Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 84

Θέμα: τη γνώμη σας για το ΧΧ..

  1. #16
    Για το μπροστινο ελατηριο το σκεφτομαι και εγω.
    Βρηκα Ohlins απο το Γερμανικο ebay με 115 ?.
    Εσυ τι εχεις βαλει και ποσο πηγε συνολο λαδια και ελατηρια ?

  2. #17
    Λοιπόν επειδή ο dirtbird με παρέπεμπεψε εδώ για να μάθω και να γράψω για το ΧΧ, αφού έμαθα και μίλησα με κατόχους ΧΧ, μπορώ να πω τα εξής.

    Λυπάμαι αλλά τα ίδια είπαν και αυτοί που ρώτησα, νύν κάτοχοι ΧΧ και παλιότεροι.

    Οι νύν μου είπαν, τι να μας πεις κι εσύ με το μπρίκι σου κτλ, τα γνωστά που ακούει ένας κάτοχος 600αριού από εσάς τους 1000c.c.+, ντάξει κάπου είναι λογικό, αλλά στην παρατήρηση "ναί αλλά εγώ δεν έχω το χειρότερο της κατηγορίας" η μουγκαμάρα αρχικά έδοσε τη θέση της στα ίδια σχόλια. Επειδή όμως γνωρίζω τα παιδιά με τα οποία μίλησα και είμασταν πρόσωπο με πρόσωπο κάναμε μια καλή κουβέντα και στο τέλος κάπου, ντάξει όχι απόλυτα, αλλά συμφώνησαν μαζί μου. Οτί ναί, το ΧΧ, δεν είναι το καλύτερο και ότι ναί το Fazer600 είναι αν όχι το καλύτερο, από τις πιο καλύτερες αγορές στην κατηγορία του.

    Οι παλαιοί μου είπαν πως ξύνεις φέρινγκ με το ΧΧ, συμφωνώ, αλλά επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε μοτό και τώρα έχουν Hayabusa, είπαν πως σε σφικτή διαδρομή το ΧΧ ζορίζεται (σε σχέση με ένα 600c.c. και δύσκολα θα το περάσει) και πως στα ταξίδια είναι καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

    Λοιπόν οι dirtbird. Πιστεύω πως ανταποκρίθηκα σωστά στην προτροπή σου.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  3. #18
    Aν οδηγησεις το ΧΧ του Σωτηρη (Dirtbird) θα αλλαξεις γνωμη περι μετριοτητας του συγκεκριμενου μοντελου νομιζω..


    κερασμενες απο εμενα

  4. #19
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Οι παλαιοί μου είπαν πως ξύνεις φέρινγκ με το ΧΧ, συμφωνώ, αλλά επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε μοτό και τώρα έχουν Hayabusa, είπαν πως σε σφικτή διαδρομή το ΧΧ ζορίζεται (σε σχέση με ένα 600c.c. και δύσκολα θα το περάσει) και πως στα ταξίδια είναι καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.
    Δύσκολα??? Πες αδύνατον να το περάσει καλύτερα!

  5. #20

    Εγω δεν ξηνω φερινγκ..

    αλλα χτες εκλεισε τα 100,000 και πολυ γουσταρω. Και το μονο που εχω αλλαξει στο μοτερ ειναι δισκακια συμπλεκτη κ τεντωτηρα.

    Ουτε μαρσπιεδες ξηνω, αλλα απολαμβανω τα στροφιλικια (σφιχτά ή μη) με το ετερον ημιση ανετα οπως απολαμβανω και τις εθνικες.

    Και στον Ρωσο αν παω μονος, ας με περασει και κανα busa, rr, fazer- τους λουμουμαδες παλι μαζι θα τους φαμε.

    Το μονο παραπονο μου ειναι πως τα τελικα.. ακομα δεν εχουν τρυπησει....
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  6. #21
    παιδια αλλο το 600 και αλλο το 1100 το καθενα εχει την γλυκα του ......αλλα μονο με το ΧΧ καταλαβα μηχανι!!!!!οσο για κατι πλακες που εχω κανι σε κατι fhazer 600 αστο καλυτερα!!!!

  7. #22
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Εχω δει haya στον ρωσσο, που δεν μπορουσε να το περασει τιποτα.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Λοιπόν επειδή ο dirtbird με παρέπεμπεψε εδώ για να μάθω και να γράψω για το ΧΧ, αφού έμαθα και μίλησα με κατόχους ΧΧ, μπορώ να πω τα εξής.

    Λυπάμαι αλλά τα ίδια είπαν και αυτοί που ρώτησα, νύν κάτοχοι ΧΧ και παλιότεροι.

    Οι νύν μου είπαν, τι να μας πεις κι εσύ με το μπρίκι σου κτλ, τα γνωστά που ακούει ένας κάτοχος 600αριού από εσάς τους 1000c.c.+, ντάξει κάπου είναι λογικό, αλλά στην παρατήρηση "ναί αλλά εγώ δεν έχω το χειρότερο της κατηγορίας" η μουγκαμάρα αρχικά έδοσε τη θέση της στα ίδια σχόλια. Επειδή όμως γνωρίζω τα παιδιά με τα οποία μίλησα και είμασταν πρόσωπο με πρόσωπο κάναμε μια καλή κουβέντα και στο τέλος κάπου, ντάξει όχι απόλυτα, αλλά συμφώνησαν μαζί μου. Οτί ναί, το ΧΧ, δεν είναι το καλύτερο και ότι ναί το Fazer600 είναι αν όχι το καλύτερο, από τις πιο καλύτερες αγορές στην κατηγορία του.

    Οι παλαιοί μου είπαν πως ξύνεις φέρινγκ με το ΧΧ, συμφωνώ, αλλά επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από μένα σε μοτό και τώρα έχουν Hayabusa, είπαν πως σε σφικτή διαδρομή το ΧΧ ζορίζεται (σε σχέση με ένα 600c.c. και δύσκολα θα το περάσει) και πως στα ταξίδια είναι καλό αλλά υπάρχουν και καλύτερα.

    Λοιπόν οι dirtbird. Πιστεύω πως ανταποκρίθηκα σωστά στην προτροπή σου.
    Kαλά, άμα δεις άλλο της 'κατηγορίας' του να ταξιδεύει έτσι (και δικάβαλο) χαλαρά με 230-240 έλα να μου το πεις.

    Όσον αφορά τα ξυσμένα φέρινγκ κ.τ.λ., το δικό μου με το σετάρισμα που έχει δεν υπάρχει περίπτωση να βρει ποτέ (εκτός αν πέσω αμέσως μετά). Στο είπε και ο catmaster.

    Τις δεν τις έχεις κερδίσει, αλλά χαλάλι σου..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gerolimenas3.jpg 
Προβολές:	1113 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	59327

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #24
    δεν σας λεει τιποτα οτι εχουμε 2006 και το μηχανακι ειναι ακομα σε παραγωγη?????ρωτηστε και κανενα μηχανικο της προκοπης οπως ρωτησα και εγω

  10. #25
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    δε νομίζω ότι μπορουν να συγκριθούν τα δυο μοτο...

    το ένα είναι 1100 και το άλλο 600...είναι τελείως διαφορετικά..

    το ΧΧ λόγω όγκου και μόνο ,είναι ίσως λιγότερο ευέλικτο σε σφικτή διαδρομήκατα τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι καθαρά και θέμα οδηγού....

    έχω δει κάτι γερμανούς με γομάρια ΧΧ και Χαγιαμπούσα να πηγαίνουν στην Κατάρα .....ασε καλυτερα ντρεπόμουνα...

    το φέιζερ είναι ένα πολύ καλό 600 και το ΧΧ είναι από τα κορυφαία επίσης στην κατηγορία του..αν και σε αυτην την κατηγορία είναι όλα γαμώ τα μηχανήματα , η τεχνολογία ξεφεύγει και το ποιό θα πάρει κάποιος είναι καθαρά προσωπικό γούστο..οι διαφορές είναι αμελητέες..

  11. #26
    συμφωνο το 600 ειναι πολυ καλο για την κατηγορια του και το χχ στην δικια του επισεις μπωρει πχ το ζχ12 να ειναι το πιο γρηγορω αλλα δεν ταξιδευει σαν το χχ

  12. #27
    Εσείς οι καργαρισμένοι μοτοταξιδευτές δεν παίζεστε......
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Εσείς οι καργαρισμένοι μοτοταξιδευτές δεν παίζεστε......
    Μετά από αυτό αν και πρωί δεν μπορώ παρά να κεράσω τις .

    Και αν ζεσταθούν έχουμε και άλλες .


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #29
    Για να ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ λίγο το ποστ

    dirtbird κάλυψε ΠΛΗΡΩΣ το θέμα. Προσωπικές εμπειρίες σε 2000 μοντέλο (XXY ψεκαστό ΜΗ καταλυτικό αναλογικά όργανα το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για μένα). Αγορά μεταχειρισμένο Νοε '03 από ιδιώτη με 25.500 χλμ μάλλον ΧΩΡΙΣ μεγάλο σέρβις(βαλβίδες). Το μηχανάκι φόραγε WP ελατήρια μπροστά και δεν είχα εμπειρία από μαμίσιο μπροστινό. Καβάλησα μερικούς μήνες μετά ένα νορμάλ και είδα ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ μπροστινό το οποίο με ΧΑΛΑΣΕ. Προηγούμενη εμπειρία από τετρακύλινδρα είχα ΕΛΑΧΙΣΤΗ (κάτοχος TDM για 3 χρόνια πριν βόλτες μόνο με δανεικά τετρακύλινδρα) οπότε πρόσεχα ΠΟΛΥ ειδικά στους επιτόπιους ελιγμούς γιατί είναι ΒΑΡΥ και αν γύρει ακόμα και σήμερα 3μιση χρόνια μετά και στα 78.000 χλμ ακόμα προσέχω στα επιτόπια αλλά ΜΟΝΟ εκεί γιατί το βαρός δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ(με εξαίρεση το εσάκι στις Σέρρες αλλά αυτό θα το αναλύσουμε παρακάτω )

    Παρόλη την μικρή εμπειρία μου μόλις 6 μήνες μετά έκανα ΜΕΓΑΛΟ ταξίδι (36ωρο 2004 Motoguzzi Club) σχεδόν 2000 χλμ σε 36 ώρες το 70% ΥΠΟ ΒΡΟΧΗ και είχα παρέα άλλα 4 ΧΧ με ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ αναβάτες. Ακολούθησα ΜΙΑ χαρά (τους φρέναρα λιγάκι σε κάποια σημεία) και μιλάμε για επαρχιακό στροφιλίκι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΦΙΚΤΟ, φουρκέτα στην φουρκέτα, ΒΡΟΧΗ και άγιος ο θεός. Ειδικά στην 2η μέρα σε ένα κομμάτι 150 χλμ στην κεντρική Ήπειρο ήμουνα μπροστά από την ομάδα και τα παιδιά μου είπα να ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΩ γιατί για βρεγμένο πήγαινα αρκετά ΣΒΕΛΤΑ. Μόνο μια φορά σε όλη την διαδρομή γλύστρισε, βρεγμένος επαρχιακός(προς Αμφιλοχία) κατηφορική ευθεία 140+ τσίμπημα φρένων και ΕΛΑΦΡΥ μπλοκάρισμα πισινού, επανήρθε ΓΛΥΚΑ και ΜΟΝΟ ΤΟΥ και από τότε άρχισα να εκτιμώ το DUAL CBS(ειδικά στο βρεγμένο κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ

    )

    Η παραπάνω παράγραφος απλά για να καταλάβετε την φιλικότητα της μοτοσυκλέτας χωρίς ποτέ να ξεχνάμε ότι έχει περίπου 140 άλογα στην ρόδα, 200αρίζει σε 8 και κάτι δεύτερα και γενικά έχει ΓΚΑΖΙΑ ΠΟΛΛΑ.

    Συνεχίζοντας άπειρος από τετρακύλινδρα και clip ons και με προτροπή του καλού φίλου Λίνου, κάνω California Superbike School στις Σέρρες level 1 + 2 (Μάιος 2004) το οποίο μου έκανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ καθώς από εκεί και μετά οδηγούσα ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΧΑΛΑΡΑ. Παρόλη την απειρία μου και θεωρόντας τον ευατό μου ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΟ οδηγό το μηχανάκι ακούμπησε ΕΥΚΟΛΑ μπίλιες μασπιέ την δεύτερη μέρα στην παρατεταμένη Κ13 μετά την μικρή πίσω ευθεία των Σερρών(τρόμαξα λιγάκι γιατί είχα και το πόδι λάθος και βρήκε πολύ μπότα )

    Μέχρι σήμερα το μηχανάκι έχει κάνει 78.000 χιλιόμετρα ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ, τα περισσότερα δικάβαλα και φορτωμένα, ΑΝΕΤΑ - ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ. Highlight και ενδεικτικά για το πως καταπίνει χιλιόμετρα πέρισυ Πρωτομαγιά αναχώρηση 10 το πρωί από Κων/λη με στάσεις για βενζίνη κάθε 250 χλμ περίπου, ένα καφέ πριν την Καβάλα και φαΐ πριν την Θεσσαλονίκη φτάσαμε λίγο πριν τις 12 στο Πασαλιμάνι και ήπιαμε μπυρίτσα ΧΑΛΑΡΑ


    Όσο αφορά κόστος χρήσης/συντήρησης αν εξαιρέσουμε τα λάστιχα(προσωπικά Pirelli Diablo κάθε 9 με 10 χιλιάδες και μόλις έβαλα Sportec M1 τα οποία τα κόβω να βγάζουν μόνο 5-6 αλλά είναι μαλακά και ποιο σπορ από τα απλά Diablo) η συντήρηση του μοτέρ είναι ΛΟΓΙΚΗ.

    Λάδια κάθε 5-6 χιλιάδες συνθετικά Motul μαζί με φίλτρο 60 ευρώ. Μπουζί κάθε 12 χιλιάδες 35 ευρώ η τετράδα από τον Σαρακάκη. Τακάκια μπρος πίσω κόστος 110 ευρώ από τον Σαρακάκη (πίσω κάθε 10 περίπου μπροστά κάθε 20 βαριεμαι να δω το excel τώρα :rotflmao: Βαλβίδες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ έλεγχος κάθε 24 χιλιάδες αλλά εγώ μια φορά έχω κάνει στις 48 (φίλος το έχει ανοίξει στις 24 + 48 + 72 και δεν έχει αλλάξει ούτε ένα καπελώτο). Ο μηχανικός θα σου ζητήσει 150-200 ευρώ για την εργασία. Παραφλού και υγρά φρένων τα θεωρώ άνευ σημασίας να τα αναφέρω(λίγα ευρώ) με μόνη παρατήρηση ΠΡΟΣΟΧΗ στην εξαέρωση υγρών φρένων λόγω μεγάλου και πολύπλοκου κυκλώματος ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ

    Βελτιώσεις : ανάρτηση πίσω στις 53 χιλιάδες ήταν ψιλοσώβρακο αλλαγή με full WP απλό (μόνο προφόρτιση και την μία συμπίεση) κόστος 580 ευρώ το μηχανάκι ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΕ και έπρεπε να το είχα κάνει ποιο νωρίς. Κάπου εκεί έβαλα και ένα ζευγάρι slip ons Akrapovic (μεταχειρισμένες από Αγγλία 600 ευρώ) με τις οποίες απόκτησα ΟΜΟΡΦΟ ήχο, πολύ ποιο ΜΑΖΕΜΕΝΗ ΟΥΡΑ που βοηθάει σε ελιγμούς ανάμεσα σε αυτοκίνητα(ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ) και το ποιο σημαντικό για εμένα το μηχανάκι ανεβάζει ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμοκρασία(ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 2 ΨΥΓΕΙΑ ΑΚΟΜΑ) και ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ θερμοκρασία ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ Τελευταία βελτίωση φώτα Xenon στην μεσαία σκάλα(200 ευρώ Bosch από Αγγλία και αυτά) ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα (μέτρια) μαμά φώτα (Η ΝΥΧΤΑ - ΜΕΡΑ )

    Επόμενη βελτίωση μεταλλικά σωληνάκια φρένων Goodridge (από Αγγλία μάλλον και αυτά κανένα 250άρι μην ξεχνάτε το μηχανάκι έχει ΜΕΓΑΛΟ κύκλωμα φρένων λόγω CBS ). Η αλλαγή θα γίνει περισσότερο για λόγους συντήρησης καθώς τα μαμά σωληνάκια είναι ΗΔΗ 7 χρονών και λιγότερο για λόγους βελτίωσης καθώς ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΑ(για εμένα) και σε σύγκριση με Hayabusa (έχουν 2 φίλοι) είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (τα Hayabusa έβαλαν τρόμπα μεγαλύτερη για να συνέλθουν).

    Αυτά για τώρα πάω να κάνω Ανάσταση και τα ξαναλέμε

  15. #30
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    4 μηνη συμβίωση με το ΧΧ του '98, μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, ειδικά σε ταξίδια, εκτός της κατανάλωσης λόγω καρμπυρατερ και ακριβά ανταλακτικά.

    Δεν θα επέμβω παραπάνω, γιατί εδώ μέσα υπάρχουν κάτοχοι με διδακτορικά επί του μοντέλου, απ'ότι βλέπω!




    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τη γνωμη σας για Klr 650
    από geoJ στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:24
  2. Πείτε τη γνώμη σας για το Er - 5 - Kawasaki
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 10:29
  3. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 20:47
  4. Η γνωμη σας για το Oil Cooler Guard ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 15:38
  5. Ποια η γνώμη σας για το scarver;
    από georgios21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF