Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ---> ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ???

  1. #1

    ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ---> ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ???

    αλλαζοντας εξατμιση(& ελευθερωντας το φιλτρο) τι ρυθμισεις πρεπει να γινουν στο καρμπ?αλλοι λενε ανεβασμα μια σκαλα της βελονας,αλλοι ενα νουμερο ζιγκλερ μεγαλυτερο,αλλοι&τα δυο.τι ισχυει???

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    Τι μηχανή έχεις? Αυτό που μπορεί να χρειάζεται είναι ρύθμιση του μίγματος.

    Τα άλλα ειναι για καλύτερη απόδοση δεν είναι ομως αναγκαία πιστεύω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Μεγάλο θέμα και μάλλον εξαρτάται απο την μηχανή αλλά και τις αλλαγές.
    Γι αυτό δεν μπορείς να πείς με σιγουριά τι συμβαίνει.
    Η πιο απλή λύση είναι ρύθμιση σε καλό συνεργείο με δυναμόμετρο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Κιαν δεν θες να ξοδευτείς...με εναν καλό καυσαναλητή ο μηχανικός σου στην ρυθμίζει μια χαρα,χωρις αλλαγές στα ζιγκλερ.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Κιαν δεν θες να ξοδευτείς...με εναν καλό καυσαναλητή ο μηχανικός σου στην ρυθμίζει μια χαρα,χωρις αλλαγές στα ζιγκλερ.
    Να ρωτήσω ΓΙΑΤΙ να αλλάξεις εξάτμιση-φίλτρο σε μια μηχανή που είναι μια χαρά ρυθμισμένη και να πας μετά (χωρίς αλλαγές στο καρμπυρατέρ) να την ξαναρυθμίσεις (με αναλυτή καυσαερίων) ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Να ρωτήσω ΓΙΑΤΙ να αλλάξεις εξάτμιση-φίλτρο σε μια μηχανή που είναι μια χαρά ρυθμισμένη και να πας μετά (χωρίς αλλαγές στο καρμπυρατέρ) να την ξαναρυθμίσεις (με αναλυτή καυσαερίων) ??
    Χωρις να ειμαι απολυτα σίγουρος,πιστευω οτι καταργωντας τον καταλύτη η εκπομπή καυσαερίων αλλάζει...οποτε θέλει ρύθμισμα.
    Θα ρωτήσω και θα σου πω.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Χωρις να ειμαι απολυτα σίγουρος,πιστευω οτι καταργωντας τον καταλύτη η εκπομπή καυσαερίων αλλάζει...οποτε θέλει ρύθμισμα.
    Θα ρωτήσω και θα σου πω.
    :rotflmao:

    Νάσαι καλά, αλλά μην μπεις στον κόπο !!!

    Βγάζοντας τον καταλύτη ΟΝΤΩΣ αλλάζει η εκπομπή καυσαερίων αλλά ΔΕΝ κάνεις τίποτε με ρυθμίσεις στο καρμπυρατέρ !!!
    (Οι ρύποι που κατακρατώνται από τον καταλύτη είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετοι με την στοιχειομετρική αναλογία του καύσιμου μίγματος).

    Αυτό που εννούσα ήταν ότι προβαίνεις σε κάποιες ενέργειες αντικατάστασης τμημάτων του κινητήρα για κάποιους λόγους (νομίζω...).
    Αν οι λόγοι αυτοί έχουν να κάνουν με την αύξηση της ιπποδύναμης ή την βελτιστοποίηση της ροπής, ΔΕΝ είναι θέμα ανάλυσης καυσαερίων ...


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet 60
    ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΦΤΩΧΟ ΜΙΓΜΑ ΙΣΟΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΙΠΥΣΕΙ ΠΙΣΤΟΝΙ ΘΕΛΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΤΑ ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΕΡ ΑΛΑ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΞΕΡΟΙ ΛΕΜΕ ΣΙΓΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
    Και για πιο λόγο να έχεις φτωχότερο μίγμα στο ρελαντί ας πούμε ή στις μεσαίες ας πούμε ή οπουδήποτε εκτός απο τέρμα?
    Γιατί εγώ νομίζω οτι μόνο στο τέρμα γκάζι μπορεί να έχεις φτωχό και αυτό βέβαια αν δεχτούμε οτι έχεις βάλει κανα φίλτρο που όντος είναι πιο ελεύθερο απο το μαμίσιο και καμιά εξάτμηση που όντος είναι πιο ελεύθερη απο τη μαμίσια.
    Λέω οσάν Έλλην δηλαδή

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    :rotflmao:

    Νάσαι καλά, αλλά μην μπεις στον κόπο !!!

    Βγάζοντας τον καταλύτη ΟΝΤΩΣ αλλάζει η εκπομπή καυσαερίων αλλά ΔΕΝ κάνεις τίποτε με ρυθμίσεις στο καρμπυρατέρ !!!
    (Οι ρύποι που κατακρατώνται από τον καταλύτη είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετοι με την στοιχειομετρική αναλογία του καύσιμου μίγματος).

    Αυτό που εννούσα ήταν ότι προβαίνεις σε κάποιες ενέργειες αντικατάστασης τμημάτων του κινητήρα για κάποιους λόγους (νομίζω...).
    Αν οι λόγοι αυτοί έχουν να κάνουν με την αύξηση της ιπποδύναμης ή την βελτιστοποίηση της ροπής, ΔΕΝ είναι θέμα ανάλυσης καυσαερίων ...


    Τεσπα...χωρις να ξέρω τα πως και τα γιατι...θα σου πω τι συνέβει σε μενα.
    Αλλαξα μόνος μου τις εξατμίσεις με ελεύθερες και φιλτρο αερα DNA και το κυκλοφορουσα κανα 3 μηνο ετσι.
    Οταν το πήγα στο συνεργειο για service ειδε ο μηχανικος μου οτι στα τελικα (στις απολήξεις δηλαδη) ήταν πολύ μαυρο το χρώμα...ενα πραγμα σαν πυκνή καπνα ξεραμένη.Ηταν λέει πολυ πλούσιο το μείγμα...γιαυτο μπήκε σε καυσαναλυτή και ρυθμίστηκε.
    Τωρα μπορει να ηταν και ασχετο με την αλλαγη των εξατμίσεων.
    20 euro εχει η καυσανάληση.....thats all.

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Αλλαξα μόνος μου τις εξατμίσεις με ελεύθερες και φιλτρο αερα DNA και το κυκλοφορουσα κανα 3 μηνο ετσι.
    Οταν το πήγα στο συνεργειο για service ειδε ο μηχανικος μου οτι στα τελικα (στις απολήξεις δηλαδη) ήταν πολύ μαυρο το χρώμα...ενα πραγμα σαν πυκνή καπνα ξεραμένη.Ηταν λέει πολυ πλούσιο το μείγμα...
    Επ ουδενι δεν θέλω να μειώσω τον μηχανικό σου (και την επιλογή σου), αλλά όταν "ελευθερώνουμε" την εισαγωγή του αέρα, το μίγμα γίνεται ΦΤΩΧΟΤΕΡΟ !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Επ ουδενι δεν θέλω να μειώσω τον μηχανικό σου (και την επιλογή σου), αλλά όταν "ελευθερώνουμε" την εισαγωγή του αέρα, το μίγμα γίνεται ΦΤΩΧΟΤΕΡΟ !!!

    Ουπς...τοτε μάλλον εγω τα ειπα αναποδα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παιδειά ελευθερώνοντας εισαγωγή-εξαγωγή αφήνουμε περισσότερο μίγμα να περάσει οχι περισσότερο αέρα μόνο.
    Αυτό συμβαίνει στους Diesel.
    Οτι ήταν πρίν θα είναι και μετά.
    Εκτός ίσως απο τις πολύ ψηλές στροφές που μπορεί να είναι φτωχό.
    Πάντως δεν είναι κανόνας το φτωχότερο.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2008, 15:49
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ
    από GIANNI_KU στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2008, 16:50
  3. Ρυθμισμα καρμπυρατερ στην Πατρα
    από gazakias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 01:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF