Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: honda degree - ax 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    3

    Question honda degree - ax 250

    γεια σας -

    ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα ελαφρύ και χαμηλό enduro - μου αρέσει πολύ το degree και το ax της honda -
    απ'ότι φαίνεται αυτά είναι διαθέσιμα μόνο εισαγόμενα -
    εχει κανείς εδώ πείρα τι γίνεται αν χρειαστώ ανταλλακτικά?
    Μπορεί κανεις στην Ελλαδα να βρει?
    Αν είναι δύσκολα τα πράγματα με αυτα τα μοντέλα σκέφτομαι να παω στο clx125-
    ποια είναι η γνώμη σας γι'αυτό?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Ανταλακτικά θα βρίσκεις.

    Κάποιοι μηχανικοί μου είχαν πει, όταν το συγκεκριμένο μηχανάκι με ταλαιπωρούσε, ότι η οικογένεια των ΑΧ - ΝΧ - Degree δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς μοτέρ στη περιοχή της καδένας εκκεντροφόρου. Την είχα αλλάξει 2 φορές και πάντα ξεχειλωμένη ήταν. Βέβαια αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί τα γιαπωνεζάκια που στην αρχή το είχαν(1ο χέρι), μπορεί να του είχαν δημιουργήσει άλλα προβλήματα που για να επιλύσουν οι μηχανικοί έπρεπε να επενδυθούν πολλά χρήματα σε ανταλλακτικά.
    Πάντα όρθιοι

  3. #3
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    πάρε το degree, είχα το ΑΧ και το μετάνιωσα γιατί το degree πάει 20 φορές καλύτερα στο χώμα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    3

    ανταλλακτικα?

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας -
    με ανταλλακτικά για degree τι γίνεται?

    Είχατε δυσκολίες να βρείτε ή απλά πρέπει κανείς να περιμένει τη παραγγελία..

    thxs και πάλι...

  5. #5
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    εαν το θες για μεσα στην πολη ή κανα νησακι το AX ειναι μια χαρα, αρκει αυτο που θα παρεις να το περασεις οπωσδηποτε απο ελεγχο σε δικο σου μηχανικο. Επισης να προτιμησεις ιδιωτη και οχι μαγαζι, καθως στο δευτερο θα το πληρωσεις 400-500ευρω παραπανω και κατα πασα πιθανοτητα εαν τους το πας πισω με βλαβη θα σε γραψουν στα παπαρακια τους λεγοντας διαφορες δικαιολογιες. Τα ανταλλακτικα του ειναι πανακριβα (οπως σε καθε honda). Σημεια που πρεπει να προσεξεις ιδιαιτερα ειναι τα σινεμπλοκ στο πισω τροχο και η καδενα οπως ειπωθηκε..
    Πιο φθηνο μηχανακι ειναι το καινουριο, εχω το ΑΧ κανα χρονο τωρα, το εχω λιωσει μεσα στη πολη καθημερινα αλλα εχει λιωσει την τσεπη μου και αυτο με τα διαφορα προβληματα του..

    p.s. προσφατα περασα απο ενα συνεργειο στη Ν.Ιωνια και ειχε απ'εξω ενα *ολοκαινουριο* λευκο ΑΧ (κουφαθηκα), εαν θες σου δινω και διευθυνση να πας να δεις τιμη κλπ

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: honda degree - ax 250

    Αρχικά δημιουργήθηκε από julibo
    χαμηλό enduro


    Ή χαμηλό θέλεις ή Enduro ...

    (Παρεμπιπτόντως, ΚΑΝΕΝΑ από τα 3 μηχανάκια που αναφέρεις ΔΕΝ έχει ακούσει ποτέ του την λέξη Enduro...)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896

    Re: ανταλλακτικα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από julibo
    με ανταλλακτικά για degree τι γίνεται?
    Τα ΝΧ και ΑΧ είναι σχεδόν τα ίδια απ' ότι ξέρω, το degree διαφέρει μόνο στο τρόπο που έχει κατασκευαστεί ο σκελετός του και προορίζεται για πιο κακοτράχαλες και βρώμικες καταστάσεις Στα ανταλακτικά το degree δεν πιστεύω ότι διαφοροποιείται.

    Άλλο ένα πρόβλημα που συχνά είχα ήταν με τη μίζα. Τα κρύα πρωϊνά δεν ξεκινούσε η μηχανή. Βρήκα ένα κόλπο. Με 2η ταχύτητα και σβηστή μηχανή το έσπρωχνα για 10-20 εκατοστά εμπρός και άλλα τόσα πίσω. Μόλις πατούσα το κουμπί της μίζας έπαιρνε . Αν όμως δεν το έκανα αυτό, ξελίγωνα την μπαταρία και στο τέλος δεν έπαιρνε μπρος. Σε σερβις ο μηχανικός μου, μου είχε πει ότι η μίζα ήταν επισκευασμένη και επομένως μάλλον θα ήταν προβληματική από τότε που την είχε ο προκάτοχος της μηχανής. Το πιο μεγάλο πρόβλημα αν σου βγάλει - όπως είπα και παραπάνω- είναι η καδένα εκκεντροφόρου.
    Πάντα όρθιοι

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    3
    old man ,

    έχεις δίκιο, εννοώ enduro με την ευρύτερη έννοια...on-off - καλύτερα?

    τελως πάντων κάτι που μπορώ να ανέβω χωρίς να μακρύνω νύχια-
    και που αντέχει σε μερικές λακκούβες και
    κανένα χωματόδρομο.


    αν είναι πανάκριβα τα ανταλλακτικά honda
    γενικότερα - μάλλον ο mbjp έχει δίκιο,
    το οικονομικότερο είναι το καινούριο..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152
    to degree de to kserw...
    AX kai NX exoyn elaxistes diafores : 3-4 aloga parapanw to AX, monokomate zantes kai alla synemplok to AX.

    Antallaktika briskeis anetotata, alla kapws tsimpimena ws honda,
    oxi yperbolika akriba pantws.

    Apo apopsi problhmatvnm an den exei kanibalistei kai an oi allages ladivn einai ana 3.000 opws problepetai, to mhxanaki einai apsogo.
    Exw kanei 30.000 me AX kai den eixa mhxanologiko problhma.
    Pera apo ladia,lastixa,frena exw allaksei mono ilektroniki.

    Den einai ostosw gia 2 atoma kai lakoybes. EInai elafry alla exei
    kapws "lepto" skeleto, to opoioo einai epikindyno gia to ypoplaisio
    tis pisw anarthshs kai tis baseis toy kinitira.

    An psakseis gia AX na koitakseis na exei kaloytsikes anartiseis gia 2 logoys : afenos einai ligo paralogo na toy allakseis esy anartiseis dedomenoy toy kostoys tis mixanis kai twn anartisevn,
    afeteroy an oi anartiseis einai teleiwmenes tha exeis problhma sta shmeia poy anefera prin.

    Profanws na koitakseis toso tis baseis toy kinitira oso kai to desimo tis pisw anartisis!

    p.s : molis breis megali eytheia me to AX arxizeis na brizeis alla mesa sti poli einai oneiro kai se kleistes diadromes de tha ksenerwneis (pisteyw - leme twra).

    oti ki an einai ... me to kalo
    se kinisi einai
    NeLSoN

  10. #10
    Geia xara,

    poulaei filos honda degree an se endiaferei...

    se polu kalh katastash..

  11. #11
    kalo to degree kalo kai ta axaki den lew..mhpws omws tha ekanes auta pou thes na kaneis kalytera m ena allo mhxanaki???
    kapoio psevdoeduro-on-off(vlepe xr,ttr,klr,klx,dr ktl,ktl) pou einai kapws pio melethmena gia xwmatinh xrhsh kai poio prosegmena san sthsimo?

    pantws oti kanoun xwma kanoun..exw dei anthrwpous me axaki kai xlr me takouni na kanoun enduro..twra to pws ta ekanan,o theos ki h psyxh tous..
    laspwmeno na nai ki oti na nai..!

Παρόμοια θέματα

  1. Μανual Απο Honda Xl 125/250 ?
    από LEON_BOLOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 16:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF