Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Aprilia RS 250

  1. #31
    Το νου σας Ρεμάλια!!! Το avatar του/της RapidShade
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    635
    Βρωμάνε πολύ ρε σεις :P

    είχε ένα φιλαράκι κάποτε κι έναν καιρό
    ένα RD... εκτός του ότι όταν ρόπιαζε
    ήταν σκοτώστρα... κατά τα άλλα...

    ποοοοολυ βρώμα λέμε!!!


    βόλτα και αλλαξιά!...

    Γκαζιά και πλυντήριο (οι μανάδες :P)

    Υ.Γ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

    The more I learn,
    the less I understand...

    RapidShade

    --------------------------------
    Where is my R1?... ;(

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    άντε και αμα την πάρεις ή αμα θες καμμιά 2η γνώμη έλα και κατά εδώ.παντως από εμφάνιση δε χρειάζεται να πούμε τίποτα ε...

    www.apriliabikers.gr
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  3. #33
    Pantws to 250ari den bgainei pleon, to xerw giati propersi pou ithela na to parw itan i prwti xronia pou stamatise na paragete giati den ikanopoiouse tis Euro2 prodiagrafes gia tis ekpompes ripwn, opote kai pira to RS125.


    P.S.: As always: Sorry gia ta greeklish
    I used to think it was a terrible thing that life was so unfair. Then I thought, 'what if life *were* fair, and all of the terrible things that happen to us came because we really deserved them?' Now I take great comfort in the general unfairness and hostility of the universe.

  4. #34
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Πληροφοριακά... τα μοτέρ των SXV4.5 και 5.5 είναι καθαρόαιμα υψηλής απόδοσης με απαίτηση για αρκετά συχνά και πολλές φορές ακριβά σέρβις.

    Εάν υποθέσουμε πως αυτά τα μοτέρ μπούν σε street μηχανάκι με μικρές αλλαγές ώς προς την λειτουργία και τον τρόπο απόδοσης τότε θα μιλάμε για μια μοτοσυκλέτα πιθανότατα εξαιρετική στην πίστα αλλά απλά με δυνατότητα για χρήση δρόμου (όπως όλα τα καθαρόαιμο και ειδικά μηχανάκια, εγγύηση ένα μήνα με την αγορά κλπ κλπ).

    (άρα ούτε αυτό θα κάνει για ταξίδι Αθήνα-Θεσ/νίκη )



  5. #35
    Σωστά το θέτεις πάντως όπως και να έχει η aprilia εχει καταφέρει να προετοιμάσει το έδαφος για ένα τέτοιο μηχανάκι! στο επίσημο site πουθενα δεν αναφέρει επίσημα τίποτα αλλα και μόνο τα post χρηστων ειναι αρκετα για να δημιουργησουνε ντορο! αντε να δουμε ποτε θα δουμε!

    προσωπικα πιστευω οτι το 125 ειναι λιγο και το επομενο βημα εχει τοποθετηθει στα 600... προκειται για μεγαλο κενο και οταν μιλαμε για οδηγηση απαιτησεων κατι τετοιο ειναι κ επικινδυνο... αντε θα μπει κανεις που να εχει το μηχανακι να μας πει απο πρωτο χερι? να μας ανοιξει τα ματια???

    α επισης ήθελα να πω ότι κυκλοφορει στο ιντερνετ ενα κιτ 360 cc για το 250αρι το οποιο και καλα ειναι και αξιοπιστο σαν αναβαθμιση με 75+ πταγματικα αλογα στον τροχο...(ασχετο απλα το ειπα )

  6. #36
    τι εγινε ξενερωσε το θεμα??? :smilea:

  7. #37
    Ας το "ανεβάσουμε" λιγάκι!!!
    Την περασμένη Παρασκευή αγόρασα τη μηχανή των ονείρων μου!!!

    2001 RS 250


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	09012010021 (small).jpg 
Προβολές:	493 
Μέγεθος:	94,2 KB 
ID:	185341
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  8. #38
    Μετά απο 5 ημέρες χρήσης με χαλαρές βόλτες στην πόλη και λίγο παραέξω και ένα μίνι ταξιδάκι στη Χαλκιδική που είχα την ευκαιρία να ανοίξω και λίγο παραπάνω το γκάζι, μπορώ να πώ πως το "μικρό" είναι μικρό μόνο στο μάτι και στο όνομα!

    Με "χαλαρες" ταχύτητες, από 130 έως 150km/h και 2-3 καλά "ανοίγματα" έβγαλα μια μέση κατανάλωση της τάξεως των 8.2 l/100km!!!Άρα ο μύθος οτι καίει τα άντερά του και οι υπερβολές του τύπου "εγώ μεχρι Χαλκιδική και πίσω θέλω 1 ρεζερβουάρ και εσύ θα θέλεις 2-3" διαψεύδονται!

    Κουκλαααααρα!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	09012010018 (small).jpg 
Προβολές:	461 
Μέγεθος:	74,3 KB 
ID:	185427
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  9. #39
    Μεγειές και καλές βόλτες φίλε μου. Πέρνα και απ΄το www.apriliabikers.gr για περισσότερες πληροφορίες για το RS μιας και το έχουν κάποια μέλη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos


    Με "χαλαρες" ταχύτητες, από 130 έως 150km/h και 2-3 καλά "ανοίγματα" έβγαλα μια μέση κατανάλωση της τάξεως των 8.2 l/100km!!!Άρα ο μύθος οτι καίει τα άντερά του και οι υπερβολές του τύπου "εγώ μεχρι Χαλκιδική και πίσω θέλω 1 ρεζερβουάρ και εσύ θα θέλεις 2-3" διαψεύδονται!

    Κουκλαααααρα!!!
    Μεγειά σου φίλε! Ειναι πραγματικά όπλο. Ελπίζω να την πας και Σέρρες κι οχι μόνο βολτίτσες στην Χαλκιδική.
    Αφού εισαι κοντα θα είναι κρίμα να μην την πας.
    Οσο για την κατανάλωση....μαλλον πήγαινες με κατω απο 9000 στροφές εκτος των 2-3 ανοιγμάτων και κοιμόταν το θηρίο.
    Απορώ πως τα κατάφερες ...

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    Επειδή θέλω να είμαι ειληκρινής και όχι "παρλαπίπας" σε SS μοτοσυκλέτα πρώτη φορά ανεβαίνω!Έχω μια "κάποια" εμπειρία από ταξίδια αλλά και απο πίστα με την...Vespaaara μου αλλά απο SS μηχανή απολύτως καμία!Εννοείται πως δεν θα την έχω για μια Χαλκιδική και πίσω, αλλά πιο πολύ για κάτι σαν...Σέρρες και πίσω.
    Μιας και η άλλη, η νόμιμη σύζηγος αυτά τα 4 χρόνια που είμαστε μαζί με είχε στα όπα όπα,άνετο,με πολύ ξεκούραστη θέση οδήγησης και προστατευμένο από τα στοιχεία της φύσης, το RS το περίμενα πολύ πιο αφιλόξενο!Παρόλα αυτά τη θέση οδήγησης την συνήθησα γρήγορα και αρχικός πόνος στους καρπούς από το σκύψιμο εφυγε και το μόνο που έμεινε ήταν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ χαμόγελο μέχρι τ'αυτιά!Στα 280 χλμ που έκανα για Χαλκιδική και πίσω στη Θεσ/νίκη δεν δυσανασχέτησα ποτέ.Σίγουρα καταλυτικό ρόλο έπαιξε και το ότι δεν περίμενα αυτό το "αρκουδόγκαζο"!!!Όταν το πρωτοκαβάλησα νόμιζα πως είχα να κάνω με ένα "κακό"...μικρό μηχανάκι.Ότι θα ανοίγω το γκάζι και θα περιμένω να φορτώσει!Καμία σχέση!.
    Όσο για την κατανάλωση φίλε μου, ναί κινούμουν με κάτω από 9.000rpm και ίσα ίσα που το άκουγα!Πάντως την πάλεψα άνετα...Είναι και αυτή η θέση οδήγησης που σε προδιαθέτει για...πόλεμο!!!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos

    Όσο για την κατανάλωση φίλε μου, ναί κινούμουν με κάτω από 9.000rpm και ίσα ίσα που το άκουγα!Πάντως την πάλεψα άνετα...Είναι και αυτή η θέση οδήγησης που σε προδιαθέτει για...πόλεμο!!!
    Eκεί είναι το κόλπο! Μετα τις 9000 αρχίζει το παιχνίδι!
    Δεν είχα ποτέ μου RS αλλά παλιά καβαλούσα RGV250 και TDR250.

    edit: Τωρα προσεξα το 'Σερρες και πίσω'. Τι πίσω, εκεί θα μείνεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Ήδη ψάχνω για κανα καλό σπιτάκι!!!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Είχα για trackbike το RS 250 κάθε τέσσερα 20λεπτα έβαζα βενζίνη στα Μέγαρα.
    Βέβαια δούλευε από 9000 rpm και πάνω. Παπαπαπα, το Hayabusa καίει λιγότερα. :rotflmao: :rotflmao:
    Μάκης


  15. #45

    Exclamation

    Όποιος έχει RS250 ας ανεβάσει καμιά φωτογραφία ρε παιδιά...Άντε να οργανωθούμε λιγάκι!Να ξέρουμε πόσοι είμαστε!!!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Part Number για Aprilia RS 250
    από rc31 στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 12:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF