Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Ωρα για αλλαγη, CBR 600f ή SV 1000 S?

  1. #1
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414

    Ωρα για αλλαγη, CBR 600f ή SV 1000 S?

    Καλησπερίζω, μετα απο 3,5 χρονια αγαστης συμβιωσης με τον δουκα αποφασισα πως ηρθε ο καιρος για αναβαθμιση και μαλιστα πολυ συντομα, θα δειτε και την σχετικη αγγελια σε λιγο.

    Εχω αποφασισει πως η επομενη θα ειναι μεταχειρισμενη street """sport-toyring""" (ναι, με πολλα ""), τελικα καταληγω στις εξης 2:

    Suzuki SV 1000 S, μπλε, ισως και μαυρο, οχι παντως ασημι
    Honda CBR 600 F, μαυρο

    Πιο πολυ με τραβαει το SV, λόγω χαρακτηρα, εμφανισης, και κοστους συντηρησης honda. Απο την αλλη η μεταπωληση φαινεται προβλημα. Ξερω πως και τα δυο ταξιδευουν σχετικα καλα με ενα ατομο και αποσκευες, με 2 ατομα ομως υπαρχει προβλημα χωρου. Τελοσπαντων, για να μην σας πρηζω, το SV θελω, για το SV εχω κ@Υλ$@# και μαλιστα ΑΥΤΟ:



    Ξερει κανενας τι μοντελο ειναι; Υπαρχει ελπιδα να το βρω ...καπου;

    Οι μονοι ενδοιασμοι που μου μενουν για το SV ειναι οι εξης:

    Οι αναρτησεις αρκουν για σβελτη οδηγηση ή αν τις ζορισεις η μηχανη αρχιζει να κανει τα δικα της;

    Λεω για μοντελο 2004 και μετα, ξερω πως το 2005 εχει βελτιωσεις στον κινητηρα αλλα ειναι τοσο σημαντικες?

    "σέρβις κάθε 24000 χμ λάδια κάθε 6000", αληθεύει;

    Η μεση καταναλωση ποση ειναι; Αυτονομια; Δεν εχω μπορεσει να βρω στοιχεια, τι διαολο, τα κρυβουν;

    Αυτα τα λιγα, ευχαριστω και καλα μας χιλιομετρα

  2. #2
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    καταρχας με το καλο να παρεις την νεα σου αγαπημενη (οποια και να ειναι αρκει να ειναι suzuki v2 )

    λοιπον σε σβελτη/γρηγορη οδηγηση δεν θα σε προβληματισουν οι αναρτησεις μα καθολου, εξαλλου οτι και να προκυψει ειναι πληρος ρυθμιζομενες οποτε τις φερνεις στα μετρα σου.....

    τα μοντελα απο '04 και μετα εχουν πιο χαμηλα τοποθετημενα τα μαρσπιε και περισσοτερο υλικο (αφροδες) στην σελα οποτε πολυωρη οδηγηση δεν αποτελει προβλημα (αρκει να κατσεις σωστα στη μηχανη και να μην στηρηζεσαι στα χερια σου), εγω προσφατα γυρισα απο ταξιδη 4000χλμ στην ευρωπη και δεν κουραστικα καθολου απο τη σταση σωματος (εχει και χωρους να φορτωσεις).....

    μεγαλο ατου ειναι η ροπακλα του κινητηρα. πραγματικα ξεχνας το κιβωτιο και απλα ανοιγοκλεινεις το γκαζι. μονο πολυ χαμηλα γυρω στο ρελαντι και με μεγαλη σχση θα σου κανει σκορτσαρισματα τα οποια ομως ειναι φυσιολογικα.....

    αυτονομια τωρα..... εχμμ κοιτα αν το πιεσεις θα καψει, θα καψει πολυ! με συνεχομενη κινηση στα 180-220 αναβει ρεζερβα στα 130χλμ ενω με σταθερη ταχυτητα 140-160 φτανει στα 180-190χλμ βλεπεις τα 17 λιτρα του ρεζερβουαρ δεν ειναι και πολλα.....
    αυτο και καπως αβολη σταση που εχει ο συνεπιβατης ειναι και τα μοναδικα μειονεκτηματα σε ταξιδι.

    οποτε ζυγισεις τις απαιτησεις σου και παιρνεις το SV ! καταλαβες η κανω και κακα.....

    τωρα για σερβις ισχυει αυτο που λες. παντως εγω του αλλαζω λαδια/φιλτρο καθε 3000χλμ (για ψυχολογικους λογους, οχι οτι το απαιτει το μηχανακι)
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  3. #3
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ρε καμένε εσένα θα σε δούμε σήμερα ?
    θα φέρεις και καμιά φωτό απο έξω? να δουμε? θα χω το λάπτοπ μαζί...

    ΔΕΛΕΑΡ φυσικά.

  4. #4
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    αυτονομια τωρα..... εχμμ κοιτα αν το πιεσεις θα καψει, θα καψει πολυ! με συνεχομενη κινηση στα 180-220 αναβει ρεζερβα στα 130χλμ ενω με σταθερη ταχυτητα 140-160 φτανει στα 180-190χλμ βλεπεις τα 17 λιτρα του ρεζερβουαρ δεν ειναι και πολλα.....
    Τελικα η αυτονομια ειναι χαλια, δεν ειναι τραγικο βεβαια, αλλα να εχεις συνεχεια σε ταξιδι το νου σου για το επομενο βενζιναδικο ειναι σπαστικο...

    τωρα για σερβις ισχυει αυτο που λες. παντως εγω του αλλαζω λαδια/φιλτρο καθε 3000χλμ (για ψυχολογικους λογους, οχι οτι το απαιτει το μηχανακι)
    3000 !!!!
    Οχι ρε φιλε, τωρα στον δουκα κανω σερβις καθε 4000 και θα πεσω στα 3000; Απαραδεκτο!

    Ψηνομαι παντως, ψηνομαι, εχω ροδισει και σε λιγο θα εχω γινει ...λουκουμι :rotflmao:

  5. #5
    Σκεψου πως οταν ειχε βγει, ειχε τον καλυτερο κινητηρα v-2!

    Μονο για την θεση οδηγησης εχω ακουσει αρνητικα σχολια, αλλα σε σχεση με τι ομως?
    Με ενα naked?
    Με ενα ss?

  6. #6
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Τελικα η αυτονομια ειναι χαλια, δεν ειναι τραγικο βεβαια, αλλα να εχεις συνεχεια σε ταξιδι το νου σου για το επομενο βενζιναδικο ειναι σπαστικο...


    3000 !!!!
    Οχι ρε φιλε, τωρα στον δουκα κανω σερβις καθε 4000 και θα πεσω στα 3000; Απαραδεκτο!

    Ψηνομαι παντως, ψηνομαι, εχω ροδισει και σε λιγο θα εχω γινει ...λουκουμι :rotflmao:

    ναι αυτο με την αυτονομια ειναι λιγο ενοχλητικο σε ταξιδι...
    βασικα σου κοβει την ροη που πρεπει καθε 200-220 (εως τοσο κρατησα την ρεζερβα) το πολυ να σταματας για βενζινα αλλα δεν ειναι τραγικο

    τωρα τα λαδια ειπα οτι το κανω για δικους μου καθαρα λογους....
    οσο πιο συχνα τοσο πιο καλα, θεωρω οτι φρεσκο λαδακι ειναι οτι καλλιτερο για τον κινητηρα αλλα μπορει να ειμαι απλα υπερβολικος

    @AFTER ακομα εχει εναν απο τους καλλιτερους V2 κινητηρες της αγορας, με μεγαλα περιθωρια βελτιωσης (αν τα σκασεις βεβαια)

    και απο θεση οδηγησης σε σχεη με τον δουκα που εχει ο φιλος θα του φανει πολυθρονα..... εκτος λιγο στις αρχες που σιγουρα θα ριξει το βαρος στους καρπους οποτε θα πονεσουν λιγο αλλα αυτο στην αρχη μονο μεχρι βρει την σωστη σταση....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #7
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Τωρα που το σκεφτομαι, εστω πως η σταση ειναι αρκετα καλη και συνηθιζεται, η προστασια απο τον αερα ειναι ικανοποιητικη; Ειμαι 1,83, μεχρι τα 170 θα ειμαι οκ?

    Α, και τελικα κανενας δεν ξερει τιποτα για αυτο:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzuki sv1000s small.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	53317

  8. #8
    Κοίτα, τα πλαϊνα πλαστικά τα βάζεις γιατί υπάρχουν αντιπροσωπίας κι αν ψαχτείς θα βρείς και φτιαχτά εμπορίου ή πολυεστερικά. Τώρα το χρώμα αλλά GSXR , δεν ξέρω που βρέθηκε, ίσως πάει έτσι σε άλλη χώρα ή είναι απλά βαμμένο αλλά GSXR!!!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gian_nykt
    Κοίτα, τα πλαϊνα πλαστικά τα βάζεις γιατί υπάρχουν αντιπροσωπίας κι αν ψαχτείς θα βρείς και φτιαχτά εμπορίου ή πολυεστερικά. Τώρα το χρώμα αλλά GSXR , δεν ξέρω που βρέθηκε, ίσως πάει έτσι σε άλλη χώρα ή είναι απλά βαμμένο αλλά GSXR!!!

    Έβγαλε η Suzuki επετιακό SV1000 με αυτά τα χρώματα. Και στην Ελλάδα θα έπρεπε να έχει έρθει, αλλά μάλλον κανείς δεν το αγόρασε.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Δεν ήρθε Ελλάδα ούτε ένα κομμάτι...
    ούτε προοριζόταν εκτός Αγγλίας και Αυστραλίας αν δεν κάνω λάθος το επετειακό που έχει και τις μεγαλύτερες πωλήσεις....

    Το φουλ φέρινκ το πέρνεις απο το original electronic shop-site της Suzuki Αγγλίας...
    384λίρες=570?!!!
    http://www.suzuki-gb.co.uk/access.asp?m=24&c=&s=

  11. #11

  12. #12
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    CBR 600F
    Γιατι;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Γιατι;
    Ετσι για να γινεται κουβεντα.....
    Πολυ καλο και σπανιο μηχανακι το CBR btw:rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    To SV1000S το μόνο κακό είναι ότι θα το παντρευτείς... άλλοι το λαμβάνουν ώς καλό...
    είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας αν το καβαήσεις θα καταλάβεις ποιο θες... :smilea:

  15. #15
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Η παντρεια (του SV, οκ?) δεν μ'ενοχλει, αρκει να το παρω σε καλη τιμη ωστε να μη χασω πολλα οταν αποφασισω να το πουλησω. Εξαλλου μπορει να υπαρχει μικρη ζητηση αλλα υπαρχει και μικρη προσφορα αρα μεγαλυτερες μιθανοτητες να πουλησεις το δικο σου.

    Για προστασια απο τον αερα εχει κανενας αποψη; Ο λογος που θελω το S ειναι να ταξιδευω σαν ανθρωπος, χωρις να προαπαιτειται εντατικη γυμναστικη σε μονοζυγο....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ (CBR 600F H CBR 929 )?
    από deminio_11 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2012, 09:50
  2. ψηνομαι για εξατμιση (CBR 600F '02)
    από ronin1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 17:12
  3. Τέλος εποχής για την Cbr 600f
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 16:31
  4. Που Θα Βρω Manual Για Cbr 600f Μοντ.2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 11:32
  5. Ανταλλακτικα Για Cbr 600f
    από LINA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF