Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΣΤΟ Gsxr-600 Κ5

  1. #1

    ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ ΣΤΟ Gsxr-600 Κ5

    Χαιρετω ολους τους SUZUKAKHDES !!!

    Ηρθε το πληρωμα του χρονου να αλλαξω αλυσιδα & γραναζια.
    Μεχρι στιγμης εχω αποφασισει για γραναζια αλουμινιου & αλυσιδα 520. ( ΜΠΑΙΝΩ ΠΙΣΤΑ - καλυτερη κυλιση κτλ κτλ).

    Ομως εχω εναν ενδοιασμο !!!
    Κραταω το μαμα γραναζωμα ή εχει καποιος να ΠΡΟΤΙΝΕΙ κατι αλλο ????
    Παιδια περιμενω συμβουλες !!!
    PSYCHOPAN KAMIKAZI

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.791
    Αν δεν είσαι λάτρης των τελικών ταχυτήτων θα σου πρότεινα 1-2 δοντάκια μεγαλύτερο γρανάζι στο πίσω.Η μηχανή θα τραβάει πιο άνετα πίστα και δρόμο.

  3. #3
    gourou
    Εγγραφή
    03/08/2004
    Μηνύματα
    148
    φοράω 520 Afam XRing, +3 στο πίσω, απόλυτα ικανοποιημένος
    κ..
    My owner's manual says it isn't safe to ride the bike at high speeds, but after much testing, I found that statement is not neccesarily true.

    ...I remember hearing a story about Miguel DuHamel and his brother bitching to their dad that their bikes were too slow and that they weren't competitive in a race series.. Yvon's response; " Then why are you braking so damned early?"


    www.fireblades.org

  4. #4
    φοραω ενα δοντακι μικροτερο μπροστα στο 1000 (και στο 750 παλιοτερα) και η διαφορα ειναι αισθητη!
    πολυ καλυτερη αισθηση!
    τωρα για αλυσιδα 520 δεν ξερω....μονο για αγωνα θα την εβαζα. εχω την εντυπωση οτι εχει πολυ λιγοτερη αντοχη...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  5. #5
    Φοράω 1 δόντι μικρότερο μπροστά στο R6 και έχει τρελή διαφορά.! Κοντινέτο 1 μπρόστά και 1 μεγαλήτερο πίσω 520 afam gp και είσαι οκ.!Γιατί αυτό το gsxr600 06 το βγάλανε πολύ μακρή αργεί να γεμήσει.
    soraios

  6. #6
    ΠΑΙΔΕΣ !!!

    Το μαμα γραναζωμα ειναι 16 - 45.
    Σε διαφορα sites που εψαξα προτεινουν 15-45 & 15-47.
    Το προβλημα μου ειναι οτι το μωρο μου με το μαμα γραναζωμα
    δεν το εχω δει πανω απο 270 χλμ/ωρα.

    Μηπως το κοντινω παρα πολυ ?????
    PSYCHOPAN KAMIKAZI

  7. #7
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    270 Κοντερ μονο και εγω εχω το κ4 600 αλλα εχω δει +12χιλ απο αυτα που λες παντα κοντερισια.το θεμα δεν ειναι αν το θες για τελικες,στην αρχη λες κατι για πιστα συχνα,τι να την κανεις την τελικη στην πιστα?εκει μεσα θες τις ρεμπριζ απο πολυ χαμηλα για να πεταγεται το μοτορι δυνατα στις εξοδους,ετσι δεν ειναι?και λοιπον θα χασεις 20 χιλ τελικης και λιγο μεγαλυτερη καταναλωση(αμελητεα μπορω να πω)και τι εγινε μηπως πας συνεχεια τελικιασμενος???αν ναι πες μου και μενα αυτον τον δρομο να πηγαινω και γω αν οχι κοντυνε το man και θα σου μακρενει τα χερια κανοντας σου ταυτοχρονα λιφτινγκ απο το μονιμο χαμογελο που θα εχεις καθε φορα που θα το ανοιγεις το μοτορι σου!!

  8. #8
    Φιλε GIXXERAKIA

    Εχεις δικιο για το 8εμα τελικης.Ομως μη ξεχνας οτι ειμαστε απλοι ανθρωποι.Τι θελω να πω ??? Εχω αλλα 2 track days στα μεγαρα και μαλλον μια επισκεψη στις ΣΕΡΡΕΣ.Εχω ομως και ενα ταξιδι ΚΡΗΤΗ & βεββαια τα σχετικα μπανακια & καφεδες.Φοβαμαι λοιπον μη χαζοσπινιαρει συνεχεια στο δρομο(να μη πω για τρελα σουζιλικια !!!) και με κουρασει περισσοτερο. ΤΕΣΠΑ !!! Μαλλον για αρχη θα αλλαξω ενα γραναζι μπροστα απο 16 σε 15 να δω τι γινεται (ΤΕΤΑΡΤΗ δοκιμη στα ΜΕΓΑΡΑ).Αν μου κανει, πας για σετακι αλυσιδα - γραναζια.
    PSYCHOPAN KAMIKAZI

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
    ΠΑΙΔΕΣ !!!

    Σε διαφορα sites που εψαξα προτεινουν 15-45 & 15-47.
    Απέφυγε την ακέραια σχέση 15-45 (άρα 1/3) γιατί τότε σε κάθε περιστροφή τα ίδια ακριβώς δόντια θα έρχονται συνέχεια σε επαφή με τους ίδιους ακριβώς κρίκους της αλυσίδας και θα έχεις πιο γρήγορη και ανομοιόμορφη φθορά στα αλυσιδογράναζα...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Απέφυγε την ακέραια σχέση 15-45 (άρα 1/3) γιατί τότε σε κάθε περιστροφή τα ίδια ακριβώς δόντια θα έρχονται συνέχεια σε επαφή με τους ίδιους ακριβώς κρίκους της αλυσίδας και θα έχεις πιο γρήγορη και ανομοιόμορφη φθορά στα αλυσιδογράναζα...
    ME ΑΦΗΣΕΣ ΒΛΑΚΑ !!! ΔΗΛΑΔΗ ????
    Να βαλω καλυτερα 15-47 ή 16 47 ??? Εχεις να προτεινεις κατι αλλο??? Ομολογω οτι εισαι ο πρωτος που μου λεει κατι τετοιο !!!
    PSYCHOPAN KAMIKAZI

  11. #11
    τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λεει ο THEOD. μπορεις να δοκιμασεις 15/46 ισως? οπως και να 'χει, μην αγχωνεσαι για σπιναρισματα και σουζες....δεν ειναι και τοση η διαφορα!
    απλα το μηχανακι ζωντανευει λιγο, δε κρεμαει τοσο ευκολα και ακουει λιγο καλυτερα στο ανοιγμα του γκαζιου.
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PSYCHOPAN
    ME ΑΦΗΣΕΣ ΒΛΑΚΑ !!! ΔΗΛΑΔΗ ????
    Να βαλω καλυτερα 15-47 ή 16 47 ??? Εχεις να προτεινεις κατι αλλο??? Ομολογω οτι εισαι ο πρωτος που μου λεει κατι τετοιο !!!

    Με δεδομένο ότι το μαμά γρανάζωμα όπως γράφεις είναι 45/16, η μαμίσια τελική σχέση μετάδοσης είναι 2,8125/1 .
    Αφού θέλεις να το κοντύνεις λίγο, τότε η πιο προφανής επιλογή είναι το 47/16 που θα διαμορφώσει μια σχέση = 2,9375/1, πράγμα που σημαίνει ένα συνολικό κόντυμα των σχέσεων μετάδοσης κατά 4,44%...αρκετό για να νοιώσεις την διαφορά χωρίς να αλλάζει δραστικά τα χαρακτηριστικά κίνησης της μηχανής... Με μόλις 2 δόντια διαφορά φαντάζομαι δεν θα αντιμετωπίσεις και πρόβλημα με το μήκος της αλυσίδας. Τσεκάρισέ το όμως πριν...


    Αν το κόντυμα κατά 4,44% σου πέφτει λίγο, τότε η επόμενη επιλογή είναι το 45/15 που σου προσφέρει ένα κόντυμα της τάξης του 6,66% και ταυτόχρονα απαιτεί μόνο την αλλαγή του εμπρός γραναζιού πράγμα που την κάνει εύκολη και συμφέρουσα οικονομικά λύση.....Έχει όμως το μειονέκτημα που σου έγραψα πιο πάνω μιας και πρόκειται για ακέραια σχέση μετάδοσης (3/1) και καλά είναι να αποφεύγεται, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι εντελώς απαγορευτική...Απλά θα οδηγήσει σε γρήγορη και κυρίως ανομοιόμορφη φθορά τα γρανάζια και την αλυσίδα....Δεν είναι τυχαίο που δεν έχω συναντήσει μηχανάκι που να έρχεται από την μαμά του με ακέραια τελική σχέση μετάδοσης....


    Αν θέλεις ακόμα πιο δραστικό γρανάζωμα (κόντυμα) τότε το επόμενο βήμα είναι το 46/15 = 3,066 /1 και σημαίνει συνολικό κόντυμα κατά 9%, που το βρίσκω λίγο υπερβολικό για νορμάλ συνθήκες.


    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την 1η περίπτωση και στην πορεία να κρίνεις αν σου είναι αρκετό ή όχι....Νομίζω ότι θα σε καλύψει...

    Έχε υπ΄όψιν σου ότι αν το κοντέρ σου διαβάζει τα χιλιόμετρα από τον άξονα του γραναζιού κίνησης, τότε θα επηρεαστεί από το κόντυμα της σχέσης μετάδοσης και θα αυξήσει το σφάλμα (που έτσι κι αλλιώς έχει) κατά το ποσοστό που θα αλλάξει η σχέση μετάδοσης....

  13. #13
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ !!!
    SPECIAL THANKS ΣΤΟΝ ΤΗΕΟD. !!!
    Aποφασισα να βαλω 16-47.Δοκιμη Τεταρτη & βλεπουμε !!!

    ΥΓ. Αν ερθει καποιος στα Μεγαρα στο ολοημερο του 0-300 (την Τεταρτη) θα ειμαι με ενα λευκο GSXR-600. κερναω καφε !!
    PSYCHOPAN KAMIKAZI

  14. #14
    Πού είναι τα κλειδιά μου; Το avatar του/της booZe
    Εγγραφή
    23/07/2003
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Δεν είναι τυχαίο που δεν έχω συναντήσει μηχανάκι που να έρχεται από την μαμά του με ακέραια τελική σχέση μετάδοσης....
    Νομίζω ότι τα γρανάζια του XT660 έχει από τη μαμά του σχέση 45/15.
    Who needs actions when you've got words?

  15. #15
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Μια και το θέμα είναι σχετικό, έχω κι εγώ το ίδιο μηχανάκι, σκοπεύω να βάλω ένα κοντύτερο μπροστά, το μηχανάκι είναι μόνο για πίστα και κοντινές βόλτες (Πεντέλη). Μου είπε ο μηχανικός μου να βάλω απλή αλυσίδα, ούτε ORing, ούτε XRing δλδ, που και φτηνότερη είναι και λιγότερες αντιστάσεις έχει άρα βγάζει και περισσότερη δύναμη. Να το κάνω ή να ακολουθήσω την πεπατημένη με XRing, 520 και αλουμίνιο μπρος πίσω???

    Έχετε υπόψη όπως είπα ότι το μηχανάκι δεν το πάω αλλού παρά Αθήνα-Μέγαρα και Πεντέλη και στην Εθνική max 150χλμ/ώρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gsxr 600 K8 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από ΣΤΗ ΜΙΑ στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 04:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF