Σελίδα 105 από 108 ΠρώτοΠρώτο ... 55595100101102103104105106107108 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.561 έως 1.575 από 1615

Θέμα: Gsr600...!

  1. #1561
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Τώρα δεν ξέρω τι λάδια έχει βάλει υπόθετο ότι προτείνει ο κατασκευαστής. Προτείνετε συγκεκριμένα κάποια μάρκα? Συνθετικά ήμισυνθετικά? Και μια άλλη ανησυχία που έχω ειναι ότι κάποιες φορές δεν παίρνει την Δευτέρα καλά από 1η σε 2α. Αλλά σε συγκεκριμένο εύρος στροφών 7κ με 9κ το έχω παρατήρηση σε σημείο που νιώθεις ότι δεν έχεις πατήσει συμπλέκτη όχι απλα κοπανάει δεν μπαίνει και θέλει και 2η προσπάθεια. Σας συμβαίνει κάτι τέτοιο γενικά?

  2. #1562
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    319
    Ας ξεθαψουμε μια φορά ακόμα τους σκελετούς από τις ντουλάπες του φορουμ.
    Είμαι σε φάση που βγανω το απεριόριστο με προτερη εμπειρία 7 χιλ χλμ(1 χρόνο χοντρικά) με varadero 125 σε αστικό περιβάλλον.
    Σε γενικές γραμμές κοιτάζω για κάτι πιο ήρεμο, τύπου τρανσαλπ 600-650, 700 το πολυ. Καθημερινή χρήση 50 χλμ συνολικά πήγαινε έλα στη δουλειά ( Κηφισός από ύψος άνω Πατησίων μέχρι Ποσειδώνος στο ύψος της Γλυφάδας τέρμα) και θα ήθελα να κάνω και βολτουλες μακρινές, καθώς δεν υπάρχουν και οι τρελές υποχρεώσεις προς ώρας, τα σκ.
    Έχω ψιλοτρελαθει με το gsrαράκι, το κοιτάζω και το ψάχνω μέρες τώρα και όσο βλέπω και διαβάζω για αυτό τόσο πιο πολύ μου αρέσει.
    Θεωρείτε οτι είναι εντελώς δολοφονικό για αναβάτη με εμπειρία πατάτας; Στη λογική οτι κάποιος δεν είναι με την ταυτότητα στο στόμα και οτι θα γίνουν και κάποια σχολεία, προφανώς όχι δεν μιλάμε για τσαμπουκαδες στην κίνηση και γενικότερα ταχύτητες στην πόλη.

    Σας κουρασα άλλη μια φορά συμπαθάτε με χωριανοί . Τα φώτα σας θα ήταν ιδιαιτέρως εκτιμητέα και εισακουστέα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  3. #1563
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Αν εξαιρέσεις την πολύ υψηλή κατανάλωση του,είναι ένα μηχανάκι που "τα σπάει" για να χρησιμοποιήσω μια έκφραση της εποχής.Αν σ αρέσει πάρτο.

  4. #1564
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Απο το στυλ οδηγησης που περιγραφεις εγω θα σου προτεινα να προσανατολιστεις σε κατι 2-κύλινδρο.
    Αμεση δυναμη και απο χαμηλά.
    Ωραιο μηχανακι το GSR αλλα ζωντανευει μετα τις 8000 rpm και πιστευω πως θα σε κουράσει.

  5. #1565
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    319
    Αυτό με τις 8000 το είχα διαβάσει για το fazer σε συγκρίσεις με το suzuki, σκεφτόμουν οτι το gsr ίσως είναι πιο φιλικό για πατατοκέφαλους γιατί είδα οτι είναι πιο γραμμικό από οτι λέγεται.
    Ο μεγάλος έρωτας είναι το SV 650 που είναι δικύλινδρο αλλά είναι πολύ εκτός μπάτζετ αν θέλω να πάω σε πιο πρόσφατη έκδοση, δεν κοιτάζω gladius προφανώς

  6. #1566
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Aν θες πες κάτι για το "προφανώς" γιατί δεν είναι και πολύ για εμένα.
    Εκτός μπάτζετ, πόσο δηλαδή που αφήνει sv του '19 με 5.5κ απέξω;
    Το gladius σε τι προβληματίζει;

    Όταν λες μεγάλος έρωτας ξυπνάω κατα κάποιο τρόπο. Εφόσον είναι ρεαλιστικό γιατί να κοιτάς οτιδήποτε άλλο
    πέρα από τρόπους για να το έχεις.

    Για εμένα το "μειονέκτημα" των sv είναι ότι έχουν τιμές που βρίσκεις ducati.
    Ε, δεν είναι ρεαλιστική σύγκριση όσο καλά και αν τα πάνε στην συντήρηση τα monster..

  7. #1567
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    319
    Το λέω χαριτολογώντας για το gladius ως η version του sv που θεωρείται από πολλούς ως η πιο αδιάφορη. Δεν έχω προσωπική άποψη ουσιαστικά. Κοίτα, αν μπορώ να βρω gsr με 3.5 χιλιάρικα κάτω από 50κ σε μια πολύ καλή κατάσταση, για το sv του '21 και μετά παίζεις μετά τα 6-6.5 χιλιάρικα και σκέψου οτι τα 3.5 είναι ήδη ξεχύλωμα για μένα... Έχω μπουφάνη γαντάκια κράνος αλλά σίγουρα θα πάω για upgrade στο κράνος και σίγουρα θέλω να κάνω το λβλ 1 με το που το πάρω. Οπότε μαζεύεται πολύ πράμα....

  8. #1568
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Γιατί βάζεις προδιαγραφή τόσο καινούριο SV; πως μπορείς και το συγκρίνεις με GSR;..

    Οδήγησε κάποιο gsr και μίλησε με κατόχους SV αν θες μια γνώμη.
    Μένεις μακριά από αυτό που σου αρέσει χωρίς λόγο.

  9. #1569
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    319
    Διόρθωσε με αν κάνω λάθος ή αν χάνω κάτι, από μια μικρή έρευνα που έκανα δεν βρήκα πολλά διαθέσιμα sv εκτός από 2-3 επιλογές χρονολογίας πάνω κάτω 2000-2005 και τα υπόλοιπα απο 2021 και μετά που ακουμπάνε θεό λιγάκι οι τιμές..

  10. #1570
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    το gsr ειναι πιο ροπατο χαμηλα και μεσαια απ ολα τα υπολοιπα 4k 600αρια,εχουμε εδω κατω φιλο που το εχει και ειναι εμφανες σε καθε βολτα...
    εχει τα τελευταια με το μαυρο πλαισιο και abs...

    υ.γ το πουλαει γιατι δυσκολευεται με το υψος,ειναι αρκετα χαμηλο αναστημα..αν θελεις σε φερνω σε επαφη
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #1571
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Διόρθωσε με αν κάνω λάθος ή αν χάνω κάτι, από μια μικρή έρευνα που έκανα δεν βρήκα πολλά διαθέσιμα sv εκτός από 2-3 επιλογές χρονολογίας πάνω κάτω 2000-2005 και τα υπόλοιπα απο 2021 και μετά που ακουμπάνε θεό λιγάκι οι τιμές..
    Φαντάζομαι ψαχνεις την έκδοση n για το sv που όντως δεν έχεις πολλές επιλογές, διότι το s έχει clip on και μπορεί να κουράζει για κάθε μέρα στην πόλη, το gsr που το γνωρίζω από συνάδελφο μου που το έχει είναι λίγο πιο καλά στημένο από αντίστοιχα της κατηγορίας του και επειδή φορά μοτέρ από GSXR δουλεύει καλά κυρίως ψηλά, δες και κανα hornet όμως αν και τα 600 άρια ψηλά δουλεύουν. Όλα όμως να ξέρεις καίνε πολύ και έχουν ακριβή συντήρηση για καθημερινη χρήση.

  12. #1572
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν εξαιρέσεις την πολύ υψηλή κατανάλωση του,είναι ένα μηχανάκι που "τα σπάει" για να χρησιμοποιήσω μια έκφραση της εποχής.Αν σ αρέσει πάρτο.
    Επικροτείς την αγορά τετρακύλινδρου 15ετιας από νέο σχετικά αναβάτη;;; Έπαθες τίποτα;;;










    Πλάκα κάνω ε. Γαμάτο το gsr ένα από τα τελευταία με το μαύρο πλαισιο και την μονόχρωμη σέλα θα το γούσταρα πολύ.

  13. #1573
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    987
    Το gsr ήταν από τα μηχανάκια που κοιτούσα σαν αντικαταστάτη του * Τρανσαλπ 650 που είχα πριν λίγα χρόνια. Δεν είχα διαβάσει κάτι που να με αποθαρρύνει, το βλέπω σαν άλλη μια τίμια μοτό της Σουζούκι. Είναι λίγο «δεινόσαυρος», 600άρι 4κύλινδρο σε μια εποχή που τα 2κύλινδρα κάνουν πάρτι πετυχαίνοντας αξιόλογες επιδόσεις με σχετική οικονομία.
    Αν σου αρέσει τόσο προχώρησε, το βλέπω σαν μηχανάκι που περνάς καλά μαζί του. Όπως και τα υπόλοιπα αντίστοιχα 600άρια της εποχής του. Το ίδιο θα το ευχαριστηθείς όπως με ένα Hornet, Fazer, CBF, Bandit.. για καθημερινή χρήση και καμιά βόλτα είναι μικρές οι διαφορές τους και ο ουσιαστικός παράγοντας για την τελική απόφαση είναι η κατάσταση της μοτό.
    Από την άλλη, αν σκέφτεσαι έστω και λίγο τις εκτός δρόμου εξορμήσεις, ένα τίμιο ονοφφ δεν χάλασε πότε κανέναν.
    Άλλα θα πάρεις από τη μία κατηγορία κι άλλα από την άλλη.

    * κοιτούσα για μοτό γενικά, περίπου στα 600 κυβικά για γενική χρήση με μπάτζετ στα 3-3,5Κ. Τελικά επικράτησε η λογική και πήρα το 640.

  14. #1574
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    Στα 3500 τι άλλες επιλογές έχεις?

    Diversion ? CBR500 ? Gladius ?

  15. #1575
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Το ειχα το GSR (του 06 οταν ειχε βγει τον πρωτο χρονο χωρις abs). Για την εμπειρια σου και για το στυλ που περιγραφεις θεωρω οτι δεν θα βολεψει. Θελει να το δουλευεις ψηλα (οπως και καθε 4Κ) για να το διασκεδαζεις. Αλλιως απλα θα γυρνας "κρεμασμενος" στις αδιαφορες μεσαιες του χωρις κανενα απολυτως λογο. Καει πολυ και ειναι "μαλακο" με τις αναρτησεις απο μαμα.

    Καλυτερα ξεκινα με ενα 2Κ street (το gladius ας πουμε ειναι πολυ παρεξηγημενο, ενω ειναι μια χαρα), κανε κανενα σχολειο και μετα μπορεις να πας πιο πανω.
    Quod me nutrit... me destruit.....

Παρόμοια θέματα

  1. z750 vs gsr600
    από cbf600sa στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2006, 02:02
  2. Που είναι το Gsr600 Oeeeoooo!!!!
    από sakattaq στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 16:01
  3. Suzuki GSR600 - Τα σχολια σας
    από oulas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 01:50
  4. GSR600 wanna be Z750
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 16:41
  5. Test Drive GSR600 με... πτωση
    από oti-na-iz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2006, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF