Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 62 από 62

Θέμα: Xώμα - άσφαλτος

  1. #61
    Eπειδή καταντάει βαρετό να διαβάζεις τόσες αντιπαραθέσεις και φιλοσοφίες (συν το ότι μου δημιουργείται η εντύπωση ότι κάποιοι από τους γράφοντες έχουν ΠΟΛΥ περιορισμένη οδηγική εμπειρία και ταχύτητα), θα προσπαθήσω να το εκλαικεύσω (ΟΧΙ πουλέψω ):
    οδηγώντας στο χώμα η EEPROM που έχουμε στον εγκέφαλο αλλάζει δεδομένα, δηλαδή το μικρό γλυστρηματάκι στην καθημερινή οδήγηση (είτε στρίβουμε, είτε φρενάρουμε) δείχνει φυσικό και δεν μας βάζει σε alert mode (που συνήθως επιφέρει και βεβιασμένες αντιδράσεις). Απο εκεί και ύστερα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με την πείρα του καθενός.

    ΣΗΜ1: ήμαρτον, εμπειρία στο χώμα με πήγασο (και άλλα μαστόδοντα τύπου Λουτρακίου) ΔΕΝ γίνεται (εννοώντας ότι οι ταχύτητες που μπορείς να κινηθείς είναι πάρα πολύ μικρές ώστε να αποκομίσεις ουσιαστικά οφέλη)

    ΣΗΜ2: το αν χρησιιμοποιούμε τα μαρσπιε, αν καθόμαστε ή σηκωνόμαστε, ανα ανοίγουμε το γκάζι ή το κλείνουμε, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να περιγραφεί ως τεχνική οδήγησης, συνθέτει το οδηγικό μας στυλ.
    Αν είναι καλό ή όχι θα το βρούμε στην πορεία, και μη ξεχνάτε ότι άλλη τεχνική έχει και χρησιμοποιεί ένας οδηγός που κινείται με διπλάσια ταχύτητα από εμάς.
    Κάποιοι παλαιότεροι έλεγαν ότι κάθε οδηγός έχει την ταχύτητα του εννοώντας ότι για να πάει παραπάνω πρέπει να αναθεωρήσει σημαντικά πράγματα σε σχέση με την τεχνική του.

    ΣΗΜ3: stoubi + zireous, αν συναντηθείτε,τι θα γίνει? Πρώτα θα παίξετε μπουνιές και μετά θα συστηθείτε? Μάλλον θα έπρεπε να είσαστε πιο φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς σας, στο κάτα-κάτω απόψεις ανταλλάσουμε....και οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε τίποτα.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #62
    Το κατά πόσο είναι κάποιος γρήγορος ή όχι δεν μπορεί να φανεί σε ένα φόρουμ, γι' αυτό από την αρχή έθεσα εαυτόν ώς τον ποιό κουλό των κουλών προς χάριν της συζήτησης -το να είσαι γρήγορος στο χώμα δεν σημαίνει ότι είσαι και στη πίστα το ίδιο, και μόνο εκεί κάτω από τη πίεση του χρονόμετρου (ή του ανταγωνισμού) θα δείς την αλήθεια. Τη πραγματικότητα δε νομίζω να είναι επιθυμητό να τη δείτε όσο αφορά το άτομό μου, έχω δηλώσει ότι δε τρέχω σε κατοικημένες περιοχές, τίποτε άλλο.

    Άν ξαναδιαβάσεις από την αρχή τα λεγόμενα, θα δεις ότι ο βασικός λόγος που τα πήρα με τον STOUBI, που ξαναλέω ότι μπορεί μια χαρά παιδί να είναι και το στριμμένο μου κεφάλι να φταίει πάλι οπότε έχει μια συγγνώμη (ναι μου έχει ξανασυμβεί να πλακώνομαι με κάποιον και μετά να κερνάω μπύρες και ο άλλος ηδύποτα -το αλκοόλ βλάπτει τις επιδόσεις μου, άσε που ο άλλος κερνά λιγότερο, συμφέρει), είναι ότι αρχίζοντας πετάει μια αναφορά σε αγώνες MX γεμάτη ενθουσιασμό μέν, αλλά χωρίς την απαιτούμενη αγωνιστική ψυχραιμία που επιβάλλουν οι αγώνες και με επισφαλή -κατά τη γνώμη μου- τεχνική. Προσπαθώντας να ανιχνεύσω όσο ήπια μπορούσα τα (πιθανά) λάθη του αρχίζει το ξεκατίνιασμα.

    Και δεν παίρνω απαντήσεις για τις απλές ερωτήσεις μου (τεχνικού περιεχομένου).

    Και εκεί που νόμισα ότι συζητάω με κάποιον με κάποια αγωνιστική πείρα, μού'ρχεται η κατραπακιά... Εγώ λέει επειδή είμαι κότα, δεν αναγνωρίζω την ύψιστη τεχνική (τεχνική MX έδειχνε και ο McGrath θυμίζω), και είμαι άσχετος και πρέπει να πάω να διαβάσω κάνα βιβλίο, και δε ξέρω ούτε τι σημαίνει SX ούτε MX (ούτε BMX), και ότι διαβάζω και το βγάζω στο δρόμο δηλαδή, είναι άχρηστο, (όπως ένα απλό ντριφτ που τα κάνω χρόνια και έτυχε -ξανά- να με γλυτώσει από έξοδα φέτος με μηχανή αρκετά μεγαλύτερη από αυτή που έκανα τότε ντριφτάκια, που όταν το ανέφερα παραπάνω μπορεί διάφοροι να νόμισαν ότι τό'κανα για να πουλήσω μούρη).

    Και ερωτώ, μήπως αγαπητοί χωμάτινοι βλέπετε πολλή τηλεόραση;

    Όλες οι μοτοσυκλέτες κατασκευάζονται κατόπιν σχεδιασμού, αρκετής συζήτησης,και εξαντλητικών δοκιμών.

    Τί σας κάνει να νομίζετε ότι όλες οι παράμετροι που συνθέτουν μια μοτοσυκλέτα είτε είναι για χώμα είτε είναι για την άσφαλτο, δεν λαμβάνονται υπόψιν από τους οδηγούς αγώνων;

    Μήπως κάθε στροφή, κάθε ραχούλα, κάθε σκαλοπάτι, κάθε εσάκι καταμετριέται προσεκτικά και γίνονται εξαντλητικές δοκιμές για να τελειοποιηθεί η εκάστοτε τεχνική του αναβάτη;

    Λέτε να μη κρατούν σημειώσεις;

    Μήπως τις διαβάζουν κιόλας;

    Μήπως θα ωφελούσε να βάζαμε κάνα ψήγμα από αυτές τις τεχνικές στην οδήγησή μας;

    Γι'αυτό και για πολλούς άλλους λόγους προσπάθησα να δώσω μερικά στοιχεία που το κεφάλι μου το στραβό έλεγε ότι παίζουν. Και μη διανοηθεί κανένας να μου ξαναπεί παπαριά για πράγματα που δοκιμάζω και δουλέυω στο δρόμο ή στο χώμα... Δεν υπάρχει περίπτωση να γράψω κάτι που δεν το έχω δει να δουλεύει πρώτα. Φυσικά μπορεί να υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος από το δικό μου (ποιό δικό σου ρε; χιλλιάδες τα έχουν ξανακάνει πριν από σένα).

    Όσο για το πηγασάκι, αν το ψάξεις υπάρχει ένα παιδί που τρέχει με ένα πηγασάκι σε αγώνες, ίσως μπορεί να βοηθησει...

    Μη ξεχνάς ότι υπάρχουν μερικοί τύποι που ότι και να καβαλήσουν το πάνε γαμιώντας, μερικοί φρενάρουν στη πόλη -επειδή δε γουστάρουν τους γιατρούς-, μερικοί όχι. Τους μέν δεν θα τους καταλάβεις εύκολα.

    Καλές βόλτες (και στο χώμα και στην μαμημένη άσφαλτο), και καλό καλοκαίρι -σιγά zireous, σιγά.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2007, 13:38
  2. Τέτοια ζέστη ούτε η ασφαλτος δεν την αντέχει.
    από Nrgman στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2007, 12:04
  3. 2007-01-27, Σαβ. Αγ.Αννα, Εύβοια, άσφαλτος: Πόσοι?
    από Nostra στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2007, 15:47
  4. Xώμα ???
    από THEOD στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF