Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Μία ημέρα στην περιοχή Δελβινακίου...

  1. #1
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555

    Μία ημέρα στην περιοχή Δελβινακίου...

    Έχει περάσει ένας χρόνος περίπου που τελείωσα (συμπλήρωσα) την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου (πιο γνωστό ώς αγροτικό ιατρείο), αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια τυπική ημέρα εργασίας, το καλοκαίρι, γιατί τον χειμώνα κάθε σκέψη για χρήση μοτοσυκλέτας ισοδυναμεί με γέλιο κάθε ωτακουστή σε ακτίνα 10 χιλιομέτρων, αφού οι δρόμοι κλείνουν από το χιόνι και για τα τζιπάκια καμιά φορά.
    Η περιοχή είναι στον νομό Ιωαννίνων, στον δήμο Δελβινακίου και τα χωριά Στρατίνιστα, Λάβδανη, Βρίστοβο, Κάτω Λάβδανη (η τελευταία σε ευθεία γραμμή απέχει περίπου 9 χλμ από τα σύνορα με την Αλβανία). Επειδή για τους περισσότερους αυτά τα ονόματα δεν είναι παρα άλλα 4 εύηχα χωριά, για την ακριβή τους τοποθεσία βλ. Χάρτης Road Νο 3, Ήπειρος / Θεσσαλία F5, F6.
    Αλλά ας ξεκινήσουμε μαζί...

    Αφύπνιση 07:30 ,πλύσιμο, ντύσιμο, καφέ, camel και φόρτωμα τον ασημένιο δίτροχο σύντροφό μου με την ιατρική τσάντα.
    Ξεκινάμε από τα Ιωάννινα, περνάμε σαν χέλια ανάμεσα από τις λίγες/πολλές νταλικούλες που τραβάνε προς Κακαβιά (τον ίδιο δρόμο πέρνουμε...), αντιμετωπίζουμε την πρωινή ομίχλη που κάθεται συνήθως από το αεροδρόμιο μέχρι την Μεταμόρφωση, αλλά αυτήν την φορά ήταν λιγότερη (χρήση των alarm της μηχανής...ευχαριστώ Suzuki, παλιά στα Honda άναβα το αριστερό φλάς...) και μόλις τελειώνει η ομίχλη, πέφτουμε με τα μούτρα (με το κράνος για την ακρίβεια) πάνω σε έναν φωτεινό, πύρινο θα έλεγες τοίχο !
    Ναί, η μέρα ξεκίνησε όμορφα, θα έχω τον ήλιο παρέα.
    Ανοίγω τέρμα την ζελατίνα, λίγο περισσότερο το γκάζι και ήδη σκέφτομαι πόσο τυχερός είμαι που κουβαλώ την φωτογραφική μηχανή μαζί μου και τι ωραίες φωτό που θα βγούν.
    Η πρώτη στάση γίνεται μόλις αφήνω τον δρόμο για Κακαβία (...) και στρίβω για Κεράσοβο. Κλίκ ! Η πρώτη φωτό έπεσε...
    Δεν μπορώ να μεταφέρω ήχους και μυρωδιές με το κείμενο αλλά όποιος έχει οδηγήσει άνοιξη σε επαρχιακό ορεινό δρόμο, καταλαβαίνει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1 (384 x 512).jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	52122

  2. #2
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Λίγο παρακάτω, έχω συνάντηση με τυπικό συνοδοιπόρο της περιοχής , ελαφρώς παράνομο αφού έχει σταθμέυσει χωρίς alarm στην μέση του δρόμου για να χαζέψει και αυτός το όμορφο πρωινό !
    Χαιρετισμός, πέρασμα με σεβασμό και προσοχή από δίπλα του (ποιός είμαι εγώ ο παρείσακτος που θα χαλάσω την μακάρια ραστώνη αυτόυ του ντόπιου )...
    Συνεχίζουμε !
    Οι παπούδες και οι γιαγιάδες περιμένουν...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8 (450 x 600).jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	52123

  3. #3
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Φτάνουμε στην Στρατίνιστα, το ιατρείο είναι στην κεντρική πλατεία του χωριού. Είσοδος Γερμανού τουρίστα (φώτα αναμένα και δερμάτινο μπουφάν γαρ) μέσα στην πλατεία και .... παρκάρισμα μπροστά από την πόρτα του γραφείου εργασίας !

    Πόσοι από εσάς το έχετε αυτό στην καθημερινή δουλειά σας ,οεο !!!
    Πάρκινγκ, μπροστά από την δουλειά σε απόσταση 2 m !

    Φυσικά, έρχεται ο ελληνικός με το νεράκι, 2-3 συνταγές, μια πίεση και μια ένεση αργότερα και βούρ για το επόμενο χωριό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	344 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	52124

  4. #4
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Η πόρτα που λέγαμε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2 (450 x 600).jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	52126

  5. #5
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Βουνά της Αλβανίας, από την κεντρική πλατεία της Στρατίνιστας...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	336 
Μέγεθος:	51,5 KB 
ID:	52127

  6. #6
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Γιατρεεεεεεεεε καλα να σαι !! Αν καναν ολοι οτι εσυ θαμασταν 100 χρονια μπροστα !


  7. #7
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Λίγο παρακάτω και ενώ ευχαριστιέμαι την υπέροχη άσφαλτο και τις συνεχείς στροφές , σε μια στιγμή πιάνει το κοφτερό και αετίσιο μάτι μου, κάτι άσπρα πραγματάκια στο βάθος !
    Λέω μήπως είναι τίποτα ,να σταματήσω να τα φωτογραφίσω και να πλουτίσω΄και τραβάω ενα φρενάρισμα....άλλο πράγμα , τί ABS και πράσιν'άλογα μου λέτε τώρα !!!

    ΑΣΠΡΑ άλογα σας λέω εγώ !!!

    Ναί ήταν δύο άσπρα άλογα που παίζανε σε ένα λιβαδάκι στη άκρη του δρόμου. Δεν ξέρω να πώ αν ήταν ελέυθερα (παδί της πόης είμαι και εγώ ) αλλά ήταν κουκλιά !!!

    Άφησα και τον σύγχρονο "απόγονό" τους και τα χάζευα μισή ώρα που τρέχανε και κάναν τα δικά τους. Για μισή ώρα δεν πέρασε ούτε ένα αυτοκίνητο, ουτε ένας άνθρωπος. Μόνο τις μύγες και τις μέλισες άκουγα και τα χλιμιντρίσματα. Ευχαριστώ την τύχη ακόμα...

    Φυσικά λόγω της καθυστέρησης στο επόμενο χωριό, ούτε καφεδάκι, ούτε γλυκάκι, παρα μόνο κάτι παραπονάκια... που αρέσουν στους ηλικιωμένους και αν δεν δώσεις συνέχεια και εσυ καταλήγουν και αυτά σε ........καφεδάκι και γλυκό, αλλά ήδη στο επόμενο χωριό περιμένουν....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	52129

  8. #8
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Παρελθόν και μέλλον.
    Τότε σανό, τώρα βενζίν'....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	74,8 KB 
ID:	52130

  9. #9
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Για να φτάσεις όμως στην ....Ιθάκη, πόσο μάλλον στην Λάβδανη ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα (ασφαλτούλα μου γλυκια... :a07: ) αλλά έτσι για το γαμώτο, έχει και ένα κομματ ΑΚΙ(...λέμε τώρα) όχι χωματόδρομο, αλλά UNIMOGόδρομο (σ.σ. όπου Unimog τα τεράστια Mercedes φορτηγά με τους μεγάλους τροχούς που έχει η Πυροσβεστική και τα ταμεία οδοποιοίας ).
    Ο δρόμος μπορεί να μην φαίνεται στις φωτό, αλλά είναι αδιάβατος από συμβατικά αυτοκίνητα και τζίπ του κώλου γιατί έχει πολλές εγκάρσιες ανωμαλίες που βρίσκουν κάτω τα ανωτέρω περιγραφέντα οχήματα...


    Το V-Strom όμως ΟΧΙ !!

    Εντουράδικο πέρασμα, φωτογράφιση του ...."άθλου" και βούρ για την Κυρία Μαρία, ετών 90+ που με περιμένει στην Λάβδανη (....να το πώ ; θα το πώ : ΜΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑΚΙ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	320 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	52133

  10. #10
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Η προσφορά της Suzuki στο Ε.Σ.Υ. ....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	47,4 KB 
ID:	52134

  11. #11
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Πού είναι η άσφαλτος οέο ;;;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16 (450 x 600).jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	52135

  12. #12
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Μα πού είναι η Λάβδανη ;;;

    Στο βάθος,με τα χιόνια ALBANIA COUNTRY...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	52136

  13. #13
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Και μια από μπροστά (πολλές φωτογραφίες έβγαζα γιατί ο ανόητος ανήρ, νόμιζα οτι δεν πρόκειται να ξαναμπώ ποτέ σε χώμα με το Strom, αλλά ΄δεν ήξερα οτι τα νήματα της μοίρας είχαν ήδη πλεχτεί και πολλά από αυτά ήταν λασπωμένα και σκονισμένα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19 (338 x 253).jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	33,6 KB 
ID:	52137

  14. #14
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Χαθηκες και συ ;;


  15. #15
    μπραβο στο γιατρο παντα τετοια!!!!
    με αφορμη τα λεγομενα σου δεν θα σου λειψει η ολη κατασταση τωρα που τελειωνεις το αγρωτικο σου και θα πας να κλειστεις σε κανα νοσοκομειο η ιατρειο, αναπολοντας τις ομορφες ελευθερες στιγμες που καβαλαγες ανεμελος τη μοτο σου και βουρ για τα πανεμορφα δαση; στο λεω γιατι αυτο το feeling μου ηρθε μολις διαβασα το 1ο ποστ σου!!!και παλι παντα τετοιες ομορφιες, και που σε; αχρειαστος να σαι!!!:rotflmao:
    [FONT=century gothic]Ποτέ Mην Κάνεις Κάτι Σήμερα Που Μπορείς Να Αναβάλεις Για Άυριο!!!![/FONT]
    ******:a66: "I knew I sould have taken that turn to Albuquerque!!!!" :a66:********

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τουλάχιστον για μια ημέρα του χρόνου
    από Εχετλαίος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2009, 16:09
  2. Μια βοηθεια στην οικογενεια του Αλεκου
    από harvester στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2009, 16:47
  3. Μια ξανθιά στην βιβλιοθήκη...
    από hercul στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2007, 00:17
  4. Φθηνή βενζίνη στην περιοχή σου
    από Alx 84 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 02:40
  5. Τι καιρό κάνει στην περιοχή σας
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 03:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF