Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Αγορα Ducati Monster 620/800

  1. #1

    Αγορα Ducati Monster 620/800

    Γεια σε ολους,

    σκεφτομαι να παρω μια απο τις 2. Εχω μελετησει τις εναλλακτικες (Fazer, SV, CBF κτλ.) αλλα δεν με ικανοποιουν. θα ειναι η πρωτη μου μηχανη μετα απο κωλομπαρεμενο 125αρι παπακι. Μου αρεσει τρομερα εξωτερικα και εχω διαβασει πως εχουν τρομερες επιταχυνσεις. Θα την χρησιμοποιω και καθημερινα και για εκδρομες. Η 620 δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατη αλλα η 800 ειναι! Οι αποριες μου (και ευχομαι να ακολουθησει η καθοδηγηση σας):

    1) Ειναι ανετη στην κινηση της πολης? Δηλαδη θα μπορω να κανω ελιγμους και αποτομα σταματηματα?

    2) Υπαρχουν στανταρ προβληματα με τις μεταχειρισμενες?

    3) Ακουσα πως δεν υπαρχει Ducati Service στην Πατρα. Θα μπορω να την επισκευασω αξιοπιστα σε service αλλης φιρμας ή θελει ειδικη γνωση?

    4) Περα απο τις ανακοινωσεις της εταιριας, εχει πρακτικη σημασια αν το μοντελλο ειναι 2000/01/02/03/04?

    5) Ειναι αξιοπιστες μηχανες?

    6) 620 ή 800?

    Αν εχετε καποιο αλλο σχολιο, σας παρακαλω προσθεστε το στην απαντηση σας. Θα με βοηθησει πολυ.

    Ευχαριστω!

  2. #2
    the wolf lives in side me Το avatar του/της wolfman13
    Εγγραφή
    28/06/2002
    Μηνύματα
    176
    geia sou file!!!ta monster einai poli kales motosikletes kai an einai na pareis kapia apo tis dio protimise to 800cc einai pio kalo kai exei pio polous ippous apo to 620!
    pantos tha prepei na skeftis oti san antalaktika einai panakrivei kai sto servis den thelo na se dio3o apo tin etairia mia kai ego ducatistas eimai elefant750 exo me to moter apo to 750ss!
    oso kai gia servis distixos meta to atixima tou marinezi den yparxei kapio e3ousiodotimeno servis sti patra kati paei na kanei o sarelas gia na ani3ei ena kai tha di3ei i poria!pantos o kaliteros gia ta italika mixanakia einai autos pou exei tin triumph sto rio 3exnao to onoma tou einai para poli kalos mastoras kai kanei kali douleia sta italika!ekei tha pao kai to diko mou tora pou plisiazei i ora gia to servis tou!mono pou kovei kefalia gia ti douleia tou!distixos einai ena moter pou xriazete poli doulia gia servis!
    Tous les autres produits chimiques utilisГ©s dans cette Г©tude Г©taient de qualitГ© pharmaceutique, nos chimiques prГ©sentent des activitГ©s nГ©matocides, cytotoxiques et antioxydantes 14,15,16,17.

  3. #3
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    SERVICE ΣΤΗ ΠΑΤΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΜULTI ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ SERVICE.ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ MONSTER KAI ONTVS TO 800 EINAI ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ 620.ΓΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ.:rotflmao:
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stratospr
    Εγγραφή
    14/11/2003
    Μηνύματα
    193

    Re: Αγορα Ducati Monster 620/800

    Φιλαράκο καλημέρα!

    Σαν πρώην κάτοχος ενός SS750, μπορώ να εκφέρω γνώμη για μερικές από τις απορίες σου...

    σκεφτομαι να παρω μια απο τις 2. Εχω μελετησει τις εναλλακτικες (Fazer, SV, CBF κτλ.) αλλα δεν με ικανοποιουν. θα ειναι η πρωτη μου μηχανη μετα απο κωλομπαρεμενο 125αρι παπακι. Μου αρεσει τρομερα εξωτερικα και εχω διαβασει πως εχουν τρομερες επιταχυνσεις. Θα την χρησιμοποιω και καθημερινα και για εκδρομες. Η 620 δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατη αλλα η 800 ειναι! Οι αποριες μου (και ευχομαι να ακολουθησει η καθοδηγηση σας):
    Εξωτερικά όντως είναι όμορφες... Έχουν αυτό το κάτι των ιταλικών που μας κάνει κλικ .
    Για τις τρομερές επιταχύνσεις, εντάξει ας ηρεμήσουμε λίγο... Σε σχέση με τις εναλλακτικές που αναφέρεις, καλώς ή κακώς είναι πίσω... . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να παίξει μαζί τους, και σε αρκετές περιπτώσεις να βρεθεί και μπροστά τους.

    1) Ειναι ανετη στην κινηση της πολης? Δηλαδη θα μπορω να κανω ελιγμους και αποτομα σταματηματα?
    Η άνεση των Ducati είναι πολύ υποκειμενικό θέμα... Εγώ με το SS που με τα κλιπόν ένιωθα ότι έπιανα τον μπροστινό άξονα της μηχανής, ήμουν πολύ άνετα και στην πόλη και στην βόλτα.
    Στην περίπτωση του monster με το τιμόνι και την πιο όρθια θέση οδήγησης, σίγουρα τα πράγματα θα είναι πολύ πιο άνετα. Ο μοχλός που δίνει το τιμόνι βοηθάει στους ελιγμούς, και τα φοβερά φρένα μπροστά, βοηθάνε τα μέγιστα στις επιβραδύνσεις... (με πολύ καλά και ελεγχόμενα endo )
    Όσον αφορά αφορά τις αναρτήσεις, μπροστά είναι αρκετά σφικτό και θα χρειαστεί σίγουρα λαδάκια για να μαλακώσει λίγο, ενώ το πίσω θα σε βολέψει σε όλες τις περιπτώσεις.

    2) Υπαρχουν στανταρ προβληματα με τις μεταχειρισμενες?
    Εξαρτάται την περίπτωση, όπως με όλες τις μεταχειρισμένες... Καλό είναι πάντος να ζητήσεις να δεις το βιβλιαράκι των service της μηχανής και να δείς κάθε πότε γίνονταν και φυσικά και που (εξουσιοδοτημένο ή όχι)

    3) Ακουσα πως δεν υπαρχει Ducati Service στην Πατρα. Θα μπορω να την επισκευασω αξιοπιστα σε service αλλης φιρμας ή θελει ειδικη γνωση?
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω για Πάτρα τίποτα... Αν έχεις μάστορα γνωστό τότε είναι πιο αξιόπιστος από κάθε εξουσιοδοτημένο... Ειδικές γνώσεις δεν θέλει. Όπως κάθε μηχανή, έχει και αυτή τις ιδιαιτερότητές της και μερικά σημεία που θέλουν προσοχή (πχ ιμάντες εκκεντροφόρων)

    4) Περα απο τις ανακοινωσεις της εταιριας, εχει πρακτικη σημασια αν το μοντελλο ειναι 2000/01/02/03/04?
    Μόνο μία διαφορά. Μέχρι '02 είναι 750 cc, ενώ από '03 και μετά 800 cc και 10 άλογα παραπάνω.

    5) Ειναι αξιοπιστες μηχανες?
    Με την απαιτούμενη προσοχή, αξιόπιστη όπως ένα γιαπωνέζικο... Service στην ώρα του (κάθε 10.000km, και αλλαγή ιμαντών κάθε 20.000km), τακτικές αλλαγές λαδιών (κάθε 3.000 - 3.500 km) και φυσικά καλό ζέσταμα κάθε πρωϊ (2 -3 λεπτά).
    Το δικό μου μετά από 3 χρόνια και 60.000km, οι μόνες βλάβες που είχε βγάλει ήταν ένας καμένος ανορθωτής και μια χαλασμένη βαλβίδα πίεσης λαδιου... (και για να προλάβω μερικούς, η υπόλοιπη παρέα είχε VTR 1000 και GSXR 1100... Άντε να τους προλάβεις...)

    6) 620 ή 800?
    800
    Μην φοράτε κράνος αν δεν έχετε να προστατέψετε κάτι! (16η Π.Σ.Μ.)

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 18:06
  2. Προσ ΚατοΧουσ Ducati Monster 620
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 18:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF