Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: έξω οι εποχικοί... ας παίρνουν το ΜΕΤΡΟ...

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    έξω οι εποχικοί... ας παίρνουν το ΜΕΤΡΟ...

    Είπαμε , όλοι όσοι οδηγούν μηχανή είναι αναβάτες και έχουν δικαίωμα κίνησης με αυτές , ακόμα και αν εμάς μας καθυστερούν στην διύθηση ή στην όποια κίνηση κάνουμε για να αποφύγουμε την κίνηση...

    Αλλά έλεος πια...

    Αν δεν μπορείς να πάς μια μηχανή, ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.... παρε παπάκι... πάρε ποδήλατο... ακόμα καλύτερα για όλους μας... πάρε το ΜΕΤΡΟ.

    Γιατί τα λέω αυτά;

    Χθες ήμουν στην Κηφησίας κατεβαίνοντας προς κέντρο , στο ύψος της Φιλοθέης, όπου πήγαινα για τον μηχανικό μου, για να φτιάξω το ατέρμονο που είχε φρακάρει απο τις πολλές σβούρες που παίρνει η ντίζα , λόγω μετατροπής διαστάσεων τροχού.
    Ακριβώς μπροστά μου, τύπος με ελαφρύ κοστούμι, και κράνος jet (οχι καθίκι), καβάλα πάνω σε Varadero , πήγαινε στην "κλασσική γραμμή διύθησης" και σε κάθε αυτοκίνητο που προσπαθούσε να περάσει, κατέβαζε πόδι και τσαρούχωνε το φρένο!!!!
    Μια...δύο... τρείς... τα νεύρα μου έσπασαν στην κυριολεξία και πάω να τον περάσω απο αριστερά και με ήρεμο τρόπο, μην και πέσει πάνω μου.
    Εκείνη την στιγμή λοιπόν , ακριβώς μπροστά του, ο διάδρομος μικραίνει, μιας και τα δύο αυτοκίνητα μπροστά , κλείνουν προς τα μέσα .Μια απο τις κλασσικές αντίδρασεις ΙΧ οδηγών που δεν τους φτάνει η λωρίδα τους και χωρίς να το σκεφτούν , απλά κάνουν την κίνηση!!
    Ο τύπος , κοκαλώνει το Varadero, κατεβάζει τα πόδια αλλά δεν πατάει κάτω και το μηχανάκι "έπλευσε" πίσω , καθώς η ισορροπία του ήταν οριακή. Απο πίσω και εγώ , μόλις είχα γεμίσει πρώτη ταχύτητα και το φρένο που πάτησα , αν δεν είχα κάνει αλλαγές σε δισκόπλακες και υψηλής , το πιθανότερο είναι να έπιαναν, αφού είχα ενώσει την εταιρία Honda με την Suzuki , σε μια βίαιη επαφή.
    Μετά απο μερικές άσπρες τρίχες ακόμα , και δύο τρείς καθαρές ανάσες, συνήρθα και τον πέρασα σε άνοιγμα απο δεξιά , με όσα έδινε το DR εκείνη την στιγμή. Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να τρομάξει εκ νέου και να κοντέψει να το ρίξει στο διπλανό αυτοκίνητο...

    Είπαμε ρε παιδιά... ολοι έχουμε δικαίωμα να κινούμαστε στον δρόμο, και πιθανόν να κάνουμε και λάθη... αλλά το να κάνεις λάθη συνέχεια, ειδικά με μηχανή , μπορεί να αποβεί θανατηφόρο τόσο για σένα όσο ίσως και για άλλους.
    Αν δεν μπορούν κάποιοι να μεταχειριστούν μηχανές , αν δεν μπορούν να τις καβαλήσουν σωστά, ας τις αφήσουν σπίτι τους και ας πάρουν κάτι άλλο να πάνε στην δουλειά τους, όπως το κάνουν και τον χειμώνα που παίρνουν το 4τροχο τους ,ή τα ΜΜΜ.

    Τι φταίω εγώ να κινδυνεύω απο το εκάστοτε εποχικό αναβάτη, που πήρε ενα "μαστόδοντο" (μιας και αυτά είναι "μούρη") και βγήκε στον δρόμο σαν άλλος χάρος;


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    +1

    εκανα το σταυρο μου πισω απο ενα τυπο που καθε φορα που "τσιμπαγε" (ΤΣΑΡΟΥΧΩΝΕ) φρενο ΜΠΛΟΚΑΡΕ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΣ!!!

    ναι ο βλαξ!!!! απο θαυμα ζει τωρα που μιλαμε (και οσοι ειναι γυρω του βασικα)

  3. #3
    Μάγε,

    Συνήθως τα λες σωστά και συμφωνώ...

    Αλλά εδώ όχι...

    Πως συμπέρανες οτι είναι εποχικός αναβάτης;

    (λίγο αυθαίρετα θα έλεγα...)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Μάγε,

    Συνήθως τα λες σωστά και συμφωνώ...

    Αλλά εδώ όχι...

    Πως συμπέρανες οτι είναι εποχικός αναβάτης;

    (λίγο αυθαίρετα θα έλεγα...)


    Φαινονται ρε Καπιτανιε αυτοι απο μακρυα ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    απο την ενδυμασία και τον τρόπο που οδηγούσε μηχανή.
    "Φώναζε" απο πολύ μακριά , οτι ο τύπος οδηγούσε μηχανή λόγω ζέστης και θα προτιμούσε πιθανώς το τιμόνι κάποιου Α4 το χειμώνα...

    Οι περισσότεροι απο εμάς, γνωρίζουμε πως οδηγεί κάποιος μηχανή, αν πραγματικά την μεταχειρίζεται καθημερινά και όντως κινείται με αυτήν χειμώνα - καλοκαίρι...

    Δεν ήταν οτι πήγαινε σιγά... αυτό θα το σεβόμουν... είναι δικαίωμα του...

    Έκανε ακριβώς όπως κάνουν οι Νέοι οδηγοί , όπου τσαρουχώνουν τα φρένα στην μέση του δρόμου , για εντελώς ανόητους λόγους...
    Και αν τώρα το ΙΧ μπορεί και το κάνει και δεν τρέχει μια... με την μηχανή θέτει σε κίνδυνο την σωματική του ακεραιότητα άμεσα , αλλά και την δική μου , που έρχομαι απο πίσω σε κλειστό διάδρομο...Χώρια που δεν έτρεχα, αλλά με γεμάτη πρώτη (30-40χλμ.ώρα) απο φανάρι ήμουν. Και του είχα αφήσει και λίγο χώρο , να φύγει μπροστά, γιατί τον είχα "κόψει" απο νωρίς..

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    Μπορεί απλά να ήταν νέος οδηγός

    (όπως εγώ πέρισυ το καλοκαίρι...)


    θα μΕ πεις βέβαια, τι το ήθελε το βαραντέρο τότε...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    το

    μόνο που με ενοχλεί σε αυτό το φαινόμενο είναι ότι κινδυνεύουν ...το ξέρουν το νιώθουν...αλλά δε τα παρατάνε.


    κατά τα άλλα δε δίνω σημασία..προσπερνάω στη Κηφισίας καθημερινά ένα μάτσο από αυτούς.

    επίσης μου τη σπάνε και αυτοί που πανε τάπα στη κίνηση..και αν τυχόν είναι κάποιος πιο αργός από αυτούς στη κίνηση...πανε και του χώνονται βάζοντας σε κίνδυνο και τους 2.

    αν τυχόν δω πίσω μου τέτοιο τύπο...τον παω καρότσα μέχρι το σημείο να σκορτσαρει το κτμ από την βραδύτητα...και παρακολουθώ στους καθρέπτες τα άνοιξε κλείσε του ψάχνοντας τη ''τρύπα'' που θα περάσει.

    αν μου πει και τίποτα του λεω ''σορυ ρε φίλε ..τώρα το πήρα και φοβάμαι δε μπορώ καθόλου''

  8. #8
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: το

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ...................................
    αν τυχόν δω πίσω μου τέτοιο τύπο...τον παω καρότσα
    ...................................


    Κανε στην παντα μωρη κουλατζα να περναμε οι γληγοροι !


    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    Re: Re: το

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Κανε στην παντα μωρη κουλατζα να περναμε οι γληγοροι !


    :rotflmao:
    αμα κανει καποιο καλο τέχνασμα και με περάσει..
    μετα τον παω κολλητιρι απο πισω του...

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    επίσης μου τη σπάνε και αυτοί που πανε τάπα στη κίνηση..και αν τυχόν είναι κάποιος πιο αργός από αυτούς στη κίνηση...πανε και του χώνονται βάζοντας σε κίνδυνο και τους 2.
    Μαζί σου.. και το ένα και το άλλο είναι επικίνδυνο....

    Για αυτό όπως είπα, το να πάει κάποιος σιγά το δέχομαι και απλά περνάω απο κάποιο σημείο που θα μπορώ , χωρίς να ρισκάρω .... αλλά δεν θα πάω και με 100-120 ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα... μυαλό θέλει... αν κάποιος απλά τεντώσει το κουλάδι του απο το ανοιχτό παράθυρο , τι γίνεται;... και καλά αυτουνού θα σπάσει... εγώ που θα γίνω πρωταγωνιστής στο Superman Returns δεν θα είμαι και Super Goofy ταυτόχρονα;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Ή απλά μπορεί τώρα να αγόρασε τη μηχανή και να μην την έχει μάθει ακόμα,όπως εγώ δεν έχω μάθει ακόμα το V-STROM.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  12. #12
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Re: το

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    αν μου πει και τίποτα του λεω ''σορυ ρε φίλε ..τώρα το πήρα και φοβάμαι δε μπορώ καθόλου''

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  13. #13
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: το

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    αμα κανει καποιο καλο τέχνασμα και με περάσει..
    μετα τον παω κολλητιρι απο πισω του...

    Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος, με την εννοια οτι οπου μπορω διευκολυνω τον οποιονδηποτε θελει να παει γρηγοροτερα απ' οσο κινουμε εγω.

    Οταν δω ομως καποιον που ειναι ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ "γρηγορος" μου μπαινει ενα διαολακι μεσα μου ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  14. #14
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    Re: Re: Re: Re: το

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος, με την εννοια οτι οπου μπορω διευκολυνω τον οποιονδηποτε θελει να παει γρηγοροτερα απ' οσο κινουμε εγω.

    Οταν δω ομως καποιον που ειναι ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ "γρηγορος" μου μπαινει ενα διαολακι μεσα μου ...
    τι να σου πω΄και εγω που το διολακι το
    καβαλάω ..

    δε το εχω μεσα μου...

    απλα είναι δυσκολο πολυ να κρατηθείς να μη πας σβέλτα...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Re: Re: Re: το

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    .... ειμαι αρκετα "ηρεμος" οδηγος....
    :rotflmao: :rotflmao:

    :rotflmao: :rotflmao:




    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΤΙΣ 12/05/2008 ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    από luxaeterna στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2008, 18:25
  2. Έξω οι ηλίθιοι του ποδοσφαίρου απο το Basket...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2006, 15:55
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 11:05
  4. Στη Δανία όλοι παίρνουν το λεωφορείο!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 04:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF