Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213

    Πρόβλημα με συγχρονισμό καρμπυρατέρ σε bandit 400

    Λοιπόν έχω καθαρίσει τα καρμπυρατέρ , η στάθμη των φλοτέρ είναι οκ και τα ζιγκλερ καθαρά. Οι 2-3 συγχρονίζονται μεταξύ τους και τραβάνε και καλή υποπιεση , μέχρι και -0.8 είδα , οι 1,4 μένουν στο -0.2 και όταν πειράζω τις βίδες τους αλλάζει λίγο η πίεση τους , αλλά πολύ λίγο , επηρεάζουν όμως πολύ τις στροφές του κινητήρα.

    Με τελείως λάσκα τη βίδα του ρελαντί το ρελαντί είναι 3000-4000 στροφές και πάει και παραπάνω , για να πέσει το ρελαντί πρέπει να χαλάσω τελείως την πίεση των 1-4 αλλά ο όποιος συγχρονισμός πάει περίπατο.
    Από την εξάτμιση ακούω μικρά σκασίματα.
    Σκέφτηκα μπας και είναι βαλβίδες , αλλά πριν βάλω χέρι δούλευε σωστά μέχρι που έβγαλε σκουριά το ρεζερβουάρ.
    Με ρελαντί 3.000 αν ανοίξω γκάζι αρπάζει με την μια και χωρίς κανέναν δισταγμό....
    Γιατρέ μου τι έχει το παιδί????
    Είναι το απλό μοτέρ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Αφού με παίδεψε πολύ και ρύθμισα μέχρι και βαλβίδες , έλυσα το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος , αλλά τώρα αντιμετωπίζω το εξής:

    Άνοιξα και κοίταξα τις μεμβράνες , και οι 1,4 δεν πάταγαν σωστά και μου φάνηκαν και ξεχυλομενες οπότε για να σιγουρευτώ τους άλλαξα θέσεις και μετατοπίστηκε και το πρόβλημα μαζί τους , αλλά διαπίστωσα ότι έλλειπαν και 2 o-rings από την τρύπες που μπαίνουν τα μανόμετρα. Βάζοντας το o-ring το πρόβλημα εξαφανίστηκε από τον ένα με την παλιά μεμβράνη , στον άλλο τίποτα.(αυτός που δεν ανεβάζει τώρα πίεση είναι ένας από αυτούς που δουλεύανε σωστά πριν) έλεγξα σε αυτό την στάθμη του φλοτέρ και είχε φύγει ελάχιστα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα με την διόρθωση. Άλλαξα και την μεμβράνη αλλά τίποτα.
    Είναι νομίζω προφανές ότι από κάπου παίρνει αέρα , αλλά από που? και γιατί μου το κάνει τώρα και δεν το έκανε πριν? Όλα τα έκανα σωστά και ξανά και ξανά , από που μπορεί να παίρνει αέρα και να μην το βλέπω?

    τελικά παρατήρησα ότι την ώρα που δουλεύει στο ρελαντί αν βάλεις το δάχτυλο μπροστά στα slides στα υπόλοιπα 3 καρμπ νιώθεις ελάχιστα να ρουφάνε αέρα , στο προβληματικό όμως νιώθεις έντονα και διακεκομμένα ρουφήγματα.......τι μπορεί να είναι?
    Έχω ρυθμίσει βαλβίδες και αυτό δεν το έκανε αφού είχα ρυθμίσει και πριν λύσω αυτό το καρμπ. Φαντάζομαι ότι κάτι άλλο είναι φραγμένο μέσα.
    Επίσης έβαλα το μείγμα στις 2 στροφές και έχει πιο στρωτό ρελαντί και στο κλείσιμο του γκαζιού οι στροφές πέφτουν φυσιολογικά , πριν που τις είχα στο 1 1/2 έπεφταν αργά.(μπορεί να μην έχει σχέση)
    Από την εξάτμιση ακούω διακοπές , λογικά από το καρμπ αυτό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!11

  4. #4
    just got me bike Το avatar του/της George-3-
    Εγγραφή
    03/09/2004
    Μηνύματα
    231
    Δεν σκαμπαζω απο καρμπυρατερ... δεν ξαναλεω σκαμπαζω απο καρμπ αλλα με την λογικη γιατι δεν αλλαζεις τις μεμβρανες...?

    Επισης αν ρουφαει διακεκομενα πολυ... τοτε αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να ειναι ανοιχτη λιγο η "πεταλουδα" ή οπως το λενε στα καρμπ...

  5. #5
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Φίλε τρομοκράτη ("bandit"), στο topic μου "Μπόχα στα Μπουζιά" θα καταλάβεις ότι υποφέρω κι εγώ μαζί σου.

    Ολα τα προβλήματα που αναφέρεις και οι διορθώσεις που έχεις κάνει (μηχανικός είσαι, αφορούν ότι υπάρχει και δεν υπάρχει μέσα στα καρμπυρατέρ και όχι πουθενά αλλού στον κινητήρα;

    Δηλ, αλλάζοντας καρμπς θα λυθούν και όλα τα (δικά μου) προβλήματα; Στην μηχανή εννοώ, τα προσωπικά δεν λύνονται με τίποτα...

    Στο topic μου θα δεις προβλήματα που χαλάνε όλη την ευχαρίστηση που μπορεί να έχει κανείς οδηγώντας το bandit. Πρέπει να είναι το πιο μικρό, ελαφρύ, γρήγορο 400άρι που υπάρχει σε naked έκδοση, κι όμως οι μανούβρες που κάνει η συμπεριφορά του γκαζιού είναι εντελώς εκνευριστική.

    Από όλους ακούω ότι τα Bandit 400 έχουν ψυχολογικά προβλήματα, μα πως είναι όμως αυτό δυνατόν για κατασκεύασμα που έχει βγει από το εργοστάσιο και μάλιστα της Suzuki, δεν μπορώ να καταλάβω.

    Εκτός κι αν απλά φθείρονται τα καρμπυρατέρ τακτικά ανά 2-3 χρόνια και θέλουν αλλαγή τα συστατικά τους μέσα ή ολόκληρα. Μπορούν να αντικατασταθούν με άλλη τετράδα από υγιές 400άρι, όπως GSXR?

    Σίγουρα δεν βοήθησα στις απορίες σου, απλά να ξέρεις ότι συμπονώ...

    Υ/Γ
    Οταν αποφασίσω να πουλήσω την μηχανή (αποκλείεται βασικά), άντε να εξηγήσω στον ενδιαφερόμενο ότι τα χιλιόμετρα που αναγράφονται στο κοντέρ είναι ...στατιστικός μέσος όρος. Για να είμαι ειλικρινής με τον πελάτη, θα πρέπει να του δώσω τα χιλιόμετρα ανά ...κίλυνδρο, μια και πολλές φορές ταξιδεύω στην Εγνατία με τρεις κυλίνδρους, μια φορά και με δύο (πάει! αλήθεια λέω). Ετσι ο 1ος έχει κάνει π.χ. 12450 Km, ο δεύτερος λίγα παραπάνω, ο 3ος λίγα λιγότερα... ktl.

  6. #6
    Πω πω τι μου θύμισες....

    Με ενα φίλο είχαμε λυσει τα καρμπ ενος diversion και παιδευόμασταν μέρες για να δουλέψει.
    Γνώμη μου είναι να τα λύσεις πάλι και να τα συναρμολογήσεις προσεκτικά. Μετά να βάλεις τις βίδες του μίγματος εκει που λεει το μάνιουαλ και να τα τοποθετήσεις προσεκτικα στους αυλους εισαγωγής .
    Αν είσαι σίγουρος οτι όλα είναι οκ και δουλεύουν καλα τα υποπιεσόμετρρά σου ΠΡΕΠΕΙ να δουλέψει


    Αλλιώς κανε ενα ευχέλαιο

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Απ οτι λες κι εσύ, από κάπου παίρνει αέρα.
    Το να βρεις από πού, δεν είναι εύκολο....

    Αφού άλλαξες θέσεις μεμβράνες και όπως λές μετατοπίστηκε το πρόβλημα πρέπει να είσαι πολύ κοντά.
    Καινούριες οι μεμβράνες δυστυχώς είναι πανάκριβες, αλλά και τα νεύρα σου είναι πιο ακριβά!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.

    Εχω αγορασει και 2 καινουριες μεμβρανες (15 η μια) αλλα δεν ειχε διαφορα , τουλαχιστον μου λυθηκε η απορια.
    Μηχανικος-μαστορας δεν ειμαι , ουτε καν Μηχανολογος Μηχανικος , οπως ο Sapila. Ηλεκτρολογος Μηχανικος ελπιζω να ειμαι απο την επομενη εβδομαδα που θα δωσω το τελευταιο μου μαθημα. Πηγα 1-2 σε συνεργειο και ειδα οτι δεν εκαναν τιποτα , αλλα λεμε τιποτα και αφου ειχα το manual ειπα θα κατσω να τα κανω ολα μονος μου αργα και προσεκτικα και καλα εκανα, διορθωσα μικρα πραγματακια που στο συνεργειο δεν θα ασχοληθει κανεις και ρυθμισα μεχρι και βαλβιδες σε 16V κινητηρα και δεν ειχα ρυθμισει ουτε σε παπι πριν(ηταν πολυ ευκολο ομως,σε 2 θεσεις μονο ρυθμιζεις)

    Sapila ειμαμε μιλησει με PM στο RidersForum πριν 2 χρονια που εψαχνα για ZR7, τελικα πηγα στρατο και μετα πηρα το Ζ750.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.

    Sapila ειμαμε μιλησει με PM στο RidersForum πριν 2 χρονια που εψαχνα για ZR7, τελικα πηγα στρατο και μετα πηρα το Ζ750.
    Ελα ρε συ, κι έλεγα τι έγινες τελικά!
    Επεσες κι εσύ στον πειρασμό του Ζ :rotflmao:
    Και καλά έκανες!
    Κι εγώ το πούλησα τελικά το ZR7 και πήρα Ηornet 900, αλλά το κάνω και καμμιά βόλτα, το πήρε ο κολλητός μου!

    Ευχομαι να το βρείς το πρόβλημα, δυστυχώς από το internet είναι δύσκολη η διάγνωση.
    Πάντως οτι κάνεις μόνος σου, γίνεται καλύτερα, και ξέρεις και τι ακριβώς παίζει!
    Απ οτι κατάλαβα, κυκλοφορείς το Ζ και παίζεις ( και κανονικά και με τα νεύρα σου ) με το Bandit.

    Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, πες μου!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    μου ξυπνησες εφιαλτες!!!ειμουν και εγω ενας απογοητευμενος ιδιοκτητης πρωτα bantit 400 kai meta RF400 [δεν μου εφταναν τα προβληματα με το ενα πηρα και το αδελφακι του ο μαλεας!!!]καταπληκτικα μηχανακια και τα 2 αλλα αυτα τα mikuni,τι να πω,μια ζωη προβληματα...σε 3 καλους μαστορες πηγαν και ακρη δεν εβγαλα σε κανενα απο τα 2.στο τελος ολοι μου ελεγαν το ιδιο¨αλαξε τα με μια τετραδα keihin...εγω βεβαια αλλαξα και πηρα honda αλλα αυτο ειναι αλλο.....

  11. #11
    Μετα το Τ.Α. πηρα και εγω ενα bandit 400V κι ολας.
    Τα μηχανακια εχουν οντως ψυχολογικα αλλα ο επιμενων νικα.
    Μετα απο 1452455245 διαφορετικους μαστορους βρηκα τον γιατρο τον bandit.Σπεσιαλιστα στα carbs το μηχανακι μου ειναι 93 μοντελο ( τσεκαρισμενο απο το VIN ) και παει 180χλμ με 5η ( ταχυτητα κοντερ ).
    Μολις παρω το pc σπιτι θα βαλω φωτογραφιες να δειτε δουλεια που επεσε.
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ POWER
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11736&perpage=5&pagenumber=4

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Τελος το προβλημα με τα καρμπ.
    Αφου τα ειχα δοκιμασει ολα και την εβγαλα και δοκιμη ολα αδηγουσαν οτι καποια βαλβιδα εμενε ανοιχτη, και μαλιστα εισαγωγης γιατι εριχνε σκασιματα και μεσα στο φιλτροκουτι και στο κλεισιμο του γκαζιου εφευγε ακαυτη πισω και εσκαγε.
    Βεβαια ουτε λογος να βγαλω κεφαλη για να τριψω βαλβιδες και αφου ημουν 100% σιγουρος οτι οι βαλβιδες ειναι ρυθμισμενες σωστα ειπα να δοκιμασω μια αλλη λυση.
    Εβγαλα το καρμπ και ψεκασα μισο σχεδον σπρευ καθαρισμου καρμπ στην εισαγωγη και αρα και στις βαλβιδες εισαγωγης. εβαλα το καρμπ για να μην εξατμιστει αμεσως και μετα απο 20 λεπτα εβαλα μπρος και συνεχιζα νε ψεκαζω εν λειτουργια.
    Το αποτελεσμα ειναι οτι ανεβασε υποπιεση και αυτο το καρμπ και εκανα συγχρονισμο επιτελους. Εριξα και προσθετο stp για καθαρσμο βαλβιδων μπας και γινει τιποτα παραπανω και αρχισα να γραφω χλμ. Μετα απο 70 χλμ περιπου εχει στρωσει και δουλευει σχεδον τελεια. σε καμια 300χλμ θα επαναλαβω και πιστευω οτι θα ειμαι 100% κομπλε.

    Και τωρα μια ερωτηση , απο που να παω να παρω γραναζια (αύσιδας)και ποσο κανουν? γιατι εχουν γινει οβαλ και θελουν αλλαγη.

  13. #13
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Μπορώ να ρίξω τίποτα στο τεπόζιτο για καθαρισμό καρμπ; Τί να ζητήσω στο βενζινάδικο, κάτι που έχει δοκιμαστεί φυσικά για bandit...

    Το δικό μου συνεχίζει να είναι μηχανάκι Κυριακής. Βλέπεις η μαυρίλα στην εξάτμιση κάνει τους τύπους στις καφετέριες να νομίζουν ότι καίω ντίζελ, γι αυτό και αποφεύγω να κυκλοφορώ στο κέντρο!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Δεν νομιζω οτι τα προσθετα κανουν δουλεια σε μηχανακια με πολυ "βρωμα"
    Ενας φιλος παντως ειχε βαλει Redex σε ενα hornet και λεει οτι ειδε διαφορα. Καλυτερα λυσε το καρμπ. Παντως η μαυριλα ειναι απο πολυ πλουσιο μιγμα , και το δικο μου εβγαζε μαυριλα πριν καθαρισω και ρυθμισω , τωρα τα εβαλα ολα οπως λεει στο manual (βιδες μιγματος στις 1 1/2 στροφες) και δεν βγαζει τιποτα πισω ακομα και στον κοφτη σε επιταχυνση(εβαλα τον κολητο μου απο πισω να κοιταει)
    Αν εχεις το manual δεν ειναι τιποτα να καθαρισεις και να ρυθμισεις καρμπ.

  15. #15
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Στα καρμπ υπάρχει κάτι που φθείρεται; Ρωτώ γιατί μου έχουν πει να αλλάξω λέει τετράδα για να δω άσπρη μέρα. Εν τω μεταξύ τα έχω αλλάξει ήδη μία φορά πριν από 2 χρόνια. Δεν μπορώ να ξαναδίνω άλλα 200, ήμαρτον (το μόνο 200άρι που δεν είναι km/h , αλλά καθαρά ευρώ...).

    Αν είναι θέμα μόνο ρύθμισης τότε θα το κάνω γιατί και η αυτονομία του ρεζερβουάρ έχει μειωθεί προφανώς λόγω άσκοπης ροής βενζίνης, δεν βγάζει πάνω από 150 χιλιόμετρα και ξανά πάλι φουλάρισμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2012, 11:31
  2. Προβλημα με ολόσωμο fairng σε 650 κ8
    από gavcr στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2009, 20:56
  3. προβλημα με το ρελαντι σε vfr 400
    από tragos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2008, 01:05
  4. sos ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΕ XT '02
    από madgordons στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2007, 09:24
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΑ ΣΕ Duke Ii
    από PARANOMMOS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 16:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF