Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Κρανη: Τελικα ακριβοτερο ειναι και καλυτερο;

  1. #31
    Ταυτόχρονα πρέπει να είναι και αρκετά "σκληρό" σε περίπτωση που βρει κάτι μυτερό. Τέλος πάντων, είναι ολόκληρη επιστήμη. Απλώς ήθελα να διευκρινίσω τα G χωρίς να μπλέξω σε πολύπλοκα πράγματα.

    Κατατοπιστικά κείμενα είναι και αυτά από την σελίδα της arai.

  2. #32
    snell - CE
    h diafora einai sto KELLYFOS mono
    to prwto einai pio sklhro
    to deytero pio malako.


    ta eswterika einai idia
    kai oi evropaioi leme pws den yparxei logos na exeis toso skliro kranos
    afou an trakareis me tosi dynamh to pio pithanon einai na ta kakarwseis!!!!!!!!
    eitai apo tis vlaves sto eswteriko to kefaliou sou apo tin apotomh sygrousi
    eitai apo ta loipa xtypimata pou tha exei ypostei to kormaki sou.
    KAFROS
    www.myspace.com/maronsrad

  3. #33
    Το εξωτερικό είναι σίγουρα διαφορετικό για να περνάει το τεστ διάτρησης (penetration). Μήπως όμως είναι διαφορετικό και το εσωτερικό; Πάντως σίγουρα επιτρέπουν περισσότερα G για τις κρούσεις που κάνουν (βέβαια κάνουν και λίγο πιο δυνατές κρούσεις).
    Δεν ξέρω, αλλά η διαίσθησή μου λέει ότι τα snell είναι λίγο πιο σκληρά και σε μικρές πτώσεις δεν θα απορροφούν τόσο την κρούση όσο τα CE, σε δυνατές κρούσεις όμως ίσως συμπεριφέρονται λίγο καλλίτερα. Δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε άκρη, εκτός αν βρούμε κάποιο τεστ που να εξετάζει κράνη με διάφορες ενέργειες κρούσης.

  4. #34
    Iσως απο τα καλύτερα threads εδω μεσα

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
    Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο εδώ:
    http://www.motorcyclistonline.com/ge...helmet_review/

    Διαβάστε και εδώ εκεί που γράφει upate
    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...helmet-faq.htm

    Από αυτά που γράφτηκαν μέχρι τώρα να υποθέσω οτι ανάλογα την ταχύτητα που τρέχουμε χρειαζόμαστε διαφορετικό κράνος για την κατάλληλη προστασία;
    Από το δεύτερο λινκ:
    NEW! Ruminations on motorcycle clothing safety standards | New ACU Five Star motorcycle helmet safety standard to replace the ACU Gold sticker; combines Snell and ECE 22.05 helmet safety standards.


    Διαβάστε όλα τα σχετικά με τα κράνη λέμε... ότι λέτε εδώ είναι επιεικώς άκυρο ή το βλέπετε όπως σας συμφέρει:

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...ld-sticker.htm

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696

    οι γνωριζοντες ας με διορθωσουν :)

    γιατι πρεπει να φοραμε full face κρανος... και κρανος γενικοτερα...
    http://jeff.dean.home.att.net/swisher.htm

    ακομα..(ανα) γνωριζοντας το κρανος
    http://www.helmets.org/helmet07.htm

    Κριτηρια για την σωστη επιλογη κρανους

    Εαν δεν μαθουν τον σωστο τροπο απο εμας
    ισως ειναι τυχεροι να διδαχθουν κατι απο το ΣΕΚ Χιου.

    http://1sek-chiou.chi.sch.gr/periv/kranos/4.htm


    http://www.techteam.gr/lofiversion/i...hp/t15131.html

    Iστοριες χωρις κρανος
    http://www.wearahelmet.org/

    Crash Test
    http://www.smf.org/video/snell_testing_wmv.html
    πηγη: http://www.smf.org/
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΗΓΑΤΕ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ.................

    Θέλω καί γώ ό άφελής νά ρωτήσω.............

    Δέν άντιλαμβάνεσαι φίλε μου Ταξιδευτή ότι όλα αύτά πού μάς έγραψες καί τά όποία
    φυσικά καί δέν άμφισβητώ άφορούν............ΜΟΝΟ............
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........???????????

    Γιά πρίν τήν πτώση μάς άνέφερες κάτι....????????
    Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος άν χτυπήσεις μέ 30 χιλ..........ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.........!!!!!!!!!!!
    Όχι άν γλυστρήσεις .....ΑΛΛΑ..........άν προσκρούσεις..........όπότε κανένα DOT .....δέ σέ
    σώζει..................

    Φίλε μου αύτή είναι ή διαφορά τού κράνους σου άπό τά ARAI.............καί .........SHOEI.........
    Καί αύτήν πληρώνουμε............
    ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ...............γιά μετά κατά πώς λές είσαι καλύτερος.......
    ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ.....??????????????????????

    Δοκίμασες τό κράνος σου σέ μιά γρήγορη βόλτα..........μέ πάνω άπό 200.........??????????
    Έβαλες καί ένα άπό τά δύο παραπάνω...????????????

    Άν όχι τότε θά σού λυθούν ........ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ............θεωρητικές καί μή.........!!!!!!!

    Τώρα γιατί αύτή ή διαφορά τιμών ,είναι μιά μεγάλη ίστορία........κράτους,δασμών,κέρδους,
    ύπερκέρδους, άσυδοσίας...........προσφοράς καί ζήτησης.........κ.λ.π.κ.λ.π..........

    Νάσαι όμως σίγουρος..........ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΧΕΡΙ..................ότι καμμία μά
    καμμία σχέση δέν έχει τό κράνος σου..........ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.................
    ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.......................

    CORSAIR...........VIPER..................X-SPIRIT........................καί............XR-1000.........είναι...
    πολύ μακρυά....................άπ'όλα τά άλλα................


    Ούτε ντήλερ τους είμαι καί μού έχουν πιάσει καί τόν κώλο...................ΑΛΛΑ............δέ μπορούμε
    νά λέμε καί ότι θέλουμε διά τής μεθόδου τής άτόπου άπαγωγής...............!!!!!!!!!!!!!!!!


    ΥΓ. Προσωπικές άπόψεις...........άλλά πολύ δοκιμασμένες, όχι κουτουρού.....!!!!!!!!!!



  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος άν χτυπήσεις μέ 30 χιλ..........ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.........!!!!!!!!!!!
    Αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια η Shoei είχε αναφέρει πως κανένα κράνος δεν μπορεί να προστατεύσει αποτελεσματικά όταν η ταχύτητα πρόσκρουσης σε σταθερό σημείο ξεπερνά τα 80χλμ.

    Η ανακοίνωση είχε γίνει με αφορμή το θάνατο του Katoh βγαίνοντας απ΄τα pits με μικρή σχετικά ταχύτητα. Ετσι κι αλλιώς ακόμα και αν άντεχε το κράνος ή ο εγκέφαλος μας, υπάρχουν τα προβλήματα του αυχένα (που μπορεί να σπάσει)

    Σε ότι αφορά την αίσθηση και το πως νοιώθεις με τα «καλά» κράνη, να συμφωνήσω με τον iriniaa.
    Αν και φορούσα ακριβούτσικα κράνη τα τελευταία 6 χρόνια (Shoei XR) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, η αίσθηση που έδωσε το RX7 ήταν απίστευτη.
    Το κράνος μένει στην θέση του χωρίς να κουνιέται ΚΑΘΟΛΟΥ σε ταχύτητες πάνω από 200χλμ με γυμνό μηχανάκι. Εχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να λύσω το λουρί και το κράνος να μην μετακινηθεί ούτε εκατοστό.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια η Shoei είχε αναφέρει πως κανένα κράνος δεν μπορεί να προστατεύσει αποτελεσματικά όταν η ταχύτητα πρόσκρουσης σε σταθερό σημείο ξεπερνά τα 80χλμ.

    Η ανακοίνωση είχε γίνει με αφορμή το θάνατο του Katoh βγαίνοντας απ΄τα pits με μικρή σχετικά ταχύτητα. Ετσι κι αλλιώς ακόμα και αν άντεχε το κράνος ή ο εγκέφαλος μας, υπάρχουν τα προβλήματα του αυχένα (που μπορεί να σπάσει)

    Σε ότι αφορά την αίσθηση και το πως νοιώθεις με τα «καλά» κράνη, να συμφωνήσω με τον iriniaa.
    Αν και φορούσα ακριβούτσικα κράνη τα τελευταία 6 χρόνια (Shoei XR) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, η αίσθηση που έδωσε το RX7 ήταν απίστευτη.
    Το κράνος μένει στην θέση του χωρίς να κουνιέται ΚΑΘΟΛΟΥ σε ταχύτητες πάνω από 200χλμ με γυμνό μηχανάκι. Εχω την εντύπωση πως θα μπορούσα να λύσω το λουρί και το κράνος να μην μετακινηθεί ούτε εκατοστό.

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ..........ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΆ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΡΑΝΗ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ...


    Τό ARAI είναι τό κορυφαίο τής έταιρείας,σέ άντίθεση μέ τό SHOEI πού
    είναι τό δεύτερο της μοντέλλο σέ άξία καί ποιότητα ......................

    Έδώ καί πολλά χρόνια έχω arai..............διάφορα......τό xr τό πήρα μόλις
    αύτές τίς μέρες........
    Έκεί πού έπαθα πλάκα ήταν στά πάρα πολλά........260-280χιλ..........
    Δέν περίμενα τέτοια συμπεριφορά άπό τό shoei.........ΑΨΟΓΟ...........!!!!!!!!

    Καί κάτι άλλο πού παρατήρησα................νομίζω πώς ή ποιότητα
    κατασκευής τής shoei.........ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.........!!!!!!!!!!!!

    Θεωρώ πώς τό arai είναι γιά γκάζια καί τό shoei γιά ότι κινείται άπό λίγα
    μέχρι πολλά........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μετά πάμε σέ άλλες κατηγορίες.....


  11. #41
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Επειδη βλεπω οτι τα Arai και shoei μονοπωλουν τις επιλογες (καποιων,οχι ολων),τα παρακατω κρανη ειναι υποδεεστερα ???

    Suomy spec 1R και extreme
    ΑGV TiTech
    Shark RSR2 και RSX
    Χlite X801

    Kαι αν ειναι,σε ποιον τομεα ειναι.Στην ασφαλεια,την ποιοτητα κατασκευης ή την αεροδυναμικη?

    Και για να μην παρεξηγηθω δεν εχω διαθεση για διαμαχες
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  12. #42
    Αντε βάλτε του λίγο κόλλα , είναι καλό το θέμα !!

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΗΓΑΤΕ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ.................

    Θέλω καί γώ ό άφελής νά ρωτήσω.............

    Δέν άντιλαμβάνεσαι φίλε μου Ταξιδευτή ότι όλα αύτά πού μάς έγραψες καί τά όποία
    φυσικά καί δέν άμφισβητώ άφορούν............ΜΟΝΟ............
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........???????????

    Γιά πρίν τήν πτώση μάς άνέφερες κάτι....????????
    Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος άν χτυπήσεις μέ 30 χιλ..........ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.........!!!!!!!!!!!
    Όχι άν γλυστρήσεις .....ΑΛΛΑ..........άν προσκρούσεις..........όπότε κανένα DOT .....δέ σέ
    σώζει..................

    Φίλε μου αύτή είναι ή διαφορά τού κράνους σου άπό τά ARAI.............καί .........SHOEI.........
    Καί αύτήν πληρώνουμε............
    ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ...............γιά μετά κατά πώς λές είσαι καλύτερος.......
    ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ.....??????????????????????

    Δοκίμασες τό κράνος σου σέ μιά γρήγορη βόλτα..........μέ πάνω άπό 200.........??????????
    Έβαλες καί ένα άπό τά δύο παραπάνω...????????????

    Άν όχι τότε θά σού λυθούν ........ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ............θεωρητικές καί μή.........!!!!!!!

    Τώρα γιατί αύτή ή διαφορά τιμών ,είναι μιά μεγάλη ίστορία........κράτους,δασμών,κέρδους,
    ύπερκέρδους, άσυδοσίας...........προσφοράς καί ζήτησης.........κ.λ.π.κ.λ.π..........

    Νάσαι όμως σίγουρος..........ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΧΕΡΙ..................ότι καμμία μά
    καμμία σχέση δέν έχει τό κράνος σου..........ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.................
    ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.......................

    CORSAIR...........VIPER..................X-SPIRIT........................καί............XR-1000.........είναι...
    πολύ μακρυά....................άπ'όλα τά άλλα................


    Ούτε ντήλερ τους είμαι καί μού έχουν πιάσει καί τόν κώλο...................ΑΛΛΑ............δέ μπορούμε
    νά λέμε καί ότι θέλουμε διά τής μεθόδου τής άτόπου άπαγωγής...............!!!!!!!!!!!!!!!!


    ΥΓ. Προσωπικές άπόψεις...........άλλά πολύ δοκιμασμένες, όχι κουτουρού.....!!!!!!!!!!


    Ωπ! Αυτο μου ειχε ξεφυγει πρεπει να ομολογησω! :S

    Σεβαστες οι αποψεις σου φιλε Ιρινια, και πανω στα οσα με ρωτησες εχω να σου απαντησω τα εξης:

    1. Ναι, δοκιμασα τα κρανη μου σε ταχυτητες πανω (και ΠΟΛΥ πιο πανω) απο 200. Το μεν IXS ηταν απλα ικανοποιητικο, το δε HJC δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο τα κορυφαια της Arai κ Shoei.

    2. Εχω δοκιμασει τοσο Arai οσο και Shoei. Εχουν εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης, και ειδικα το Shoei που -προσωπικη προτιμηση- το βρισκω οτι εχει πιο ωραια εσωτερικη επενδυση.

    3. Το Shoei δεν καθοταν καλα στο κεφαλι μου (ειναι καπως στρογγυλο), ενω το Arai και το HJC μου ταιριαζαν "γαντι".

    4. Πιστευω οτι τοσο τα Arai οσο και τα Shoei ειναι εξαιρετικα κρανη, αλλα για κοστος μεχρι 450 ευρω. Το να σου ζητανε επιπλεον χρηματα απο εκει και περα το βρησκω τεραστια κοροιδια... (πχ 800+ ευρω για το RX7; Ελεος!)

    5. Εν κατακλειδι: αυτο που ηθελε να πει ο ποιητης στο αρχικο ποστ ειναι οτι καλυτερα να παιρνουμε το top κρανος μιας οχι και τοσο διασημης μαρκας στην Ελλαδα, παρα το entry line μιας διασημης οπως Arai... Γιατι εξαλλου με 350 ευρω παιρνεις το βασικο της Arai αλλα και το Ti-Tech της AGV...
    Νίκος
    Open Horizons

  14. #44
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Tαξιδευτή!! Με έχει πιάσει όρεξη για διάβασμα εδω μέσα!!

    Εγώ προσωπικά έχω ένα φθηνό κράνος το οποίο σκοπεύω να το αλλάξω μόλις βρω τα χρήματα! Προτίμησα να πάρω έναν πλήρη εξοπλισμό πρώτα(μπότες παντελόνι μπουφαν ζώνη γάντια) και μετά να αντικαταστήσω το κράνος μου με ένα καινούριο!
    Δεν ξέρω αν έκανα μλκια...

    Τέσπα θα ήταν καλό να πει κάποιος αν ξέρει αν υπάρχει κάποια αξιολόγηση ή βαθμολογία με Gs για παράδειγμα για αρκετά αν όχι όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούν!

    Σύμφωνα με το ψάξιμο που έκανα εγώ τους επόμενους μήνες αναμένεται μια αξιολόγηση με αστέρια από το συγκεκριμένο site : http://sharp.direct.gov.uk/ !!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2006, 11:44
  2. Κωλογεροι!!! Ισως Recycle αλλα ειναι και ευχη...!
    από pepenaxos1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 16:02
  3. Η ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ
    από el_hymador στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 22:24
  4. Διχρονα και ποιο ειναι το καλυτερο της αγορας?
    από pavlaras1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 01:34
  5. Τελικα Τι Ειναι;;
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF