεται μια προσπάθεια να αλλάξει το Greece και να γίνει Hellas, πχ στα γραμματόσημα, ή από τις ένοπλες δυνάμεις, (HAF, Hellenic Air Force, Hellenic Navy) αλλά..... θέλει δουλειά πολύ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Admin, the ugly monster Το avatar του/της Alkis
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    196
    Χωμάτινε....


    Copyright Infinity - All Nights Reserved. The Bastard Administrator from Hell

  15. #15
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    φιλε αλκη,

    εστειλα μηνυμα στο 4504 αλλα δεν πηρα απαντηση. Για απατεωνια μου μυρίζει...
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Γιατί μερικοί άντρες έχουν σκύλο και όχι σύζυγο;
    από menos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2010, 21:06
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 01:48
  5. Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF