Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Αβσ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2004
    Μηνύματα
    12

    A.B.S.

    ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ABS.
    ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.
    ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ Η ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ.
    ΣΗΜ.ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ 100% ΜΗΧΑΝΙΚΟ.

  2. #2
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Λες μήπως για εκείνο που μπαίνει στην τρόμπα του φρένου και σταματά την πιέση του εμβόλου μετά από ένα σημείο????
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  3. #3
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ένα που διαφήμιζαν στην έκθεση;

    χμμμμμ γμτ δεν θα εμπιστευόμουν κάτι τέτοιο - προσωπικά βέβαια - άλλος δεν ξέρω

  4. #4
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Για το ίδιο λέω και γω Νίκο.... Μάλλον μούφα πρέπει να είναι.... μήπως ο sir εννοεί κάτι άλλο.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  5. #5
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    abs

    Συμφωνω με τον NLS.
    Εαν ειναι τοσο καλο και φθηνο γιατι δεν το τοποθετουν οι κατασκευαστες ?

    Μακρια απο τετοιες ιστοριες.

  6. #6
    Απ' τα λιγα που ξερω σχετικα με το τι ειναι κ πως δουλευει ενα ABS (τουλαχιστον στα αυτοκινητα) θα πω τη γνωμη μου. Δουλεια του ΑΒS ειναι οταν οι τροχοι αρχισουν να μπλοκαρουν να διακοπτει κ να επαναφερει (ακριβως πριν μπλοκαρουν) την πιεση (ενω εσυ εχεις τσαρουχωμενο το πενταλ) για να μπορεις να διατηρεις την κατευθυντικοτητα του οχηματος. Στα παλαιοτερα οχηματα δουλευε μηχανικα δημιουργωντας αρκετους κραδασμους που δεν ξερω κατα ποσον ειναι επιθυμητοι σε φρεναρισμα πανικου με διτροχο. Στα καινουρια το ολο συστημα ειναι ηλεκτρονικο αλλα παλι υπαρχουν κραδασμοι μειωμενης εντασης (εκτος αν τα φρενα ειναι bywire οποτε δεν εχεις πληροφορηση. Αυτα απο εμπειρια με ενα saab 9000cs turbo '94 k ενα ibiza '00.

    Το Abs κατα τη γνωμη μου προστατευει τον εαυτο μας απ την ηλιθιοτητα του (στην περιπτωση που δουμε εμποδιο απροοπτα κ τσαρουχωσουμε το φρενο) αλλα μακραινει τις αποστασεις ακινιτοποιησης (ελαχιστα μεν αλλα ειναι γεγονος). Το καλυτερο θα ηταν να μαθουμε να φρεναρουμε.

    Οπως ειπε ο αλεξ αν ηταν τοποθετημενο απ τον κατασκευαστη (δηλαδη μελετημενο ειδικα για τη μηχανη σου για τα φορτια που ειναι σχεδιασμενη να σηκωνει το στησιμο της κλπ.) τοτε δεκτο, αλλα aftermarket abs δεν ξερω δεν θα το εμπιστευομουν (δηλαδη πανω κατω ιδιες ρυθμισεις ο παπιος με το r1

    δες κ αυτο

    Μηχανικο ABS
    Fuck the universe.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2004
    Μηνύματα
    12
    ΝΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΑΒS ΠΟΥ ΔΙΑΦΗΜΙΖΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ .
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ.
    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΦΙΛΟΣ ΠΗΡΕ BMW ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ TDM ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟ ΗΤΑΝ ΤΡΕΛΑ.
    ΜΕ ΤΟ TDM ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΑΤΑΓΕΣ ΦΡΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ROSSI) ΜΕ ΤΟ BMW ΣΤΑΜΑΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΕ ΚΑΣΤΑΝΟ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΟΜΑΖΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.
    ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ABS ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ.

  8. #8
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    κάτι ξέρω απ'αυτά

    πάντως καλό είναι και σε μηχανή με ABS να προσπαθείς να ΜΗΝ δουλεύει (γιατί αν το νιώθεις κάθε μέρα είσαι προβληματικός)

    α και κάτι άλλο - τα περί απόστασης σταματήματος μεγάλης λόγω ABS είναι μαλακίες (στα σύγχρονα ABS) - το γιατί το αναλύουμε άλλη φορά σε άλλο thread

  9. #9
    Νικο το αναλυουμε οποτε θες. υπαρχουν στοιχεια απο συγχρονες δοκιμες που το αναφερουν. (εκανα μια παραλειψη κ ισως εκει οφειλετε η παρανοηση. σε νορμαλ οδηγους οπως εσυ κ εγω σιγουρα με ABS φρεναρουμε στην ιδια αποσταση σε τεστ τον 4τροχων ο κοκινης (παλιος rallyman) φρεναρε 2-3 μετρα κοντυτερα χωρις ABS)

    Οποτε το διαταυτα ειναι αυτο που ειπες. να μαθουμε να φρεναρουμε για να μην χρειαζετε να δουλευει το ABS. (παρα μονο μια φορα στις χιλιες τοτε που μπορει να κατσει η στραβη για να μας σωσει)
    Fuck the universe.

  10. #10
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    σωστά

    όσο για δοκιμές άσε μεγάλο debte - έχω και εγώ με τα αντίθετα δεδομένα

    οι έλληνες δοκιμαστές βέβαια, πρώην κάκγουρες στην πλειοψηφία και όλοι "γαμάτοι" εξ ορισμού (μέρος του post "δήθεν" που τόσο σνομπαρίστηκε) δεν πρόκειται ποτέ να δεχτούν ότι "τους νικά" ένα μηχάνημα (δεν μπορεί να έχει ο τάδε δημοσιογράφος 3 level στο CSS και να πιστέψει ότι φρενάρει καλύτερα το ABS - χωρίς παρεξήγηση στη γιαγιά αρκούδα δεν μιλάω βέβαια για εκείνον)

    ξαναλέω εξαρτάται από τη γενιά πάντως (και ο Κασπάροφ κάτι έλεγε για τα cumputer αλλά...)

    πχ. (προσφιλής μου προσφυγή να μιλάω για αυτή τη μάρκα το ξέρω - είναι επειδή το έχω ψάξει) όταν βγήκε το 1200GS η BMW είπε ότι το CPU του είναι 1000 φορές πιο γρήγορο από αυτό που χρησιμοποιούσε η 1150GS (και για το ABS μέσα σε αυτά που αναλαμβάνει) - αν βάλεις και ότι το "sample" που παίρνει είναι κάθε ένα από τα αρκετές 10δες δοντάκια (και όχι 1 ή 3-4-10 ανά στροφή τροχού) που έχει στο στεφάνι του δίσκου καταλαβαίνεις ότι "ξέρει" ΑΠΕΙΡΩΣ πιο γρήγορα από εμάς (όσο εξπέρ και αν είμαστε) ότι ο τροχός πάει να μπλοκάρει και επίσης απείρως πιο γρήγορα αντιδρά (αυτό βοηθά ώστε να μη χρειαστεί να αντιδάσει και απότομα άρα και εμείς να "καταλάβουμε" ότι ενεργεί)

    κατ εμέ (και πάει σε όλους μας) ο κόσμος προχωρά - ας το... ανεχτούμε

  11. #11

    Unhappy

    Δεν ξερω ρε γ*μωτο. Πρακτικα δικιο εχεις αλλα (πως να το θεσω) αμα ειναι να φτασει εποχη που να μπορει το οχημα να ακυρωνει τις εντολες του οδηγου επειδη δεν ειναι συμβατες με το προγραμμα του κ ξερω γω τι αλλο (που μαλλον πλησιαζει αν κρινουμε απ τα ηλεκτρονικα στα αυτοκινητα) τοτε πια δεν εισαι οδηγος... Δεν διαφερεις σε τιποτα απο τον απλο χειριστη.

    Κ κατι αλλο μπορει οπως λες το ηλεκτρονικο συστημα να ξερει πολυ πιο γρηγορα τι γινεται απ οτι εμεις κ να αντιδρα πιο γρηγορα απο εμας τι γινεται ομως αν η κατασταση στην οποια βρεθουμε ειναι εκτος φακελου λειτουργιας του συστηματος? Για παραδειγμα σε αγωνα F1 περσι η προπερσι (δε θυμαμαι λεπτομερειες καπου τοχω καταχωνιασμενο το ρεπορταζ) οταν ο σουμαχερ προσπαθεισε να κατεβασει ταχυτητα περνωντας πανω απο κερμπ, το εξυπνο διαφορικο διαβασε την διαφορα συντελεστη τριβης στον αριστερο κ δεξιο τροχο κ δεν επετρεψε την αλαγη (με αποτελεσμα να τον περασουν 2 σαν σταματημενο). Τεσπα μεγαλο θεμα τα ηλεκτρονικα.

    Τωρα περι δοκιμων... :rotflmao: εχω κανει πλουσιες mototech τεχνικες εκδοσεις highsiding κ μερικες ακομη που μου διαφευγουν κ ακρη δε βγαζω...
    Fuck the universe.

  12. #12
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    πάντως για να το φέρω στα δικά σου λόγια θα πω ότι ΑΦΟΥ το έχουν εντάξει το "ηλεκτρονικό" στους κορυφαίους οδηγούς και τα κορυφαία αυτοκίνητα (και μη μου πεις ότι νοήται υπεραυτοκίνητο 21ου αιώνα ΧΩΡΙΣ ηλεκτρονικά) τότε δεν ξέρω πως (αλλά και γιατί) θα ξεφύγει ο μέσος οδηγός (και αναβάτης) και το μέσο όχημα

    πάντα ο ανθρώπινος παράγοντας υπάρχει

    ΑΚΟΜΑ τουλάχιστον και το highsiding σου μπορείς να κάνεις και το σούπερκαρ να στείλεις στον τοίχο

    "μην ανησυχείς"

  13. #13

    Talking

    ΑΚΟΜΑ τουλάχιστον και το highsiding σου μπορείς να κάνεις και το σούπερκαρ να στείλεις στον τοίχο

    "μην ανησυχείς"
    Οχι κ στον τοιχο ρε νικο. Τοσα θα το πληρωσουμε να το διαλυσουμε κιολας?!

    Στην αμμοπαγιδα ομως,...
    Fuck the universe.

  14. #14
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ναι ναι ξέρω

    όλοι με τα αυτοκίνητα 200+ άλογα και τις μηχανές 100+ τα έχουν για την πίστα...

    οκ οκ... έστω οι μισοί

    οκ άντε... έστω το 20%...

    ναι ναι καλά

    (πρέπει να ζω σε άλλο πλανήτη τελικά)

  15. #15
    (πρέπει να ζω σε άλλο πλανήτη τελικά)
    Ξανα λαθος!

    Δεν ζεις σε αλλο πλανητη.... εισαι απο αλλο πλανητη
    Fuck the universe.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF