Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 84

Θέμα: τη γνώμη σας για το ΧΧ..

  1. #1
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567

    τη γνώμη σας για το ΧΧ..

    παίδες καλημέρα κάποιος γνωστός δίνει το ΧΧ του...

    είναι 99αρι σε άριστη κατάσταση..

    κ ψιλοψήνομαι...

    θέλω να μου πείτε κατα πόσο είναι εύχρηστο μηχανάκι, αν έχει κάτι που πρέπει να προσέξω, κάποια αδυναμία , γενικότερα τα πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα του..

    εμπειρία από τέτοιου είδους μοτοσυκλέτες δεν έχω κ ψιλοκολλάω να σας πω την αλήθεια...φοβάμαι μην μου βγει πολύ γρήγορο για μένα...απλά θέλω όταν ταξιδεύω να το κάνω άνετα ...

    ακούω τις απόψεις σας...

    ευχαριστώ

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
    μια πιο ουσιαστική κ με επιχειρήματα απάντηση?
    Ρώτα τον Dirtbird που πουλάει όλα τα χωμάτινα μηχανάκια του (Ηοnda επίσης) για να συντηρήσει το Ακριβοπούλι...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ρώτα τον Dirtbird που πουλάει όλα τα χωμάτινα μηχανάκια του (Ηοnda επίσης) για να συντηρήσει το Ακριβοπούλι...
    Εδω δεν εχει και πολυ αδικο ο ΠαλιανθρωπΑς...

    Απλη αριθμητικη:

    -Κοστος αποκτησης: περιπου θα στο αφηνει 5.500-6.500??(δεν θυμαμαι αν το 99αρι ηταν με τον πρωτο ψεκασμο αλλα τα αναλογικα οργανα).
    -Μεγαλο σερβις: Καπελωτα,Καρμπυρατερ η ψεκασμος,λαδια-φιλτρα,μπουζι,παραφλου,υγρα φρενων,υγρα συμπλεκτη,μπουζι,τακακια..
    περιπου στα 4μιση κατοσταρικα.
    -Λαστιχα αν πηγαινεις γ@μιωντας και θες καθε χρονο περιπου 380-430?.
    -Καταναλωση στην πολη περιπου στο λιτρο στα 12-14χλμ.Εξω λιγο πιο καλα εκτος κι αν πηγαινεις στα 260 και πανω που εκτοξευεται..

    Με λιγα λογια αν θες μια μηχανη που η χρηση της ειναι 20% ταξιδια και 80% πολη το χχ θα σε τσακισει στα εξοδα..

    Κατα τα αλλα ειναι ενα πολυ καλο sport-touring με ολη την σημασια της λεξης.
    Οι βλαβες που βγαζει ειναι στον ανορθωτη (Honda γαρ) και επισης μετα απο καποια χλμ κανει ενα θορυβο στην καμπανα στο ελευθερο,το οποιο θεωρειται νορμαλ και δεν προκαλει βλαβη καπου αλλου..

    Ελπιζω να βοηθησα καπως..



  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2005
    Μηνύματα
    135
    Eαν το θες για ταξιδια μικρα η μεγαλα απλα παρτο, ειναι ανετο , ξεκουραστο , ευκολοοδηγητο, ανετο και για τον συνεπιβατη, εχει δυναμη χωρις να σε τρομαζει και να σε αγχωνει .
    Δεν θα πει οχι σε μικρες ας πουμε 30-40 χιλιομετρα μετακινησεις στο κεντρο .
    Η αυτονομια του σε ταξιδη ειναι σχετικα καλη εαν δεν το πηγαινης για πολυ ωρα πανω απο 200 .
    Προβληματα γενικα δεν βγαζει -σε εμενα προσωπικα κανενα αν και το δουλευω και μεσα στην αθηνα- εαν και εφοσων του κανεις ΟΛΑ τα σερβις σε καλο μηχανικο.
    Τα λαστιχα αν εχεις βαρυ δεξι τα τρωει για πλακα αν εισαι νορμαλ δεν αντιμετωπιζεις προβλημα.
    Σε πολυ γρηγορες βολτες δεν θα πει οχι ουτε σε κλειστα στροφιλικια με κυνηγη απλα σε καποιο σημειο και μετα θα δειξει την ηλικια του χωρις αυτο να σημαινη οτι δεν ειναι ενα πολυ γρηγορο μηχανακι.
    Καλη ποιοτητα πλαστικων και βαφης.
    Λιγη προσοχη στους επιτοποιους ελιγμους γιατι ειναι κοντα 250 κιλα γεματο και πεφτη αν δεν προσεξεις ευκολα.
    Μετρια μαλον φωτα αλλα μονο σε υψηλες ταχυτητες κοντα στα 200 πιο κατω ειναι καλα .
    Καλα φρενα με προοδευτικοτητα και αισθησει δεν τρομαζουν.
    Κοστος των μικρων σερβις δεεν ειναι μεγαλο, αλαγη λαδιων καθε 5000 και φιλτρο μαζι ,μπουζι καθε 15000 , φιλτρο αερα οποτε βουλοσι , βαλβιδες καθε 20000 και εαν εγω πρωσοπικα καθε 25000 κανω εναν ελεγχω.
    Ο θυμος βαζει συρτη στην πορτα της λογικης

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
    Eαν το θες για ταξιδια μικρα η μεγαλα απλα παρτο, ειναι ανετο , ξεκουραστο , ευκολοοδηγητο, ανετο και για τον συνεπιβατη, εχει δυναμη χωρις να σε τρομαζει και να σε αγχωνει . ( )
    Δεν θα πει οχι σε μικρες ας πουμε 30-40 χιλιομετρα μετακινησεις στο κεντρο .
    Η αυτονομια του σε ταξιδη ειναι σχετικα καλη εαν δεν το πηγαινης για πολυ ωρα πανω απο 200 .(200xlm )
    Προβληματα γενικα δεν βγαζει -σε εμενα προσωπικα κανενα αν και το δουλευω και μεσα στην αθηνα- εαν και εφοσων του κανεις ΟΛΑ τα σερβις σε καλο μηχανικο.( +++)
    Τα λαστιχα αν εχεις βαρυ δεξι τα τρωει για πλακα αν εισαι νορμαλ δεν αντιμετωπιζεις προβλημα.( 10.000xlm )
    Σε πολυ γρηγορες βολτες δεν θα πει οχι ουτε σε κλειστα στροφιλικια με κυνηγη απλα σε καποιο σημειο και μετα θα δειξει την ηλικια του ( ) χωρις αυτο να σημαινη οτι δεν ειναι ενα πολυ γρηγορο μηχανακι.
    Καλη ποιοτητα πλαστικων και βαφης.
    Λιγη προσοχη στους επιτοποιους ελιγμους γιατι ειναι κοντα 250 κιλα γεματο και πεφτη αν δεν προσεξεις ευκολα.
    Μετρια μαλον φωτα αλλα μονο σε υψηλες ταχυτητες κοντα στα 200 πιο κατω ειναι καλα . απο τα καλήτερα
    Καλα φρενα με προοδευτικοτητα και αισθησει δεν τρομαζουν.
    Κοστος των μικρων σερβις δεεν ειναι μεγαλο, αλαγη λαδιων καθε 5000 και φιλτρο μαζι ,μπουζι καθε 15000 , φιλτρο αερα οποτε βουλοσι , βαλβιδες καθε 20000 και εαν εγω πρωσοπικα καθε 25000 κανω εναν ελεγχω.

  6. #6

  7. #7
    The answer of the answers will be posted in the following hours (πω, πω ανατριχιάσαμε).
    :rotflmao: :rotflmao:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ρώτα τον Dirtbird που πουλάει όλα τα χωμάτινα μηχανάκια του (Ηοnda επίσης) για να συντηρήσει το Ακριβοπούλι...
    Λοιπόν αρχίζουμε....

    Τα έξοδα αφορούν ΜΟΝΟ αναλώσιμα.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #9
    Δύο καταγγεγραμμένα προβλήματα υπάρχουν:
    1) ο ανορθωτής που καίγεται και αυτό μάλλον οφείλεται σε ελλιπή στεγνοποίηση της μπρίζας πριν από αυτόν σε συνδυασμό με εισροή νερού
    2) ο τεντωτήρας καδένας εκκεντροφόρου (κάτι που λίγο - πολύ συμβαίνει σε όλα τα μηχανάκια) ο οποίος τα κλάνει και κτυπά γύρω- γύρω αλυσσίδα(στον καθρέπτη, στο καπάκι κ.τ.λ.) Το ακούς και τον αλλάζεις (εξωτερικά, άντε να βγάλεις το δεξί φαίρινγκ - σιγά τα αυγά)
    Και τα 2 παραπάνω αφορούν μοντέλα μέχρι και 2002, από 2003 και μετά δεν έχω ακούσει κανένα περιστατικό.

    Όσον αφορά τον κινητήρα , μάλλον πρόκειται για τον πιο αξιόπιστο κινητήρα που υπάρχει. Η συντήρηση του έγκειται στην αλλαγή λαδιών-φίλτρων και στον έλεγχο βαλβίδων.
    Ο κατασκευαστής δίνει αλλαγή λαδιών κάθε 10000 χλμ. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει, αλλάζω το πολύ κάθε 3000 χλμ (λίγο από προσωπική διαστροφή, λίγο γιατί το χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο μέσα στην Αθήνα) Πάντως αν κάνω πολλά χλμ. σε διακοπές (πες 5Κ-7Κ) και δεν έχω αλλάξει, δεν θα αγχωθώ ιδιαιτέρως.
    Μπουζί τα άλλαξα στα 25Κ, όχι γιατί θέλανε αλλά γιατί τα 'χα πάρει εδώ και 1 χρόνο και στο τέλος θα τα'χανα.
    Όσον αφορά το φίλτρο αέρα, χρησιμοποιώ το K&N συνηθισμένος από τα χωμάτινα μηχανάκια γιατί είναι επισκευάσιμο (πλένεται - λαδώνεται) αλλά μάλλον θα γυρίσω στο μαμά για λόγους που δεν θα αναφέρω τώρα.

    Έλεγχος βαλβίδων προβλέπεται κάθε 25.5Κ χιλιόμετρα. Μμμ, μάλιστα, και εγώ που τις κοίταξα τι κατάλαβα?
    Στο αμερικάνικο forum του XX είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που τις κοιτάνε πρώτη φορά στα 70000 χλμ, και άντε να είναι κάνα δυο εκτός ορίων.

    Αλυσσίδα-γρανάζια άλλαξα προχτές στα 26000χλμ , όχι γιατί ήθελε (έβγαζαν χαλαρά άλλα 10000 τουλάχιστον τα γρανάζια) αλλά γιατί την 'ένοιωθα' κουρασμένη (είχε γίνει θορυβώδης). Κόστος για DID ZVM2- JT πίσω- μαμά μπροστά περί τα 220?. Τακάκια δεν κρατάω χλμ. πόσο αντέχουν (τα κοιτάω και αν χρειάζεται τα αλλάζω) αλλά τα καλύτερα είναι της μαμάς (κάτι γαμ#@΅$%να Ferodo μαλακά μου έκαναν νυχάκι στον πίσω δίσκο μέσα σε 1500 χλμ. Εξαέρωση ειδικά μπροστά κάθε μήνα με δίμηνο (βασικά όλα τα μηχανάκια θέλουν, οι κάτοχοί τους δεν το καταλαβαίνουν). Το πίσω άστο δεν πειράζει να μην είναι τέλειο. Μια που είμαστε στα φρένα να αναφέρω ότι το Haya ΔΕΝ έχει φρένα σε σχέση με το ΧΧ .Φίλος που από ΧΧ μεταπήδησε (βούτηξε?) σε Haya, ψάχνεται με τακάκια από ZX12 (κάποιας χρονιάς είναι ίδιο σχήμα) και υγρά-εξαερώσεις...μάταια.
    Επίσης το συνδυασμένο κύκλωμα (LBS-CBS) δουλεύει σε φρεναρίσματα πανικού όπως διαπίστωσα δυο φορές που λαλακιζόμουνα εκεί που δεν έπρεπε.


    ΣΗΜ: Αυτά τα περί μικρού σέρβις - μεγάλου σέρβις δεν τα πολυκαταλαβαίνω. Δεν πρόκειται για καταλυτικό 1400σάρι αλλά για μοτό υπερεπιδόσεων, και η τυπική συντήρηση μπορεί εύκολα να γίνεται από τον κάτοχο



    Τα περί άνεσης επιβαινόντων, λίγο-πολύ τα γράψανε οι προηγούμενοι. Όσον αφορά την κίνηση μέσα στην πόλη, η εργονομία μάλλον είναι λίγο κουραστική. Γενικά κάθεσαι λίγο μέσα και με τα clip-ons σχετικά μακριά. Εδώ το Ηaya είναι καλύτερο (κάθεσαι πάνω με πιο καντά σου τα clip-ons) όπως και το ZZR1400 (στατικά το 'χω δοκιμάσει) όπου κάθεσαι μέσα αλλά με τα clip-ons κοντά.
    Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι πέφτει βάρος στους καρπούς (ειδικά στο σταμάτα ξεκίνα) και κουράζει. Στο εξωτερικό, πολλοί βάζουν clip-ons από VFR800. H καλύτερη λύση είναι τα Variobars της Gilles. Eγώ προσωπικά αποφάσισα ότι κάποια στιγμή θα αρχίσω δίαιτα και γυμναστική.... Η παρουσία συνεπιβάτη σκαρφαλωμένου πάνω σου μεγεθύνει την κατάσταση.
    Σε ανοιχτό δρόμο, δεν υπάρχει πρόβλημα. Σχετικά με την προστασία από τον αέρα είναι εντάξει αλλά όχι και Varadero. Πάντως να θυμάσαι ότι η ζελατίνα από 2002 (μάλλον) και μετά είναι 2-3 πόντους ψηλότερη.

    Συνεχίζεται (να πάρω μια ανάσα)....
    .

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  10. #10
    Όσον αφορά την ποιότητα των πλαστικών έχω ανάμικτες εντυπώσεις όσον αφορά την βαφή (πολύ λεπτή) και την αντοχή (πάνω φέρινγκ-ουρά).

    Για όλα τα υπόλοιπα όμως είναι μακράν.

    Τα σημεία που μάλλον υστερεί είναι οι αναρτήσεις και το στήσιμο. (Εδώ μπαίνουν και οι προσωπικές προτιμήσεις για αυτό ότι αναφέρω σχετικά είναι υποκειμενικό).
    Το πρώτο σημείο που θέλει κοίταγμα είναι τα ελατήρια του πηρουνιού. Τα μαμά είναι πάρα πολύ μαλακά και μου τερμάτιζαν ακόμα και όταν έκλεινα γκάζι και πέρναγα πάνω από σαμάρι. μετά από διάφορους πειραματισμούς με διάδορα ελατήρια και ιξώδη-στάθμες λαδιών έχω καταλήξει στα Hyperpro. Για λάδι ακόμα ψάχνομαι (τώρα έχω 10άρι Torco, το μόνο που έχει αντέξει πάνω από 3000χλμ, σύντομα θα δοκιμάσω 7,5) Να σημειώσω ότι όλα τα άλλα λάδια που δοκίμασα, το πολύ μετά από 2500 χλμ ήταν για πέταμα (WP, Hyperpro, Silkolene που στο Νinja αντέχαν, Ηonda).
    Eπίσης πίσω ένα αμορτισέρ δεν θα έβλαπτε, αλλά μάλλον με μαλακότερο ελατήτιο από της μαμάς (που είναι γύρω στα 17kg/mm). Εγώ εδώ και ένα χρόνο κοπανιέμαι με ένα 18άρι αλλά σήμερα θα βάλω 16άρι.
    Παρακάτω παραθέτω την απάντηση που μου είχε στείλει ο Maxton(UK) σχετικά με το τι προτείνει για το ΧΧ, και τείνω να συμφωνήσω μαζί του.

    Front

    The front forks have two major problems : one is that the springs are too soft so they dive quite considerably under braking, the other that they have too much low speed compression damping, this makes the forks feel very notchy or twitchy also on long journeys you find this can make your wrists ache. The forks also have slightly too much rebound damping but its the compression that's the main problem. We modify the forks fitting harder springs to suit your rider weight and also for what you use the bike for i.e touring or fast road riding, we also revalve the cartridges reducing the compression and rebound damping, making the forks feel a lot more compliant. The cost of the conversion is £225.00 + V.A.T plus seals £20.00 + V.A.T and bushes £20.00 + V.A.T if the old ones are worn. The conversion includes a service so we usually fit seals.

    We can also supply an adjustable cartridge with springs for the Blackbird forks, this gives adjustable preload and rebound damping. The cost of the Maxton cartridge is £340.00 plus V.A.T.



    --------------------------------------------------------------------------------
    Rear

    The rear of the bike feels very hard and kicks you out of the seat on bumpy roads, this is because the spring fitted to the shock absorber is too hard. You'll find if you carry a pillion the bike handles better. We respring the unit and fit a softer spring measured to suit your rider weight, the cost of this is £55.00 + V.A.T. We supply a replacement unit for this bike which is a high pressure gas unit and fully adjustable via a shim stack system. We build a longer unit that lifts the rear of the bike 25mm, this is to make the bike steer quicker and also cures ground clearance problems. The unit costs £405.00 + V.A.T and has a built in ride height adjuster and sprung to suit your rider weight.

    Επίσης για πιο γρήγορη γεωμετρία και ελαφρά αλλαγή της κατανομής μάζας ,έχω 'σιμάρει' το αμορτισέρ (εκ του αγγλικού shim=ροδέλλα - shimming=ροδελιάσει), δηλαδή έχω τοποθετήσει ροδέλες στην πάνω έδραση του αμορτισέρ (σαν να είχα ride height adjustment στο αμορτισέρ) αρχικά 4mm και προσφάτως 5 και κάτι ψιλά, mm πάντα. Αυτό το Mod προσωπικά το θεωρώ απολύτως απαραίτητο γιατί νορμάλ είναι λίγο φορτηγό. Η σταθερότητα (εφόσον δεν πάμε σε ακραίες αλλαγές) δεν επηρεάζεται ουσιαστικά.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #11
    Λάστιχα

    Όντως αν δεν προσέχεις τα τρώει πολύ εύκολα.Από αυτά που έχω δοκιμάσει (B/stone BT012R, BT014R, Michelin PILOT POWER) νομίζω ότι καλύτερα του ταιριάζουν τα BT012 αλλά έχω εντυπωσιαστεί με την αντοχή των POWER.
    Τα BT014 όσον αφορά την χιλιομετρική αντοχή είναι επιεικώς για κλωτσιές (το πολύ 2000 χλμ), τα POWER προσεχτική χρήση πρέπει να βγάζουν πάνω από 8000χλμ (πάντα για τα πίσω μιλάμε), το τωρινό το'χω γύρω στα 6000 και πια το σκίζω γιατί το βαρέθηκα και θα το αλλάξω πριν τις διακοπές.

    Φώτα
    Γενικώς οΚ, θα μπορούσαν να είναι καλύτερα. Εγώ έχω xenon στην μεσαία σκάλα.

    Ρουλεμάν λαιμού (τιμονιού)
    Από μαμά έχει μπίλιες, τις άλλαξα μία φορά, μετά τα πείραξα έτσι ώστε να τους προκαλέσω βλάβη και τελικά μετά από ένα χρόνο έβαλα κωνικά. Αντοχή αναλόγως χρήσης-συντήρησης, χοντρικά γύρω στα 2 χρόνια-25-30000 χλμ.

    Κατανάλωση
    Σπανίως πέφτω κάτω από τα 9.5lt/100χλμ μέσα στην Αθήνα. Οδήγηση 'ζωντανή'.
    Λαμπάκι μου αναβοσβήνει στα 190χλμ εντός, πάνω από 250 εκτός.

    Έχω ξεχάσει τίποτα?



    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #12
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567


    το μόνο που δεν διευκρίνισες είναι...καφέ φτιάχνει???


    ευχαριστώ

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1


    το μόνο που δεν διευκρίνισες είναι...καφέ φτιάχνει???


    ευχαριστώ
    Φραπέ ή γαλλικό?:hypnotize



    Να'σαι καλά


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #14

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    dirtbird
    για διδακτορικό έκανες την διατριβή?
    ΑΨΟΓΟΣ
    Dr Βρωμοπουλος XX P.H.D.





Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τη γνωμη σας για Klr 650
    από geoJ στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:24
  2. Πείτε τη γνώμη σας για το Er - 5 - Kawasaki
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 10:29
  3. Λοιπόν τη γνώμη σας για tatto
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 20:47
  4. Η γνωμη σας για το Oil Cooler Guard ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 15:38
  5. Ποια η γνώμη σας για το scarver;
    από georgios21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF