Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 55 από 55

Θέμα: Αριθμός πλαισίου

  1. #46
    Για τα παλιά μηχανάκια χωρίς 17ψήφιο VIN -> http://www.dropbears.com/y/yamaha/modelcodes.htm

    Η σελίδα είναι για Yamaha, αλλά έχει και άλλες μάρκες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Θα βρεις το κλεφτρόνι που "λιμάρισε" τα υπόλοιπα ψηφία και θα το ρωτήσεις ...!!!

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2014
    Μηνύματα
    12
    Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας.
    Πρόκειται να πάρω ένα gsxr 750. Το μηχανάκι σε εμφάνιση είναι κ8-κ9, αλλά έχει σκαλώσει το μυαλό μου ότι αυτός που το χει, το χει κάνει look κ8 και είναι κ6 ή κ7. Εγώ στο μεταξύ δεν έχω την εμπειρία να ξεχωρίσω αν πράγματι είναι ή όχι. Στην άδεια που είδα στο μεταξύ έλεγε ημερομηνία κατασκευής τέλη του 06. Όταν του πα του πωλητή λοιπόν ότι τα κ8 πρέπει να φτιάχτηκαν μέσα στο 07, μου πε πως το εργοστάσιο κατασκευάζει το μηχανάκι νωρίτερα και μπορεί να μείνει απούλητο και 1-2 χρόνια (δεν διαφωνώ, μπορεί να ναι κι έτσι). Το πρόβλημα μου δεν είναι αν είναι το κ7 και έχει look κ8, (και τα 2 εξαιρετικά θεωρώ πως είναι), αλλά μην πληρώσω και το κ6-κ7 για κ8-κ9. Μπορείτε να βοηθήσετε να βρω κάποια άκρη?

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της uride.gr
    Affiliate
    Εγγραφή
    12/03/2015
    Μηνύματα
    2
    1. Θα πας στην Suzuki με αριθμό πλαισίου και θα σου πει τι χρονολογία είναι το μοντέλο.
    2. Η άδεια γράφει την ημερομηνία πρώτης άδειας και όχι την ημερομηνία κατασκευής
    3. Η ημερομηνία κατασκευής, δεν είναι το μοντέλο! Η suzuki μπορεί να κατασκευάσει μία μοτοσικλέτα το Δεκέμβριο του 2005 και να είναι 2006 μοντέλο. Αν όμως το κατασκευάσει το 2005 ως 2006 και μείνει απούλητο μέχρι το 2008, δεν το κάνει 2008. Παραμένει 2006 μοντέλο!

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Πάρε τηλ σε οποιοδήποτε Suzuki κατάστημα, δώσε τον αριθμό πλαισίου να σου πει τι μοντέλο είναι και καθάρισες.
    Επίσης αν ο φίλος έχει ρίξει χρήμα για να το κάνει να μοιάζει 2008, μήπως το μηχανάκι κρύβει κάτι;
    Δεν ξέρω κάποιον που έχει ένα αστέρι μηχανάκι και να αποφάσισε να του ρίξει 2-3-4 χιλιάδες €, απλά για να μοιάζει με κάποιο άλλο. Άλλωστε με αυτά τα χρήματα, το πουλάς και παίρνεις το πιο καινούριο!

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2014
    Μηνύματα
    12
    Δυστυχώς και γω όπως τα λες τα σκέφτομαι... Όπως και να χει το μηχανάκι θα το ψάξω πολύ καλά πριν το πάρω. Απλά θα πάω πρώτα να του ζητήσω μια φωτοτυπία την άδεια να πάω σε μια suzuki (για να ξεκινήσω από κάπου). Ευχαριστώ.

  6. #51
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris sr20ve Προβολή μηνύματος
    Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας.
    Πρόκειται να πάρω ένα gsxr 750. Το μηχανάκι σε εμφάνιση είναι κ8-κ9, αλλά έχει σκαλώσει το μυαλό μου ότι αυτός που το χει, το χει κάνει look κ8 και είναι κ6 ή κ7. Εγώ στο μεταξύ δεν έχω την εμπειρία να ξεχωρίσω αν πράγματι είναι ή όχι. Στην άδεια που είδα στο μεταξύ έλεγε ημερομηνία κατασκευής τέλη του 06. Όταν του πα του πωλητή λοιπόν ότι τα κ8 πρέπει να φτιάχτηκαν μέσα στο 07, μου πε πως το εργοστάσιο κατασκευάζει το μηχανάκι νωρίτερα και μπορεί να μείνει απούλητο και 1-2 χρόνια (δεν διαφωνώ, μπορεί να ναι κι έτσι). Το πρόβλημα μου δεν είναι αν είναι το κ7 και έχει look κ8, (και τα 2 εξαιρετικά θεωρώ πως είναι), αλλά μην πληρώσω και το κ6-κ7 για κ8-κ9. Μπορείτε να βοηθήσετε να βρω κάποια άκρη?
    Αν εχει χαρτες τοτε ειναι κ8 μοντ και μετα. αν δεν εχει χαρτες τοτε ειναι κ7 και πισω. Αν εχεις μεγαλες αμφιβολιες, παρε καποιο αλλο!

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-20190726-204238.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	14,3 KB 
ID:	408574 στα honda πάπια c50,c90 ο αριθμός κινητήρα έχει αυτή τη μορφή? Με 2 αστέρια στις άκρες της σειράς αριθμού?

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    εμενα δεν εχει αστερακια

  9. #54
    Τώρα είδα το θέμα.
    Από όσο γνωρίζω:
    Επειδή από το 1954 που πρωτοεισήχθηκαν οι αριθμοί πλαισίου, οι απανταχού στον κόσμο υπηρεσίες καταγραφής οχημάτων (το δικό μας μηχανολογικό πχ) είχαν αρκετά προβλήματα στο να αναγνωρίζουν ψηφία και αριθμούς (πχ το μηδεν είναι ίδιο με το όμικρον), αλλά και επειδή θα έπρεπε να βρουν ποια οχήματα θα έπρεπε να πάνε για ανάκληση, ποια τους γινόταν οριστική διαγραφή κλπ, κατάλαβαν ότι πρέπει να κάνουν το σύστημα πιο απλό (αλλά και πολύπλοκο ίσως ταυτόχρονα).
    Από το 1980 λοιπόν, πατενταρίστηκε ο 17ψήφιος αριθμός πλαισίου. Για την αποφυγή λαθών, τα γράμματα Ο, Ι και Q ΔΕΝ περιλαμβάνονται ποτέ πλέον στους αριθμούς πλαισίου (και κινητήρα) έτσι το Ο δεν μπερδεύεται με το 0 (μηδέν) ή με το Q και το Ι δε μπερδεύεται με το 1. Το τι σημαίνουν το κάθε ψηφίο του αριθμού πλαισίου, το έχουν γράψει άλλοι με λεπτομέρεια και δεν θα αναφερθώ.

    Σε ότι αφορά τώρα αριθμούς πλαισίου που έχουν 7, 9 ή 11 ψηφία αντί 17, παρόλο που αυτά τα οχήματα φτιάχτηκαν μετά το 1980, έχω παρατηρήσει πως είναι οχήματα τα οποία φτιάχτηκαν αποκλειστικά (υποτίθεται) για τη χώρα κατασκευής και μόνο (πχ Ιαπωνία). Εκ πρώτης, δεν υπήρχε η πρόθεση να πωληθούν αυτά τα μοντέλα σε άλλες χώρες και θα χρησιμοποιούνταν μόνο στη χώρα κατασκευής τους. Αυτό αποδυκνείεται από το γεγονός ότι οι αντιπροσωπίες απανταχού στον κόσμο, δεν εισήγαγαν επίσημα αυτές τις μοτοσικλέτες. Ότι εισαγωγές έγιναν, έλαβαν χώρα από ανεξάρτητους εισαγωγείς όντας μεταχειρισμένες.

    Η παραπάνω σκέψη μου καταρίπτει τη γνώμη ότι "17ψήφιο αριθμό πλαισίου έχουν μοτοσικλέτες μετά το 1995". Το Suzuki GSX-R750 του 1988 που έχω, έχει 17ψήφιο αριθμό πλαισίου.

    Αυτή είναι η γνώμη μου, που την έβγαλα μετά από αρκετό ψάξιμο στους αριθμούς πλαισίου όλα αυτά τα χρόνια. Αν κάποιος πιστεύει κάτι άλλο, ας πει. Μπορεί η αλήθεια να κρύβεται κάπου μεταξύ στις διασταυρούμενες γνώμες μας!
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  10. #55
    Κάτι ακόμα που έμαθα διαβάζοντας αυτό εδώ
    Ισχύει για τους 9-ψήφιους αριθμούς πλαισίου των Yamaha . Ίσως να ισχύει και για τους 9-ψήφιους ή τους 11-ψήφιους. Δεν ξέρω.

    Ως παράδειγμα, θα χρησιμοποιήσω τον αριθμό πλαισίου που δίνεται και στην παραπάνω ιστοσελίδα (4H7-021338).
    Το 4H7 είναι ο κωδικός μοντέλου, που στην προκειμένη περίπτωση είναι ένα Yamaha XJ650 Maxim τα οποία βγήκαν τις χρονιές 1980 ως 1983. Τα υπόλοιπα 6 ψηφία, είναι ο αριθμός παραγωγής.
    Σε "συμβατούς" αριθμούς πλαισίου (17-ψήφιους) γνωρίζουμε πως η χρονολογία του οχήματος ορίζεται από το 10ο ψηφίο. Στην παραπάνω περίπτωση πως τη βρίσκουμε???

    Αυτό σε τέτοια περίπτωση μπορεί να οριστεί από τον αριθμός σειράς (τα 6 τελευταία ψηφία). Η Yamaha, όταν ξεκινάει ένα μοντέλο, δεν αρχίζει με αριθμό σειράς 000001. Αρχίζει με τον αριθμό 000101. Την επόμενη χρονιά, θα ξεκινήσει με τον αριθμό 100101.
    Και την επόμενη από το 200101 κοκ. Αυτό φαντάζομαι θα συμβαίνει για όσο καιρό χρησιμοποιεί τον ίδιο κωδικό μοντέλου (εδώ στην περίπτωσή μας το 4Η7). Όταν αλλάξει ο κωδικός μοντέλου, ξεκινά και πάλι με τον αριθμό σειράς 000101.
    Συνεπώς, στο δικό μας παράδειγμα, γνωρίζοντας πως αυτό το μοντέλο πρωτοξεκίνησε το 1980, ο αριθμός σειράς μας λέει ότι η συγκεκριμένη μοτοσικλέτα κατασκευάστηκε και το 1980.
    Ελπίζω να βοήθησε όλο αυτό
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Αριθμός Πλαισίου
    από alex14 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2008, 19:05
  2. Λάθος αριθμός πλαισίου για ένα νούμερο!
    από kostadown στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 23:08
  3. αριθμος πλαισιου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 16:18
  4. Αριθμός πλαισιου
    από Anritsu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2006, 03:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF