Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Τρέμει στις 6000 στροφές (CBF-600)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    13

    τρέμει στισ 6000 στροφές

    Γειά σας παιδιά, χαιρετίσματα απο Ολλανδία.
    Έχω το CBF 600s abs μία εβδομαδα καί σήμερα έκανα ενα ταξιδάκι 200 χμλ και σπάστηκα. Το μηχανάκι τρέμει στίς 6000 στροφές ή καλίτερα τα χέρια μου έιχαν μουδιάσει από τους κραδασμούς.
    Η μηχανή έχει κάνει μόνο 300 χλμ μήπως απλώς θέλει στρώσιμο ?
    Εχει κανείς σας τα ίδια ?
    Παιδά βοήθεια γιατί σκέφτομαι να το δώσω πίσω κια ας το λατρεύω.

    Δήμήτρης

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    όλα τα μηχανάκια έχουν ένα μικρό φάσμα στροφών που κάτι θα συντονίζεται, και οι κατασκευαστές προσπαθούν να το μειώσουν με διάφορα μέσα όπως αντίβαρα φανερά ή τεχνιέντως κρυμένα, πλαστικές ροδέλες, κλπ.

    Εγώ έβαλα πιο βαριά αντίβαρα τιμονιού στο cbf250 και πλέον είναι πολύ πιο ξεκούραστο.

    Θα σου συνιστούσα να μην χαλιέσαι τόσο πολύ και να το ψάξεις μεθοδικά πριν το στείλεις... Ψάξε και μηχανολογικά μήπως έχει κάτι άλλο, αλλα δε νομίζω.


    Π.χ. -για να εξομολογηθώ την πατάτα μου- μια φορά έβαλα ανάποδα το φίλτρο λαδιού και μετά από 10 χλμ βόλτα κοπάναγε η καδένα εκκεντροφόρου, και έτσι το κατάλαβα.
    Αυτό, γιατί ανέβαινε πολύ λίγο λάδι στους εκκεντροφόρους και χρειαζόταν περισσότερη δύναμη από την καδένα για να τους περιστρέψει!
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    13
    Ευχαριστώ jonpan θα το ψάξω όταν πάω για το πρώτο σερβισ στα 1000 χλμ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan



    Π.χ. -για να εξομολογηθώ την πατάτα μου- μια φορά έβαλα ανάποδα το φίλτρο λαδιού
    Πως γίνεται αυτο?

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    Πως γίνεται αυτο?
    Αν το φίλτρο είναι τύπου "κυλίνδρου" και τοποθετείται εσωτερικά (είναι κρυμμένο μέσα) στο μοτέρ, μπορεί πολύ εύκολα να τοποθετηθεί κι ανάποδα.


  6. #6

    Re: τρέμει στισ 6000 στροφές

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dkavad
    Γειά σας παιδιά, χαιρετίσματα απο Ολλανδία.
    Έχω το CBF 600s abs μία εβδομαδα καί σήμερα έκανα ενα ταξιδάκι 200 χμλ και σπάστηκα. Το μηχανάκι τρέμει στίς 6000 στροφές ή καλίτερα τα χέρια μου έιχαν μουδιάσει από τους κραδασμούς.
    Η μηχανή έχει κάνει μόνο 300 χλμ μήπως απλώς θέλει στρώσιμο ?
    Εχει κανείς σας τα ίδια ?
    Δημήτρη κατ'αρχάς καλώς ήρθες στο φόρουμ !

    Αυτό που αναφέρεις το παρατήρησα κι εγώ σήμερα στο δικό μου το CBF-600 που για πρώτη φορά μετά από 1300 χιλ. στο οδόμετρό του, το έφτασα στις 6000 στροφές αφού πρώτα το έστρωνα μέχρι τις 3500-4000 στροφές !

    Είμαι σίγουρος οτι μόλις το μοτέρ "ανοίξει", θα μειωθεί κατά πολύ αυτό το τρέμουλο αφού μέχρι στιγμής είναι πολύ σφιχτό επειδή είναι καινούργιο. Πόσο μάλλον το δικό σου που έχει μόλις 300 χιλιόμετρα !

    Μόλις το στρώσεις (1000 χλμ) άρχισε από σιγά σιγά να του δίνεις περισσότερες στροφές για να ανοίγει ο κινητήρας σταδιακά.
    Αυτή τη διαδικασία ακολούθησέ την μέχρι τα 1500-1600 χιλιόμετρά του, οπότε και τελειώνει το στρώσιμό του οριστικά !

    Και κάτι άλλο για να σε καθησυχάσω. Μετά το στρώσιμό του, όταν πλέον θα μπορείς να ταξιδεύεις ελεύθερα με όσες στροφές εσύ θέλεις, θα δεις οτι μετά τις 6000 στροφές το μοτέρ δουλεύει πιο βελούδινα ! Κι εγώ δεν τό'χω δει ακόμα αλλά περιμένω πως και πως τη στιγμή !

    Τώρα όμως είναι ακόμα σφιχτό γι'αυτό και το νοιώθεις τόσο έντονα !

    Κι εγώ έχω σήμερα 1300 χιλιόμετρα στο οδόμετρο και περιμένω πως και πως να φτάσω τα 1600 για να μπορέσω να το δουλέψω όπως είμαι σίγουρος πως θα με κάνει να το λατρέψω ακόμα περισσότερο το CBF μου !!

    Ολλανδία ε ;;

    Έχουμε κι άλλους Ολλανδούς εδώ !!

    Τον tifoefs, τον KostasNL και τον Krokodilos001 !

    Να είσαι καλά και καλή υπομονή στο στρώσιμο !!


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Αν το φίλτρο είναι τύπου "κυλίνδρου" και τοποθετείται εσωτερικά (είναι κρυμμένο μέσα) στο μοτέρ, μπορεί πολύ εύκολα να τοποθετηθεί κι ανάποδα.

    α ναι σωστός

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xlitos
    α ναι σωστός
    Κι εγώ κόλλησα στην αρχή !


  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    13

    Thumbs up

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους και ειδικά τον makis206, τώρα θα το πλακώσω στα χιλιόμετρα μέχρι να στρώσει ακολουθώντας τίς οδηγίες σας πάντα :smilea:

    Είναι κι άλλοι απο Ολλανδία,τότε να βρεθούμε να κάνουμε το Ολλανδικό τμήμα του moto.gr και να έρθουμε ελλάδα με τα μηχανάκια να βρεθούμε όλοι μαζί !!!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dkavad
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους και ειδικά τον makis206, τώρα θα το πλακώσω στα χιλιόμετρα μέχρι να στρώσει ακολουθώντας τίς οδηγίες σας πάντα :smilea:
    Είναι κι άλλοι απο Ολλανδία,τότε να βρεθούμε να κάνουμε το Ολλανδικό τμήμα του moto.gr και να έρθουμε ελλάδα με τα μηχανάκια να βρεθούμε όλοι μαζί !!!
    Να είσαι καλά Δημητρό δεν χρειάζεται να μ'ευχαριστείς, φρόντισε μόνο να έχεις όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα με τη νέα σου αγάπη !

    Όσο για το ταξίδι στην Ελλάδα, οι άλλοι ετοιμάζονται ! Κάνε κλίκ πάνω στην υπογραμμισμένη λέξη.

    Σας περιμένουμε !!


  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    13
    AAAAAAAA !! Τώρα μ'εφτιαξες 'ασχημα Εχω κανονίσει εισητήρια Αγκώνα -Πάτρα στίς 8/07/2006 με αυτοκίνητο και την οικογένεια !!

    Τώρα να τα ακυρώσω και να στείλω την οικογένεια με το αεροπλάνο κι εγώ να κατέβω με τα παιδιά με την μηχανή ???

    Ιδού το δίλημμα !!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dkavad
    AAAAAAAA !! Τώρα μ'εφτιαξες 'ασχημα Εχω κανονίσει εισητήρια Αγκώνα -Πάτρα στίς 8/07/2006 με αυτοκίνητο και την οικογένεια !!
    Τώρα να τα ακυρώσω και να στείλω την οικογένεια με το αεροπλάνο κι εγώ να κατέβω με τα παιδιά με την μηχανή ???
    Ιδού το δίλημμα !!
    Ε μη χαλάσουμε και τις σχέσεις μας με την οικογένεια !

    Καλό ταξίδι να έχετε κι εύχομαι να πιούμε κι ένα καφεδάκι στην πατρίδα, κι εγώ βρίσκομαι Κρήτη αλλά θα προσπαθήσω να ανέβω ΑΘήνα τις μέρες που θα είναι και τα άλλα τα παλικάρια εδώ !

    Καλή αντάμωση λοιπόν και καλές βόλτες να έχουμε !!

    Και σαν Κρητικός, επιβάλλεται να κεράσω και μια τσικουδιά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	smillies rakes.gif 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	2,5 KB 
ID:	52228

  13. #13
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αυτή τη διαδικασία ακολούθησέ την μέχρι τα 1500-1600 χιλιόμετρά του, οπότε και τελειώνει το στρώσιμό του οριστικά
    Μωρε τα 3500 τα πετσοκοψες σε 1500?

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    13
    Ευχαριστώ παίδες θα ακολουθήσω ότι λέτε αλλά τελικά στα 1600 ή στα 3500 στρώνει το μηχάνημα ?


  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Μωρε τα 3500 τα πετσοκοψες σε 1500?
    Πολλά είναι τα 3500 !! Δεν αντέχω !

    Βασικά δεν έχω σκοπό να το τελικιάσω ακόμα, τώρα πλέον (στα 1600χλμ σήμερα) θα το ανοίγω περισσότερο, περίπου στις 7000 στροφές με κόκκινο στις 11500 νομίζω είναι καλά.

    Με έκτη βλέπει 140χλμ/ώρα άρα μπορώ τουλάχιστον στην Κρήτη να ταξιδεύω πλέον ευχάριστα !

    Πάντως στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι στα 1000 είναι στρωμένο ! Και αν το πήγαινα μέχρι τις 5500 στροφές θα ήμουν μια χαρά !

    Αλλά αφού το πήγαινα μέχρι τις 3000 και μια-δυο φορές μέχρι τις 4000, νομίζω οτι φέρθηκα πολύ κυριλέ στο μοτέρ του !

    Αφού μου χαμογελάει το CBF μου όλο ευτυχία ! Το νοιώθω !

    Σημαντική πληροφορία για τον dkavad:

    Σήμερα στα 1550 χιλιόμετρά του, πάτησα για δεύτερη φορά τις 6000 στροφές και το τρέμουλο ήταν ήδη πιο χαλαρό !
    Και στα 1590χιλ. του, του πάτησα και μια 7άρα χιλιάδες στροφές και ήταν πραγματικά βούτυρο !


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 22:58
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 21:12
  3. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 14:56
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 23:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 12:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF