Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βενζίνες υπάρχουν πολλές....

  1. #1
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260

    Βενζίνες υπάρχουν πολλές....

    Σε συζήτηση που είχα με φίλο μου αναφέρει ότι τον τελευταίο καιρό βάζει ΕΤΕΚΑ (απλή αμόλυβδη) και του βγάζει 70 χιλ. περισσότερα.


    Βάζω λοιπόν 2 γεμίσματα και εγώ και βλέπω το fazer να κάνει 30 χιλ. περισσότερα εντός Αθηνών και με στροφές περίπου στις 6.000.

    Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία?????










    Κάτι ακόμη...

    Τις τελευταίες ημέρες παρατήρησα ότι στα περισσότερα βενζινάδικα (της Αθήνας τουλάχιστον) η απλή αμόλυβδη της SHELL κυμαίνεται περίπου στα 0,98.

    Και ρωτώ λοιπόν μήπως κατάλαβαν ότι με το να πλασάρουν ακριβές (με ηλίθιους ισχυρισμούς και διαφημίσεις - κατά τη δική μου ταπεινή άποψη) δεν καταφέρνουν τίποτες??? μήπως κατάλαβαν ότι τελικά η κατανάλωση φέρνει το κέρδος, είπαν να προσπαθήσουν και αυτοί???


    αντε και σε λίγο η ΒΡ:hypnotize :hypnotize




  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Ναι ρε Μητσο μαλλον παιζει.
    Βρηκα και ενα παλιο θρεντ που μπορει να ριξει λιγο φως στην ολη φαση.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...2A%EB%F4%F1%EF
    Ενα πραγμα ξερω.
    Το Πασχα στο χωριο μου ειχα πιασει το μηχανακι και το εσκιζα ολημερις σε μια πολυ στριφτερη διαδρομη,και με σχετικα μεγαλες ευθειες σε στυλ Αχλαδοκαμπου, μια απο τις καλυτερες στην Φθιωτιδα, και συγκεκριμενα στην διαδρομη Μακρακωμης-Αι Γιωργη για οσους την ξερουν.
    Με φρενα γκαζια κτλ και το μοτερ να δουλευει παντα κοντα στον κοφτη με δευτερες τριτες και ενιοτε τεταρτες μου αναβε λαμπακι στα 180-190 χλμ.

    Πολυ σκληρη χρηση λιγες φορες το εχω δουλεψει ετσι και εβλεπα 30 χλμ παραπανω.
    βενζινη εβαζα οπου εβρισκα.

    Τι να πω τωρα.....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    ρε gcrook απλα το ειχες ξεμπουκοσει ....


    τωρα δεν ξερω γιατι πο δικο μου καει τα παντα, μεχρι και λαδι...
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Οχι ρε συ δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο δεδομενου του οτι εχω φτασει σε σημειο να ξερω σχεδον με απολυτη ακριβεια ποτε θα αναψει το λαμπακι.

    Και οι λιγες φορες που με εχει στειλει αδιαβαστο ηταν το Πασχα οπως εγραψα, και τις τελευταιες μερες που μου εχει κατσει και γεμιζω εκτος Αθηνων.

    Το "ξεμπουκωμα", δεν δικαιολογει τετοιες αποκλισεις, και το μηχανακι ειναι και στα ορια του σερβις...εδω και 3.000 χλμ:rotflmao:

    Τι μπουζι θα παραδωσεις μωρη;:rotflmao: :rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Επίσης υπάρχει και αυτό το thread(Βενζίνη και βενζίνες) που είναι κατατοπιστικό αρκετά για το θέμα βενζίνη.

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αγαπητέ ήθελα να ποστάρω αλλά με πρόλαβες!

    Λοιπόν πολλοί απο σας ξέρετε ότι είμαι πολύ σχολαστικός στην καταγραφή της βενζίνης που βάζω και απο που την βάζω...

    Αυτό τελευταία , με έχει όδηγησει στα εξης συμπεράσματα, πάντα μιλώντας μόνο για την δική μου μοτοσυκλέτα και για προσωπικές εμπειρίες...

    Συνηθως βάζω BPUltimate,
    σε ίδιες συνθήκες οδήγησης λοιπόν έτυχε να βάλω Vpower (όχι την racing που είναι αντίστοιχων οκτανίων με την ultimate)
    το μοτόρι για πρώτη φορά έβγαλε 30-40χλμ παραπάνω... και συνήθως με τις άσχετες μάρκες στα 95 οκτάνια βγάζει 20χλμ παραπάνω...

    Δεν ξέρω αν η Vpower είναι φτιαγμένη για καλύτερη απόδωση σε V κινητήρες (δεν νομίζω...) αλλά τουλάχιστον σκέφτομενα να βάλω αρκετές συνεχόμενες φορές για να δω την διαφορά και να ξαναγράψω...
    Παλιότερα π.χ. απο όλες που είχα δοκιμάσει για την μέση οδηγική μου συμπεριφορά , η καλύτερη οικονομικά (και ας είναι ποιο ακριβή , συγκρίνοντας και τα χιλιόμετρα που έβγαζε) ήταν η Ultimate...
    μάλλον αυτά τα δεδομένα έχουν αλλάξει...

    Αναμένετε για περαιτέρω έλεγχο...

Παρόμοια θέματα

  1. Που ΥπαρΧουν Μπλοκα (α)
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 08:37
  2. Βενζινες....
    από hornet στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 18:05
  3. Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι...
    από fastheo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 11:24
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 14:15
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF