Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Xt 500 se 600

  1. #1

    Question Xt 500 se 600

    Λοιπον εχω ενα χτ 500 του 2002 και λεω να το ανεβασω στα 600 και ρωτω...τι χρειαζεται;Εκτος απο πιστονι και χιτωνιο,θα χρειαστει και ο κυλινδρος του 600 ή μπορω να ανοιξω τον δικο μου;Γενικα τι αλλο θα θελει αλλαγη για να μεινει το ιδιο αξιοπιστο;(με δεδομενο οτι θα γινει σωστη δουλεια απο το μηχανικο)

    Επισης εχω βρει πιστονι και χιτωνιο wiseco για χτ 97mm αντι για 95mm, καινουρια.Θα αξιζε να βαλω αυτα αντι τα αυθεντικα;

    Επειδη η δουλεια θα γινει απο μηχανικο φιλο μου (που ασχολειται με αμαξια ομως)και δε θα μου παρει λεφτα, οτι δωσω θα ειναι μονο για τα ανταλλακτικα τα οποια θα βρω εγω.

  2. #2
    Να σου προτείνω να κάνεις ότι κάνεις αλλά σε μηχανικό που να ασχολείται με μηχανές και επιπλέον να έχει πιάσει καμιά 50αριά ΧΤ να τα ξεμοντάρει και να τα δέσει ξανά.Και να έχει και το ανάλογο μεράκι ..

  3. #3
    Κοιτα οτι θα γινει θα ειναι με βαση το service manual και το μερακι περισσευει.Για τα αλλα καμια γνωμη;

  4. #4
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    συγνωμη για την ασχετη ερωτηση αλλα μπορεις να μου πεις τι καταναλωση εχεις με το 500αρι, διαφερει καθολου απο το 600αρι?
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  5. #5
    Μου βγαζει 220χλμ περιπου στην πολη και καπου στα 260χλμ σε ανοιχτο δρομο.

  6. #6
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    και ειναι 15λιτρο ετσι?
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  7. #7
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    merika polu kala XT kai malista 500 pou ginane 600 kai kati exoun ta BOOST tou 0-300 (teuxh 1 kai 2)....
    an mporeis na ta breis exoun polles plhrofories
    shmantiko 8ema einai kai posa lefta dia8eteis.....
    alla kostisane 2000 alla 4000...
    eisai kai gia e3atmish, kourmpes opwsdhpote....
    auto pou 8es na kaneis ginete kai me ton tropo pou les alla kai me ton kulindro tou 600..
    kai opws eipane kai alloi kalutera na pas se kapoion pou asxoleitai me moto...
    an 8es mporw na sou brw thlefwna...

  8. #8
    Σαν μηχανή έχει όντως ανοχές για πειράγματα αλλά μην το παρακάνεις διότι εκεί που τώρα το λες αξιόπιστο μετά θα σου κάνει κολπάκια όπως το πρώτο και βασικότερο κατανάλωση .
    Αν επιμένω για το μηχανικό να είναι γνώστης στα ΧΤ και γενικά να είναι από το χώρο της μοτοσυκλέτας δεν το λέω θέλοντας έτσι να θίξω το μηχανικό που καταπιάνεται με τα αυτοκίνητα αλλά προτιμότερο ο καθένας να είναι γνώστης του αντικειμένου του . Εχω δει και άλλους που κατέληξαν σε πειράγματα με φίλους μηχανικούς (όχι του χώρου της μοτο ) και μετά κατέληγαν κάθε τόσο και λίγο στο συνεργείο για το ένα και το άλλο πρόβλημα που τους προέκυπτε π.χ χρονισμό βαλβίδων , ρύθμιση των καρμπυρατέρ , λάδια που διέρρεαν από φλάντζες κ.λ.π

  9. #9
    Ναι 15λιτρο ειναι.

    Τα λεφτα που διαθετω ειναι το πολυ 400€ και επειδη αλλοι μου εχουν πει οτι δωσανε τοσα για τα εργατικα, ουτε καν εκανα τον κοπο να παω να ρωτησω μηχανικο.Πιστονι,χιτωνιο (wiseco)τα εχω βρει 150€ καινουρια.Απο εκει και μετα τι παιζει;Τα εργατικα ειναι τοσα οντως;

  10. #10
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    αντε να σου παρουν αλλο ενα 150αρι max 200 για την εργασια, δεν νομιζω παραπάνω. εγω αν ειχα ενα 2ο μεταφορικο και αρκετο ελευθερο χρονο θα το δοκιμαζα μονος μου παρεα με το service manual.
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  11. #11
    Πηγα σημερα στο μαστορα μου (εξουσιοδοτημενο YAMAHA) και ειπε οτι δεν αξιζει να το κανω γιατι ειναι πολλα τα λεφτα. Θελουν αλλαγη κυλινδρος,πιστονι, φλαντζα και 150€ τα εργατικα.Μπορει να θελουν μετα και οι βαλβιδες γυαλισμα και μπορει να καιει λαδια και αν το κανω να ειναι χειμωνας.Γιατι να καιει λαδια αμα εχει γινει σωστη δουλεια;Το ρεκτιφιε ποσο κοστιζει περιπου;

    Μετα πηγα και σε ενα γνωστο συνεργειο στη Δαφνη και λεει θελουν αλλαγη κυλινδρος,πιστονι,
    μπιελα,κεφαλη και με μεταχειρισμενα ολα + εργατικα....2000€

  12. #12
    Βέβαια είναι υπερβολικό να σου λέει εξουσιοδοτημένος ΥΑΜΑΗΑ πως θα καίει λάδια μετά από αυτό το στήσιμο . Αν γίνει σωστά το ρεκτιφιέ και τοποθετηθούν σωστά τα λοιπά εξαρτήματα δεν νομίζω να συνατήσεις τέτοιο πρόβλημα .Αλλωστε είναι εξουσιοδοτημένος ΥΑΜΑΗΑ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    http://www.vd-classic.com/FR/access.php?acc=xt

    Για πλάκα έκανα ένα έτσι στο google γιατί 2000 μου φάνηκαν κάπως.

  14. #14
    exo ena xt 600 manibela tou 91 me kinitira 2kf kai plesio 3 tb. gnomi mou metatropi min kaneis .dosto kai pare ena me ta lefta pou tha ebazes gia ftiaksimo kateythian/. oi times einai giro sta 1800 eyro. ego pou exo lemous devil antrakonima teliko,2o kostoumi me rezerbouar kai tin mama eksatmisi kai lemous kai olokenourgia lastixa ta dino ola mazi 2800.
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

  15. #15
    Τελικα με βλεπω να βαζω πιστονι υψηλης συμπιεσης και αλλον εκκεντροφορο.Οι μεσαιες, που με ενδιαφερουν, θα γεμισουν;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Xt 500
    από toyota στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 08:35
  2. διαφορα μεταξυ xt 500 και xt 600
    από katsavidi2005 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 00:36
  3. ΤΤ600R, XT 660R,Transalp 600
    από rockadile στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 09:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF