Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Τρέμει το τιμόνι σε transalp

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της promos
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    14

    Τρέμει το τιμόνι σε transalp

    Είμαι κάτοχος ενός transalp 650 ’02 και εχω πρόβλημα με το παίξιμο του τιμονιού. Από τα 40 έως και τα 90 km δεν μπορώ να αφήσω τα χέρια μου από το τιμόνι. Πήγα και το έκανα ζυγοστάθμιση αλλά τίποτα και μάλιστα μου είπαν ότι οι ζάντες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

  2. #2
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    apo rouleman kai loipa pws pas?
    kane ena elegxo sto phrouni sou...

  3. #3




    μυπως αλλαξες προσφατα ζελατινα?ψιλοτερη?...
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  4. #4
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484
    Το'χα και γω καποιο διαστημα, και αφου τσεκαρα τα παντα
    (μεχρι ξεμονταρισμα ελαστικου-ζυγοσταθμιση-ακτινολογηση),
    και ρουλεμαν, και...και...και...,
    το προβλημα λυθηκε μονο με την επομενη αλλαγη ελαστικου !!!

    Οποτε...το πορισμα ηταν: "στραβο λαστιχο" !!! (χμμμ... )

    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

  5. #5
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το 03. Δοκίμασε να βγαλεις την βαλιτσα. Όσο και αν ακούγετε παράξενο εχω τρεμουλο απο τα 55-65, όταν αφαιρω την βαλίτσα το τρέμουλο σχεδόν μηδενίζεται. σίγουρα όμως παραμένει το μαμιμένο. Δεν μπόρεσα να βρώ άλλη λύση. Ισως το λάστιχο που ανέφεραν πιο πάνω. Παντώς αν βρείς λύση,στείλε να ξέρουμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
    [B]Οποτε...το πορισμα ηταν: "στραβο λαστιχο" !!!
    Πολύ καλά τα λες. To 90% όσων έχουν περιγράψει αυτό πρόβλημα ανεξαρτήτως μοντέλου μηχανής, το "έλυσαν" μόνο με αλλαγή μπροστινού ελαστικού.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της promos
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    14
    Έχω αλλάξει τα ελατήρια των πιρουνιών. Από ζελατίνα έχω μια vario touring αυτήν με το πτυσσόμενο διπλό fering. Το βαλιτσάκι πίσω όταν το βγάζω το πρόβλημα διορθώνετε λίγο , όχι όμως εντελώς. Τα ελαστικά μου είναι metzeler

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Τα Metzeler Tourance το παρουσιάζουν σχετικά συχνά (όχι πάντα, όμως, ανάλογα σε τι κομμάτι θα πέσεις!). Αν όμως είναι αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να στο κάνει απ' όταν τα έβαλες και όχι μόνο τώρα τελευταία. Εκτός κι αν έσκασες πρόσφατα σε κανέναν κρατήρα...

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της promos
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    Τα Metzeler Tourance το παρουσιάζουν σχετικά συχνά (όχι πάντα, όμως, ανάλογα σε τι κομμάτι θα πέσεις!). Αν όμως είναι αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να στο κάνει απ' όταν τα έβαλες και όχι μόνο τώρα τελευταία. Εκτός κι αν έσκασες πρόσφατα σε κανέναν κρατήρα...
    πως το γνωριζεις αυτο ,ειχες και εσυ τα ελαστικα αυτα ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Εγώ τα έχω, αλλά μάλλον είμαι από τους τυχερούς χωρίς το πρόβλημα. Στο κάνει απ' όταν τα έβαλες; Στο εξωτερικό έχει γίνει ολόκληρο θέμα και συχνά η Metzeler αλλάζει το λάστιχο με άλλο (αν ο λαστιχάς έχει την όρεξη να μεσολαβήσει). Βέβαια μπορεί και το νέο να έχει το "πρόβλημα". Το πρόβλημα αυτό λένε ότι έχει μειώσει δραστικά τις πωλήσεις του Tourance, που κάποτε μεσουρανούσε. Πολλοί δεν το ρισκάρουν και πάνε για το εξίσου καλό (και καλύτερο, στο βρεγμένο) Anakee της Michelin, το οποίο όμως κρατάει σημαντικά λιγότερα χιλιόμετρα.
    Εκτενή αναφορά στο πρόβλημα έχω βρει εδώ http://11109.rapidforum.com/area=41 καθώς και σε ποστ του www.advrider.com

    Αλλά είπαμε: Αν είναι αυτό πρέπει να στο έκανε εξ αρχής.

  11. #11
    Η ιστορία με τα Transalp αρχίζει και μου θυμίζει ιστορίες και πάθη με τα ΚΤΜ.
    Πάρτε ένα ΧΤ και ησυχάστε :

  12. #12
    Fortitudine vincimus
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    55
    Είχα το ίδιο πρόβλημα (παίξιμο μπροστινού περίπου στα 80χλμ/ώρα) με το F650GS. Εμένα έφταιγαν τα ρουλεμάν (φθορά από χιλιόμετρα και χωμάτινες διαδρομές).

    Μου είχαν επίσης πει μέσα από το forum για έλεγχο στην πίσω ανάρτηση, βάρος στην ουρά της μηχανής, ζελατίνα, ζάντες και λάστιχα (ορισμένα στα έχουν ήδη γράψει απ'ότι βλέπω).

    Αν το τιμόνι σου κάνει σαν να κολλάει καθώς το στρίβεις όταν είναι ακίνητο, έχεις μαζέψει πολλά χιλιόμετρα, κάνεις σούζες ή κινείσαι αρκετά στο χώμα τότε μάλλον φταίνε τα ρουλεμάν.

    Αλλά ας πουν καλύτερα και πιο έμπειροι από εμένα.

  13. #13
    agaphte file exo to idio provlima me ena kle 500.to parathrisa otan allaxa lastixa.evala ta pirelli mt 90.allaxa mprostino.ta idia allaxa to piso.ta idia!evala metzeler turrance.synexize.elegxa ta panta, kai exakoloythei!!ypopsin odhgo synthritika kai den exo pesei h trakarei.prosopika pisteyo oti einai ligo apo ola poy ftaiei.h apanthsh poy moy edose to synergeio poy to pao gia service:ola tremoyn apla einai rythmismena apo to ergostasio na to kanoyn sta polla xlm.........!!!!!pantos otan allaxo lastixa pali tha valo ayta poy eixe otan to phra(dunlop).isos tote mono lyso to ....alyto ayto provlima!

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της promos
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    14
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να παίζουν τα ελαστικά τόσο πολύ ρόλο ,αφού εννοείτε ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα, έχουν εξαφανιστεί οποιαδήποτε ανωμαλίες υπάρχουν, στο εξωτερικό του ελαστικού.
    Αλλά το σημαντικότερο ..αφού έχει γίνει η ζυγοστάθμιση και έχουν μηδενιστή οι δείκτες΄δηλαδή έχουν μηδενιστή η αιτία που προκαλεί το τράνταγμα γιατί να φταίνε τα ελαστικά ??????

  15. #15
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από promos
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να παίζουν τα ελαστικά τόσο πολύ ρόλο...
    Χμμμ...στη δικη μου περιπτωση παντως, μιλαγαμε
    για "ελαττωματικο σκελετο του ελαστικου" !!!

    Γενικα ομως, θελει ψαξιμο σε πολλα σημεια το συστημα,
    για να καταληξεις στο "τι φταιει".

    ...και ασφαλως αυτο που φταιει, θα ειναι το
    "τελευταιο" που εχεις να τσεκαρεις !!!





    Υγ.Το "γιατι" δεν το βρισκουν με τη ζυγοσταθμιση...μυστηριο !!!
    (εκτος και αν "δεν στο λενε")
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παιζει το τιμονι σε ΧΤ 600 μετα τα 120χλμ. !Βοηθεια!
    από vaspiou στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 13:11
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2007, 14:46
  3. Τρέμει τιμόνι σε Transalp?
    από quintezz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2006, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF