Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Απλή βόλτα, τι φοράμε;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της one
    Εγγραφή
    31/05/2006
    Μηνύματα
    28

    Απλή βόλτα, τι φοράμε;

    Σωστά όλα με τον εξωπλίσμο, την ασφάλια κλπ, αλλά άμα είσαι μέσα στην πόλη/πας στο σχολείο κλπ με ένα πενιντάρι είναι κάπως υπερβολικά (και ακριβά για κάπιους, μαζί και εγώ). Εκτός από το κράνος που δεν βγαίνει ποτέ, τα γάντια που είναι απλά και ένα καλό μπουφάν τον χειμόνα τι γίνετε; Αν πχ φοράς τζιν αντί για ειδική στολή και ένα "απλό" δερμάτινο μπουφάν κάνει καπια διαφορά σε περίπτωση πτώσεις η μόνο ο "επαγκελματικός" εξοπλισμός σώζει;

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Το καλυτερο θα ήταν να φοράς ότι σου εξασφαλίζει την ΚΑΛΥΤΕΡΗ προστασία (δεν ειναι και το ακριβό πάντα το καλύτερο). Επειδή δεν γίνεται όμως να φοράς δέρματα ή εντουράδικες κορντούρες μέσα στην πόλη για διάφορους λόγους κατανοητούς σε όλους, τότε τα βασικά που πρέπει ΠΑΝΤΑ να φοράς είναι:

    1. Κράνος
    2. Γάντια μηχανής
    3. Μπουφάν μηχανής
    4. Μπότες ή μποτάκια μηχανής


    Από εκεί και πέρα ούτε η ολόσωμη φόρμα σε σώζει 100% μέσα στην πόλη (φτιάχτηκε για χρήση σε πίστα που δεν υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες) και απο εκεί και πέρα αν γινει η στραβή έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την γλυτώσεις.

    Ξέρω οτι το να έχεις μηχανή ειναι ακριβό σπορ στην Ελλάδα αλλά αν δεν εισαι εξοπλισμένος ΜΗΝ καβαλάς... Πόσο κοστολογείς την ζωή σου ή την σωματική σου ακεραιότητα;

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της one
    Εγγραφή
    31/05/2006
    Μηνύματα
    28
    Η μπότες πως βοηθάνε;
    Όταν λέμε μπουφάν μηχανής μπαίνουν μέσα και τα δερμάτινα (τα οπία από όσο ξέρω αντέχουν σε τέτιες καταστάσης) η μόνο όσα πολούντε από ανάλογα μαγαζία; Το καλοκαίρι με τις ζέστες αν δεν υπάρχει δυνατότιτα άμεσης αγοράς κατάληλου μπουφάν τι κάνουμε; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από one
    Η μπότες πως βοηθάνε;
    Όταν λέμε μπουφάν μηχανής μπαίνουν μέσα και τα δερμάτινα (τα οπία από όσο ξέρω αντέχουν σε τέτιες καταστάσης) η μόνο όσα πολούντε από ανάλογα μαγαζία; Το καλοκαίρι με τις ζέστες αν δεν υπάρχει δυνατότιτα άμεσης αγοράς κατάληλου μπουφάν τι κάνουμε; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;
    Οι μπότες μηχανής θα σε βοηθήσουν να μην γίνει κομμάτια το πόδι σου (κνήμη, αστράγαλος κλπ - ας βοηθήσει κανένας ορθοπεδικός εδώ).

    Μπουφάν μηχανής ειναι αυτό που έχεις προστατευτικά σε αγκώνες, ώμους κλπ

    Υπάρχουν και καλοκαιρινά μπουφάν μηχανής...

    Είπαμε... ακριβό σπορ...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Καθαρο σωβρακο ειδικα αν ειναι η βολτα να καταληξει στο κοντινοτερο κεντρο βοηθειων:rotflmao:

    Επι του σοβαρου διαβασε καποιον αλλον:rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της one
    Εγγραφή
    31/05/2006
    Μηνύματα
    28
    Μιλάμε για μπότες σας αυτές που έχουν στους αγώνες που βγάζουν μάτι ή κυκλοφορείς χωρίς να βγάζεις μάτι;
    Για τα καλοκαιρινά μπουφάν ξέρω αλλά τσούζουν στην τσέπη οπότε προσορινά οποτε ανεβένω στην μηχανή με τον πατέρα μου τι κάνω;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Οι μπότες μηχανής θα σε βοηθήσουν να μην γίνει κομμάτια το πόδι σου (κνήμη, αστράγαλος κλπ - ας βοηθήσει κανένας ορθοπεδικός εδώ).

    Μπουφάν μηχανής ειναι αυτό που έχεις προστατευτικά σε αγκώνες, ώμους κλπ

    Υπάρχουν και καλοκαιρινά μπουφάν μηχανής...

    Είπαμε... ακριβό σπορ...

    Δεν είναι της ειδικότητάς μου αλλά τα κατάγματα ποδοκνημικής είναι συχνότατα και αρκετά επώδυνα. Εάν είναι ανοικτά δε πολύ επικίνδυνα (οστεομυελίτιδα)

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από one
    Μιλάμε για μπότες σας αυτές που έχουν στους αγώνες που βγάζουν μάτι ή κυκλοφορείς χωρίς να βγάζεις μάτι;
    Για τα καλοκαιρινά μπουφάν ξέρω αλλά τσούζουν στην τσέπη οπότε προσορινά οποτε ανεβένω στην μηχανή με τον πατέρα μου τι κάνω;
    Κάνε μια προσευχή αν πιστεύεις...

    διαφορετικά.... δεν ξέρω...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    συμφωνω με τους προλαλησαντες και εχω να πω πως κρανος, γαντια,μπουφαν και μποτες...ο,τι καλυτερο για να εχεις μια σχετικη προστασια. Ειναι και θεμα συνηθειας βεβαια. Εγω ξεκινησα και καβαλησα μηχανη πριν απο κατι μηνες με πληρη εξοπλισμο και τωρα μου εχει γινει συνηθεια και σκεφτομενος και που οδηγω(ζουγκλα Αθηνα) δεν υπαρχει περιπτωση να μην οδηγησω χωρις αυτα!!!Τωρα για καλοκαιρινο μπουφαν, αυτο που εχω να προτεινω ειναι κατι σε ελαφρυ με τα απαραιτητα προστατευτικα με την καλυτερη για μενα λυση...Dainese air-flux.Γενικοτερα αμα ψαξεις θα βρεις...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από one
    Η μπότες πως βοηθάνε;
    Όταν λέμε μπουφάν μηχανής μπαίνουν μέσα και τα δερμάτινα (τα οπία από όσο ξέρω αντέχουν σε τέτιες καταστάσης) η μόνο όσα πολούντε από ανάλογα μαγαζία; Το καλοκαίρι με τις ζέστες αν δεν υπάρχει δυνατότιτα άμεσης αγοράς κατάληλου μπουφάν τι κάνουμε; Σκάμε η το παίζουμε κορόνα γράματα η παίζουν και άλλες λύσεις;
    Λοιπόν
    ΓΑΝΤΙΑ = ένα απλό στρίμωγμα , μικρή επαφή της παλάμης με τον καθρέφτη του τουτού, από τρεις και πάνω μέρες χωρίς χέρι.
    ΜΠΟΤΕΣ = μια απαλή επαφή με, κράσπεδο-κολωνάκι-ζάντα-παλιοσίδερο στην άκρη του πεζοδρομίου, και έχεις ένα σκισμένο παπούτσι, και δυστυχώς μια πληγή για μια τουλάχιστον εβδομάδα.
    ΜΠΟΥΦΆΝ = ένα παραπάτημα και σκάσιμο με τον αγκώνα-ώμο στο πεζοδρόμιο.
    Αυτά είναι τα λιγότερα που θα πάθεις με
    40 χλμ. μόνο

    κοίτα εδώ

    και εδω

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της one
    Εγγραφή
    31/05/2006
    Μηνύματα
    28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Λοιπόν
    ΓΑΝΤΙΑ = ένα απλό στρίμωγμα , μικρή επαφή της παλάμης με τον καθρέφτη του τουτού, από τρεις και πάνω μέρες χωρίς χέρι.
    ΜΠΟΤΕΣ = μια απαλή επαφή με, κράσπεδο-κολωνάκι-ζάντα-παλιοσίδερο στην άκρη του πεζοδρομίου, και έχεις ένα σκισμένο παπούτσι, και δυστυχώς μια πληγή για μια τουλάχιστον εβδομάδα.
    ΜΠΟΥΦΆΝ = ένα παραπάτημα και σκάσιμο με τον αγκώνα-ώμο στο πεζοδρόμιο.
    Αυτά είναι τα λιγότερα που θα πάθεις με
    40 χλμ. μόνο

    κοίτα εδώ

    και εδω
    Ευχαριστώ

    Τα link όμως δεν δουλεύουν

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Να βοηθήσω; Τα σωστά links:
    link 1
    link 2


  13. #13
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

    ΜΠΟΤΕΣ = μια απαλή επαφή με, κράσπεδο-κολωνάκι-ζάντα-παλιοσίδερο στην άκρη του πεζοδρομίου, και έχεις ένα σκισμένο παπούτσι, και δυστυχώς μια πληγή για μια τουλάχιστον εβδομάδα.
    να το επιβεβαιωσω, πριν δυο βδομαδες ειχα μια παρομοια απαλη επαφη με ενα κολωνακι - μου ελιωσε τα 2 δαχτυλα στο δεξι ποδι, ευτυχως δεν εχασα το (μελανιασμενο πλεον) νυχι..

    Δεν εχω αγορασει ακομη καλοκαιρινο μπουφανακι & γαντια λογω οικονομικων και αισθανομαι ΠΟΛΥ εκτεθιμενος στους δρομους..κυκλοφορουν και αυτα τα ζωα εξω..χεσε μεσα

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της one
    Εγγραφή
    31/05/2006
    Μηνύματα
    28
    Να ρωτίσω και κάτι ψιλοάσχετο;
    Σήμερα καθός έβλεπα τηλεώραση σε μια φάση πρόσεξα το κράνος μου (και του πατέρα μου) τα οπία είναι χάλια. 2 χρόνια και δεν αξιωθήκαμε ούτε μια φόρα να τα καθαρίσουμε. Όμως πως να τα καθαρίσω; Ύπαρχει κάπιος τρόπος να τα καθαρίσω και στην μέσα πλευρά; Θέλει κάπιο ιδικο υλικό;

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από one
    Να ρωτίσω και κάτι ψιλοάσχετο;
    Σήμερα καθός έβλεπα τηλεώραση σε μια φάση πρόσεξα το κράνος μου (και του πατέρα μου) τα οπία είναι χάλια. 2 χρόνια και δεν αξιωθήκαμε ούτε μια φόρα να τα καθαρίσουμε. Όμως πως να τα καθαρίσω; Ύπαρχει κάπιος τρόπος να τα καθαρίσω και στην μέσα πλευρά; Θέλει κάπιο ιδικο υλικό;

    Η motomarket έχει ένα προϊόν για καθαρισμό κράνους.

    www.motomarket.gr

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2009, 13:46
  2. Η ΠΡΩΤΗ ΣΑΣ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ?
    από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 09:09
  3. Τι Λετε Να Παμε Μια Βολτα Στεμνιτσα.....
    από latris mixanis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 12:13
  4. Τι λέτε να πάμε μια βόλτα στις Νεροτσουλήθρες
    από latris mixanis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 01:28
  5. Μια απλη βολτα
    από rsp στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 01:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF