Σελίδα 11 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 320

Θέμα: Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Συγνωμη ρε παιδια οντως κραταει χρονια αυτη η κολωνια αλλα μη λεμε και οτι να ναι....
    Δεν θελω να μπω σε συγκρισεις τυπου "πηγαινακαιειδαενανκαιανοιξαμεκαιπηγαιναμεμαζιμεχρ τα400μετρακαιμεταμεπερασελιγοκαιμεταεγω." ουτε ποιο μηχανακι ειναι καλυτερο σε στησιμο κλπ, ΑΛΛΑ.....
    απο εδω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	285 
Μέγεθος:	69,4 KB 
ID:	244842

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    και ενα για το μοντελο το 700αρι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	34,0 KB 
ID:	244850

  3. #153
    Φιλε Χρηστο Χ καταρχην και εγω τα στοιχεια που παραθεσα ειναι μεσα απο μετρησεις που εψαξα στο ιντερνετ και ειναι μετρησεις στον τροχο και οχι στον στροφαλο οπως εβαλες εσυ πρωτον και δευτερον το τρανσαλπ 650 στον στροφαλο βγαζει 55 αλογα οπου και αν εχω δει.52 εβγαζε το 600.Και ειπα και πριν οτι το vstrom ειναι δυνατοτερο ετσι και αλλιως αλλα σε πολυ ψηλοτερες στροφες φαινεται αυτη η διαφορα,οταν το τρανσαλπ κρεμαει γιατι εχει πιο χαμηλοροπο και αργοστροφο κινητηρα απο το vstrom καθως ειναι on-off.Η τιμη της ροπης που δειχνει ο πινακας που εβαλες για το vstrom ειναι στον στροφαλο συμφωνα με τα στοιχεια της suzuki.Στην πραξη εχει χαμηλοτερη ροπη απο το τρανσαλπ και σε πολυ ψηλοτερες στροφες,κανοντας το τουλαχιστον μεχρι τις 6000 στροφες να φαινεται πιο αδυναμο.Οσο για την εκτη ταχυτητα που τοσοι πολλοι επικαλλουνται,ειναι ενα ατου εναντι του τρανσαλπ,αλλα οταν εχεις εναν κινητηρα που ροπιαζει ψηλα,μια εκτη ταχυτητα βοηθαει πολυ,κατι που το τρανσαλπ δε χρειαζεται και τοσο,γιατι απο ροπη διαθετει μπολικη...και στα χαρτια ας γραφουν οτι θελουν,η ροπη φαινεται στο δρομο!

  4. #154
    Και φυσικα δε λεω οτι να'ναι.Μιλαω μεσα απο τις εμπειριες μου με αληθινα στοιχεια και με τεκμηρια.Και ακριβως γι'αυτον τον λογο μπηκα στον κοπο να γραψω και 'γω την αποψη μου(παντα τεκμηριωμενα)γιατι βαρεθηκα να βλεπω τους περισσοτερους εδω μεσα να λενε οτι να'ναι και να επικροτουν και τους υπολοιπους που λενε οτι να'ναι.

    Αν το vstrom ειναι on-off ας το βαλει καποιος σε εναν χωματοδρομο,σε ενα βουνο σε ενα κακοτραχαλο εδαφος να ακολουθησει ενα τρανσαλπ 'η ενα μονοκυλινδρο on-off με την ιδια ταχυτητα ανεση και ασφαλεια.Δε θα τα καταφερει οπως τα αλλα.

    Αν το vstrom ειναι street,ας το βαλει καποιος να ακολουθησει ενα πχ. fazer σε οποιαδηποτε ασφαλτινη διαδρομη με την ιδια ανεση και την ιδια ταχυτητα.Δε θα τα καταφερει οπως το fazer.

    Το τρανσαλπ λενε ειναι παντου μετριο.Συμφωνω,αλλα το vstrom ειναι χειροτερο απο ενα γνησιο on-off στο χωμα και χειροτερο απο ενα γνησιο street στην ασφαλτο,αρα και αυτο παντου μετριο ειναι.Για να λεμε και τα πραγματα με τ'ονομα τους.

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Φιλε billystransalp οι συγκρισεις στα χαρτια δεν με συγκινουν για να ειμαι ειλικρινης και ισως κακως εβαλα και το παραπανω λινκ, αν εψαχνα επιδοσεις θα αγοραζα αλλο στυλ μηχανης και θα την αλλαζα ανα 3ετια για να ειμαι ανταγωνιστικος.
    Οταν εψαχνα για μηχανη ξεκινησα ψαχνοντας αφρικα και τρανσαλπ, μακαρι να εβγαινε ακομα αφρικα θα ηταν η πρωτη μου επιλογη και σε αυτα που ζητουσα το vstrom με κερδισε σε σχεση με το τρανσαλπ.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Το τρανσαλπ λενε ειναι παντου μετριο.Συμφωνω,αλλα το vstrom .......,αρα και αυτο παντου μετριο ειναι
    Οσον αφορα αυτη την καραμελα με την μετριοτητα σε σχεση με τι ειναι μετρια αυτα τα μηχανακια??

    Ανηκουν σε μια κατηγορια στα 600-800 κυβ. ον-οφφ και για μενα σ αυτη την κατηγορια ειναι κορυφαια και τα δυο. Για αυτα που ζηταω εγω (κυριως ασφαλτινες διαδρομες ) ειναι το κορυφαιο, το τρανσαλπ (για μενα παντα) υστερει σε αυτα που ζητουσα εγω (abs για μεσα στην πολη οπου κινουμαι συνηθως, καλυτερο για ταξιδακια εναντι του τρανσαλπ,κλπ).

    Μετρια ομως σε τι ειναι? Στην τιμη αποκτησης,στην αξιοπιστια,στην ανεση, στην δυνατοτητα φορτωματος, στην ανεση του συνεπιβατη,στην συντηρηση,στην οικονομια καυσιμων?

    Μιλαμε για μια τουριστικη κατηγορια και οποιος βαζει και αλλες παραμετρους στα παραπανω δεν εχει αυτο στο μυαλο του. Τωρα αν καποιος κανει συγκρισεις με περισσοτερα κυβικα ή με αλλου ειδους μηχανες (βλ. street .....) κανει λαθος εκ των προτερων.

  7. #157
    Ετσι ειναι φιλε Χρηστο οπως τα λες.Εσυ διαλεξες το vstrom για τους λογους που ειπες και εγω το τρανσαλπ για αλλους λογους(ηθελα να παρω και vstrom αλλα ηταν πολλα τα λεφτα.Φυσικα δε το μετανιωσα γιατι παω και χωμα).Ο καθενας διαλεγει οτι του ταιριαζει περισσοτερο και οτι μπορει να παρει.Στην αρχη εψαχνα κατι πιο εντουροειδες γιατι γουσταρω τις χωματινες εξορμησεις,αλλα μ'αρεσουν επισης και τα ταξιδια(ειναι και η κοπελια,που να τη βαλεις στο εντουρο?)γι'αυτο κατεληξα στο τρανσαλπ γιατι τα κανει και τα δυο.Στο χωμα δε παει σαν εντουρο ουτε στην ασφαλτο σαν street γι'αυτο και λενε οτι τα κανει ολα μετρια,αν φυσικα το συγκρινεις με τα κορυφαια των 2 κατηγοριων.Ομωσ κανενα απο αυτες τις δυο κατηγοριες δε μπορει να κανει και τα δυο τοσο καλα οσο το τρανσαλπ:το εντουρο δε μπορει να ταξιδεψει και το street δε μπορει να παει χωμα.Το τρανσαλπ τα κανει και τα δυο αξιοπρεπως,αρα ειναι πιο ολοκληρωμενη προταση απ'οτι ενα καθαροαιμο των δυο κατηγοριων...και ας λενε οι αλλοι οτι ειναι μετριο...

  8. #158
    ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.............





    Προσπαθείτε νά συγκρίνετε 2 μηχανάκια πού έχουν μεγάλη διαφορά.
    Παρότι εχουν φτιαχτεί γιά τή μέση κατηγορία πού τά φτιάχνει όπως λένε όλα.
    Είναι άδικο νά συγκρίνουμε τό v-strom μέ τό transalp 650.
    ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.........
    Είναι ή μέρα μέ τή νύχτα,στό ταξίδι στή βόλτα,παντού.....
    Έτυχε νά έχω καί τά δύο μηχανάκια.
    Δέν ξέρω τί γράφουν τά χαρτιά άλλά στίς έπιδόσεις έκεί πού σταματούσε
    τό τρανσάλπ άρχιζε τό Σουζούκι.
    Άνεση ταξιδιού..??
    Σέλλα..??
    Άνεση συνεπιβάτη..??
    Προστασία άπό άέρα..??
    Φόρτωμα...??Έπιτέλους σοβαρέψτε,τί σχέση έχουν τά δύο μεταξύ τους...!!
    Είστε άφελείς άν νομίζετε ότι αύτά τά μηχανάκια μέ τά 200 κιλά
    φτιάχτηκαν νά πηγαίνουν στό χώμα.
    Γιά νά σας δημιουργούν τήν ψευδαίσθηση φτιάχτηκαν.
    Μέ 200 κιλά στό χώμα, άπλά κατεβαίνεις στήν παραλία γιά μπάνιο....!!
    ...........άκόμα καί μέ gsx-r 1000....!!
    Ρόδα ,σαμπρέλλα..??
    1980...??
    Ή Χόντα βλέποντας πολύ καλά ότι τό 650 παρά τήν μεγάλη του έπιτυχία
    ΤΕΛΕΙΩΣΕ πλέον,πράμμα πού δέν έννοείτε νά καταλάβετε μερικοί ,
    έβγαλε τό 700.
    Αύτό ναί νά τό συγκρίνουμε μέ τό Βεστρόμ....
    Είναι άμαρτία καί γιά τό 650 αύτή ή σύγκριση...!!
    Έ λοιπόν τό 700 βγήκε ΠΑΤΑΤΑ....!!
    Γιαυτό καί ή καριέρα του ήταν πολύ σύντομη.
    Έδώ καί καιρό ή Χόντα έβγαλε σέ προσφορά τά άπούλητα τού 2008....
    γιατί έρχονται πιά άπό πίσω τά νέα της φουτουριστικά μοντέλλα.
    Παρά λοιπόν τό όνομα πού κουβαλούσε τό 700 ή πορεία του
    ήταν πολύ σύντομη καί ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ γιά τό όνομα TRANSALP.....!!!
    Ήδη όμως ύπάρχει στήν άγορά ό άντικαταστάτης τού Βεστρόμ...!!
    Όχι πολλά πράμματα ,άλλά βελτιωμένο παντού.
    ΟΜΩΣ 9000 ΕΥΡΩ...??
    Ψηλά τόν πήρε τόν άμανέ ή Σουζούκι καί θά φάει καί αύτή τά μούτρα της.
    Μέχρι στιγμής δέν κουνιέται φύλλο.
    Άν πάει 8000 ίσως κάτι άρχίσει νά γίνεται,βέβαια οί καιροί είναι δύσκολοι..!!
    ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕ ΤΙΜΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
    Ό κόσμος δέ μασάει πλέον τό παραμύθι τής τεχνολογίας πού μάς τήν
    παρέχουν λίγο-λίγο...!!
    Οί πολλοί βολεύονται καί μέ τά παλιά,όλων τών είδών μηχανάκια.
    Καλύτερα λοιπόν μέ τό παλιό μηχανάκι νά κάνω καί 5 έκδρομές νά περνάω καλά
    ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΟΓΓΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΔΟΣΗ,
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ.....!!!
    Άσε πού ξέφτισε κι αύτό πιά....
















  9. #159
    ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.............





    Προσπαθείτε νά συγκρίνετε 2 μηχανάκια πού έχουν μεγάλη διαφορά.
    Παρότι εχουν φτιαχτεί γιά τή μέση κατηγορία πού τά φτιάχνει όπως λένε όλα.
    Είναι άδικο νά συγκρίνουμε τό v-strom μέ τό transalp 650.
    ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗ.........
    Είναι ή μέρα μέ τή νύχτα,στό ταξίδι στή βόλτα,παντού.....
    Έτυχε νά έχω καί τά δύο μηχανάκια.
    Δέν ξέρω τί γράφουν τά χαρτιά άλλά στίς έπιδόσεις έκεί πού σταματούσε
    τό τρανσάλπ άρχιζε τό Σουζούκι.
    Άνεση ταξιδιού..??
    Σέλλα..??
    Άνεση συνεπιβάτη..??
    Προστασία άπό άέρα..??
    Φόρτωμα...??Έπιτέλους σοβαρέψτε,τί σχέση έχουν τά δύο μεταξύ τους...!!
    Είστε άφελείς άν νομίζετε ότι αύτά τά μηχανάκια μέ τά 200 κιλά
    φτιάχτηκαν νά πηγαίνουν στό χώμα.
    Γιά νά σας δημιουργούν τήν ψευδαίσθηση φτιάχτηκαν.
    Μέ 200 κιλά στό χώμα, άπλά κατεβαίνεις στήν παραλία γιά μπάνιο....!!
    ...........άκόμα καί μέ gsx-r 1000....!!
    Ρόδα ,σαμπρέλλα..??
    1980...??
    Ή Χόντα βλέποντας πολύ καλά ότι τό 650 παρά τήν μεγάλη του έπιτυχία
    ΤΕΛΕΙΩΣΕ πλέον,πράμμα πού δέν έννοείτε νά καταλάβετε μερικοί ,
    έβγαλε τό 700.
    Αύτό ναί νά τό συγκρίνουμε μέ τό Βεστρόμ....
    Είναι άμαρτία καί γιά τό 650 αύτή ή σύγκριση...!!
    Έ λοιπόν τό 700 βγήκε ΠΑΤΑΤΑ....!!
    Γιαυτό καί ή καριέρα του ήταν πολύ σύντομη.
    Έδώ καί καιρό ή Χόντα έβγαλε σέ προσφορά τά άπούλητα τού 2008....
    γιατί έρχονται πιά άπό πίσω τά νέα της φουτουριστικά μοντέλλα.
    Παρά λοιπόν τό όνομα πού κουβαλούσε τό 700 ή πορεία του
    ήταν πολύ σύντομη καί ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ γιά τό όνομα TRANSALP.....!!!
    Ήδη όμως ύπάρχει στήν άγορά ό άντικαταστάτης τού Βεστρόμ...!!
    Όχι πολλά πράμματα ,άλλά βελτιωμένο παντού.
    ΟΜΩΣ 9000 ΕΥΡΩ...??
    Ψηλά τόν πήρε τόν άμανέ ή Σουζούκι καί θά φάει καί αύτή τά μούτρα της.
    Μέχρι στιγμής δέν κουνιέται φύλλο.
    Άν πάει 8000 ίσως κάτι άρχίσει νά γίνεται,βέβαια οί καιροί είναι δύσκολοι..!!
    ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕ ΤΙΜΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8000 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
    Ό κόσμος δέ μασάει πλέον τό παραμύθι τής τεχνολογίας πού μάς τήν
    παρέχουν λίγο-λίγο...!!
    Οί πολλοί βολεύονται καί μέ τά παλιά,όλων τών είδών μηχανάκια.
    Καλύτερα λοιπόν μέ τό παλιό μηχανάκι νά κάνω καί 5 έκδρομές νά περνάω καλά
    ΠΑΡΑ ΝΑ ΒΟΓΓΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗ ΔΟΣΗ,
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ.....!!!
    Άσε πού ξέφτισε κι αύτό πιά....







    Φιλε terens μου φαινεται πως και συ(οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα)μιλας χωρις πραγματικα τεκμηρια,επειδη απλα γουσταρεις παραπανω το vstrom και γενικα οσοι γουσταρουν το vstrom εχουν αυτη την τακτικη εδω μεσα.

    Ενα σωστο ειπες:εκει που τελειωνει το τρανσαλπ αρχιζει το vstrom.Πραγματικα ειναι σχεδον ετσι,γιατι ωσπου να τελειωσει το τρανσαλπ το vstrom μειονεκτει.Μονο αφου αρχισει να κρεμαει το τρανσαλπ βγαινει το vstrom μπροστα!

    Σελα το vstrom εχει καλυτερη για πολυωρα ταξιδια(συμπεριλαμβανει ανεση επιβατη-συνεπιβατη),το ειπα και εγω πριν,αλλα δε σημαινει φυσικα οτι και το τρανσαλπ δεν ειναι ανετο,μη τρελαθουμε,ειναι απο τις πιο ανετες μηχανες.

    Προστασια απο τον αερα εχουν και τα δυο πολυ καλη.Το vstrom καλυπτει λιγο καλυτερα το κεφαλι αλλα και οι περισσοτεροι στο τρανσαλπ εχουν αλλαξει τη ζελατινα με μεγαλυτερη,οποτε λυσανε και αυτο το μικρο μειον εναντι του vstrom.Το vstrom ομως εχει χειροτερη καλυψη στα γονατα απ'τον αερα και χαμηλα στα ποδια απ'τον αερα και τα νερα,γιατι το τρανσαλπ εχει ωραια σχεδιαση στα πλαστικα του ρεζερβουαρ που διωχνουν αρκετο αερα απο τα γονατα και χαμηλα εχει την τεραστια ποδια που διατηρει τα ποδια στεγνα αν εξω εχει βρεξει,κατι που στο vstrom οταν το οδηγησα μου φανηκε ασχημο,γιατι ετρωγα ολο το κρυο στα ποδια.Αρα οταν αναφερεσαι στη προστασια απ'τον αερα να αναφερεσαι στη γενικη προστασια του σωματος και οχι μονο του κεφαλιου,γιατι στη γενικη προστασια το τρανσαλπ ειναι πολυ καλυτερο.

    Φορτωμα????Να σοβαρεψουμε????Φιλε μου δεν ξερω με ποια λογικη το εγραψες αυτο αλλα ενα πραγμα θα σου πω:Περυσι ξεκινησαμε απο βορεια Ελλαδα για Πελοποννησο με την κοπελια μου με τριβαλιτσο και απιστευτο βαρος(το ξερω ηταν λαθος),σαν να ειχαμε τριτο ατομο στη μηχανη.ειχαμε παρει οτι μπορεις να φανταστεις απο το σπιτι και πουθενα δεν αντιμετωπισαμε το παραμικρο προβλημα και συ μου λες οτι στο φορτωμα το vstrom ειναι καλυτερο απο το τρανσαλπ???Ημαρτον,βρες κατι πιο σοβαρο για να υπερασπιστεις τη μηχανη σου!

    Χωμα?Τα 200 κιλα σιγουρα σε φρεναρουν να κανεις τρελες στο χωμα,αλλα αποδειξε μου οτι δεν πανε χωμα.Εχω παει σε απιστευτες διαδρομες,μεσα απο χωραφια οργωμενα(και δικαβαλος),απο κακοτραχαλες διαδρομες,μεχρι και σε πιστα μοτοκρος το εβαλα και πηγε ανετα(μικρα αλματακια εννοειται),χωρις ιχνος φοβου,γιατι το μηχανακι σε προδιαθετει για τρελιτσες στο χωμα.Σε χωματοδρομους τρεχω με 80 δικαβαλος και οταν ειμαι μονος το παω και πιο γρηγορα(και μαλιστα με ασφαλτινα ελαστικα).Στο youtube εχει βιντεο που ο αλλος το παει με 140 σε χωματοδρομο,επισης με ασφαλτινα ελαστικα(που και να ειχε και χωματινα).Εχω οδηγησει και το vstrom σε χωμα και οπως ειπα σε αλλο μηνυμα τα μηχανακια εχουν τεραστια διαφορα μεταξυ τους.Στο vstrom οντως το βαρος το νιωθεις παντου και δε σε προδιαθετει για κατι παραπανω(εκτος αναρτησεων,πλαισιου και τροχων που ειναι επισης ασφαλτινα).Το τρνσαλπ ειναι πολυ πιο αερατο και πιο ευκολο στο χωμα και επιτελους οποιος δεν το εχει παει σε χωμα και δεν ξερει πως παει,ας μη λεει οτι νομιζει,αλλα οτι ισχυει.

    Ναι παλια τα μηχανακια εβγαιναν με σαμπρελες,τι να κανουμε δηλαδη,να τα αλλαξουμε γι'αυτον το λογο?εχω κανει με σκασμενο πισω λαστιχο 10 χιλιομετρα απροβληματιστα(μετα βεβαια πεταμα η σαμπρελα).

    το 1980 που κολλαει?Υδροψυκτο ειναι,2πλα δισκοφρενα εχει,εξοπλισμο ταξιδιου εχει...Ααα ξεχασα,δεν εχει injection,αρα δεν κανει.Το καρμπυρατερ του τρανσαλπ σε πληροφορω εχει καλυτερη λειτουργια απο τον ψεκασμο του vstrom.Τα δισκοφρενα του vstrom ειναι ομως μεγαλυτερα αρα και καλυτερα λενε.Το μεγαλυτερο δεν ειναι παντα και καλυτερο(τουλαχιστον στις μηχανες),γιατι η αισθηση των φρενων του τρανσαλπ ειναι πολυ ανωτερη απο αυτην του vstrom(γι'αυτο και εβαλαν abs στο vstrom)και ας ειναι πιο αδυναμα.
    Εχει καλυτερες αναρτησεις το vstrom λενε.Καλυτερες σε τι ρε παιδια???Στην ασφαλτο ναι,ειναι καλυτερες,αλλα στο χωμα ειναι καλυτερες αυτες του τρανσαλπ,αρα πως του vstrom ειναι καλυτερες???Οι αναρτησεις του vstrom κοπανανε σε καθε λακουβα,ως ειναι δηλαδη καλυτερες?
    Καλυτερο πλαισιο εχει το strom λενε.Καλυτερο στην ασφαλτο,πιο στιβαρο,ναι,αλλα το πλαισιο του τρανσαλπ ειναι καλυτερο απο αυτο του vstrom στο χωμα,γιατι μιλαμε για on-off κατηγορια.Το πλαισιο του vstrom ειναι για street καταστασεις.Για συγκρινε το με ενα street να δουμε!

    Το τρανσαλπ 650 τελειωσε πλεον,οπως ειπες αλλα κυκλοφορουν χιλιαδες στην Ελλαδα φιλε μου και εδω και χρονια γινεται η συγκρηση στα δυο μοντελα γιατι και τα δυο εχουν πουλησει τρελα και οπως και να το κανουμε υπαρχουν πολλοι που θελουν να αγορασουν το 650 γιατι το 700 δε τους αρεσει.Οσο για την ΠΑΤΑΤΑ που ειπες το 700,πατατα σε τι ακριβως?Ααα επειδη ειναι ασχημο(εντελως υποκειμενικο αυτο),σημαινει οτι ειναι και πατατα?Και για το καινουργιο vstrom εχω ακουσει τα ιδια σχολια για την εμφανιση του και προσωπικα και μενα δε μου αρεσει σε σχεση με το παλιο.Αλλα ΠΑΤΑΤΑ???

    Αν το καινουργιο βγαινει στα 9000,τοτε γιατι να μην προτιμησει καποιος το καινουργιο τρανσαλπ?Εχει κορυφαιο abs,με μια ψηλοτερη ζελατινα καλυπτει οπως το vstrom ,εχει δυνατοτητες εκτος δρομου(αλλα και εντος δρομου με τοσες λακουβες παλι πιο ανετο απ'το vstrom ειναι.Ενταξει στην εθνικη το vstrom ειναι καλυτερο)και εχει πολλλυ καλυτερη ροπη εκει που την χρειαζεσαι.Αρα αν εχει τοσο το καινουργιο vstrom γιατι να μη παρεις κατι αλλο?

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857

  11. #161
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billystransalp






    Φιλε terens ....

    Ωχχ..













    Ναι παλια τα μηχανακια εβγαιναν με σαμπρελες,τι να κανουμε δηλαδη,να τα αλλαξουμε γι'αυτον το λογο?
    Δεν έχει σαμπρέλες επειδή είναι παλιό. Πολλά καινούρια βγαίνουν με σαμπρέλα και δεν το κάνουν λόγο κόστους. Απλά, οι ζάντες με ακτίνες αντέχουν περισσότερο τα χτυπήματα και επιπλέον επισκευάζονται αν στραβώσουν.


    Υγ. Νομίζω πως ο τενρενς είναι αντικειμενικός.

    Υγ2. Πάτα το κουμπί παράθεση μην κάνεις copy-paste.

    Sent from me using a computer.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Χωρίς να θέλω να γίνω κακός συζητάτε για μηχανάκια που στην πραγματικότητα δεν αρέσουν σε κανένα αλλά τα αγοράζουμε αναγκαστικά γιατί:
    1) δεν έχουμε χρήμα για κάτι καλύτερο
    2) είμαστε άσχετοι και ακούμε τους αναβάτες της περίπτωσης 1)
    3) έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση


  13. #163
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Χωρίς να θέλω να γίνω κακός συζητάτε για μηχανάκια που στην πραγματικότητα δεν αρέσουν σε κανένα αλλά τα αγοράζουμε αναγκαστικά γιατί:
    1) δεν έχουμε χρήμα για κάτι καλύτερο
    2) είμαστε άσχετοι και ακούμε τους αναβάτες της περίπτωσης 1)
    3) έχουμε χαμηλή αυτοεκτίμηση

    :rotflmao:
    Sent from me using a computer.

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Χωρίς να θέλω να γίνω κακός.....
    ειπαμε εχει και μερικους που τους αρεσουν :σφυριζωανεμελα:
    1. Οντως (βλ. working class hero ) αλλα και στην τιμη των bmw να ηταν και να ειχα πιο φτηνο μηχανακι παλι αυτο θα αρεσε σε μερικους μερικους (βλ. εμενα παλι )
    2. Ασχετος οχι αλλα μετριος σιγουρα οδηγος (θεωρω τον εαυτο μου)
    3. Δεν ειναι χαμηλη αυτοεκτιμηση, Αυτογνωσια λεγεται και ο παππους μου ελεγε απλωνουμε τα ποδια μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα (γι αυτο και πηρα στρωμα στα μετρα μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )


  15. #165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Εγώ θα'παιρνα Transalp χωρις δισταγμούς.

    1) Γιατι δεν έχω ακούσει τόσα χρόνια το παραμικρό πρόβλημα για το ΤΑ. Απόλυτη αξιοπιστία. Μηχανικός μου έλεγε ότι δεν του ελέγχουν βαλβίδες πριν τα 120.000 χλμ κι ας λέει ο κατασκευαστής.
    Αντίθετα για το V-strom όλο προβλήματα ακούω και μάλιστα σοβαρότατες ζημιές στον κινητήρα. Ούτε Ducati να'τανε.


    4) Γιατί ξεχειλίζει από την ποιότητα Honda

    σε ωραιο μηχανικο πιγαινεις ρε φιλε!

    ξερει ο τρισμεγιστος ελληναρας μαστορατζας και δεν ξερει ο ερμος ο νταιχιρο που εκατσε και σχεδιασε τον μοτερ...

    για το 4) δεν θα σχολιασω καν...


    No offense φιλε, απλα το 1 ειναι αρκετα προκλιτικο και το 4 δεν ισχυει πλεον, παλια ναι, τωρα οχι πια...


    οσον αφορα το γενικο ερωτημα του θεματος ψιφιζω το v-strom γιατι ειναι πολυ τιμιο μιχανακι, βεβαια ακριβο αλλα τιμιο.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 11 από 22 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ..εσεις τι θα διαλεγατε??
    από trelokefaloitis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2012, 16:40
  2. Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?
    από giannhse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 15:11
  3. Εσεις τι θα παραγγειλετε;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 10:05
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF