Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Αντικατάσταση CBF-600S με CBF-1000S;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης Cbf600s Abs (Επικρατέστερος υποψήφιος Cbf1000 Abs; )

    05/03/2008

    Θέμα: Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης CBF600S ABS (επικρατέστερος υποψήφιος για την ώρα CBF1000 ABS; Kάποια άλλη πρόταση; )

    Καλημέρα σε όλους και όλες… Μια ήσυχη μέρα στο γραφείο… Συννεφιά έξω, ψιχάλα και δυνατός βορειοδυτικός άνεμος… H ηλιόλουστη Ρόδος κάθε άλλο παρά ηλιόλουστη είναι σήμερα. Σκηνικό που προσωπικά μου ανοίγει την όρεξη για γράψιμο.. Ευκαιρία λοιπόν να στήσω το συγκεκριμένο thread και να κάνω το διάλυμα μου συντροφιά με το Moto.gr… Θα μπω στο θέμα κατευθείαν… Δεν κρύβω πως είναι κάτι που με απασχολεί αρκετά τον τελευταίο καιρό.
    Έχω αποφασίσει να δώσω το Cbfάκι μου και να πάρω μια άλλη μηχανή (καινούργια). Το έχω γύρω στα τρία χρόνια και μπορώ να πω μου χάρισε μια πολύ καλή εμπειρία όσον αφορά τις καθημερινές μου μετακινήσεις και βόλτες… Μια μηχανή all-round commuter που προσωπικά με άφησε 100% ικανοποιημένο. Ήταν η πρώτη μου ιδιόκτητη μεγάλη μου μηχανή οπότε αποτέλεσε άριστο σχολείο εκμάθησης.

    Όπως πολύ από εσάς είδη υποψιάζεστε ψάχνω για άξιο αντικαταστάτη, μια μηχανή παρόμοιου χαρακτήρα sports-touring-commuter που όμως θα είναι
    α)δυνατότερη (Φλερτάρω με χιλιάρια τον τελευτάιο καιρό δεν το κρύβω...The only way is up?)
    β)ευκολοδήγητη για καθημερινό commuting, βόλτες
    γ) αξιόπιστη και με το ελάχιστο κόστος συντήρησης
    δ) Καλοζυγισμένη με χαμηλό κέντρου βάρους (καλύτερη ευστάθεια κατά την γνώμη μου)
    ε) Να προσφέρει άνεση για καθημερινή χρήση τόσο σε επιβάτη όσο και σε συνεπιβάτη
    ζ) Χωρίς υπερβολική κατανάλωση
    η) εμπορική ώστε να μπορώ να την δώσω με σχετική ευκολία χωρίς να χάσω μεγάλο κομμάτι του αρχικού κεφαλαίου αγοράς (ζητάω πολλά ξέρω…)

    Με ενδιαφέρει ο κινητήρας να είναι φιλικός και χωρίς ξεσπάσματα. Ο αντίστοιχος του Cbf600S ABS ήταν υπόδειγμα γραμμικότητας και φιλικότητας πιστεύω, με εξιτάρει επίσης ο ηλεκτρονικός και σχεδόν αθόρυβος ήχος του μοτέρ.

    Πρώτος υποψήφιος είναι το Cbf1000 ABS , σκέφτομαι ακόμα και το καινούργιο Cbf600S ABS, 2008 model (δύσκολα θα καταλήξω στην ίδια μηχανή ακόμα και ανανεωμένη αλλά είναι ένα ενδεχόμενο). Πετάξτε ιδέες… Θα με βοηθήσετε αφάνταστα.

    Αλήθεια σε ποιο μαγαζί να απευθυνθώ για να ανταλλάξω την μηχανή μου; Μιλάμε πάντα για Αθήνα.. Ποιό κατάστημα φημίζεται για καλά πακέτα ανταλλαγής; Tι να προσέξω στην διαδικασία; Δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο στο παρελθόν και θα ήθελα συμβουλές από τους ποιό έμπειρους.

    Ελπίζω πάντως να μην κούρασα ούτε στο ελάχιστο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Φιλικά,
    Αλέξανδρος

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035

    Re: Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης Cbf600s Abs (Επικρατέστερος υποψήφιος Cbf1000 Abs;)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    05/03/2008
    α)δυνατότερη (Φλερτάρο με χιλιάρια τον τελευτάιο καιρό δεν το κρύβω...The only way is up?)
    β)ευκολοδήγητη για καθημερινό commuting, βόλτες
    γ) αξιόπιστη και με το ελάχιστο κόστος συντήρησης
    δ) Καλοζυγισμένη με χαμηλό κέντρου βάρους (καλύτερη ευστάθεια κατά την γνώμη μου)
    ε) Να προσφέρει άνεση για καθημερινή χρήση τόσο σε επιβάτη όσο και σε συνεπιβάτη
    ζ) Χωρίς υπερβολική κατανάλωση
    η) εμπορική ώστε να μπορώ να την δώσω με σχετική ευκολία χωρίς να χάσω μεγάλο κομμάτι του αρχικού κεφαλαίου αγοράς (ζητάω πολλά ξέρω…)
    α) Οχι απαραιτητα περισσοτερα κυβικα
    β) Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Το θεμα ειναι αν εισαι διατεθημενος να κανεις καποιες μικρες παραχωρησεις(στην αρχη τουλαχιστον)
    γ) Ηonda ειναι αυτη με κινητηρα δοκιμασμενο στα χρονια
    δ) Ειναι
    ε) Ολα ειναι θεμα συνηθειας οπως προειπα. Για το συνεπιβατη θα ειναι η μεγαλυτερη αλλαγη
    ζ) Καλυτερη απο το CBF που ειχες
    η) Περπαταν αρκετα και κραταν και ψηλα τη μεταπωλητικη τους αξια μιας και οσοι την εχουν δεν τη δινουν.






















    Λοιπον μιλαω για το CBR 600F

    Καινουριο ολο και καπου θα βρεις καποιο σε στοκ γιατι το σταματησαν (οι μακακες) το 2006

    Δεν επεκτεινομαι παραπανω αν θες κατι το συζητηταμε


  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Re: Re: Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης Cbf600s Abs (Επικρατέστερος υποψήφιος Cbf1000 Abs;)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    α) Οχι απαραιτητα περισσοτερα κυβικα
    β) Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Το θεμα ειναι αν εισαι διατεθημενος να κανεις καποιες μικρες παραχωρησεις(στην αρχη τουλαχιστον)
    γ) Ηonda ειναι αυτη με κινητηρα δοκιμασμενο στα χρονια
    δ) Ειναι
    ε) Ολα ειναι θεμα συνηθειας οπως προειπα. Για το συνεπιβατη θα ειναι η μεγαλυτερη αλλαγη
    ζ) Καλυτερη απο το CBF που ειχες
    η) Περπαταν αρκετα και κραταν και ψηλα τη μεταπωλητικη τους αξια μιας και οσοι την εχουν δεν τη δινουν.

    Λοιπον μιλαω για το CBR 600F

    Καινουριο ολο και καπου θα βρεις καποιο σε στοκ γιατι το σταματησαν (οι μακακες) το 2006

    Δεν επεκτεινομαι παραπανω αν θες κατι το συζητηταμε

    τα α) β) γ) δ) ε) ζ) η) που απάντησες αναφέρονται σε Cbf1000s abs ή σε Cbr 600f; Μεταξύ μας δεν με ενθουσιάζει η ιδέα αγοράς ενός discontinued model. Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση. Καλό μεσημέρι.

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Triumph Tiger 1050....

    Μην το σκεφτεσαι καθολου.

    Ασε το CBF 1000, ουτως η αλλως με 9.000 αγοραζεις Suzuki 1250 Bandit...

    Απλως πηγαινε να κανεις ενα test-ride στον Τιγρη και η αληθεια θα λαμψει σαν νικελ σε ολοκαινουργια Harley...





    καλοριζικο!

  5. #5
    Αλέξανδρε χωρίς πολλά πολλά λόγια, CBF-1000S ABS, TEΛΟΣ !

    Το οδήγησα κι εγώ κι αν μου το επέτρεπαν οι συνθήκες θα το είχα πάρει ήδη, είναι πιο άψογο απ'το άψογο που οδηγούσες τόσα χρόνια, θες κι άλλο ;

    Και κάτι που με ξετρέλανε στο χιλιάρι, αυτό το ελαφρό βουητό που βγάζανε ΟΙ εξατμίσΕΙΣ του και στα δυο μου τ'αυτιά..., άπαπαπα, απερίγραπτο !


  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035

    Re: Re: Re: Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης Cbf600s Abs (Επικρατέστερος υποψήφιος Cbf1000 Abs;)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    τα α) β) γ) δ) ε) ζ) η) που απάντησες αναφέρονται σε Cbf1000s abs ή σε Cbr 600f; Μεταξύ μας δεν με ενθουσιάζει η ιδέα αγοράς ενός discontinued model. Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση. Καλό μεσημέρι.
    Σε cbr600f


    Αν θελεις πες μου γιατι σε "χαλαει" η ιδεα ενος μοντελο που σταματησε να παραγετε?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Re: Re: Re: Re: Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης Cbf600s Abs (Επικρατέστερος υποψήφιος Cbf1000 Abs;)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Σε cbr600f


    Αν θελεις πες μου γιατι σε "χαλαει" η ιδεα ενος μοντελο που σταματησε να παραγετε?
    θέμα ψυχολογίας;

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035

    Re: Re: Re: Re: Re: Ζητείτε Άξιος Αντικαταστάτης Cbf600s Abs (Επικρατέστερος υποψήφιος Cbf1000 Ab

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    θέμα ψυχολογίας;
    οκ


    Καλες αγορες

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Αλέξανδρε χωρίς πολλά πολλά λόγια, CBF-1000S ABS, TEΛΟΣ !

    Το οδήγησα κι εγώ κι αν μου το επέτρεπαν οι συνθήκες θα το είχα πάρει ήδη, είναι πιο άψογο απ'το άψογο που οδηγούσες τόσα χρόνια, θες κι άλλο ;

    Και κάτι που με ξετρέλανε στο χιλιάρι, αυτό το ελαφρό βουητό που βγάζανε ΟΙ εξατμίσΕΙΣ του και στα δυο μου τ'αυτιά..., άπαπαπα, απερίγραπτο !

    σκληροπυρινικό σε βρίσκω... Αυτό το άπαπαπαπαπα, απερίγραπτο ψάχνω και εγώ να νιώσω...

    Θα κοιτάξω να την οδηγήσω σε test drive... Σε ποιό μαγαζί να απευθυνθώ λες; Αν το νιώσω την τσιμπάω.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    Θα κοιτάξω να την οδηγήσω σε test drive... Σε ποιό μαγαζί να απευθυνθώ λες; Αν το νιώσω την τσιμπάω.
    Εδώ Χανιά !:o


  11. #11
    Φιλε anixneyth για to cbf 1000 +1000 ,ειναι τρομερο μηχανακι και σιγουρα ανταποκρινεται στις απαιτησεις που εχεις.

    θα σου ελεγα ομως να ριξεις και μια ματια για το VFR800
    ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ Σ@Ρ@Κ@ΚΗ

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εδώ Χανιά !:o

    ΕΛΕΟΣ...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_t
    Φιλε anixneyth για to cbf 1000 +1000 ,ειναι τρομερο μηχανακι και σιγουρα ανταποκρινεται στις απαιτησεις που εχεις.

    θα σου ελεγα ομως να ριξεις και μια ματια για το VFR800
    Έχω την αίσθηση πως με το VFR800 ξεφεύγεις από την κατηγορία commuter-all-rounder και πας σε κάτι ποιό τουριστικό... Έιναι ωραία μηχανή πάντως.. Ούτε συζήτηση...

  14. #14
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    :a13:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bike_gsf1250s_main1.jpg 
Προβολές:	1149 
Μέγεθος:	31,7 KB 
ID:	122883

  15. #15
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bike_gsf1250s_main1.jpg 
Προβολές:	1145 
Μέγεθος:	31,7 KB 
ID:	122884

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cbf 600 με πινακιδα Bix-4xx
    από rvf954 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 20:12
  2. Cbf 600s 'h Cbf 1000s ?
    από Panos82gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2007, 15:45
  3. Νεα μοντέλα Cbf-600s με λευκά φλας.
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 23:29
  4. CBF-600 με ABS ή χωρίς;
    από eleanor_22 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 08:06
  5. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF