Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Alcohol Test / Συμπεριφορά αστυνομικού

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas NL
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    908

    Alcohol Test / Συμπεριφορά αστυνομικού

    Είναι πολύ λίγες οι φορές που με έχουν σταματήσει οι αστυνομικές αρχές στην Ολλανδία για να κάνουν κάποιον έλεγχο.
    Και αυτό επειδή απλώς δεν έχει τύχει μέχρι σήμερα...είτε κινούμενος με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτοσυκλέτα.

    Τις προάλλες ετοιμαζόμουν να γυρίσω με τη μοτό από την εργασία μου, αποφασίζω λοιπόν να ακολουθήσω διαφορετική διαδρομή από τα συνηθισμένα 40 χμ αυτοκινητόδρομου και κατευθύνομαι προς επαρχιακές οδούς μέσα από καταπράσινα χωριά.

    Πανέμορφη η διαδρομή αλλά κάποια στιγμή η βροχή έχει δυναμώσει για τα καλά. Γύρω στα 10 χμ με χωρίζουν από το σπίτι και καθώς περνάω από το τελευταίο χωριό αναγκάζομαι να πειθαρχίσω στο σήμα αστυνομικού που μου κάνει νόημα να σταματήσω, προφανώς για κάποιον έλεγχο.
    Ο αστυνομικός με φουλ αδιάβροχη εξάρτηση μου εξηγεί πως πρόκειται για αλκοτέστ.

    Ένας τέτοιος έλεγχος είναι σύνηθες στην Ολλανδία τα βραδάκια της Παρασκευής, καθώς πολλοί εργαζόμενοι συνηθίζουν να μαζεύονται μετά τη δουλειά και να πίνουν κάτι πριν να πάνε στα σπίτια τους.

    Δεν ανησυχώ αφού δεν έχω πιεί καθόλου και τα απαραίτητα χαρτιά είναι μαζί μου. Κατευθύνομαι στον παράδρομο που μου υποδεικνύουν και παίρνω σειρά για τον έλεγχο πίσω από περίπου 25 αυτοκίνητα.

    'Κουβάδες' βροχής προσγειώνονται επάνω μου και εγώ περιμένω καρτερικά τη σειρά μου, ενώ αρχίζω και νοιώθω άβολα, νευριάζω που δεν κάνουν μία εξαίρεση να με ελέγξουν πρώτο και να φύγω αφού είμαι εκτεθειμένος τόση ώρα στη βροχή και βρίζω μέσα από το κράνος με 'λεξιλόγιο πολύ Ελληνικό' που λέει και ο Μητροπάνος.
    Μετά από περίπου 20 λεπτά, έρχεται η σειρά μου για τον έλεγχο, φυσάω, το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και μου δίνεται η άδεια να φύγω.

    Εκέινη τη στιγμή με πλησιάζει κάποιος άλλος αστυνομικός με μοτοσυκλετιστική στολή και κράνος και μου κάνει νόημα να σταματήσω μερικά μέτρα παραπέρα από το σημείο του ελέγχου.
    Το γεγονός δεν με ενθουσιάζει καθόλου μέσα στην αδιάκοπη βροχή. Σηκώνοντας τη ζελατίνα του κράνους περιμένω να ακούσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
    Ο τύπος έρχεται και με ρωτάει ποιός είναι ο προορισμός μου. Του λέω ότι στα επόμενα 10 χμ με περιμένει το σπίτι μου.
    Μου εξηγεί ότι θέλει να δει αν είμαι οκ αφού περίμενα τόση ώρα στη βροχή, αν κρυώνω και αν θέλω μια γουλιά καφέ να με ζεστάνει και να οδηγήσω έτσι με ασφάλεια τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.

    Χρειάζομαι 1-2 δευτερόλεπτα να συνέλθω από το σοκ που μου προκάλεσαν τα λόγια του, τον ευχαριστώ και του λέω ότι είμαι οκ, του εύχομαι καλή βάρδεια και μου κάνει νόημα να φύγω.

    Ο αστυνομικός συνάδελφος μοτοσυκλετιστής ήθελε απλώς να δει αν είμαι εντάξει!!!
    Ήταν διαθετιμένος να μου δώσει καφέ για να συνέλθω από το νερό και να ζεσταθώ εάν κρύωνα!!!
    Με άλλα λόγια έδειξε με έργα ότι νοιαζόταν για την ασφάλειά μου!!!

    Να είσαι καλά όπου και να 'σαι.


  2. #2
    Εντυπωσιακό!!! Δείχνει την αντίληψη και το σεβασμό απένατι στον άνθρωπο και στην αποστολή τους...

    Αλλα...

    Δεν καταλαβα γιατι σου φαίνετε περίεργο....

    Και εδω στην Ελλάδα το ίδιο συμβαίνει....

    Μπάτσος: "Καλησπέρα σας... έχετε πιεί?? ''
    Αναβάτης: "Οχι..."
    Μπάτσος: "Ε τοτε να κεράσουμε κατι... ΜΗΤΣΟ!!! πιάσε το τσιπουροοο.... να ζεσταθεί το παλικάρι...."
    (Ορεστιάδα Εβρου, Ιανουάριος 1995, Θερμοκρασία περίπου -6)

    Ανθρώπινα πράματα...

    Προηγήθηκε βέβαια το αρνητικό αλκοτέστ και η επιβεβαίωση ότι το παλικάρι πήγαινε 2 τετράγωνα πιο κάτω..

    Αντε γειά μας.....

    "It is better to die on your feet than to live on your knees!"--Emiliano Zapata

  3. #3
    Γεια σου Ελλαδαρα!!!!!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	greeceflag.gif 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	4,9 KB 
ID:	49280

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987

    Re: Alcohol Test / Συμπεριφορά αστυνομικού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
    Είναι πολύ λίγες οι φορές που με έχουν σταματήσει οι αστυνομικές αρχές στην Ολλανδία για να κάνουν κάποιον έλεγχο.
    Και αυτό επειδή απλώς δεν έχει τύχει μέχρι σήμερα...είτε κινούμενος με το αυτοκίνητο είτε με τη μοτοσυκλέτα.

    Τις προάλλες ετοιμαζόμουν να γυρίσω με τη μοτό από την εργασία μου, αποφασίζω λοιπόν να ακολουθήσω διαφορετική διαδρομή από τα συνηθισμένα 40 χμ αυτοκινητόδρομου και κατευθύνομαι προς επαρχιακές οδούς μέσα από καταπράσινα χωριά.

    Πανέμορφη η διαδρομή αλλά κάποια στιγμή η βροχή έχει δυναμώσει για τα καλά. Γύρω στα 10 χμ με χωρίζουν από το σπίτι και καθώς περνάω από το τελευταίο χωριό αναγκάζομαι να πειθαρχίσω στο σήμα αστυνομικού που μου κάνει νόημα να σταματήσω, προφανώς για κάποιον έλεγχο.
    Ο αστυνομικός με φουλ αδιάβροχη εξάρτηση μου εξηγεί πως πρόκειται για αλκοτέστ.

    Ένας τέτοιος έλεγχος είναι σύνηθες στην Ολλανδία τα βραδάκια της Παρασκευής, καθώς πολλοί εργαζόμενοι συνηθίζουν να μαζεύονται μετά τη δουλειά και να πίνουν κάτι πριν να πάνε στα σπίτια τους.

    Δεν ανησυχώ αφού δεν έχω πιεί καθόλου και τα απαραίτητα χαρτιά είναι μαζί μου. Κατευθύνομαι στον παράδρομο που μου υποδεικνύουν και παίρνω σειρά για τον έλεγχο πίσω από περίπου 25 αυτοκίνητα.

    'Κουβάδες' βροχής προσγειώνονται επάνω μου και εγώ περιμένω καρτερικά τη σειρά μου, ενώ αρχίζω και νοιώθω άβολα, νευριάζω που δεν κάνουν μία εξαίρεση να με ελέγξουν πρώτο και να φύγω αφού είμαι εκτεθειμένος τόση ώρα στη βροχή και βρίζω μέσα από το κράνος με 'λεξιλόγιο πολύ Ελληνικό' που λέει και ο Μητροπάνος.
    Μετά από περίπου 20 λεπτά, έρχεται η σειρά μου για τον έλεγχο, φυσάω, το αποτέλεσμα είναι αρνητικό και μου δίνεται η άδεια να φύγω.

    Εκέινη τη στιγμή με πλησιάζει κάποιος άλλος αστυνομικός με μοτοσυκλετιστική στολή και κράνος και μου κάνει νόημα να σταματήσω μερικά μέτρα παραπέρα από το σημείο του ελέγχου.
    Το γεγονός δεν με ενθουσιάζει καθόλου μέσα στην αδιάκοπη βροχή. Σηκώνοντας τη ζελατίνα του κράνους περιμένω να ακούσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
    Ο τύπος έρχεται και με ρωτάει ποιός είναι ο προορισμός μου. Του λέω ότι στα επόμενα 10 χμ με περιμένει το σπίτι μου.
    Μου εξηγεί ότι θέλει να δει αν είμαι οκ αφού περίμενα τόση ώρα στη βροχή, αν κρυώνω και αν θέλω μια γουλιά καφέ να με ζεστάνει και να οδηγήσω έτσι με ασφάλεια τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.

    Χρειάζομαι 1-2 δευτερόλεπτα να συνέλθω από το σοκ που μου προκάλεσαν τα λόγια του, τον ευχαριστώ και του λέω ότι είμαι οκ, του εύχομαι καλή βάρδεια και μου κάνει νόημα να φύγω.

    Ο αστυνομικός συνάδελφος μοτοσυκλετιστής ήθελε απλώς να δει αν είμαι εντάξει!!!
    Ήταν διαθετιμένος να μου δώσει καφέ για να συνέλθω από το νερό και να ζεσταθώ εάν κρύωνα!!!
    Με άλλα λόγια έδειξε με έργα ότι νοιαζόταν για την ασφάλειά μου!!!

    Να είσαι καλά όπου και να 'σαι.


    αψογος!!!

  5. #5
    σωστοοοοοοοοος ο αστυνομικος.........αν και στην αρχη μου φανηκε καψωνι.....20 λεπτα στη βροχη

  6. #6

  7. #7
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sub_zero
    "Ε τοτε να κεράσουμε κατι... ΜΗΤΣΟ!!! πιάσε το τσιπουροοο.... να ζεσταθεί το παλικάρι...."
    (Ορεστιάδα Εβρου, Ιανουάριος 1995
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!!!
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  8. #8
    2 strokes for ever!!! Το avatar του/της rd350lc
    Εγγραφή
    07/12/2003
    Μηνύματα
    49
    ego exo mia aporia, afou htan toso kalos kai sumponetikos anthropos, giati den ekane kati na ginei h ekseresh kai na teleioseis sto 5lepto kai se afhse na perimeneis 20 lepta sth broxh?dhladh eprepe na fas olh th broxh kai meta na rothsei ama eisai kala?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas NL
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    908
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
    ego exo mia aporia, afou htan toso kalos kai sumponetikos anthropos, giati den ekane kati na ginei h ekseresh kai na teleioseis sto 5lepto kai se afhse na perimeneis 20 lepta sth broxh?dhladh eprepe na fas olh th broxh kai meta na rothsei ama eisai kala?
    Καταλαβαίνω την ερώτησή σου, τέτοιες εξαιρέσεις όμως δεν γίνονται εδώ!!

    Ο καθένας με τη σειρά του.

    Και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα στην αρχή κρίνωντας με το Ελληνικό μου background, όμως στο τέλος επανήλθα στην πραγματικότητα της βόρειας Ευρώπης.


  10. #10
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
    Καταλαβαίνω την ερώτησή σου, τέτοιες εξαιρέσεις όμως δεν γίνονται εδώ!!

    Ο καθένας με τη σειρά του.

    Και εγώ κάτι τέτοιο περίμενα στην αρχή κρίνωντας με το Ελληνικό μου background, όμως στο τέλος επανήλθα στην πραγματικότητα της βόρειας Ευρώπης.



    και που το παράξενο και στην Ελλάδα συμβαίνει....

    ....την Κυριακή για παράδειγμα μετά από δυο 2-3 μπύρες που είχα πιει..

    και ενώ πέρασα από μπλόκο με αρκετά χλμ ευτυχώς με συμμερίστηκαν και δεν με σταμάτησαν....


    ......πέρα από την πλάκα σωστή μεν η κίνηση του ενός

    αλλά από την άλλη να έχεις ένα άνθρωπο μέσα στη βροχή για 20 λεπτά (και αν τα αυτοκίνητα ήταν περισσότερα και περίμενες 40' ...) για να έρθει η σειρά του δεν το βλέπω λογικό,
    ούτε είναι θέμα αρχών ... Ελλάδας ή βόρειας Ευρώπης ....


    δεν θα πω πως ήταν μλκ που σε σταμάτησε αλλά ….
    δεν είναι κρίμα;; ή απλά δουλεύουν σαν "μηχανές"
    και όχι σκεπτόμενα…

    αν και εδώ που σκέφτονται πάει αλλού η δουλειά …..
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas NL
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    908
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    και που το παράξενο και στην Ελλάδα συμβαίνει....

    ....την Κυριακή για παράδειγμα μετά από δυο 2-3 μπύρες που είχα πιει..

    και ενώ πέρασα από μπλόκο με αρκετά χλμ ευτυχώς με συμμερίστηκαν και δεν με σταμάτησαν....


    ......πέρα από την πλάκα σωστή μεν η κίνηση του ενός

    αλλά από την άλλη να έχεις ένα άνθρωπο μέσα στη βροχή για 20 λεπτά (και αν τα αυτοκίνητα ήταν περισσότερα και περίμενες 40' ...) για να έρθει η σειρά του δεν το βλέπω λογικό,
    ούτε είναι θέμα αρχών ... Ελλάδας ή βόρειας Ευρώπης ....


    δεν θα πω πως ήταν μλκ που σε σταμάτησε αλλά ….
    δεν είναι κρίμα;; ή απλά δουλεύουν σαν "μηχανές"
    και όχι σκεπτόμενα…

    αν και εδώ που σκέφτονται πάει αλλού η δουλειά …..
    Έχεις δίκιο ρε Sotpag, και εμένα με χάλασε η αναμονή (και η βροχή).

    Με έφτιαξε όμως η διάθεση του τύπου να δει αν είμαι οκ.
    Δεν είχα δει που ήταν αυτός, ίσως είχε φτάσει πριν από λίγα λεπτά στο μπλόκο.


  12. #12
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Βρε σύ Κώστα μήπως ήθελε να έρθη σπίτι σου να ζεσταθή αυτός δεν ξέρω βρε παιδί μου περίεργη ράτσα αυτοί οι Ολανδοί


    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  13. #13
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Κοιτα να δεις τι γινεται στην ευρωπη ρε παιδι μου.

    Εντυπωσιαστηκα. Μα τους χιλιους κουβαδες νερο.

  14. #14
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    ναι καλά

    τυπικότητες

    κάπου θα το προβλέπει στο εγχειρίδιο των αστυνομικών και το έκανε
    αλλιώς θα έπρεπε να σε αφήσει να προηγηθείς αν ηθελε να εξυπηρετήσει


    εκτός κι αν ο συγκεκριμένος αστυνομικός δεν είχε λόγω θέσης καμία εξουσία στη σειρά για τα αλκοτέστ και ενέργησε μετά μόνος του
    τότε μπράβο



    πάντως μερικές τυπικότητες είναι εξωφρενικές

    το 1999 είχα δει ένα σκηνικό στο Λονδίνο σε αφετηρία λεωφορείων που προσωπικά το θεώρησα τουλάχιστον εξωργηστικό αν και οι πρωταγωνιστές αν κατάλαβα καλά το θεώρησαν μάλλον φυσιολογικό

    λοιπόν, το τέρμα ήταν ας πούμε εδώ και μετά η αφετηρία (όπου πήγαινε να ξαναφορτωσει) ήταν ούτε δέκα μέτρα πιο πέρα. σταματάει το λεωφορείο στο τέρμα, και κατέβηκαν οι επιβάτες ένας τυφλός που ήθελε να ανέβει ανέβηκε από εκεί, ε ο οδηγός τον κατέβασε και τον ανάγκασε να πάει μέχρι δέκα μέτρα πιο πάνω για να ξαναανέβει.
    δηλαδή τι θα άλλαζε αν τον άφηνε μέσα, στο φινάλε τυφλός ήτανε δεν πήγε να κοροϊδέψει κανέναν ούτε τίποτα.
    τεσπα ο τυφλός δε φάνηκε να χαλιέται ούτε και κανείς άλλος εκεί γύρω

    τι να πω άλλες νοοτροπίες

  15. #15
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    καλα βρε Κωστα, ποσο νερο ηπιες μωρι χαμουρα οσο περιμενες?

    περα απο την πλακα, υποδειγματα και στο περιμενε αλλα και στο κερασμα!



    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2003, 08:39
  3. test post
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 09:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF